Προς το περιεχόμενο

Laptop HP-15s Win11 BSOD όταν συνδέεται η τροφοδοσία


TH3R10N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολούμαι με υπολογιστές εδώ και 30 χρόνια και αυτό το πράγμα 1η φορά το συναντάω! 

Έχω ένα HP-15s με Ryzen 3 5300U, 16GB DDR4 3200 (το 2ο module το έβαλα εγώ) , 256GB SSD και Windows 11. Το έχω από τον Νοέμβριο και μέχρι πριν από λίγες μέρες δούλευε άψογα. 

Ξαφνικά άρχισα να βλέπω συνέχεια μπλε οθόνη, με διαφορετικό fault code κάθε φορά. 

Δοκίμασα τα πάντα σε ότι περνούσε από το μυαλό μου. Restore σε παλαιότερο σημείο, έβγαλα ένα ένα τα modules της μνήμης μπας και είχε κάποιο από τα 2 πρόβλημα, ενημέρωσα αλλά έκανα και δοκιμή με παλαιότερους drivers στις περισσότερες συσκευές και δεν είδα κανένα μα κανένα αποτέλεσμα. 

Τελικά εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι όταν το λαπτοπ δουλεύει με μπαταρία, δεν κρασαρει ποτέ. Δουλεύει άψογα πάντα. Με το που συνδέω το βύσμα του φορτιστή, στα επόμενα 5-10 δευτερόλεπτα έχει πετάξει μπλε οθόνη. Όσο είναι συνδεδεμένο στο ρεύμα, ασχέτως αν φορτίζει η μπαταρία ή αν είναι πλήρως φορτισμένη, το λαπτοπ κρασαρει συνεχώς βγάζοντας μπλε οθόνη! Δοκίμασα ακόμη και να βγάλω τελείως την μπαταρία και να δουλεύει με ρεύμα και πάλι τα ίδια. Έκανα τελικά και εγκατασταση τα Windows 11 από την αρχή μπας και σωθώ, αλλά και πάλι τπτ! 

Όσο δουλεύει το μηχάνημα με τη μπαταρία του, είναι σούπερ. Με ρεύμα είναι αδύνατον να λειτουργήσει. Ακόμη και αν το βάλω σε αναμονή και συνδέσω το φορτιστή, θα κρασαρει! 

Να σημειώσω πως ο φορτιστής και τα καλώδια του, είναι άθικτα. Δεν έχει χτυπηθεί ποτέ, δεν έχει φθαρεί, δεν δεν δεν........ 

Ψαχνωντας στο ίντερνετ βρήκα πολλούς να αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα με διάφορες μάρκες Laptop, αλλά πουθενά δε διάβασα κάποιον να έχει βρει τη λύση.... 

Παίζει κανείς εδώ μέσα να ξέρει κάτι παραπάνω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε safe mode δουλευει αν ειναι plugged-in? Αν ναι, Ισως να μην ειναι hardware προβλημα αλλα καποιος driver. Σε καποια ThinkPads ας πουμε που ειχαν ιδιο θεμα μετα απο ενα Windows update, το προβλημα εξαφανιζοταν με διαγραφη του αρχειου wnpdriver.sys απο το System32\drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, immortalx είπε

Σε safe mode δουλευει αν ειναι plugged-in? Αν ναι, Ισως να μην ειναι hardware προβλημα αλλα καποιος driver. Σε καποια ThinkPads ας πουμε που ειχαν ιδιο θεμα μετα απο ενα Windows update, το προβλημα εξαφανιζοταν με διαγραφη του αρχειου wnpdriver.sys απο το System32\drivers.

Σε safe mode ναι δουλεύει plugged in, αλλά αυτό το αρχείο που γράφεις εγώ δεν το βρίσκω, δεν υπάρχει σε εμένα. Εν τω μεταξύ έχω δοκιμάσει όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ να δουλέψω και με παλαιότερους drivers στις περισσότερες συσκευές, αφού φυσικά τις είχα πρώτα ενημερωμένες με τους τελευταίους drivers και το πρόβλημα εξακολουθουσε... 

Το άλλο περίεργο είναι ότι η μπλε οθόνη σχεδόν κάθε φορά έχει και άλλο error (kmode exception not handled, critical process died κλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σε safe mode λειτουργεί, ΔΕΝ είναι hardware αλλά software

για τεστ / επιβεβαίωση, τρέξε κ ένα linux usb ή winPE στικάκι κ δες αν βγάλει bsod ή όχι

επίσης τέσταρέ το με win10 

 

κ να υποθέσω ο φορτιστής usb-c ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, TH3R10N είπε

Σε safe mode ναι δουλεύει plugged in, αλλά αυτό το αρχείο που γράφεις εγώ δεν το βρίσκω, δεν υπάρχει σε εμένα. Εν τω μεταξύ έχω δοκιμάσει όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ να δουλέψω και με παλαιότερους drivers στις περισσότερες συσκευές, αφού φυσικά τις είχα πρώτα ενημερωμένες με τους τελευταίους drivers και το πρόβλημα εξακολουθουσε... 

Το άλλο περίεργο είναι ότι η μπλε οθόνη σχεδόν κάθε φορά έχει και άλλο error (kmode exception not handled, critical process died κλπ) 

Αφου δουλευει σε safe mode plugged-in τοτε μαλλον ειναι software προβλημα.
Τα διαφορετικα error codes καθε φορα ειναι χαρακτηριστικο αυτου του ειδους προβληματος (BSODs μονο plugged-in), απο το λιγο που εψαξα.
Πολυ πιθανον να μην ειναι device driver αλλα κατι αλλο που να εχει αλλαξει σε τελευταιο update των Windows. Ισως γι αυτο δουλευε κανονικα πριν.

Δοκιμασε να βαλεις BIOS defaults και αν μπορεις κατεβασε/εγκατεστησε ενα W11 ISO μερικων μηνων πριν αλλα μην το αφησεις να κανει update.
Επισης θα βοηθουσε αν εβαζες στα settings να κανει ενα full memory dump.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

Αφού σε safe mode λειτουργεί, ΔΕΝ είναι hardware αλλά software

για τεστ / επιβεβαίωση, τρέξε κ ένα linux usb ή winPE στικάκι κ δες αν βγάλει bsod ή όχι

επίσης τέσταρέ το με win10 

 

κ να υποθέσω ο φορτιστής usb-c ?

Όχι ο φορτιστής δεν είναι usb-c. Κλασικό στρογγυλό Βύσμα έχει. 

Να αναφέρω επίσης ότι μου βγήκε η πίστη για να κάνω επανεγκατασταση τα 11αρια, διότι αρκετές φορές διακόπηκε η εγκατάσταση με μπλε οθόνη και φτου κι απ την αρχή. Και χωρίς να ειναι στην πρίζα, μόνο με μπαταρία το δούλευα. 

38 λεπτά πριν, immortalx είπε

Αφου δουλευει σε safe mode plugged-in τοτε μαλλον ειναι software προβλημα.
Τα διαφορετικα error codes καθε φορα ειναι χαρακτηριστικο αυτου του ειδους προβληματος (BSODs μονο plugged-in), απο το λιγο που εψαξα.
Πολυ πιθανον να μην ειναι device driver αλλα κατι αλλο που να εχει αλλαξει σε τελευταιο update των Windows. Ισως γι αυτο δουλευε κανονικα πριν.

Δοκιμασε να βαλεις BIOS defaults και αν μπορεις κατεβασε/εγκατεστησε ενα W11 ISO μερικων μηνων πριν αλλα μην το αφησεις να κανει update.
Επισης θα βοηθουσε αν εβαζες στα settings να κανει ενα full memory dump.

Αυτό με το bios το δοκίμασα. Δεν άλλαξε τπτ. Επίσης δοκίμασα να εγκαταστήσω 10αρια windows από ένα στικάκι που είχα από το σταθερό pc, αλλά δε με άφηνε γιατί έλεγε ότι δεν είναι σύμφωνο τέλος πάντων με την HP (δε θυμάμαι ακριβώς πως το έγραφε) 

Τα 11αρια όταν κατάφερα τελικά να τα κάνω επανεγκατασταση, πριν κάνουν οποιοδήποτε update, το πρόβλημα εμφανίστηκε κατευθείαν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραξενο να μη μπορεις να εγκαταστησεις W10. Μηπως ειναι κανενα θεμα οπως αναφερεται εδω?: https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Operating-System-and-Recovery/Can-t-install-Windows-10-on-HP-15S-with-AMD-Ryzen-5-3500u/td-p/8056906
 

Πρεπει να βρεις καποιο τροπο να βαλεις 10 για να μπορεσεις να επιβεβαιωσεις οτι οντως το θεμα ειναι καποιο conflict με τα 11.
Επισης υποθετω οταν κανεις install 11 οτι κατεβαζεις ενα φρεσκο ISO. Αυτο που σου προτεινα ειναι να βρεις ενα αρκετα παλαιοτερο ετσι ωστε να ΜΗΝ περιλαμβανει καποιο απο τα τελευταια updates, που πιθανον να σου δημιουργουν το προβλημα.

Δοκιμασε και ενα live Linux σε USB οπως ειπε και ο φιλος Kthulhou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναβαθμιση του πλεον προσφατου BIOS firmware, στη συνεχεια κατεβασμα απο την MS απευθειας των 11 σε αλλο pc και δημιουργια usb stick εγκαταστασης και αν το ζητημα συνεχιστει το πας για service.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

επανέρχομαι μετά από αρκετές μέρες...

επικοινώνησα με HP, μπήκε τεχνικός απομακρυσμένα και έκανε ότι ενέργειες μπορούσε να φανταστεί, το πρόβλημα δε λύθηκε....

όλες αυτές τις μέρες το δούλευα μόνο με μπαταρία και απλά όταν τελείωνε το έβαζα για φόρτιση κλειστό

δοκίμαζα φυσικά πάντα και μια σύνδεση με ρεύμα μπας και, αλλά οι μπλε οθόνες καλά κρατούσαν...

από εχθές που έγιναν 2 updates στα win11, δεν έχει ξαναβγάλει μπλε οθόνη!

σήμερα από το πρωί στις 9 το έχω στο ρεύμα να δουλεύει, δεν κράσαρε ούτε 1 φορά!

τα συμπεράσματα δικά σας.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ένα  envy  .. όταν άρχισαν αυτά τα συμπτώματα δοκίμασα τα πάντα... τελικά μετά από 2 εβδομάδες έβγαλε καπνούς.. ένα power managment chip... δεν επισκευαζόταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 19/05/2023 at 18:21, TH3R10N said:

επανέρχομαι μετά από αρκετές μέρες...

επικοινώνησα με HP, μπήκε τεχνικός απομακρυσμένα και έκανε ότι ενέργειες μπορούσε να φανταστεί, το πρόβλημα δε λύθηκε....

όλες αυτές τις μέρες το δούλευα μόνο με μπαταρία και απλά όταν τελείωνε το έβαζα για φόρτιση κλειστό

δοκίμαζα φυσικά πάντα και μια σύνδεση με ρεύμα μπας και, αλλά οι μπλε οθόνες καλά κρατούσαν...

από εχθές που έγιναν 2 updates στα win11, δεν έχει ξαναβγάλει μπλε οθόνη!

σήμερα από το πρωί στις 9 το έχω στο ρεύμα να δουλεύει, δεν κράσαρε ούτε 1 φορά!

τα συμπεράσματα δικά σας.....

στα 10αρια ειχε βγει ενα update γυρω στο 20-21 που εκανα clean install και στα updates διαλεξα ολα οσα υπηρχαν εκτος απο εκεινο που εκανε τη ζημια....ειχα ψαξει στα φορα της ms και ειχε γεμισει ενα thread με αυτοv το προβλημα. Στο επομενο cumulative (ουτε που θυμαμαι τη version) εκανα το update με φοβο γιατι ειχα σεταρισμενα sceneries και ενα καρο ''μπιχλιμπιδια'' εξτρα για καλυτερη προσομοιωση αναγλυφου της Ευρωπης για 2ερη φορα...... ΜΗΝ το ψαχνεις με την ms...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας,

επανέρχομαι στο συγκεκριμένο ποστ μετά από πολύ καιρό για να ενημερώσω για την εξέλιξη μήπως τυχόν συμβεί σε κάποιον στο μέλλον.

μετά από κάποιο διάστημα που το laptop για κάποιον τελικά ανεξήγητο λόγο δούλευε οκ, ξανάρχισε τα κουλά με τις μπλε οθόνες κατά την σύνδεση με το ρεύμα

σιγά σιγά όμως το πρόβλημα όσο πήγαινε και χειροτέρευε...με ρεύμα δεν μπορούσα πλέον να κάνω τπτ 

όταν το είχα μόνο με μπαταρία, μέσα στα windows δούλευε κανονικά, αλλά δεν μπορούσα να κάνω εκκίνηση σε safe mode, ούτε restore, ούτε reinstall το λειτουργικό, ούτε τπτ, πάντα πετούσε μπλε οθόνες, ακόμη και σε recovery mode εκτός windows!

τελικά επικοινώνησα ξανά με την HP, στους οποίους έστειλα αρκετά dump files προς ανάλυση, έκανα διάφορα τεστ που ζήτησαν, μπήκαν απομακρυσμένα στο σύστημα μου για να δουν και κάνουν διάφορα πράγματα. Το πρόβλημα δε λύθηκε. Όπως πολύ σωστά μου εξήγησε το παλικάρι που ανέλαβε την υπόθεση μου, η εγγύηση κανονικά χάνεται εφόσον το μηχάνημα ανοιχτεί από τον τελικό χρήστη. Εγώ το είχα ανοίξει 1 φορά για να βάλω 2ο DIMM μνήμης και μετά ξανά για να βγάλω την μπαταρία όταν άρχισε να κάνει τα χαζά με τις μπλε οθόνες. Του εξήγησα ότι γνωρίζω από τεχνικά θέμα και ότι αποκλείεται να φταίνε τα δικά μου ανοίγματα στο μηχάνημα για ότι συμβαίνει. Τελικά ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ τους, αφού φυσικά αξιολόγησαν και όλα τα dump files που τους έστειλα, ανέλαβαν να επισκευάσουν το laptop εντός εγγύησης. Στις 24/07 έφυγε από Θεσσαλονίκη για Αθήνα και στις 3/08 είχε επιστραφεί σε εμένα. Επικοινώνησαν μαζί μου για να με ενημερώσουν ότι έγινε αντικατάσταση του motherboard στο σύστημα (υπήρχαν βέβαια μέσα στη συσκευασία και τα αντίστοιχα έγγραφα από το service τους) και ξαναπήραν μετά από μερικές μέρες να με ρωτήσουν αν λειτουργεί κανονικά ή έχω κάποιο θέμα.

Το μηχάνημα έκτοτε δουλεύει κανονικότατα, χωρίς κανένα θέμα. Προσωπικά έχω να πω ότι έμεινα ανέλπιστα ευχαριστημένος από την όλη υποστήριξη. Ίσως να θεωρείται αυτονόητο αυτό που έκανε η εν λόγω εταιρεία, ίσως και όχι. Δεν γνωρίζω. Εμένα πάντως προσωπικά με κέρδισαν με την όλη συμπεριφορά και τον επαγγελματισμό τους.

Επεξ/σία από TH3R10N
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...