Προς το περιεχόμενο

Win 11 home - κατάργηση λογαριασμού διαχειριστη


anarchy79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Έχω ένα πρόβλημα με έναν υπολογιστή όχι δικό μου. Να εξηγήσω όμως, μια γνωστη μου παρήγγειλε ένα λάπτοπ, της ήρθε και μου το έφερε να το ρυθμίσουμε, να βάλουμε τίποτα προγράμματα και να το δούμε μιας και κάτι λέω ότι κατέχω ακόμα από τα pc. Όταν το πρωτοξεκινησαμε κάπου ζήτησε να βάλουμε εμαιλ για διαχειριστή, τελοσπαντων βάλαμε εμαιλ αλλά δεν ήταν σωστό (μου το έδωσε λάθος). Τώρα προσπαθώ να το καταργήσω και δεν μπορώ. Μπήκα στις ρυθμίσεις και στους λογαριασμούς και έβαλα αργότερα τον λογαριασμό της, το κανονικό εμαιλ, αλλά δεν μπορώ να καταργήσω τον πρώτο λογαριασμό γράφει διαχειριστής και όπως είναι λογικό δεν με αφήνει. Κάποια λύση. Να ενημερώσω ότι ασχολούμαι και έχω αποκλειστικά χρόνια linux mint και η πρώτη μου επαφή με τα win 11 είναι η σημερινή!!!  Δεν μου αρέσουν , αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Τελευταία εικόνα που έχω είναι τα 8 που έχουμε στην δουλειά και μια στο τόσο  περνάω κάτι αρχεία στο word. Δεν δουλεύω windows.  Έβγαλα μια φωτό για να σας δείξω ότι δεν εχει δυνατότητα κατάργησης ο λογαριασμός ο πρώτος που θέλω να διαγράψω. Έφτιαξα και τοπικό λογαριασμό μπας και γίνει κάτι αλλά τίποτα. Έψαξα και στο ίντερνετ αλλά τζιφος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Screenshot_2023-04-17-23-35-03-607.jpg.a08859124a746ab12ab91072e5da8e59.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, anarchy79 είπε

Μπήκα στις ρυθμίσεις και στους λογαριασμούς και έβαλα αργότερα τον λογαριασμό της

άρα κάνεις Log in σαν admin, απλά είναι λάθος το email

λοιπόν, αντίθετα από τα παλιά windows που ίσως θυμάσαι, πλέον όταν ο admin δημιουργεί νέο λογ/σμο, αυτός ΔΕΝ είναι admin, αλλά απλός user

μπες σαν admin, κάνε το λογ/σμο της φίλης σου admin κ μετά θα πρέπει να μπορέσεις να τον σβήσεις

Επιλέξτε Έναρξη > Ρυθμίσεις > Λογαριασμοί > Οικογένεια & άλλους χρήστες. Στην περιοχή Άλλοι χρήστες, επιλέξτε το αναδυόμενο στοιχείο για τον λογαριασμό που θέλετε να καταργήσετε. Δίπλα στην επιλογή Λογαριασμός και δεδομένα, επιλέξτε Κατάργηση.

δες κ αυτό

https://answers.microsoft.com/el-gr/windows/forum/all/διαγραφή/fbdfd308-83fa-4ea1-95d5-dbf7fad28a47

-H διαγραφή ενός λογαριασμού  απο το σύστημα διαγράφει  και το περιεχόμενο αυτού. Oλα τα στοιχεία της επιφάνειας εργασίας, εγγραφα, μουσική εικόνες , ληψεις  θα διαγραφούν.

 

-Πρέπει να συνδεθείς με διαφορετικό λογαριασμό Διαχειριστή  για να μπορέσεις να διαγράψεις έναν άλλον λογαριασμό Διαχειριστή ( λογαριασμός Α).  Με ένα τυπικό λογαριασμό χρήστη/ standard δεν είναι εφικτό να προχωρήσεις σε διαγραφη λογαριασμού Διαχειριστή

 

-Δεν γίνεται να προχωρήσεις σε διαγραφή λογαριασμού Διαχειριστή ενώ είσαι συνδεδεμένη σ αυτόν. Θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα νέο με δικαιωματα Διαχειριστή  και στη συνέχεια να εκτελέσεις είσοδο χρησιμοποιώντας το νέο λογαριασμό για να μπορέσεις να διαγραψεις τον παλιό.

 

Αφου βεβαιωθείς οτι έχεις δημιουργήσει ενα δεύτερο λογαριασμό με δικαιώματα διαχειριστή (λογαριασμός Β) θα πρέπει να κάνεις τα εξής για να διαγράψεις το λογαριασμό Α απο τον υπολογιστή σου.

 

-Κάνε είσοδο στον υπολογιστή σου με το λογαριασμό B

-Στο πλαίσιο αναζήτησης πληκτρολόγησε Πίνακας ελέγχου/Control panel.

-Eπίλεξε Λογαριασμοί χρηστών/User accounts

-Κατάργηση λογαριασμών χρήστη/Remove user accounts

Στο παράθυρο που θα ανοιξει θα πρέπει να εμφανίζονται οι λογαριασμοί Α και Β (και οι δυο με δικαιώματα Διαχειριστή)

-Πίεσε πάνω στο λογαριασμό Α που επιθυμείς να διαγράψεις

-Eπίλεξε Διαγραφή λογαριασμού/Delete the account απο τα αριστερά της σελίδας

-Aμέσως μετά θα σου ζητηθεί εάν επιθυμείς να γίνει διατήρηση  των αρχείων του συγκεκριμένου λογαριασμού.

Θα πρέπει να επιλέξεις Να γίνει διατήρηση αρχείων. Με αυτo τον τρόπο θα διατηρηθούν τα αρχεια της Eπιφάνειας εργασίας,  Εγγραφα, Αγαπημένα, Φωτογραφίες και Βίντεο. Όλα τα υπόλοιπα θα διαγραφούν.

-Στη συνέχεια πίεσε Διαγραφή λογαριασμού. Θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kthulhou είπε

άρα κάνεις Log in σαν admin, απλά είναι λάθος το email

λοιπόν, αντίθετα από τα παλιά windows που ίσως θυμάσαι, πλέον όταν ο admin δημιουργεί νέο λογ/σμο, αυτός ΔΕΝ είναι admin, αλλά απλός user

μπες σαν admin, κάνε το λογ/σμο της φίλης σου admin κ μετά θα πρέπει να μπορέσεις να τον σβήσεις

Επιλέξτε Έναρξη > Ρυθμίσεις > Λογαριασμοί > Οικογένεια & άλλους χρήστες. Στην περιοχή Άλλοι χρήστες, επιλέξτε το αναδυόμενο στοιχείο για τον λογαριασμό που θέλετε να καταργήσετε. Δίπλα στην επιλογή Λογαριασμός και δεδομένα, επιλέξτε Κατάργηση.

δες κ αυτό

https://answers.microsoft.com/el-gr/windows/forum/all/διαγραφή/fbdfd308-83fa-4ea1-95d5-dbf7fad28a47

-H διαγραφή ενός λογαριασμού  απο το σύστημα διαγράφει  και το περιεχόμενο αυτού. Oλα τα στοιχεία της επιφάνειας εργασίας, εγγραφα, μουσική εικόνες , ληψεις  θα διαγραφούν.

 

-Πρέπει να συνδεθείς με διαφορετικό λογαριασμό Διαχειριστή  για να μπορέσεις να διαγράψεις έναν άλλον λογαριασμό Διαχειριστή ( λογαριασμός Α).  Με ένα τυπικό λογαριασμό χρήστη/ standard δεν είναι εφικτό να προχωρήσεις σε διαγραφη λογαριασμού Διαχειριστή

 

-Δεν γίνεται να προχωρήσεις σε διαγραφή λογαριασμού Διαχειριστή ενώ είσαι συνδεδεμένη σ αυτόν. Θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα νέο με δικαιωματα Διαχειριστή  και στη συνέχεια να εκτελέσεις είσοδο χρησιμοποιώντας το νέο λογαριασμό για να μπορέσεις να διαγραψεις τον παλιό.

 

Αφου βεβαιωθείς οτι έχεις δημιουργήσει ενα δεύτερο λογαριασμό με δικαιώματα διαχειριστή (λογαριασμός Β) θα πρέπει να κάνεις τα εξής για να διαγράψεις το λογαριασμό Α απο τον υπολογιστή σου.

 

-Κάνε είσοδο στον υπολογιστή σου με το λογαριασμό B

-Στο πλαίσιο αναζήτησης πληκτρολόγησε Πίνακας ελέγχου/Control panel.

-Eπίλεξε Λογαριασμοί χρηστών/User accounts

-Κατάργηση λογαριασμών χρήστη/Remove user accounts

Στο παράθυρο που θα ανοιξει θα πρέπει να εμφανίζονται οι λογαριασμοί Α και Β (και οι δυο με δικαιώματα Διαχειριστή)

-Πίεσε πάνω στο λογαριασμό Α που επιθυμείς να διαγράψεις

-Eπίλεξε Διαγραφή λογαριασμού/Delete the account απο τα αριστερά της σελίδας

-Aμέσως μετά θα σου ζητηθεί εάν επιθυμείς να γίνει διατήρηση  των αρχείων του συγκεκριμένου λογαριασμού.

Θα πρέπει να επιλέξεις Να γίνει διατήρηση αρχείων. Με αυτo τον τρόπο θα διατηρηθούν τα αρχεια της Eπιφάνειας εργασίας,  Εγγραφα, Αγαπημένα, Φωτογραφίες και Βίντεο. Όλα τα υπόλοιπα θα διαγραφούν.

-Στη συνέχεια πίεσε Διαγραφή λογαριασμού. Θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Σε ευχαριστώ, θα το δω μετά που θα γυρίσω από την δουλειά. Αν δεις όμως στο screenshot ο πρώτος λογαριασμός δεν γράφει για κατάργηση , λογικό γιατί έχω μπει με αυτόν. Όμως στην αρχή εκεί που βάζεις το pin δεν μου δίνει επιλογή να αλλάξω λογαριασμό έναν μου έχει. Αν έμπαινα με τον δεύτερο λογαριασμό τότε λογικά θα είχε κατάργηση του πρώτου, αλλά δεν μου δίνει την επιλογή. Κάτι λάθος κάνω προφανώς, αλλά θα το δω όταν επιστρέψω , σε ευχαριστώ ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να μπεις σαν admin, με τον "λάθος" λογαριασμό δηλαδή

να κάνεις και τον σωστό λογαριασμό τοπικό admin

μετά να βγεις, και να μπεις με το λογ/σμο της φίλης σου (που πλέον θα είναι κ αυτός admin) κ να σβήσεις τον λάθος

δε γίνεται απλός user να σβήσει τον admin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα καλύτερα να κάνεις μια επαναφορά του λάπτοπ σε εργοστασιακές ρυθμίσεις (Έναρξη->Ρυθμίσεις->Ενημέρωση και ασφάλεια->Αποκατάσταση είναι στα 10άρια) και αυτήν την φορά μην συνδεθείς στο ίντερνετ όταν στο ζητήσει και προχώρα με περιορισμένες ρυθμίσεις (όσο και αν πιέζει για το αντίθετο) μέχρι να σου ζητήσει να κάνεις τοπικό λογαριασμό.

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, micos000 είπε

Για μένα καλύτερα να κάνεις μια επαναφορά του λάπτοπ σε εργοστασιακές ρυθμίσεις (Έναρξη->Ρυθμίσεις->Ενημέρωση και ασφάλεια->Αποκατάσταση είναι στα 10άρια) και αυτήν την φορά μην συνδεθείς στο ίντερνετ όταν στο ζητήσει και προχώρα με περιορισμένες ρυθμίσεις (όσο και αν πιέζει για το αντίθετο) μέχρι να σου ζητήσει να κάνεις τοπικό λογαριασμό.

 

Μωρέ το σκέφτηκα αλλά άκου τι γίνεται, το λάπτοπ είναι καινούργιο το αγόρασε από ένα σκρουτζομαγαζο και το λάπτοπ στην αρχή ήρθε με βασική γλώσσα τα Πολωνικά!!! Λογικά λόγω κόστους και για να βγάλουν περισσότερα απι το ίδιο μοντέλο, το έφεραν από εκεί. Έκανα αμάν να αλλάξω την γλώσσα στα αγγλικά ώστε να μπορώ να το χρησιμοποιήσω (τώρα έχω ελληνικά) και δεν θέλω να τραβήξω την ίδια ταλαιπωρία. Χτες δεν πρόλαβα, αλλά θα κάνω όπως μου είπε το παλικάρι μπας και καταργήσω αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως θα είδες στο βίντεο, τα windows κατά την 1η εκκίνηση σε ρωτάνε σε πια χώρα είσαι και τι γλώσσα θα χρησιμοποιήσεις. Δεν στο έβγαλε στο συγκεκριμένο;

Μπορείς βέβαια να κατεβάσεις τα 11 από την microsoft και να του τραβήξεις μια καθαρή εγκατάσταση στα Ελληνικά και να ξεφορτωθείς και το bloatware του κατασκευαστή. Θα διαγράψεις όλα τα partitions στην επιλογή δίσκου εγκατάστασης για να φύγουν όλες οι βλακείες. Η ενεργοποίηση θα γίνει κανονικά από μόνη της μόλις συνδεθείς στο ίντερνετ, αρκεί να βάλεις την ίδια έκδοση (φαντάζομαι home). Εγώ αυτό θα έκανα.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...