Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα speedport plus σε γραμμή wind;


Ginnie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Είμαι φοιτητής και στο σπίτι όπου μένω, έχω πάροχο wind και γραμμή ADSL. Πρόσφατα στο πατρικό μου, όπου έχουμε γραμμή 200 mbps Cosmote, έγινε αναβάθμιση του ρούτερ από speedport plus σε speedport plus 2 και μας έχει μείνει το παλιό.

Θα μπορούσα να βάλω το ρούτερ της Cosmote στο σπίτι μου (δίκτυο της wind) ώστε να έχω 5ghz wifi και gigabit σύνδεση μεταξύ των συσκευών μέσα στο σπίτι;

Επεξ/σία από Ginnie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς απλά δεν θα δουλεύει το σταθερό σου όμως 

Απλα θέλει να αλλάξεις τους κωδικούς ώστε να πάρει internet 

άσχετο plus2 σας έδωσαν όχι το smart απο 200 έως 500 λέει αυτο ότι δίνουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα επειδη ειναι κλειδωμενο το voip και δεν θα εχεις τηλεφωνο αλλα μονο ιντερνετ. Καλυτερα κανε επιστροφη σε ενα καταστημα γερμανος ρωτα πρωτα αμα γινεται αποχρεωση για να παρεις τα χρηματα σου πισω . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2023 στις 11:05 ΠΜ, bill2015 είπε

Μπορείς απλά δεν θα δουλεύει το σταθερό σου όμως 

Απλα θέλει να αλλάξεις τους κωδικούς ώστε να πάρει internet 

άσχετο plus2 σας έδωσαν όχι το smart απο 200 έως 500 λέει αυτο ότι δίνουν 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τους κωδικούς της wind πώς τους παίρνω; Πρέπει να καλέσω την εξυπηρέτηση πελατών;

Επίσης αν το σταθερό μου είναι συνδεδεμένο κατευθείαν με την πρίζα (με splitter) και όχι μέσω του ρούτερ, πάλι δεν θα δουλέψει;

Επεξ/σία από Ginnie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καλέσεις στη τεχνική υποστήριξη 

Το σταθερό σου τώρα δουλεύει πάνω απο το ρουτερ ;; 

Αν ναι όχι και να το συνδέσεις στη πρίζα δεν θα δουλέψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill2015 είπε

Θα καλέσεις στη τεχνική υποστήριξη 

Το σταθερό σου τώρα δουλεύει πάνω απο το ρουτερ ;; 

Αν ναι όχι και να το συνδέσεις στη πρίζα δεν θα δουλέψει 

Οκ ευχαριστώ πολύ!!

Θα δω μήπως το χρησιμοποιήσω απλά σαν ενδιάμεσο switch και WiFi acces point, αφαιρώντας του την δυνατότητα να δίνει IP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ginnie είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τους κωδικούς της wind πώς τους παίρνω; Πρέπει να καλέσω την εξυπηρέτηση πελατών;

Επίσης αν το σταθερό μου είναι συνδεδεμένο κατευθείαν με την πρίζα (με splitter) και όχι μέσω του ρούτερ, πάλι δεν θα δουλέψει;

για τεχνικα θεματα καλεις το 13700 χωρις χρεωση αφου πλεον wind + forthnet εχουν γινει Nova. Στις ερωτησεις του αυτοματου μηνυματος πες "βλαβη inetrnet"

διαβαζω στο κειμενο σου πως το σταθερο τηλεφωνο ειναι τυπικο αναλογικο. Τηλεφωνια VOIP ειναι μονο οταν οι συσκευες συνδεονται στον κουτι του παροχου

αυτη την στιγμη το μαρκα / μοντελο εξοπλισμο εχεις ?

το 13700 θα ρωτησεις για τους κωδικους

θεωρητικα πρεπει να λειτουργησει το speedport plus στην γραμμη Nova. Κανε ενα hard reset και μετα βαλε τις σωστες ρυθμισεις και οχι αυτα που εχει για τον οτε

σημερα η nova δινει το zyxel VMG1312-T20B σε adsl / dvsl χωρις VOIP τηλεφωνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2023 στις 9:33 ΜΜ, lneam είπε

για τεχνικα θεματα καλεις το 13700 χωρις χρεωση αφου πλεον wind + forthnet εχουν γινει Nova. Στις ερωτησεις του αυτοματου μηνυματος πες "βλαβη inetrnet"

διαβαζω στο κειμενο σου πως το σταθερο τηλεφωνο ειναι τυπικο αναλογικο. Τηλεφωνια VOIP ειναι μονο οταν οι συσκευες συνδεονται στον κουτι του παροχου

αυτη την στιγμη το μαρκα / μοντελο εξοπλισμο εχεις ?

το 13700 θα ρωτησεις για τους κωδικους

θεωρητικα πρεπει να λειτουργησει το speedport plus στην γραμμη Nova. Κανε ενα hard reset και μετα βαλε τις σωστες ρυθμισεις και οχι αυτα που εχει για τον οτε

σημερα η nova δινει το zyxel VMG1312-T20B σε adsl / dvsl χωρις VOIP τηλεφωνια

Θα καλέσω την wind να ρωτήσω για τους κωδικούς. Τώρα μου έχουν δώσει ένα "ZXHN H108N V2.5", το οποίο τα παίζει με οποιοδήποτε file transfer κάνω μέσα στο lan και κυρίως γι'αυτό θέλω να το αλλάξω. Επίσης χρησιμοποιώ αναλογικό τηλέφωνο (απ' όσο ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ginnie είπε

Επίσης χρησιμοποιώ αναλογικό τηλέφωνο (απ' όσο ξέρω).

το γνωριζω απο αυτα που εγραψες

1 ώρα πριν, Ginnie είπε

Τώρα μου έχουν δώσει ένα "ZXHN H108N V2.5"

η λεξη "τωρα" ποτε προσδιοριζεται ?

απο τον φεβρουαριο στην περιοχη του πειραια σε συνδεση adsl δινουν zyxel VMG1312-T20B. Σε vdsl συνδεση το Zyxel VMG8623-T50B

αν εισαι "ατυχος" και χαλαγε, θα σου εδιναν καινουργιο + νεο μοντελο. Θα τηλεφωνισεις στο 13700 και θα πεις ..... χαλασμενος εξοπλισμος ....

το παλιο δεν το ζητανε πισω. Μια ταλαιπωρια 3-5 μερες και οτι σου στειλουν, το 108 ΔΕΝ υπαρχει σε αποθεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
On 22/04/2023 at 12:05, lneam said:

το γνωριζω απο αυτα που εγραψες

η λεξη "τωρα" ποτε προσδιοριζεται ?

απο τον φεβρουαριο στην περιοχη του πειραια σε συνδεση adsl δινουν zyxel VMG1312-T20B. Σε vdsl συνδεση το Zyxel VMG8623-T50B

αν εισαι "ατυχος" και χαλαγε, θα σου εδιναν καινουργιο + νεο μοντελο. Θα τηλεφωνισεις στο 13700 και θα πεις ..... χαλασμενος εξοπλισμος ....

το παλιο δεν το ζητανε πισω. Μια ταλαιπωρια 3-5 μερες και οτι σου στειλουν, το 108 ΔΕΝ υπαρχει σε αποθεμα

Το εκανα και μου ηρθε ... Ζyxel μεν , αλλα το VGM8623 ... και με αυτοκόλλητα wind 😁

άβυσσος τα logistics της wind/nova ....να στειλουν 35b ρουτερακι για adsl γραμμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...