Προς το περιεχόμενο

EΠΑΝΑΦΟΡΑ ΑΡΧΕΙΩΝ ΑΠΌ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΗΗD


MariaVVVV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχει χαλάσει, ίσως από απότομο βγάλσιμο από macbοok ίσως από απλό πέσιμο, ίσως από διαφορετικά τύπου βίντεο, ο HDD μου. 

Εχω σημαντικές φωτογραφίες μου και είναι απαραίτητο να τις έχω πίσω. Κάποιες εταιρείες ζητάνε από 200 εώς 500 και ίσως περισσότερα χρήματα, κάτι στο οποίο δεν μπορώ ν ανταπεξέλθω.

Μήπως υπάρχει κάποιος εδώ μέσα  που μπορεί να κάνει αυτό σε προσιτή τιμή για μένα? Ευχαριστώ πολύ.

022.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει ο snbblp, ο οποίος είναι ειδικός επί του θέματος και έχει προσφερθεί αρκετές φορές να δώσει τα φώτα και τη βοήθειά του.
Περίμενε να δει το post, κι ίσως γίνει κάτι...


Η αδυναμία πρόσβασης λόγω πτώσης είναι εντελώς διαφορετικό πρόβλημα από την απότομη αποσύνδεση του δίσκου.
Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει μηχανική ζημιά, ενώ στη δεύτερη είναι θέμα software.

Κρατάτε πάντα αντίγραφα, και αγοράζετε πάντα δίσκους που αντέχουν σε πτώσεις και χτυπήματα.
Όταν γίνει η ζημιά το κόστος ανάκτησης είναι πολύ μεγαλύτερο από την αγορά ενός δεύτερου δίσκου ή ενός δίσκου shock-proof.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Πιστεύω ότι είναι θέμα software στην περίπτωσή μου. Ναι ήταν ένας δίσκος που μου τον χάρισε κάποιος και γι αυτό έγινε αυτό. Θα περιμένω, μακάρι να βρω λύση γιατί είναι πολύ σημαντικές φωτό από τα ζωάκια μου που έχουν φύγει από τη ζωή και άλλες οικογενειακές και δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρω τη λύση, πρέπει να τις ανακτήσω. Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MariaVVVV είπε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Πιστεύω ότι είναι θέμα software στην περίπτωσή μου. Ναι ήταν ένας δίσκος που μου τον χάρισε κάποιος και γι αυτό έγινε αυτό. Θα περιμένω, μακάρι να βρω λύση γιατί είναι πολύ σημαντικές φωτό από τα ζωάκια μου που έχουν φύγει από τη ζωή και άλλες οικογενειακές και δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρω τη λύση, πρέπει να τις ανακτήσω. Σας ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα.
Οπως βλέπω στη φωτό, ο δίσκος έχει κλείσει τα 12 χρόνια ζωής. Αυτό δεν είναι αισιόδοξο μήνυμα, όμως υπάρχουν αρκετοί δίσκοι που έζησαν πάνω από 10 χρόνια...
Πάντως, αν δεν έχει πρόβλημα κεφαλών ή πλατό ώστε να χρειάζεται μεταμόσχευση ανταλλακτικών σε ειδικό περιβάλλον που δεν έχω πια, ό,τι πρόβλημα software κι αν έχει, ο δίσκος διαβάζεται και μπορούμε να πάρουμε τα αρχεία.
Αν είσαι στην Αθήνα, στείλε ένα μήνυμα να κανονίσουμε να τον βάλω για διάγνωση στο μηχάνημα. Στην χειρότερη εκδοχή των πραγμάτων, θα ξέρεις με σιγουριά αν είναι απαραίτητο το να καταφύγεις σε εταιρία ανάκτησης που έχει το ειδικό περιβάλλον και τα ανταλλακτικά.
Κερνάω το διάβασμα.

Επεξ/σία από snbblp
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...