Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση μνήμης 16gb ram ddr4


darkcrystal
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από dpolal,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Έχω στο pc μου μια μνήμη 16gb, η οποία ήταν από ζευγάρι των 32gb. Ο κωδικός είναι F4-2666C19D-32GIS CL19-19-19-43. Ψάχνω αν έχει κάποιος μια 16αρα 1dimm να την κάνω ζευγάρι. Η αν υπάρχει κάποια άλλη αντίστοιχη με το ίδιο cas latency που να μπορεί να ταιριάξει μαζί της. 16αρα βρίσκω με 2 MODULE, αλλά και μονή που κοιτάω κανένα προϊόν από αυτά δεν έχει ακριβώς το ίδιο κωδικο(πχ αντί για cl19d έχει cl19s). Ευχαριστώ. 

IMG_20230406_150533_edit_39780572083512.jpg

Επεξ/σία από darkcrystal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι ξέρω από τους κωδικούς της G-Skill, τα S είναι Single Kits και τα D είναι Dual Kits (και τα Q είναι Quad kits).

Ακόμα και ίδιο ακριβώς να βρεις, με D, δεν είναι σίγουρο ότι θα παίζει με τη μία, καθώς το όλο θέμα είναι ότι έχουν δοκιμαστεί ως ζευγάρια.

Από κει και πέρα, αν βρεις τον ίδιο ακριβώς κωδικό με S, θα είναι αυτό με τη μεγαλύτερη πιθανότητα να τρέξει με τη μία χωρίς να πειράξεις χειροκίνητα timings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, darkcrystal είπε

Καλημέρα. Έχω στο pc μου μια μνήμη 16gb, η οποία ήταν από ζευγάρι των 32gb. Ο κωδικός είναι F4-2666C19D-32GIS CL19-19-19-43. Ψάχνω αν έχει κάποιος μια 16αρα 1dimm να την κάνω ζευγάρι. Η αν υπάρχει κάποια άλλη αντίστοιχη με το ίδιο cas latency που να μπορεί να ταιριάξει μαζί της. 16αρα βρίσκω με 2 MODULE, αλλά και μονή που κοιτάω κανένα προϊόν από αυτά δεν έχει ακριβώς το ίδιο κωδικο(πχ αντί για cl19d έχει cl19s). Ευχαριστώ. 

 

Πάρε καλύτερα ένα νέο ζευγάρι στα 32Gb που θα παίζει σίγουρα χωρίς προβλήματα και αυτή που σου έχει μείνει πούλησε την.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, darkcrystal said:

Καλημέρα. Έχω στο pc μου μια μνήμη 16gb, η οποία ήταν από ζευγάρι των 32gb. Ο κωδικός είναι F4-2666C19D-32GIS CL19-19-19-43. Ψάχνω αν έχει κάποιος μια 16αρα 1dimm να την κάνω ζευγάρι. Η αν υπάρχει κάποια άλλη αντίστοιχη με το ίδιο cas latency που να μπορεί να ταιριάξει μαζί της. 16αρα βρίσκω με 2 MODULE, αλλά και μονή που κοιτάω κανένα προϊόν από αυτά δεν έχει ακριβώς το ίδιο κωδικο(πχ αντί για cl19d έχει cl19s). Ευχαριστώ. 

IMG_20230406_150533_edit_39780572083512.jpg

 

Πάρε αυτήν, θα τρέξουν και οι δυο στις ίδιες ρυθμίσεις.

https://www.skroutz.gr/s/20497769/G-Skill-Aegis-16GB-DDR4-RAM-με-Ταχύτητα-3200-για-Desktop-F4-3200C16S-16GIS.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, darkcrystal είπε

Καλημέρα. Έχω στο pc μου μια μνήμη 16gb, η οποία ήταν από ζευγάρι των 32gb. Ο κωδικός είναι F4-2666C19D-32GIS CL19-19-19-43. Ψάχνω αν έχει κάποιος μια 16αρα 1dimm να την κάνω ζευγάρι. Η αν υπάρχει κάποια άλλη αντίστοιχη με το ίδιο cas latency που να μπορεί να ταιριάξει μαζί της.

μην αγχωνεσαι, δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Αν το μοντελο της μνημης που εχεις ειναι out of stock, αγορασε καποια μνημη υποχρεωτικα ιδιας χωρητικοτητας και λιγο ταχυτερη, χωρις να σε ενδιαφερει η μαρκα, το μοντελο, ποσα memory chips εχει. O memory controler θα συγχρονισει στην πιο αργη. Λειτουργικα δεν υπαρχει προβλημα, οσο για τις απολυτες διαφορες στις επιδοσεις, μονο στο μικροσκοπιο φαινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dpolal είπε

Πάρε καλύτερα ένα νέο ζευγάρι στα 32Gb που θα παίζει σίγουρα χωρίς προβλήματα και αυτή που σου έχει μείνει πούλησε την.

Να ξέρεις σαν πρώτη λύση αυτό ακριβώς σκέφτηκα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, darkcrystal είπε

Να ξέρεις σαν πρώτη λύση αυτό ακριβώς σκέφτηκα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

ΟΚ, πάντως και κάποια άλλη να έπερνες επιπλέον όπως σου πρότειναν θα έπαιζε κατά 95% χωρίς θέματα. :)

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι καλά τα παιδιά που μου προτείνουν λύσεις αλλά σκέφτεσαι και την πιο safe κατάσταση. Και επειδή γίνεται κουβεντούλα ψήνω αυτές https://www.skroutz.gr/s/30472711/Kingston-Fury-Beast-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-3200-για-Desktop-KF432C16BBK2-32.html#reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...