Προς το περιεχόμενο

Lg 55" πρόβλημα η κάτι άλλο


RacingCultureGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, επειδή δε γνωρίζω πως να περιγράψω το συγκεκριμένο πρόβλημα,θα σας ανεβάσω φωτογραφία μηπως και καποιος έχει ιδέα τι μπορεί να είναι,οπως θα δείτε στη φωτογραφία έχει οριζόντιες γραμμες και φαίνονται ΜΟΝΟ όταν είναι κλειστή,δεν έχει πέσει ποτέ η κάτι,μοιαζει σα σκόνη αλλα δεν είναι..αν καποιος έχει καμιά ιδέα ας μου πει..

 

 

IMG_20230419_140143_1.jpg

IMG_20230419_140038_1_1.jpg

Επεξ/σία από RacingCultureGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Χμ... Αυτά δεν μοιάζουν να έγιναν από μόνα τους σε αυτά τα σχήματα! Μοιάζει με αλλοίωση στην επίστρωση της οθόνης! Υπάρχουν παιδιά στο σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, RacingCultureGR είπε

Παιδιά όχι δεν υπάρχουν,οσο για το καθάρισμα συνήθως με πανί και νερό αν οχι azax.. μου φαίνεται περίεργο όμως..

Πάντως κάτι πέρασε από την οθόνη με αντίστοιχες κινήσεις σε σχέση με τις γραμμές. Είτε χημικό είτε κάτι με μεγάλη θερμοκρασία νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, RacingCultureGR είπε

Χμμ..να υποθέσω ότι το αυτο το πλαστικό με τις γραμμές δεν μπορώ να το αλλάξω..σωστα...;

Όχι από όσο ξέρω... Καθαρίζει κανείς με κάποια περίεργη συσκευή μήπως? Σκούπα με ειδικό άκρο? Ατμοκαθαριστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρωτα καμια γυναικα αν καθαριζει και αυτη την τηλεοραση. Σιγουρα παντως, αν εμφανιστηκε σχετικα αποτομα, μαλλον καποιος εκανε την δουλεια με καποιο χημικο. Για ελαττωμα, θα περιμενα να εχει πιο συμμετρικα τους "λεκεδες". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επίσης χαζή ερώτηση... αλλά φαντάζομαι πως δεν έχεις αφήσει πάνω κάποιο προστατευτικό φιλμ από αυτά που έχουν όταν τις βγάζεις από το κουτί την πρώτη φορά ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@billdanos η κοπελιά δε την αγγίζει καν, μάλλον εγω την έκανα τη πατάτα με το azax,τη καθάριζα πολύ συχνά με αυτο..

Αλλά μου φαίνεται περίεργο που έβγαλε γραμμές οριζόντιες αφού δεν τη καθάριζα με αυτη τη φορά όπως είναι οι γραμμές..

Φιλμ δεν έχω εντοπίσει,την έχω περίπου 2 χρόνια,αγορασμένη απο κοτσωβολο..θα ριξω μια ματιά αν και δεν νομίζω να έχει..

 

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Μηπως ειναι απο μεσα?

Από μέσα??? Πως θα μπορούσε? Τωρα με έβαλες σε σκέψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Μηπως ειναι απο μεσα?

Θα είναι super περίεργο να έγινε αυτό από μέσα και με τέτοιο σχηματισμό! Αυτό μοιάζει με pattern όπως όταν καθαρίζεις κάτι και το κάνεις με συγκεκριμένες κινήσεις.

2 λεπτά πριν, RacingCultureGR είπε

@billdanos η κοπελιά δε την αγγίζει καν, μάλλον εγω την έκανα τη πατάτα με το azax,τη καθάριζα πολύ συχνά με αυτο..

Αλλά μου φαίνεται περίεργο που έβγαλε γραμμές οριζόντιες αφού δεν τη καθάριζα με αυτη τη φορά όπως είναι οι γραμμές..

Φιλμ δεν έχω εντοπίσει,την έχω περίπου 2 χρόνια,αγορασμένη απο κοτσωβολο..θα ριξω μια ματιά αν και δεν νομίζω να έχει..

 

ΠΟΤΕ αζαξ κλπ για αυτές τις οθόνες! Μόνο οι παλιές CRT με το γυαλί άντεχαν σε αυτά τα χημικά! 😛 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι πως ψεκαζεις πριν την καθαρισεις. Αν πχ, ριχνεις στο pattern που φαινεται, ισως λογικο.

Btw, στο lidl μου, εχει κατι πανακια για καθαρισμο monitor/tv. Ειναι παρομοια με αυτα των γυαλιων που εχουν στα ταμεια, αλλα σε μεγαλυτερο μεγεθος. Αλλα αν δεν εχει λεκε, με ενα ελαχιστα βεργμενο πανακι μικροινων (προσοχη, και παλι υπαρχουν διαφορα για διαφορετικες επιφανειες), και μετα περασμα με στεγνο

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, όποτε φτάνω στο συμπέρασμα οτι τη ζημιά την έκανε το azax, λογικά απο τι μου πε και ενα παλικάρι σε απάντηση πιο πάνω δεν αλλάζει αυτο το "τζαμι" όποτε.. πάμε για άλλη τηλεόραση δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...