Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής ξεκινάει μόνο με restart λόγω RAM


zacharias99
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από fotaras76,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, zacharias99 είπε

Μάλλον για εκεί με βλέπω αν δεν βρω χρόνο να πειραματιστω λιγακι!!

Δεν αξίζει ούτε να πειραματιστείς αν σε ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα και όχι η διαδικασία η ίδια. Τα 4 στικάκια πιάνουν πάντα χειρότερους χρονισμούς από τα 2. Εδώ ο τύπος έβαλε 4 ίδιες μνήμες στην ίδια μητρική και δεν...Να φανταστώ πως όσοι έβαλαν γελάκι στο προηγούμενο μου σχόλιο σου βρήκαν λύση με τις 4 μνήμες, τι όχι ακόμα ;

https://linustechtips.com/topic/1321260-4-sticks-of-ram-doesnt-work-on-asus-b550-f-motherboard/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, fotaras76 said:

Δεν αξίζει ούτε να πειραματιστείς αν σε ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα και όχι η διαδικασία η ίδια. Τα 4 στικάκια πιάνουν πάντα χειρότερους χρονισμούς από τα 2. Εδώ ο τύπος έβαλε 4 ίδιες μνήμες στην ίδια μητρική και δεν...Να φανταστώ πως όσοι έβαλαν γελάκι στο προηγούμενο μου σχόλιο σου βρήκαν λύση με τις 4 μνήμες, τι όχι ακόμα ;

https://linustechtips.com/topic/1321260-4-sticks-of-ram-doesnt-work-on-asus-b550-f-motherboard/

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου.

Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει να ασχοληθώ γιατί είναι στην ουσία το χόμπι μου, αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο τον τελευταίο καιρό και μάλλον θα πάω στην λύση σου μιας και από ότι είδα δεν είναι πολύ ακριβά τα 2 x 16 μιας και δεν θέλω και τις γρηγορότερες μνήμες!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/04/2023 at 14:39, fotaras76 said:

Δεν αξίζει ούτε να πειραματιστείς αν σε ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα και όχι η διαδικασία η ίδια. Τα 4 στικάκια πιάνουν πάντα χειρότερους χρονισμούς από τα 2. Εδώ ο τύπος έβαλε 4 ίδιες μνήμες στην ίδια μητρική και δεν...Να φανταστώ πως όσοι έβαλαν γελάκι στο προηγούμενο μου σχόλιο σου βρήκαν λύση με τις 4 μνήμες, τι όχι ακόμα ;

https://linustechtips.com/topic/1321260-4-sticks-of-ram-doesnt-work-on-asus-b550-f-motherboard/

 

Τελικά έκανα αυτό που πρότεινες. Έδωσα τα 2 σετάκια μου και θα παραγγειλω τωρα ενα σετακι 2 x 16. 

Για να μην ανοίγω νέο νήμα, είμαι μεταξύ trident z neo rgb στα 3200 και corsair vengeance pro rgb στα 3600. 

Η trident  z neo στα 3600 ξεφεύγουν λιγακι στην τιμη και δεν ξερω αν αξίζουν τη διαφορά.

Έχετε καμία αποψη πανω σε αυτο? Εχετε να προτείνετε καμια αλλη μνήμη των 2x 16gb γυρω στα 100ευρω?

Ευχαριστώ για αλλη μια φορα!

Επεξ/σία από zacharias99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zacharias99 είπε

Τελικά έκανα αυτό που πρότεινες. Έδωσα τα 2 σετάκια μου και θα παραγγειλω τωρα ενα σετακι 2 x 16. 

Για να μην ανοίγω νέο νήμα, είμαι μεταξύ trident z neo rgb στα 3200 και corsair vengeance pro rgb στα 3600. 

Η trident  z neo στα 3600 ξεφεύγουν λιγακι στην τιμη και δεν ξερω αν αξίζουν τη διαφορά.

Έχετε καμία αποψη πανω σε αυτο? Εχετε να προτείνετε καμια αλλη μνήμη των 2x 16gb γυρω στα 100ευρω?

Ευχαριστώ για αλλη μια φορα!

Αν μπεις στο Σκρουτζ και διαβάσεις κριτικές θα δεις ότι κάποιος έχει δοκιμάσει τις CMN32GX4M2Z3600C16 χωρίς προβλήματα. Ψάξε σε φόρουμ κτλ και βρες ποιες λειτουργούν άψογα με την μητρική σου. Μεταξύ αυτών διάλεξε με βάση τιμή, επιδόσεις, εμφάνιση. Ο καθένας έχει φυσικά τις δικές του προτεραιότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε και μιλάμε για το συνηθισμένο (μιας και δεν δίνεις περισσότερες πληροφορίες) 3200CAS16 vs 3600CAS18 , μη τρελαίνεσαι πάρε ότι σου είναι καλύτερα στη τσέπη η αισθητικά, διαλεγεις. Από επιδόσεις οι διαφορές μεταξύ τους μη αντιληπτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ronnie1985 said:

Αν υποθέσουμε και μιλάμε για το συνηθισμένο (μιας και δεν δίνεις περισσότερες πληροφορίες) 3200CAS16 vs 3600CAS18 , μη τρελαίνεσαι πάρε ότι σου είναι καλύτερα στη τσέπη η αισθητικά, διαλεγεις. Από επιδόσεις οι διαφορές μεταξύ τους μη αντιληπτές.

Μεταξυ αυτων των 2 ημουν φιλε αλλα παλι ο φίλος fotaras76 μου ανοιξε τα ματια και μου βρηκε τις CMN32GX4M2Z3600C16 στα 100ευρω οποτε κατα 99% θα παρω αποψε αυτες... Δεν τις εχει βεβαια η asus στο compatibility list της μητρικης μ, αλλα διαβαζοντας τα σχόλια στο σκρουτζ πιστευω οτι δεν θα εχω θεμα!!!

Ευχαριστώ και παλι για τις συμβουλες παιδια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, zacharias99 είπε

Μεταξυ αυτων των 2 ημουν φιλε αλλα παλι ο φίλος fotaras76 μου ανοιξε τα ματια και μου βρηκε τις CMN32GX4M2Z3600C16 στα 100ευρω οποτε κατα 99% θα παρω αποψε αυτες... Δεν τις εχει βεβαια η asus στο compatibility list της μητρικης μ, αλλα διαβαζοντας τα σχόλια στο σκρουτζ πιστευω οτι δεν θα εχω θεμα!!!

Ευχαριστώ και παλι για τις συμβουλες παιδια!

Μια χαρά θα είσαι! Έχω σταματήσει να κοιτάζω το qvl των μητρικών εδώ και χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...