Προς το περιεχόμενο

Οι hackers που παραβίασαν τα συστήματα της Western Digital ζητούν ένα τεράστιο ποσό σε λύτρα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα δεν χανακαραν αυτους χακαραν το Azure, ε νταξει το εχω ζησει απο πρωτο χερι το χακαρισμα του azure οποιος παει εκει και βασιζεται στην microsoft παει γυρευοντας. Σκανδαλο θα ηταν να πουνε οι χακερς ειδαμε οτι ολοι οι servers σας εχουν δισκους seagate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Με πολύ λιγότερα από τα λύτρα μπορούν να προσλάβουν έναν χάκερ για να ξεχακάρει το σύστημα

Χαζοί εντελώς εκεί στην βέστερ ντίζιταλ. Και εμένα όταν μου απήγαγαν τον σκύλο δεν έκατσα να σκάσω, πλήρωσα λιγότερα από τα λύτρα που μου ζητούσαν και έφερα έναν άλλον απαγωγέα να μου ξε-απαγάγει το σκυλί. Όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, klaftop είπε

Αρα δεν χανακαραν αυτους χακαραν το Azure, ε νταξει το εχω ζησει απο πρωτο χερι το χακαρισμα του azure οποιος παει εκει και βασιζεται στην microsoft παει γυρευοντας. Σκανδαλο θα ηταν να πουνε οι χακερς ειδαμε οτι ολοι οι servers σας εχουν δισκους seagate

Συμφωνώ απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BadIronTree είπε

Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει... ούτε οι πιο μεγάλοι δεν είναι ασφαλείς...

Εδώ ένα βλαμμένο ανέβασε όλα τα σχέδια της Αμερικής στην Ουκρανία, γιατί του την είπαν οι φίλοι του, στο Discord xD  

Και οτι έχει ξεκλειδώσει ,μπορεί αν κλειδωσει ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CellsAndRows είπε

Γι' αυτό μακριά απο cloud υπηρεσίες...Σκληρός δίσκος και κάτω απο το μαξιλάρι :-)

Συμφωνώ. Τα αρχεία μου είναι πάντα στον σκληρό μου, σε partition που το έχω κλειδώσει με λογισμικο κρυπτογραφησης. Με είχαν χακαρει πριν πολλά χρόνια και πήρα το μάθημα μου, κανένα antivirus και firewall δεν εμποδίζει έναν έξυπνο hacker που γνωρίζει πως να τα παρακάμψει. 

Οι υπηρεσίες cloud παραμενουν χρήσιμες στο κοινό, όχι τόσο για προσωπικά αρχεία. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Western Digital

Τί εταιρεία κι’ αυτή οι δίσκοι της δεν αντέχουν ούτε Μήνα.

Όσο για το ποσό των Κυβερνοεγκληματίων νομίζω ότι θα πάρουν το πόσο των SquareRoot(Log10 111,111,11)= 2,6543845776785492551485452263062 σε Satoshi.

Ο Άπληστος που νομίζει ότι είναι θα πάρει το ποσό των  SquareRoot(Log10 111,111,111)= 2,8365044491638613756785076303441 σε Satoshi.

Σημείωση :

Μιας και το Satoshi είναι μια ακέραια νομισματική μονάδα νομίζω ότι θα πάρουν από 2 Satoshi. Τα Ρετάλια βέβαια θα μείνουν στο Νομισματικό Ταμείο ως έξοδα συναλλαγής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, CellsAndRows said:

Γι' αυτό μακριά απο cloud υπηρεσίες...Σκληρός δίσκος και κάτω απο το μαξιλάρι :-)

ξερεις νοιαστηκαν για τα δικα σου και τα δικα μου data.και θα δουν και xxx που το only fans ειναι γεματο.οπως ειδες δεν τους νοιαζει ο ιδιωτης.με ιδιωτες ασχολουνται οι νιγηριανοι πριγκηπες και κανα hacker που θελει να σου παρει κανα κωδικο web banking.αν τωρα ανεβαζει καποιος χυμα passwords και username τοτε no comment

41 minutes ago, Tetrabitos said:

Τουλάχιστον οκτώ ψηφία, άρα το μίνιμουμ είναι 10,000,000 δολλάρια.

και μαξ 99.999.999 bitcoins 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο cloud, το 5% των χρηστών του μπαίνει για επαγγελματική χρήση και το 95% για να κατεβάζει τις επαφές και τις ρυθμίσεις στο καινούργιο κινητό... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πιστεύω οτι η "δουλειά" του hacking εκει στην WD δεν θα εγινε χωρίς να υπάρχει κάποια βοήθεια "εκ των έσω".

6 ώρες πριν, CellsAndRows είπε

Γι' αυτό μακριά απο cloud υπηρεσίες...Σκληρός δίσκος και κάτω απο το μαξιλάρι :-)

Εγώ οτι εχω σε ευαίσθητες πληροφορίες και φωτογραφίες, video κτλπ βρίσκονται σε ενα τοπικό PC το οποιο δεν μπαίνει ποτε σε κανένα τοπικό δίκτυο και στο ιντερνετ. Ειναι δηλαδή σαν "αποθήκη" αρχείων. Για να αποκτήσει καποιος πρόσβαση σε αυτα θα πρέπει να μου το κλέψει απο το σπιτι. Για το ιντερνετ χρησιμοποιώ Laptop με linux

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι κλειδώνει , ξεκλειδώνει αλλά με την ίδια λογική της μηχανικής ότι είναι κρυμμένο μπορεί να βρεθεί. Κάτι μου λέει ότι η σούπερ εγκληματική οργάνωση έχει αφήσει ίχνη και τα έχουν βρει , οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο που δεν τους πληρώνουν απλά κερδίζουν χρόνο συλλέγουν και αναλύουν  δεδομένα και στο τέλος .. Τσαααακ!

Επεξ/σία από Brainkill4r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, BadIronTree είπε

Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει... ούτε οι πιο μεγάλοι δεν είναι ασφαλείς...

Αν είναι όντως έτσι, κάτσε να σου δώσω το public key μου και βρες το αντίστοιχο private key ώστε να μπορείς κάνεις ο,τι commit θέλεις αντί εμού. Όταν κάτι ξεκλειδώνει ενώ δεν έπρεπε να ξεκλειδώσει, αυτό συνέβη είτε επειδή κάποιος έπεσε θύμα social engineering και έδωσε τα κλειδιά πιάτο, είτε επειδή δεν έγιναν τα απαραίτητα updates, είτε επειδή η δουλειά έγινε από μέσα. Δηλαδή πάντα από πρόβλημα είτε στον ανθρώπινο παράγοντα είτε λόγω αδιαφορίας.

Το ρητό "ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει" ισχύει όταν μιλάμε για συστήματα DRM, όπου ο χρήστης έχει φυσική πρόσβαση στο hardware (το οποίο hardware πρέπει να ξεκλειδώσει το περιεχόμενο για να το αναπαραγάγει) και άρα αργά ή γρήγορα με προσεκτική ανάλυση το hardware ο χρήστης θα βρει πως το περιεχόμενο ξεκλειδώνεται από το hardware. Αλλά μερικοί αυτό το ρητό το έχουν μετατρέψει σε "μαϊντανό" για κάθε πρόβλημα ασφάλειας. Δεν ισχύει. Κάθε φορά που γίνεται κάποιο hack υπάρχουν συγκεκριμένες ευθύνες και υπεύθυνοι.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...