Προς το περιεχόμενο

Οι hackers που παραβίασαν τα συστήματα της Western Digital ζητούν ένα τεράστιο ποσό σε λύτρα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Συμφωνώ. Τα αρχεία μου είναι πάντα στον σκληρό μου, σε partition που το έχω κλειδώσει με λογισμικο κρυπτογραφησης. Με είχαν χακαρει πριν πολλά χρόνια και πήρα το μάθημα μου, κανένα antivirus και firewall δεν εμποδίζει έναν έξυπνο hacker που γνωρίζει πως να τα παρακάμψει. 

Οι υπηρεσίες cloud παραμενουν χρήσιμες στο κοινό, όχι τόσο για προσωπικά αρχεία. 

Τα εχεις σε 2 δισκους και ο ενας να ειναι offline; Παιρνεις backup;
Αν οχι, ειναι απλα σαν να μην τα εχεις τα αρχεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

23 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Αν είναι όντως έτσι, κάτσε να σου δώσω το public key μου και βρες το αντίστοιχο private key ώστε να μπορείς κάνεις ο,τι commit θέλεις αντί εμού. Όταν κάτι ξεκλειδώνει ενώ δεν έπρεπε να ξεκλειδώσει, αυτό συνέβη είτε επειδή κάποιος έπεσε θύμα social engineering και έδωσε τα κλειδιά πιάτο, είτε επειδή δεν έγιναν τα απαραίτητα updates, είτε επειδή η δουλειά έγινε από μέσα. Δηλαδή πάντα από πρόβλημα είτε στον ανθρώπινο παράγοντα είτε λόγω αδιαφορίας.

Το ρητό "ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει" ισχύει όταν μιλάμε για συστήματα DRM, όπου ο χρήστης έχει φυσική πρόσβαση στο hardware (το οποίο hardware πρέπει να ξεκλειδώσει το περιεχόμενο για να το αναπαραγάγει) και άρα αργά ή γρήγορα με προσεκτική ανάλυση το hardware ο χρήστης θα βρει πως το περιεχόμενο ξεκλειδώνεται από το hardware. Αλλά μερικοί αυτό το ρητό το έχουν μετατρέψει σε "μαϊντανό" για κάθε πρόβλημα ασφάλειας. Δεν ισχύει. Κάθε φορά που γίνεται κάποιο hack υπάρχουν συγκεκριμένες ευθύνες και υπεύθυνοι.

Εγώ  το είπα  με συνδυασμό αυτό  που έκοψες ... και το LAST PASS έτσι  την πάτησε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Τα εχεις σε 2 δισκους και ο ενας να ειναι offline; Παιρνεις backup;
Αν οχι, ειναι απλα σαν να μην τα εχεις τα αρχεια σου.

Τα αρχεία είναι σε δεύτερο σκληρό μέσα στον υπολογιστή ο σκληρός να δουλεύει όχι offline. 

Ανα κάποιους μήνες αντιγράφω τα αρχεία σε ένα usb όπου εκεί τα έχω μέσα σε ένα τεράστιο zip με κωδικούς προσβασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

Εγώ  το είπα  με συνδυασμό αυτό  που έκοψες ... και το LAST PASS έτσι  την πάτησε... 

Στην περίπτωση που ανέφερες δεν ξεκλειδώθηκε κάτι, οπότε οι δυο προτάσεις είναι άσχετες μεταξύ τους.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kurkosdr είπε

Αν είναι όντως έτσι, κάτσε να σου δώσω το public key μου και βρες το αντίστοιχο private key ώστε να μπορείς κάνεις ο,τι commit θέλεις αντί εμού. Όταν κάτι ξεκλειδώνει ενώ δεν έπρεπε να ξεκλειδώσει, αυτό συνέβη είτε επειδή κάποιος έπεσε θύμα social engineering και έδωσε τα κλειδιά πιάτο, είτε επειδή δεν έγιναν τα απαραίτητα updates, είτε επειδή η δουλειά έγινε από μέσα. Δηλαδή πάντα από πρόβλημα είτε στον ανθρώπινο παράγοντα είτε λόγω αδιαφορίας.

Το ρητό "ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει" ισχύει όταν μιλάμε για συστήματα DRM, όπου ο χρήστης έχει φυσική πρόσβαση στο hardware (το οποίο hardware πρέπει να ξεκλειδώσει το περιεχόμενο για να το αναπαραγάγει) και άρα αργά ή γρήγορα με προσεκτική ανάλυση το hardware ο χρήστης θα βρει πως το περιεχόμενο ξεκλειδώνεται από το hardware. Αλλά μερικοί αυτό το ρητό το έχουν μετατρέψει σε "μαϊντανό" για κάθε πρόβλημα ασφάλειας. Δεν ισχύει. Κάθε φορά που γίνεται κάποιο hack υπάρχουν συγκεκριμένες ευθύνες και υπεύθυνοι.

Σωστός , τα είπες όλα 👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Αν είναι όντως έτσι, κάτσε να σου δώσω το public key μου και βρες το αντίστοιχο private key ώστε να μπορείς κάνεις ο,τι commit θέλεις αντί εμού. Όταν κάτι ξεκλειδώνει ενώ δεν έπρεπε να ξεκλειδώσει, αυτό συνέβη είτε επειδή κάποιος έπεσε θύμα social engineering και έδωσε τα κλειδιά πιάτο, είτε επειδή δεν έγιναν τα απαραίτητα updates, είτε επειδή η δουλειά έγινε από μέσα. Δηλαδή πάντα από πρόβλημα είτε στον ανθρώπινο παράγοντα είτε λόγω αδιαφορίας.

Το ρητό "ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει" ισχύει όταν μιλάμε για συστήματα DRM, όπου ο χρήστης έχει φυσική πρόσβαση στο hardware (το οποίο hardware πρέπει να ξεκλειδώσει το περιεχόμενο για να το αναπαραγάγει) και άρα αργά ή γρήγορα με προσεκτική ανάλυση το hardware ο χρήστης θα βρει πως το περιεχόμενο ξεκλειδώνεται από το hardware. Αλλά μερικοί αυτό το ρητό το έχουν μετατρέψει σε "μαϊντανό" για κάθε πρόβλημα ασφάλειας. Δεν ισχύει. Κάθε φορά που γίνεται κάποιο hack υπάρχουν συγκεκριμένες ευθύνες και υπεύθυνοι.

Συμφωνώ απόλυτα αλλά σχεδόν πάντα θα υπάρχει αυτό που γράφεις "από πρόβλημα είτε στον ανθρώπινο παράγοντα είτε λόγω αδιαφορίας" 

Εδώ ολόκληρη MS και update στο update για να κλείνει συνέχεια τρύπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, thiva7 είπε

Αν θα το μάθεις? 

Τι πιο απλό. Αν δεν διαρρεύσουν όλα τα αρχεία πληρώθηκαν.

Και πώς θα το μάθεις; τι θα πούν να σήμερα θα ανεβάσουμε μια σειρα απο WD που βρήκαμε αύριο το S01E02... θα το πληρώσουν  και δεν θα κουνηθεί ρουθούνι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2023 στις 10:39 ΠΜ, polemikos είπε

αλλά εκείνοι που απαντούν στις κλήσεις[…] τους έχουν καλέσει πολλές φορές. Δεν απαντούν και όταν το κάνουν απλώς ακούν στην άλλη άκρη της γραμμής και στη συνέχεια κλείνουν το τηλέφωνο» είπε εκπρόσωπος της κυβερνοεγκληματικής ομάδας στην ιστοσελίδα TechCrunch. Ακόμη και όταν έγινε επικοινωνία μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, τα στελέχη της εταιρείας παρέμειναν σιωπηλά. 

Ο χάκερ μετά τα απανωτά άκυρα που έφαγε

 

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μόνιμος κίνδυνος υποκλοπής ως συνήθως είναι ο ανθρώπινος παράγοντας. όντως κανείς δεν είναι ασφαλείς ( και το uptime είναι 99,999%...) και γιαυτό σε οργανισμούς οι διαχειριστές πρέπει να είναι "φασίστες" στα policies και ας δυσανασχετούν οι υπάλληλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Τουλάχιστον οκτώ ψηφία, άρα το μίνιμουμ είναι 10,000,000 δολλάρια.

 

Εν το μεταξυ με 10 εκατομμύρια προσλαμβάνεις κόσμο να τους βρει να τους καθαρίσει αυτούς τα σπίτια τους τις οικογένειες τους και όσους αγαπάνε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...