Προς το περιεχόμενο

Windows 7 Download


NothinqSpecial

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

Έχω ένα παρατημένο Laptop (Sony Vaio VPCEL3S1E) και του είχα βάλει Windows 10 έτσι να δω πώς πάει.

Επειδή όμως κολλάει υπερβολικά σκέφτομαι να γυρίσω σε Windows 7. Η χρήση του θα είναι απειροελάχιστη μιας και υπάρχει ήδη σταθερός και Macbook.

Υπάρχει κάποιο νόμιμο link ώστε να τα κατεβάσω όπως τα 10 & 11;

Δεν θέλω να μπλέξω με σπασμένα, ιούς κτλπ. 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό είναι να κολλάει με τέτοιον επεξεργαστή. Αν το έχεις ακόμα με τον μηχανικό δίσκο τότε σίγουρα θα είναι αγανάκτηση.

Θα έλεγα για αρχή να του βάλεις έναν φθηνό (κάτω από 20€) 120άρι ή 250άρι ssd intenso high (όχι τον top) και adata τα έχω δοκιμασμένα. SP μακριάαα!

Τα 7άρια δεν τα βρίσκεις πλέον από την microsoft αν και ψάχνοντας μπορεί να βρεις κανένα λινκ που να δουλεύει. Έχω δικό μου iso που χρεισιμοποιώ. Το μόνο που έχω κάνει είναι να ενσωματώσω τα 32bit και τα 64bit σε ένα iso και να αφαιρέσω το ei.cfg αρχείο ώστε να εμφανίζει λίστα με τις εκδόσεις που περιλαμβάνονται για να επιλέγω όποια θέλω κάθε φορά. Δεν έχει κανένα έξτρα πρόγραμμα μέσα ούτε είναι ενεργοποιημένο, οπότε θέλει ενεργοποίηση από μέρους σου. Εσύ, αν έχεις κρατημένο το αυθεντικό κλειδί των 7 θα βάλεις τα home premium και θα τα ενεργοποιήσεις με το κλειδί σου. Αν το θέλεις πάρτο από το λινκ.

Win7 AiO 32/64 Greek.

Θα χρειαστείς τα παρακάτω KB να τα κατεβάσεις από το microsoft catalog θα κάνεις αναζήτηση με το kb, θα κατεβάσεις το ανάλογο για x86 (32bit) ή x64 (μάλλον 64bit θα βάλεις αν έχεις 4gb ram).

Αναφορά σε κείμενο

1. kb3020369 (2015 Apil Servicing stack)
2. kb3172605 (2016 July Rollup)
3. kb3177467 (2016 September Servicing Stack)
4. kb3125574 (2016 May Convenience rollup)
5. kb5006749 (2021-10 Servicing Stack Update)
6. kb4516065 (2019-09 Security Monthly Quality Rollup)

Θα τα εγκαταστήσεις χειροκίνητα, πρώτα τα 1 μέχρι 4 και θα κάνεις επανεκκίνηση στο τέλος. Μετά θα ανοίξεις τις ενημερώσεις (κράτα τες κλειστές στην αρχή) και θα κατεβάσεις ότι σου βγάζει. Κάποια στιγμή θα σταματήσει και θα βγάζει σφάλμα εγκατάστασης. Τότε θα στήσεις και τα άλλα δύο και μετά την επανεκκήνιση λογικά θα σου τραβήξει μερικές ακόμα ενημερώσεις. Εγώ έτσι το κάνω.

Έχει και ένα win7 simplix updates αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.google.com/search?q=el_windows_7_ultimate_with_sp1_x86_dvd_u_677458

https://www.google.com/search?q=el_windows_7_ultimate_with_sp1_x64_dvd_u_677318

 

sha1
0c597523ecbca195d0cbaf2fb4ff9213b4c739e2 *el_windows_7_enterprise_with_sp1_x64_dvd_u_677650.iso
5c3e6254d1f2c64d777d495b20d2f96d9ba7778f *el_windows_7_enterprise_with_sp1_x86_dvd_u_677706.iso
b5961c6f4d59de57bec161744610b6494a598cfe *el_windows_7_professional_with_sp1_x64_dvd_u_676931.iso
6e0a42753d21b74ce979e0636c5eb79fd4c965e7 *el_windows_7_professional_with_sp1_x86_dvd_u_677044.iso
88fa98c86c9b919501f71bbbc559c8565d808832 *el_windows_7_ultimate_with_sp1_x64_dvd_u_677318.iso
3f08ce8a74e0cccaee7f946dcf250dc0712c2b1b *el_windows_7_ultimate_with_sp1_x86_dvd_u_677458.iso

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Λογικό είναι να κολλάει με τέτοιον επεξεργαστή. Αν το έχεις ακόμα με τον μηχανικό δίσκο τότε σίγουρα θα είναι αγανάκτηση.

Θα έλεγα για αρχή να του βάλεις έναν φθηνό (κάτω από 20€) 120άρι ή 250άρι ssd intenso high (όχι τον top) και adata τα έχω δοκιμασμένα. SP μακριάαα!

Τα 7άρια δεν τα βρίσκεις πλέον από την microsoft αν και ψάχνοντας μπορεί να βρεις κανένα λινκ που να δουλεύει. Έχω δικό μου iso που χρεισιμοποιώ. Το μόνο που έχω κάνει είναι να ενσωματώσω τα 32bit και τα 64bit σε ένα iso και να αφαιρέσω το ei.cfg αρχείο ώστε να εμφανίζει λίστα με τις εκδόσεις που περιλαμβάνονται για να επιλέγω όποια θέλω κάθε φορά. Δεν έχει κανένα έξτρα πρόγραμμα μέσα ούτε είναι ενεργοποιημένο, οπότε θέλει ενεργοποίηση από μέρους σου. Εσύ, αν έχεις κρατημένο το αυθεντικό κλειδί των 7 θα βάλεις τα home premium και θα τα ενεργοποιήσεις με το κλειδί σου. Αν το θέλεις πάρτο από το λινκ.

Win7 AiO 32/64 Greek.

Θα χρειαστείς τα παρακάτω KB να τα κατεβάσεις από το microsoft catalog θα κάνεις αναζήτηση με το kb, θα κατεβάσεις το ανάλογο για x86 (32bit) ή x64 (μάλλον 64bit θα βάλεις αν έχεις 4gb ram).

Θα τα εγκαταστήσεις χειροκίνητα, πρώτα τα 1 μέχρι 4 και θα κάνεις επανεκκίνηση στο τέλος. Μετά θα ανοίξεις τις ενημερώσεις (κράτα τες κλειστές στην αρχή) και θα κατεβάσεις ότι σου βγάζει. Κάποια στιγμή θα σταματήσει και θα βγάζει σφάλμα εγκατάστασης. Τότε θα στήσεις και τα άλλα δύο και μετά την επανεκκήνιση λογικά θα σου τραβήξει μερικές ακόμα ενημερώσεις. Εγώ έτσι το κάνω.

Έχει και ένα win7 simplix updates αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Σε ευχαριστώ πολύ, παραγγέλνω έναν 120άρι ssd και με την πρώτη ευκαιρία προχωράω στην εγκατάσταση. 

Του έχω κάνει ήδη μια αναβάθμιση στην ram από 4 πήγα στα 8. 

Πιστεύω για τελείως απλό browsing θα είμαι οκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα είσαι. Έχω βάλει 10άρια σε παρόμοιο λάπτοπ που αναβάθμισα σε 8gb ram και ssd και στέκεται αξιοπρεπές για απλές δουλειές. Το κακό με τα 7άρια είναι το θέμα των ενημερώσεων αλλά αν τα πάρεις με την σειρά θα τα καταφέρεις. ν όχι βάλτου 10άρια home και ενεργοποίησε τα με το κλειδί των 7 (αν δεν ενεργοποιηθούν μόνα τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πάντως με ssd πάνω, δεν θα δεις ουσιαστική διαφορά στην απόδοση ανάμεσα σε Win 7 και Win 10. Καλύτερα μιας και είναι για browsing το μηχάνημα να πας σε ένα λειτουργικό που ακόμη παίρνει ενημερώσεις ασφαλείας.

Πέραν απ' το λειτουργικό έτσι και οι browsers σιγά σιγά εγκαταλείπουν τα Windows 7. Ο Chrome για παράδειγμα είναι ένας από αυτούς. O Firefox επίσης. Οπότε και εκεί μπορεί να προκύψουν σημαντικά κενά ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανει διαφορα το λειτουργικο, δλδ η μεταβαση απο win 7 σε win 10 αλλα δεν θα λυσει το προβλημα, ειναι θεμα επεξεργαστη κυριως, τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει απο το δικο μ λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει διαφορά το bloatware στα 10/11 ειναι απίστευτο αν δεν ξέρεις να το βγάζεις , ΑΛΛΑ  εχεις πολύ αδύναμη cpu σε μένα δουλεύει αλλά κοιτά διάφορες απο την cpu μου είσαι 50% κάτω

image.png.ba8bf2826d1f53ac58a73ba3f84b859a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2023 στις 1:15 ΜΜ, Titos301 είπε

θα κανει διαφορα το λειτουργικο, δλδ η μεταβαση απο win 7 σε win 10 αλλα δεν θα λυσει το προβλημα, ειναι θεμα επεξεργαστη κυριως, τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει απο το δικο μ λαπτοπ

Όπως είπε και ο Aris_ υπάρχει bloatware στα 10/11. Φυσικά και ο επεξεργαστής έχει τα όρια του και δεν υπάρχει περίπτωση ένας Core 2 Duo για παράδειγμα να τρέχει το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο με ένα 3330M πόσο μάλλον με ένα τελευταίας γενιάς.

Κατά κύριο λόγο αυτό που θες στα 10 είναι RAM και SSD. Του πατέρα μου το Laptop που κοντεύει 15ετία για παράδειγμα με Celeron τρέχει τα Windows 10 όταν θες να κάνεις Browsing με 4GB RAM και SSD. Βέβαια σε τέτοια μηχανήματα ταιριάζει κάποια διανομή linux η οποία μπορεί να παρέχει και ένα μοντέρνο περιβάλλον και να τρέχει ομαλά. Ωστόσο όλοι φοβούνται έστω και να δοκιμάσουν όχι να κάνουν εγκατάσταση, αλλά να βάλουν έστω και ένα liveUSB και να παίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2023 στις 1:31 ΜΜ, Aris_ είπε

υπάρχει διαφορά το bloatware στα 10/11 ειναι απίστευτο αν δεν ξέρεις να το βγάζεις , ΑΛΛΑ  εχεις πολύ αδύναμη cpu σε μένα δουλεύει αλλά κοιτά διάφορες απο την cpu μου είσαι 50% κάτω

image.png.ba8bf2826d1f53ac58a73ba3f84b859a.png

 

42 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Όπως είπε και ο Aris_ υπάρχει bloatware στα 10/11. Φυσικά και ο επεξεργαστής έχει τα όρια του και δεν υπάρχει περίπτωση ένας Core 2 Duo για παράδειγμα να τρέχει το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο με ένα 3330M πόσο μάλλον με ένα τελευταίας γενιάς.

Κατά κύριο λόγο αυτό που θες στα 10 είναι RAM και SSD. Του πατέρα μου το Laptop που κοντεύει 15ετία για παράδειγμα με Celeron τρέχει τα Windows 10 όταν θες να κάνεις Browsing με 4GB RAM και SSD. Βέβαια σε τέτοια μηχανήματα ταιριάζει κάποια διανομή linux η οποία μπορεί να παρέχει και ένα μοντέρνο περιβάλλον και να τρέχει ομαλά. Ωστόσο όλοι φοβούνται έστω και να δοκιμάσουν όχι να κάνουν εγκατάσταση, αλλά να βάλουν έστω και ένα liveUSB και να παίξουν.

link για αφαιρεση bloatware εχουμε να υπαρχει σε περιπτωση που ξαναπιασω το λαπτοπ καποια στιγμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Titos301 είπε

 

link για αφαιρεση bloatware εχουμε να υπαρχει σε περιπτωση που ξαναπιασω το λαπτοπ καποια στιγμη;

Εγώ χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο. Δεν είναι τέρμα απλό στην χρήση αλλά κάνει πολύ καλή δουλειά
https://github.com/Sycnex/Windows10Debloater

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...