Προς το περιεχόμενο

MacBook Pro mid 2012 δεν ανοίγει/δεν φορτίζει


John_Ann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με το MacBook pro μου. Κατά πάσα πιθανότητα έμεινε ανοιχτό για μέρες έως ότου τελείωσε η μπαταρία και έσβησε. Όταν πήγα να το ανοίξω διαπίστωσα ότι δεν άνοιγε και δεν φόρτιζε επίσης. Δοκίμασα δυο φορτιστές αλλά το δωράκι παραμένει αχνό πράσινο/λευκό ( ορατό μόνο σε πολύ σκοτάδι ). Έχετε καμία άποψη τι μπορεί να συμβαίνει ; Να σημειωθεί οτο μέχρι τότε λειτουργούσε κανονικότατα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκεί πάει το μυαλό μου. Προς το παρόν το χω πάνω από 4 ώρες δεν έχω δει κατι να αλλάζει.  Ευχαριστώ πάντως 

Επεξ/σία από John_Ann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία. Υπάρχει περιπτωση να βραχυκυκλώνει και να μην αφηνει το σύστημα να ανάψει. Αν δεν έχει αλλαχτεί ποτέ , νομίζω ότι ήρθε η ώρα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει αλλαχθεί η αλήθεια είναι δεν την εβγαλα τελείως αφαίρεσα μόνο το βισμα και τις ραμ και τα ξανά τοποθέτησα 

Που μπορώ να βρω μπαταρία ; Και σε τι τιμές κυμαίνονται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάλε μόνο το βύσμα της μπαταριας και δοκίμασε μόνο με τον φορτιστή , αν πάλι δεν ανάβει , τότε είναι το κύκλωμα τροφοδοσίας και όχι απαραίτητα η μπαταρία.

Δες επίσης μήπως είναι βρώμικο το magasafe που κουμπώνεις το τροφοδοτικό και δεν κάνουν καλή επαφή όλα τα pin. Μια φωτογραφία από το MagSafe θα βοηθούσε.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δοκίμασε·

1. Με το τροφοδοτικό συνδεδεμένο τρέξε ένα force power-on· στο αριστερό μέρος του πληκτρολόγιου πάτησε ταυτόχρονα τα πλήκτρα shift-control-option(--) και το power button. Τα αφήνεις και στη συνέχεια ίσως ανοίξει.

2. Τρέξε ένα Power Cycle, δηλαδή ένα “reset” των παραμέτρων του power management. Αποσύνδεσε το τροφοδοτικό και κράτησε  πατημένο το power button για ~15″.

3. Reset το System Management Controller (SMC). To SMC ελέγχει μια πληθώρα βασικών λειτουργιών του συστήματος και ιδιαίτερα όσες αφορούν στο power management. 

4.Reset την NVRAM. Παρ’ ότι οι ρυθμίσεις της δεν σχετίζονται άμεσα με το θέμα, το προληπτικό reset τους δεν βλάπτει. Σε επιτυχία λοιπόν μετά το reset του smc, reset και την NVRAM.

Επεξ/σία από epinki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, John_Ann είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με το MacBook pro μου. Κατά πάσα πιθανότητα έμεινε ανοιχτό για μέρες έως ότου τελείωσε η μπαταρία και έσβησε. Όταν πήγα να το ανοίξω διαπίστωσα ότι δεν άνοιγε και δεν φόρτιζε επίσης. Δοκίμασα δυο φορτιστές αλλά το δωράκι παραμένει αχνό πράσινο/λευκό ( ορατό μόνο σε πολύ σκοτάδι ). Έχετε καμία άποψη τι μπορεί να συμβαίνει ; Να σημειωθεί οτο μέχρι τότε λειτουργούσε κανονικότατα 

Με την παρακάτω ενέργεια, ανάβει η λυχνία πάνω στο φορτιστή;

Αν ναι τι χρώμα;

 

15 ώρες πριν, atheatos είπε

Βγάλε μόνο το βύσμα της μπαταριας και δοκίμασε μόνο με τον φορτιστή , αν πάλι δεν ανάβει , τότε είναι το κύκλωμα τροφοδοσίας και όχι απαραίτητα η μπαταρία.

Δες επίσης μήπως είναι βρώμικο το magasafe που κουμπώνεις το τροφοδοτικό και δεν κάνουν καλή επαφή όλα τα pin. Μια φωτογραφία από το MagSafe θα βοηθούσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...