Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικοί HDD - Προτασεις


nautikoslg
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από lneam,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

Ελεω εργασιας, μου ειναι απαραιτητο να εχω παντα μαζι μου εξωτερικο οταν λειπω μοναδες εξωτερικων δισκων.

 Αρχισα καποια στιγμη να κουβαλαω τεσσερεις (4) MYBOOK (AC powered) αλλα καποια στιγμη κουρασε το επιπροσθετο βαρος στις βαλιτσες.

Καποια στιγμη τραμπαρα τους δισκους μου σε ολους να τους κανω MY PASSPORT/MY ELEMENTS(USB powered).
Αφου παρηλθε η αλλαγη αυτη, 2 φορες εχει τυχει να μου πεσει my passport κατω στο πατωμα απο υψος 30 εκατοστων και να χτυπησει η κεφαλη  rκαι να κριθει ασυμφορη η επισκευη.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:
Θα αξιζε περισσοτερο να ειχα  εναν 12-16tb δισκο (AC POWERED) ή να συνεχιζα με αυτο το σετ των portable ?
Ειναι γενικα αξιοπιστοι οι over 200e μεγαλης χωρητικοτητας δισκοι? Θα εχω θεμα να τον ανανγωριζει το λαπτοπ μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα. Εγω εχω 2 4GB 3.5 μηχανικούς σε θήκες LC Power, ειναι λίγο μειονέκτημα το βάρος αλλα λειτουργούν απροβλημάτιστα. Ειχα παλια USB 2.5 WD αλλα μου χάλασε και τα έχασα ολα. Η θηκες αυτες αποδείχτηκαν πολυ αξιόλογες για την τιμή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πλαστικες θηκες ειναι καλυτερες σε απορροφηση μικρων χτυπηματων απο τις μεταλλικες. Οι μεταλλικες σε απομακρυνση θερμοκρασιας. Οι λαστιχιενες αντεχουν στις πτωσεις

Ενας δισκος πχ 20ΤΒ ειναι βολικος σε σχεση με 4 μικρους σε ταξιδια. Το κοστος ??? αυτο αφορα εσενα

3 ώρες πριν, nautikoslg είπε

Ειναι γενικα αξιοπιστοι οι over 200e μεγαλης χωρητικοτητας δισκοι? Θα εχω θεμα να τον ανανγωριζει το λαπτοπ μου?

 

ολες οι εταιρειες εχουν δισκους σειρας για server, με την καλυτερη μακροζωια σε σχεση με τις εκδοσεις  home hard disk

η αναγνωρηση του εξωτερικου δισκου εχει να κανει με το κουτι που θα τοποθετηθει. αν αγοραστει πακετο ολα ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φορητούς δίσκους προσπάθησε να μην χρησιμοποιείς μηχανικούς . Δες μήπως είναι εύκολο να συμπιέζεις τα αρχεία σου ωστε να χωρέσουν σε ssd σαν αυτόν :

https://www.skroutz.gr/s/40769117/Transcend-SSD230S-4TB-2-5-SATA-III-TS4TSSD230S.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nautikoslg είπε

Θα αξιζε περισσοτερο να ειχα  εναν 12-16tb δισκο (AC POWERED) ή να συνεχιζα με αυτο το σετ των portable ?

ενας δισκος 16ΤΒ απο την σειρα Seagate Exos X18 16TB κοστιζει 240€ + το κοστος για μια θηκη

για 16ΤΒ σε ssd θελουμε 210€ x4 τεμ. (840€) + το κοστος για 4 θηκες

εσυ αποφασιζεις

ξεχασα να γραψω πως η περιπτωση του hhd ειναι στην επαγγελματικη σειρα, ενω το μοντελο ssd για οικιαη χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, lneam είπε

ενας δισκος 16ΤΒ απο την σειρα Seagate Exos X18 16TB κοστιζει 240€ + το κοστος για μια θηκη

για 16ΤΒ σε ssd θελουμε 210€ x4 τεμ. (840€) + το κοστος για 4 θηκες

εσυ αποφασιζεις

ξεχασα να γραψω πως η περιπτωση του hhd ειναι στην επαγγελματικη σειρα, ενω το μοντελο ssd για οικιαη χρηση

Η ερωτηση μου ειναι η εξης :
Το λαπτοπ μπορει να διαβασει ως external μοναδα αποθηκευσης 16tb ?
Επισης ισχυει οτι με μια εναλλαγη τασης(αυξομειωση) σε ενα δισκο που ειναι με ρευμα, οτι μπορει να καει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nautikoslg είπε

Το λαπτοπ μπορει να διαβασει ως external μοναδα αποθηκευσης 16tb ?

καθε υπολογιστης με windows 64bit αναγνωριζει δισκους >2ΤΒ

1 ώρα πριν, nautikoslg είπε

Επισης ισχυει οτι με μια εναλλαγη τασης(αυξομειωση) σε ενα δισκο που ειναι με ρευμα, οτι μπορει να καει ?

η ταση δεν ειναι ρευμα και το αντιστροφο

καθε συσκευη για να λειτουργησει χρειαζεται τροφοδοσια. Οταν το τροφοδοτικο ειναι καλοσχεδιασμενο, ελαχιστα πραγματα μπορουν να πανε στραβα. Ισως στα γεραματα του, που οι πυκνωτες "ξεραινονται", οι κολλησεις γινονται "ψυχρες", κτλ . Συνηθως "πεθαινει" χωρις καμια ζημια προς τα εξω

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lneam είπε

καθε υπολογιστης με windows 64bit αναγνωριζει δισκους >2ΤΒ

η ταση δεν ειναι ρευμα και το αντιστροφο

καθε συσκευη για να λειτουργησει χρειαζεται τροφοδοσια. Οταν το τροφοδοτικο ειναι καλοσχεδιασμενο, ελαχιστα πραγματα μπορουν να πανε στραβα. Ισως στα γεραματα του, που οι πυκνωτες "ξεραινονται", οι κολλησεις γινονται "ψυχρες", κτλ . Συνηθως "πεθαινει" χωρις καμια ζημια προς τα εξω

ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις, το εκτιμω !
Οσον αφορα τους εξωτερικους ετσι ωστε να καταληξω σε μια λυση,
ειναι ιδανικοτερο ενας σκληρος εξωτερικος τυπου wd my book 12-18tb ή να παρω ενα εσωτερικο να τον κανω εξωτερικο με θηκη ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
34 λεπτά πριν, nautikoslg είπε

ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις, το εκτιμω !
Οσον αφορα τους εξωτερικους ετσι ωστε να καταληξω σε μια λυση,
ειναι ιδανικοτερο ενας σκληρος εξωτερικος τυπου wd my book 12-18tb ή να παρω ενα εσωτερικο να τον κανω εξωτερικο με θηκη ?

εχει να κανει με τον ανθρωπο. Αλλοι γνωριζουν, ολοι οχι. Αλλοι πιανουν τα χερια τους, αλλοι οχι. Εγω οσο πλουσιος και να ημουν, μου αρεσει το μαστορεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...