Προς το περιεχόμενο

Επέκταση δικτύου


noobogadgetakias
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στην ομάδα.εχω στο σαλόνι του σπιτιού μου ένα ρούτερ και στο ένα παιδικό δωμάτιο καμια δεκαριά μέτρα πιο μακριά ένα tplink.παρολαυτα στο δίπλα σπίτι που μένει η μάνα μου και θέλω να της μεταφέρω το δίκτυο για να πιάνει το κινητό της συνέχεια wifi δεν πιάνει και τόσο καλά.θα μπορούσα να βάλω άλλο ένα τπλινκ στο σπίτι της το οποίο όμως θα το έχω συνδέσει στο δίκτυο του πρώτου τπλινκ;;;γίνεται;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, noobogadgetakias είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στην ομάδα.εχω στο σαλόνι του σπιτιού μου ένα ρούτερ και στο ένα παιδικό δωμάτιο καμια δεκαριά μέτρα πιο μακριά ένα tplink.παρολαυτα στο δίπλα σπίτι που μένει η μάνα μου και θέλω να της μεταφέρω το δίκτυο για να πιάνει το κινητό της συνέχεια wifi δεν πιάνει και τόσο καλά.θα μπορούσα να βάλω άλλο ένα τπλινκ στο σπίτι της το οποίο όμως θα το έχω συνδέσει στο δίκτυο του πρώτου τπλινκ;;;γίνεται;;;

Όχι μη το κάνεις έτσι. Σκέψου ότι σε κάθε αναμετάδοση χάνεις ταχύτητα. Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το δίπλα που λες. Είναι τοίχο τοίχο; είναι δρόμος ανάμεσα; τι; το πιθανότερο να σου κάνει ένα deco που λειτουργεί σαν mesh και ανάλογα το δίπλα που λες, παίρνεις το 2πλο ή 3πλο πακέτο. Και κλείνεις το wifi του ρουτερ και βγάζεις και το tplink που έχεις.

Επεξ/σία από gorge18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, noobogadgetakias said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στην ομάδα.εχω στο σαλόνι του σπιτιού μου ένα ρούτερ και στο ένα παιδικό δωμάτιο καμια δεκαριά μέτρα πιο μακριά ένα tplink.παρολαυτα στο δίπλα σπίτι που μένει η μάνα μου και θέλω να της μεταφέρω το δίκτυο για να πιάνει το κινητό της συνέχεια wifi δεν πιάνει και τόσο καλά.θα μπορούσα να βάλω άλλο ένα τπλινκ στο σπίτι της το οποίο όμως θα το έχω συνδέσει στο δίκτυο του πρώτου τπλινκ;;;γίνεται;;;

μπορεις να το κανεις απλα καλο θα ηταν να ειναι να ειναι ολα και 5 ghz ωστε να υπαρχουν μικροτερες απωλειες .σιγουρα υα ηταν καλυτερο αν εριχνες καλωδιο  ethernet ειτε απο router σε tplink ειτε απο to link σε tplink ειτε και στις 2 περιπτωσεις για μεγιστη αποδοση

16 minutes ago, gorge18 said:

Όχι μη το κάνεις έτσι. Σκέψου ότι σε κάθε αναμετάδοση χάνεις ταχύτητα. Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το δίπλα που λες. Είναι τοίχο τοίχο; είναι δρόμος ανάμεσα; τι; το πιθανότερο να σου κάνει ένα deco που λειτουργεί σαν mesh και ανάλογα το δίπλα που λες, παίρνεις το 2πλο ή 3πλο πακέτο. Και κλείνεις το wifi του ρουτερ και βγάζεις και το tplink που έχεις.

και deco να βαλει παλι ασυρματα θα ειναι .απλα δεν θα εχει μεγαλες απωλειες λογω των 5ghz. same με το να βαλει repeaters.απλα θα κερδισει τα πλεονεκτηματα του mesh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σκεφτεί να ρίξω εθερνετ καλώδιο και να το έστελνα ψηλά στην ταράτσα και μετά εναέρια από το ένα σπίτι μέχρι το άλλο και να το συνδεσω εκεί επάνω στο τπλινκ.αλλα έλεγα να αποφύγω την ταλαιπωρία.το ένα σπίτι με το άλλο έχουν απόσταση 15 μέτρα σίγουρα.απο το τπλινκ δηλαδή μέχρι το άλλο σπίτι.πιανει αλλά όχι πολύ δυνατά.και μόνο όταν βρίσκεσαι στα όρια της απόστασης που μπορεί να πιάσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
On 23/04/2023 at 21:51, noobogadgetakias said:

Είχα σκεφτεί να ρίξω εθερνετ καλώδιο και να το έστελνα ψηλά στην ταράτσα και μετά εναέρια από το ένα σπίτι μέχρι το άλλο και να το συνδεσω εκεί επάνω στο τπλινκ.αλλα έλεγα να αποφύγω την ταλαιπωρία.το ένα σπίτι με το άλλο έχουν απόσταση 15 μέτρα σίγουρα.απο το τπλινκ δηλαδή μέχρι το άλλο σπίτι.πιανει αλλά όχι πολύ δυνατά.και μόνο όταν βρίσκεσαι στα όρια της απόστασης που μπορεί να πιάσει 

3 λυσεις.

α. Repeater πανω στο Repeater.

β.Καλωδιο μεχρι το δικο σου repeater που εχεις στο δωματιο.το κανεις access point και μετα στην μητερα σου ενα Repeater. θα ειναι καλυτερα απο την α λυση.

γ. καλωδιο απο το δικο σου Repeater οπως λες εναερια μεχρι την μητερα σου. παρομοια λυση με την β απλα αλλαζεις το ποιο θα ειναι το access point.

d.καλωδιο απο ρουτερ μεχρι πρωτο Repeater δωματιο και απο πρωτο δωματιο καλωδιο μεχρι δευτερο Repeater.ολα θα παιξουν access points. Μεγιστη ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επιστρέφω στο θέμα...το πρόβλημα λύθηκε με την βοήθεια σου.εκανα την Τετάρτη λύση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μήπως μια πιάνει και μια δεν πιάνει.δουλευει άψογα..σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, noobogadgetakias said:

Λοιπόν επιστρέφω στο θέμα...το πρόβλημα λύθηκε με την βοήθεια σου.εκανα την Τετάρτη λύση για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μήπως μια πιάνει και μια δεν πιάνει.δουλευει άψογα..σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

εκανες το καλυτερο.τωρα εχεις full speed αφου στην ουσια ολα ενωνονται μεταξυ τους με ethernet εφοσον λες οτι εκανες το 4. και οι συσκευες παιρνουν ασυρματα.οποτε δεν εχεις κανενα ασυρματο link για να σου χαλασει ή να σου επηρεασει την ταχυτητα. και ετσι δεν φορτωνεις και παραπανω το wireless κομματι των repeaters/access points.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή είπα δεν γ.....άι...άστο έτσι μην ασχολείσαι.αλλα με έτρωγε το χέρι μου και ήθελα να δω αν ισχύει.δεν το περίμενα.παντως τώρα έχω σταθερό σήμα παντού και φουλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/05/2023 at 11:00, noobogadgetakias said:

Στην αρχή είπα δεν γ.....άι...άστο έτσι μην ασχολείσαι.αλλα με έτρωγε το χέρι μου και ήθελα να δω αν ισχύει.δεν το περίμενα.παντως τώρα έχω σταθερό σήμα παντού και φουλ.

εννοειται οτι αξιζει αν μπορεις να περασεις καλωδιο να το περασεις για να παιξουν ολα ως access points και οχι ως Repeater.ειναι μεγαλη αναβαθμιση να το πω απλα και γλυτωνεις πολλα προβληματα.ακομα και αν πεσει ενα Node τα υπολοιπα παιζουν χωρις προβλημα ενω αν ειναι Repeat και χασεις το προηγουμενο μπορει να πεσουν ολα τα επομενα.συν οτι παιζεις πιο γρηγορα.και εγω σε ενα ατομο με μεγαλο σπιτι εβαλα 3 χ tp link m4 και ενα M3. το m3 πηρε ασυρματα οποτε δεν καταφερα να μου δωσει τα500 mbit της ftth συνδεσης αλλα τα m4 ηταν ολα ως access points και μου εδωσαν full ταχυτητα.αν ταειχα βαλει repeater πανω σε repeater του repeater ουτε 100 δεν θα παιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...