Προς το περιεχόμενο

Sonoff ZigBee mini smart switch


dimig451

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες ηλεκτρολογικού περιεχομένου και ελπίζω να το αναρτώ σε σωστό category.

Ασχολούμαι με το smart home αρκετά χρόνια αλλά συνεχώς ανέβαλα την υπόθεση smart switches στα φώτα, καθως θέλει μερεμετι και το σπίτι δεν είναι δικό μου. Παρόλα αυτά πήρα την απόφαση να το φτιάξω, οπότε παραθέτω τις απορίες μου.

1. Έχω όπως θα δείτε στην φωτογραφία, έχω δύο διακόπτες που ανοίγουν ο καθένας μια ξεχωριστή σειρά από spot. Εμένα με ενδιαφέρει η μία σειρά να γίνει smart.. ακριβώς από κάτω από τους διακόπτες είναι και η πρίζα που παίρνει παροχή από το κουτί ψηλά. Μου χαρίστηκε λοιπόν το συγκεκριμένο sonoff ZigBee smart switch mini (μετά από κουβέντα με γνωστό) καθώς ενημέρωσα ότι στα κουτια δεν χρειάζεται σύνδεση ουδέτερου (χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος), αλλά εκείνος επέμενε πως θα χρειαστεί. Όπως θα δείτε κατεβαίνει η γείωση, ο ουδέτερος και η παροχή και στον πρώτο διακόπτη γίνεται η πρώτη γεφύρωση της παροχής(μαύρο καλώδιο) και συνεχίζει στον από κάτω διακόπτη. Το ίδιο ισχύει και στον 2ο διακοπτη για να κατέβει στην πρίζα. Τώρα έχω μπερδευτεί με το καφέ (το οποίο δεν έχει ρεύμα προφανώς) στον πρώτο διακόπτη συνδέεται για να ανοιγοκλείνει τον διακόπτη ενώ το κόκκινο κάνει το ίδιο στον δεύτερο. Η γείωση και κ ο ουδέτερος κατεβαίνουν στην πρίζα, ενώ το μαύρο γεφυρώνεται πάλι από πάνω. 

2. Αν παρατηρήσετε κατεβαίνουν δύο κόκκινα, ένα μαύρο και τρία καφέ, συν γείωση και ουδέτερο. Με προβληματίζουν τα τρία καφέ.

Να σημειωθεί ότι δεν έχω αλέ ρετουρ η διπλό διακόπτη.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και όλες οι συμβουλές are welcome.

IMG_20230423_212649.jpg

IMG_20230423_212536_edit_95666430127068.jpg

IMG_20230423_212549.jpg

IMG_20230423_212728.jpg

IMG_20230423_212746.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2023 στις 10:23 ΜΜ, dimig451 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες ηλεκτρολογικού περιεχομένου και ελπίζω να το αναρτώ σε σωστό category.

Ασχολούμαι με το smart home αρκετά χρόνια αλλά συνεχώς ανέβαλα την υπόθεση smart switches στα φώτα, καθως θέλει μερεμετι και το σπίτι δεν είναι δικό μου. Παρόλα αυτά πήρα την απόφαση να το φτιάξω, οπότε παραθέτω τις απορίες μου.

1. Έχω όπως θα δείτε στην φωτογραφία, έχω δύο διακόπτες που ανοίγουν ο καθένας μια ξεχωριστή σειρά από spot. Εμένα με ενδιαφέρει η μία σειρά να γίνει smart.. ακριβώς από κάτω από τους διακόπτες είναι και η πρίζα που παίρνει παροχή από το κουτί ψηλά. Μου χαρίστηκε λοιπόν το συγκεκριμένο sonoff ZigBee smart switch mini (μετά από κουβέντα με γνωστό) καθώς ενημέρωσα ότι στα κουτια δεν χρειάζεται σύνδεση ουδέτερου (χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος), αλλά εκείνος επέμενε πως θα χρειαστεί. Όπως θα δείτε κατεβαίνει η γείωση, ο ουδέτερος και η παροχή και στον πρώτο διακόπτη γίνεται η πρώτη γεφύρωση της παροχής(μαύρο καλώδιο) και συνεχίζει στον από κάτω διακόπτη. Το ίδιο ισχύει και στον 2ο διακοπτη για να κατέβει στην πρίζα. Τώρα έχω μπερδευτεί με το καφέ (το οποίο δεν έχει ρεύμα προφανώς) στον πρώτο διακόπτη συνδέεται για να ανοιγοκλείνει τον διακόπτη ενώ το κόκκινο κάνει το ίδιο στον δεύτερο. Η γείωση και κ ο ουδέτερος κατεβαίνουν στην πρίζα, ενώ το μαύρο γεφυρώνεται πάλι από πάνω. 

2. Αν παρατηρήσετε κατεβαίνουν δύο κόκκινα, ένα μαύρο και τρία καφέ, συν γείωση και ουδέτερο. Με προβληματίζουν τα τρία καφέ.

Να σημειωθεί ότι δεν έχω αλέ ρετουρ η διπλό διακόπτη.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και όλες οι συμβουλές are welcome.

IMG_20230423_212649.jpg

IMG_20230423_212536_edit_95666430127068.jpg

IMG_20230423_212549.jpg

IMG_20230423_212728.jpg

IMG_20230423_212746.jpg

Που είδες τα τρία καφέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τρία καφέ απλά στην φώτο δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Η αλήθεια είναι όμως ότι είναι τρία καφέ

Και ερωτώ εγώ τώρα! Από όλα όσα έγραψα, μπήκες να σχολιάσεις αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο ηλεκτρολογος  ειναι για πεταμα.. καλυτερα εαν δεν ξερεις  να καλεσεις ηλεκτρολογο... μαλλον του ειχε περισσεψει οτι χρωμα ειχε και το εβαλε.. δεν βαγαζουν νοημα εαν δεν εχει αλερετουρ 

εκτος εαν η καθε μποριζα εχει δικια της ασφαλεια στο πινακα

 

Επεξ/σία από smoke0man
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, smoke0man είπε

ο ηλεκτρολογος  ειναι για πεταμα.. καλυτερα εαν δεν ξερεις  να καλεσεις ηλεκτρολογο... μαλλον του ειχε περισσεψει οτι χρωμα ειχε και το εβαλε.. δεν βαγαζουν νοημα εαν δεν εχει αλερετουρ 

εκτος εαν η καθε μποριζα εχει δικια της ασφαλεια στο πινακα

 

Συμφωνώ απόλυτα. Ακριβώς το ίδιο μου είπε και ο ηλεκτρολόγος που ήρθε σπίτι. Εδώ είχε βάλει μονωτικη ταινία για να προεκτείνει καλώδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2023 στις 6:00 ΜΜ, dimig451 είπε

Υπάρχουν τρία καφέ απλά στην φώτο δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου. Η αλήθεια είναι όμως ότι είναι τρία καφέ

Και ερωτώ εγώ τώρα! Από όλα όσα έγραψα, μπήκες να σχολιάσεις αυτό;

Το πρόβλημα στα τρία καφέ δεν είναι; τι ήθελες να σχολιάσω; αν είχες καλύτερες φωτογραφίες που να φαίνονται όλα τα καλώδια κάτι θα γινότανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα σας. Οντας αχρηστος στον κοσμο των αυτοματισμων που θα μπορουσα να απευθυνθω να ερθει καποιος να μου κανει εγκατασταση σε 5 διακοπτες και 2 ασφαλειες sonoff να μπορω να τα προγραμματιζω να ανοιγουν μονα τους και να κλεινουν συγκεκριμενη ωρα? 

Βρισκομαι Βορεια προαστια Αθηνα (Δροσια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...