Προς το περιεχόμενο

Αγορά Μνήμης RAM


John_24
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από John_24,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Θα ήθελα να αναβαθμίσω την RAM στο pc μου, και από 16 να ανέβω σε 32 ή και ακόμα σε 64 GB.

Αυτές που έχω τώρα είναι Crucial Ballistix Sport LT Gray 16GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x8GB) και Ταχύτητα 3200 για Desktop.

Τι θα μου προτείνατε ??? To pc χρησιμοποιείται κυρίως για σχεδιαστικά προγράμματα AutoCAD και AgiSoft. Τα διαθέσιμα χρήματα είναι μέχρι και 150 - 200 ευρώ.

Σας ευχαριστώ☺️

image.png.bdacaff21c6b2acd2177a40e59ff4d62.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα ρίσκαρα να βάλω ένα σετ 32gb στους ίδιους χρονισμούς και να πάω στα 48gb.

https://www.skroutz.gr/comparelists/56?compare=30125478%2C8001844

Οικονομικά και όμορφα

Διαφορετικά ρίχνεις τα χρήματα και πας σε νέο κιτ εξαρχής για να φτάσεις τα επιθυμητά 64gb

Δεν αναφέρεις τίποτα για το σύστημα σουμ ελπίζω οτι δεν υπάρχουν κάποιοι χαζοί περιορισμοί που αγνοούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πληροφορία...

Το σύστημα μου αποτελείται από έναν Ryzen 5 3600 6-Core στα 3,60GHz μαζί με μία NVIDIA GrForce GTX 1660 SUPER, έχει πάνω έναν SSD και 2HDD. Η motherboard είναι μια image.png.3ba49c68276a67d974f173b3d2bb9193.png

Θα ήθελα να σε ρωτήσω μήπως ρισκάρω να μην συχρονίζονται οι RAM που δεν είναι ίδιες με αυτό τον τρόπο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, John_24 είπε

Θα ήθελα να σε ρωτήσω μήπως ρισκάρω να μην συχρονίζονται οι RAM που δεν είναι ίδιες με αυτό τον τρόπο ?

Πάντα υπάρχει μικρό περιθώριο σφάλματος όταν μιλάμε για διαφορετικές μνήμες, υπάρχει ακόμη και απειροελάχιστο ποσοστό όταν μιλάμε για πανομοιότυπες μνήμες, από διαφορετική παρτίδα.

Με το cpu / μητρική που έχεις και με τον παραπάνω συνδυασμό θεωρώ μικρό το ρίσκο, προσωπικά θα ρίσκαρα ωστόσο αν θες το κεφάλι σου ήσυχο πας σε νέο κιτ 2x32gb για να είσαι "απόλυτα" ασφαλές.

Φαντάζομαι στο autocad δεν αντιμετωπίζεις θέματα, η αναβάθμιση γίνεται κυρίως για το agisoft, έχεις δει resources και βλέπεις οτι έχεις θέμα με τη μνήμη;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
32 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Πάντα υπάρχει μικρό περιθώριο σφάλματος όταν μιλάμε για διαφορετικές μνήμες, υπάρχει ακόμη και απειροελάχιστο ποσοστό όταν μιλάμε για πανομοιότυπες μνήμες, από διαφορετική παρτίδα.

Με το cpu / μητρική που έχεις και με τον παραπάνω συνδυασμό θεωρώ μικρό το ρίσκο, προσωπικά θα ρίσκαρα ωστόσο αν θες το κεφάλι σου ήσυχο πας σε νέο κιτ 2x32gb για να είσαι "απόλυτα" ασφαλές.

Φαντάζομαι στο autocad δεν αντιμετωπίζεις θέματα, η αναβάθμιση γίνεται κυρίως για το agisoft, έχεις δει resources και βλέπεις οτι έχεις θέμα με τη μνήμη;

Ναι έχω δει ότι υποστηρίζει και 16 μνήμη, το θέμα είναι ότι δυστυχώς για να τρέξει ένα μικρό μοντέλο με μεγάλη ακρίβεια παίρνει 5 με 6 ώρες.

Βάζοντας μεγαλύτερη μνήμη πιστεύω θα μειωθεί ο χρόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...