Προς το περιεχόμενο

Ανανεωση Home Cinema


@lexandros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

Έχω το εξής setup και θελω να ζητησω τη βοηθεια σας πως μπορω να το εκμεταλευτω/ανανεωσω το 2023.

AV receiver: Pioneer VSX 923 (απο το 2014)

Speakers: Cambridge Audio Minx 22 τα 3 μπροστα (απο το 2014)

Cambridge Audio Minx 12 τα 2 πισω (απο το 2014)

Sub: Monitor Audio Radius 360HD (απο το 2014)

TV: Samsung 50Q80T (απο το 2020) https://www.samsung.com/gr/tvs/qled-tv/q80t-50-inch-qled-4k-smart-tv-qe50q80tatxxh/#specs

Projector: Epson TW5700 (ο οποιος εχει android tv οποτε στριμαρει κατευθειαν netflix και οτε)

Ποιο ειναι το προβλημα μου.. Οτι πλεον εχω ολα τα apps στη τηλεοραση και το home cinema δεν το εκμεταλευομαστε.

Οποτε ρωταω τα εξης

  1. Μπορω να αλλαξω τη συνδεσμολογια στα καλωδια και να ακουω απο το home cinema? Σημερα εχω Hdmi καλωδιο στο Out του ενισχυτη προς τη TV
  2. Αν παω για νεο ενισχυτη τι θα κερδισω ? 

Δεν ειμαι καποιος χρηστης που ζηταω υπερβολες, τυπου να καταλαβω to Atmos vs THX . Αυτα που ψαχνω ειναι ευκολια στο να δω μια ταινια (οχι ανοιγμα δεκαπεντε συσκευων βλ. τηλεοραση->ενισχυτη-> tv box), εκμεταλευση ηχειων 5.1, δυνατοτητα θεασης στη τηλεοραση και στο projector.

  1. Οι ενισχυτες που κοιταγα πριν ερθω σε εσας 
    1. Onkyo TX-NR696
    2. Denon AVR-X1700H
    3. Yamaha RX-V6A

Ιδανικα κοιταω με 2 HDMI out λογω projector και δυνατοτητα 2 zone γιατι εχω προβλεψει ηχεια στη κουζινα με καλωδιο απο το 2014. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός αρχικά ο συνφορουμίτης απο πάνω. 

Δευτερον, αν πας σε νεο Α/V, τον συνδέεις ουσιαστικα με ποιοτικο ΗDMI μέσω eARC και μ'ενα χειριστήριο (της τιβι) ανοιγουν κλεινουν ολα, ενταση κτλ.

Σιγουρα τα υπομενου του A/V θελουν το δικο του χειριστηριο. Στη πραξη εγω τον σέταρα και δεν ξέρω καν που ειναι.

Ολοι οι νεοι Α/V εχουν ζώνες - αναθεμα αν τις δούλεψα ποτέ-

Απο τα τρία μοντέλα, εχω τον δεύτερο-σε μεγαλύτερη έκδοση. Μπορώ να πω τιμιος, απροβλημάτιστος, έχει παίξει σε μεγάλες εντάσεις- πάνω απο 80 στις ταινίες. Οδηγεί μεγαλούτσικα ηχεία θαρρώ, αλλα δεν ειχα κάποιο θέμα. 

Εχω στημένο ΆΤΜΟΣ 5.1.2 

Κι επειδή δε θέλω να το παίζω έξυπνος - δεν εχω και το επίπεδο γνώσεων άλλωστε - θεωρώ πως αυτά τα εντρυ λεβελ συστηματα, ειτε παρεις τη μια μάρκα είτε την άλλη, δεν εχουν κάποια διαφορά στα αυτιά μας.

Πριν πχ ειχα εναν Yamaha. Ισως μπορώ να πώ πως ο denon ειναι πιο "μουσικός", αλλα μουσικη δεν ακουω σχεδον ποτέ πλεον και ο yamaha πιο "σινέ"

Ο yamaha ηταν ο RX-550A αν θυμάμαι καλά το μοντέλο και ο Denon που εχω τώρα ο 2700Η (τον ειχα αγορασει μερικους μήνες αφ'οτου κυκλοφόρησε, ηδη εχει παρει 2-3 update)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στον  Yamaha RX-V6A  . Εγγυημένη ποιότητα και συνολικά κατά τη γνώμη μου έχει αυτά που ζητάς. Χωρίς σε καμία περίπτωση να υποτιμώ τους Denon και Onkyo που είναι εξαιρετικές εταιρίες.

 

Επεξ/σία από grandp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@lexandros σ'ενα γκρουπ ΦΒ που είμαι, βρήκα μια αγγελία για σετ 5.1 κομπλε.

Μεταξύ των ηχείων κλιπς, εχει και:

"Ενισχυτής -1 Τεμάχιο- Yamaha RX-V385 χρώμα μαύρο: https://usa.yamaha.com/.../av.../rx-v385_u/index.html
Ο ενισχυτής είναι αγορασμένος πριν ~2 χρόνια από MediaMarkt και υπάρχει η πλήρης συσκευασία του.
Περιοχή Καλαμαριά-Θεσσαλονίκη. Δυνατότητα ακρόασης στον χώρο μου. Δεν με ενδιαφέρουν παζάρια και ανταλλαγές"
 
Επειδή ψάχνεις είπα να στο ποστάρω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...