Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία μόνιμης σύνδεσης lenovo laptop σε HP Deskjet 5000 series


Bomber-21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

'Εχω ένα laptop Lenovo IdeaPad S340-15 FullHD Ryzen3 4GB/SSD128 Vega3 W10 το οποίο αδυνατεί να συνδεθεί κανονικά με πολυμηχάνημα HP deskjet 5000 series.

Όλες οι υπόλοιπες συσκευές μου τον βρίσκουν κανονικά και συνδέονται σε δευτερόλεπτα.

Το λάπτοπ όμως συνδέεται μόνο όταν τον βρω ως TCP/IP και τον προσθέσω manually. Ούτε αυτό όμως κρατάει, όταν κλείσω το λάπτοπ πρέπει να τον ξαναβρώ κοκ και αυτό είναι βάσανο όπως καταλαβαίνετε.

Μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει για να δώσω λύση σε αυτό το πρόβλημα;

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 11 ενημερωμενο με τα τελευταία updates. 

Ο εκτυπωτής είχε εγκατασταθεί μέσω wifi  μέσω της «εύρεσης εκτυπωτή» όπως με όλες μου τις συσκευές που δουλέψαν στο λεπτό. 

Δυστυχώς σε αυτό το λαπτοπ για καποιο λόγο δεν συνδεεται με τον κλασικό τρόπο και προφανώς φταιει το λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας με το hp smart? ή με drivers κανονικά? δοκίμασες κ τον άλλο τρόπο? (όποιος από τους 4 κ αν είναι)

οδηγος 

44.11.2778 134.0 MB 1 Σεπ 2022

Λήψη                    

και basic drivers 

44.11.2778 70.6 MB 1 Σεπ 2022

Λήψη

 

 

Easy Start 

15.6.9 15.8 MB 22 Απρ 2023

Λήψη

 

hp smart  application

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kthulhou είπε

πας με το hp smart? ή με drivers κανονικά? δοκίμασες κ τον άλλο τρόπο? (όποιος από τους 4 κ αν είναι)

οδηγος 

44.11.2778 134.0 MB 1 Σεπ 2022

Λήψη                    

και basic drivers 

44.11.2778 70.6 MB 1 Σεπ 2022

Λήψη

 

 

Easy Start 

15.6.9 15.8 MB 22 Απρ 2023

Λήψη

 

hp smart  application

Δυστυχώς, τα έχω δοκιμάσει αυτά και έχω μιλήσει με το call center της HP όπου ως τελευταία λύση μου βρήκαν να το συνδέω ως TCP/ IP. 

3 ώρες πριν, 29gk είπε

Ο εκτυπωτης εχει σταθερη ip ? Τον κλεινεις οταν δεν τον χρειαζεσαι ?

 

Ναι τον κλείνω. Έχει ip όπου αλλάζει κάθε φορά που ανοίγει μόνο το τελευταίο ψηφίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε τον εκτυπωτη, περιμενε να συνδεθει στο ρουτερ, δες ποια ip εχει παρει και μπες στην σελιδα του και στις ρυθμισεις βαλτον σε σταθερη ip. Καλο θα ειναι η ip που θα δωσεις να ειναι μεγαλυτερο νουμερο απο το ευρος των δικτυακων σου συσκευων, δηλαδη πχ αν εχεις 2 pc που παιρνουν ip της μορφης 192,168,1,2 και 3 δωσε στον εκτυπωτη το 20, δηλαδη 192,168,1,20

Μετα αν θες σβηνε τον εκτυπωτη οποτε δεν τον χρησιμοποιεις καθως καθε φορα θα παιρνει την ιδια ip και τα windows, που αυτα ειναι ο φταιχτης και οχι το pc ή ο εκτυπωτης, ψαχνουν καθε φορα στην προηγουμενη ip. Αν και στην πραγματικοτητα δεν κερδιζεις και κατι με το να τον κλεινεις, εννοω καταναλωση ρευματος η οποια ειναι κυριολεκτικα αμελητεα, ενω αντιθετα πολλες φορες στις wifi συνδεσεις καλο ειναι αυτες να μενουν σταθερα ανοιχτες και συνδεδεμενες.

Αν παλι μπερδευεσαι με τις ρυθμισεις, ξανακαλεσε την HP  και ζητησε τους να στο ρυθμισουν εκεινοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...