Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΣΗΣ ΤΟΥ SKU ΣΕ WORDPRESS (woocomerce)


NIKOsVAIO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Μπαίνω στο ψητό. Έχει κανείς ιδέα πως γίνεται να αλλάξει θέση το σημείο στο οποίο φαίνεται το SKU ενός προϊόντος;

Το να αλλάξει απλά θέση το κάνω. Το πρόβλημα είναι ότι αν του αλλάξω τη θέση, στα variable προϊόντα ο SKU δεν αλλάζει και μένει στατικός.

Π.χ: Έχω το προίόν Χ, το οποίο βγαίνει σε διάφορα χρώματα. Και κάθε παραλλαγή χρώματος έχει δικό της κωδικό. Αν αλλάξω τη θέση του SKU, σταματάει να αλλάζει ο κωδικός κάθε φορά που επιλέγω άλλο χρώμα και μένει απλά στατικός να φαίνεται ο parent SKU.

Αν ο SKU είναι στη default θέση του, τότε αλλάζει μια χαρά κάθε φορά που επιλέγω ένα variation του προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Με ποιον τρόπο αλλάζεις την θέση του SKU; Αν το κάνεις με CSS δεν θα έπρεπε να δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα. 

Παίζουν πολλά ρόλο, αν η σελίδα είναι live και μπορείς να δώσεις link θα βοηθούσε πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, apostlos είπε

Καλησπέρα!

Με ποιον τρόπο αλλάζεις την θέση του SKU; Αν το κάνεις με CSS δεν θα έπρεπε να δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα. 

Παίζουν πολλά ρόλο, αν η σελίδα είναι live και μπορείς να δώσεις link θα βοηθούσε πολυ.

Καλήσπέρα φίλε μου. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι live είναι η σελίδα. Δες το παρακάτω προϊόν.

https://shorturl.at/gjLT5

Όταν αλλάζεις χρώμα, αλλάζει και το SKU κάτω κάτω. Αν αλλάξει η θέση του SKU, τότε φαίνεται μόνο ο parent SKU και δεν αλλάζει σε κανένα variation. Με CSS γίνεται η αλλαγή θέσης. Μου είχαν αναφέρει ότι φταίει που έχει Javascript μέσα, αλλά μην το πάρεις τοις μετρητοίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stef157 είπε

Τι εννοείς να αλλάξει θέση; Ας πούμε αυτό που δείχνω στην εικόνα;

image.png.d8611439852e2bc670f2fbcbb4cc06a4.png

Ακριβώς. Θέλω να το πάω όπως στην εικόνα παρακάτω:

SKU.png.2072abfb759e0556a7d5856f9bf4ca65.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stef157 είπε

Όταν το μετέφερες και δεν δούλεψε, μετέφερες όλο το div.productmeta ή μόνο το span.sku_wrapper?

image.png.f78e8d590ffe5dd361fb70466d295c95.png

Μόνος μου είχα μεταφέρει ολόκληρο πακέτο που έχει τα tags κλπ, πράγμα που δε θέλω. Έτσι δούλευε το SKU και στα variations και άλλαζε κάθε φορά που επιλέγεις άλλο χρώμα. Αλλά θέλω μόνο το SKU πάνω. Οπότε με τους ανθρώπους που μου κάνουν support ζήτησα ακριβώς τι θέλω, αλλά δε νομίζω ότι ξέρουν να το κάνουν. Τους παρακαλάω μήνες τώρα. Προσπάθησαν και δεν το έχουν καταφέρει. Μετέφεραν το SKU πάνω, αλλά χωρίς να μπορεί να αλλάξει στα variations. Συνεπώς το ξαναπήγαμε κάτω μέχρι νεοτέρας, αλλά λύση δε βλέπω να βρίσκεται και μου κάνει εντύπωση. Τόσα site το έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά σε Joomla το έχω κάνει. Αλλά αυτό αν δεν δούμε τον κώδικά, εκεί όπου βρίσκεται το SKU δεν μπορούμε να σου πούμε. Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο αρχείο php το οποίο θα αφορά το product cart ή product details (κάτι τέτοιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, stef157 είπε

Εγώ προσωπικά σε Joomla το έχω κάνει. Αλλά αυτό αν δεν δούμε τον κώδικά, εκεί όπου βρίσκεται το SKU δεν μπορούμε να σου πούμε. Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιο αρχείο php το οποίο θα αφορά το product cart ή product details (κάτι τέτοιο).

<?php

//remove add_to_cart
//remove_action( 'woocommerce_simple_add_to_cart', 'woocommerce_simple_add_to_cart', 30 );

function woocommerce_my_catalog_mode() {
	echo '<p style="text-align:center;"><a href="#" class="mynewaddtocart">ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ</a></p>';
	echo '<br/>';
}

//add_action( 'woocommerce_simple_add_to_cart', 'woocommerce_my_catalog_mode', 25 );

function mytest22() {
	echo 'test';
}
//bring description to the right
remove_action( 'woocommerce_after_single_product_summary', 'woocommerce_output_product_data_tabs', 10 );
add_action( 'woocommerce_simple_add_to_cart', 'woocommerce_output_product_data_tabs', 50 );
add_action( 'woocommerce_variable_add_to_cart', 'woocommerce_output_product_data_tabs', 50 );

//addtohead
//add_action('wp_head','hook_javascript',-31);

/*function hook_javascript() {
if(ICL_LANGUAGE_CODE=='en'){echo  '<meta name="robots" content="noindex">';}

    echo $output;
}
*/
/*
add_action( 'woocommerce_single_product_summary', 'upthink_show_sku', 5 );
function upthink_show_sku(){
    global $product;
    echo 'Κωδικός προϊόντος: ' . $product->get_sku();
	echo '<br/>';
}
*/

add_filter( 'big_image_size_threshold', '__return_false' );

//add_filter( 'wc_product_sku_enabled', '__return_false' );
// Move the SKU below the product title
add_action( 'woocommerce_single_product_summary', 'move_sku_below_title', 11 );
function move_sku_below_title() {
  echo '
  
  <div id="sku-container"></div>



  
  
  ';
}

Νομίζω αυτό είναι που κάνει τη δουλειά. Είναι το functions.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stef157 είπε

Το σχόλιο το έκανες εσύ ή η εταιρία που πειραματιζόταν; Φαίνεται πώς κάποιος έχει επέμβει στο αρχείο αυτό.

// Move the SKU below the product title

Το έχουν κάνει εκείνοι. Παλεύουν να βρουν άκρη και προφανώς δοκίμαζαν διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τον καθαρό κώδικα χωρίς την δική τους επέμβαση; Λογικά αν έχεις το αρχείο του template υπάρχει μέσα. Γιατί έτσι δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το original

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stef157 είπε

Έχει τον καθαρό κώδικα χωρίς την δική τους επέμβαση; Λογικά αν έχεις το αρχείο του template υπάρχει μέσα. Γιατί έτσι δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το original

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, εκείνοι έχουν ένα δικό τους child theme που έχουν βάλει κάτω από ένα ετοιματζίδικο parent theme. Το functions.php που σου έστειλα είναι το δικό τους στο child theme τους που κάνουν ό,τι αλλαγές κάνουν πάνω στο original theme. Δε ξέρω που να βρω να σου στείλω αυτό που θες. Νομίζω πως το sku είναι μέσα στο woocommerce_single_product_summary. Νομίζω. Μπορεί να σου λέω ένα κάρο μπούρδες τώρα.

Παρακάτω σου έχω το product.php του layout του parent theme. Δε ξέρω αν θα σε βοηθήσει κάπου. Έχω πρόσβαση σε οτιδήποτε. Απλώς δε ξέρω τι ακριβώς ψάχνω.

<?php
/**
 * Product.
 *
 * @package          Flatsome/WooCommerce/Templates
 * @flatsome-version 3.16.0
 */

?>
<div class="product-container">

<div class="product-main">
	<div class="row content-row mb-0">

		<div class="product-gallery col large-<?php echo flatsome_option('product_image_width'); ?>">
		<?php
			/**
			 * woocommerce_before_single_product_summary hook
			 *
			 * @hooked woocommerce_show_product_images - 20
			 */
			do_action( 'woocommerce_before_single_product_summary' );
		?>
		</div>

		<div class="product-info summary col-fit col entry-summary <?php flatsome_product_summary_classes();?>">
			<?php
				/**
				 * woocommerce_single_product_summary hook
				 *
				 * @hooked woocommerce_template_single_title - 5
				 * @hooked woocommerce_template_single_rating - 10
				 * @hooked woocommerce_template_single_price - 10
				 * @hooked woocommerce_template_single_excerpt - 20
				 * @hooked woocommerce_template_single_add_to_cart - 30
				 * @hooked woocommerce_template_single_meta - 40
				 * @hooked woocommerce_template_single_sharing - 50
				 */
				do_action( 'woocommerce_single_product_summary' );
			?>

		</div>


		<div id="product-sidebar" class="col large-2 hide-for-medium product-sidebar-small">
			<?php
				do_action('flatsome_before_product_sidebar');
				/**
				 * woocommerce_sidebar hook
				 *
				 * @hooked woocommerce_get_sidebar - 10
				 */
				if (is_active_sidebar( 'product-sidebar' ) ) {
					dynamic_sidebar('product-sidebar');
				}
			?>
		</div>

	</div>
</div>

<div class="product-footer">
	<div class="container">
		<?php
			/**
			 * woocommerce_after_single_product_summary hook
			 *
			 * @hooked woocommerce_output_product_data_tabs - 10
			 * @hooked woocommerce_upsell_display - 15
			 * @hooked woocommerce_output_related_products - 20
			 */
			do_action( 'woocommerce_after_single_product_summary' );
		?>
	</div>
</div>
</div>

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παρακάτω κώδικας που έχουν σχολιάσει αφορά το SKU. Αλλά προφανώς σχολιάζοντας το δεν λειτουργεί. Οπότε υποψιάζομαι ότι έχουν κάνει κάτι custom σε άλλο αρχείο. Παρόλαυτά μπορείς με το Notepad++ να κάνεις search σε files το sku_wrapper για να δεις που μπορεί να βρίσκεται.

* @hooked woocommerce_template_single_meta - 40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stef157 είπε

Ο παρακάτω κώδικας που έχουν σχολιάσει αφορά το SKU. Αλλά προφανώς σχολιάζοντας το δεν λειτουργεί. Οπότε υποψιάζομαι ότι έχουν κάνει κάτι custom σε άλλο αρχείο. Παρόλαυτά μπορείς με το Notepad++ να κάνεις search σε files το sku_wrapper για να δεις που μπορεί να βρίσκεται.

* @hooked woocommerce_template_single_meta - 40

Το έκανα. Χθες πόση ώρα ήμουν μέσα σε όλα τα files και έψαψνα το sku σαν όρο αναζήτησης. Δεν έβρισκα τίποτα σε κανένα από τα theme files...

0 αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...