Προς το περιεχόμενο

Backup σημαντικών αρχείων ιατρείου.


Gl0bAlZer0
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Gl0bAlZer0,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Στο ιατρείο έχω 3 υπολογιστές 

  • Ο ένας έχει το αρχείο των ασθενών περίπου 300GB (επιλεγμένα αρχεία από τους παρακάτω και κάποιες σημειώσεις το οποίο μεγαλώνει αργά σε GB)
  • O δεύτερος παράγει μεγάλα αρχεία από βίντεο όγκου περίπου 50GB/MHNA. Στην 5ετία είναι ασφαλές να γίνουν διαγραφή.
  • O τρίτος επίσης έχει σημαντικά αρχεία αλλά όλα μικρά PDF

Όλα είναι συνδεμένα μεταξύ τους με gigabit δίκτυο.

 

2 επιλογές σκεφτόμουν:

 

1)Να πάρω ένα Synology NAS  (DS220j) να το βάλω σε κάποια γωνία του ιατρείου και να παίρνει backup κάθε βδομάδα η βράδυ. 2 8gb Toshiba N300 σε RAID 1.

Στον 2ο να βάλω επίσης ένα 8 gb οπότε να έχω και εκεί ένα αντίγραφο των βίντεο.

Η πιο ασφαλής και αυτοματοποιημένη επιλογή από ότι καταλαβαίνω αλλά με ένα κόστος για αρχή περί τα 650 ευρώ. Το πιο βασικό αρνητικό είναι ότι θέλει χρόνο να μάθω το synology , επιπλέον θόρυβο, καλώδια κλπ.

2) Να πάρω 2 σκληρούς δίσκους 8TB Wd gold ή toshiba, ο ένας να πάει στον 2ο υπολογιστή ( 1ο αντίγραφο  ) και ο δεύτερος να μπει σε μία θήκη να τον έχω σαν εξωτερικό ή ακόμα και εσωτερικό στο πρώτο υπολογιστή και κάθε τόσο να κάνω αντίγραφα μέσω filesync μάλλον.

κόστος 350 μέγιστο και ελάχιστο χρόνο υλοποίησης. Προσωπικά δεν έχω χάσει ακόμα σκληρό δίσκο εκτός από ενα SSD οπότε να χαλάσουν 2 ταυτόχρονα το θεωρώ αδύνατο.

Σκέφτομαι ότι με το Nas ότι μήπως είναι υπερβολή αφού το δίκτυο υπάρχει και δε θέλω να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση ούτε όλες τις άλλες δυνατότητες. 

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή ; Ποια από τις 2 επιλογές θα επιλέγατε ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RAID δεν είναι backup. Αν πας στη λύση NAS, θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις backup και το NAS σε άλλον (άλλους) δίσκους.

Για μεγαλύτερη ασφάλεια θα πρέπει να έχεις 3 backups από τα οποία το ένα θα πρέπει να είναι σε διαφορετικό χώρο από το ιατρείο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hawkpilot είπε

Το RAID δεν είναι backup. Αν πας στη λύση NAS, θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις backup και το NAS σε άλλον (άλλους) δίσκους.

Για μεγαλύτερη ασφάλεια θα πρέπει να έχεις 3 backups από τα οποία το ένα θα πρέπει να είναι σε διαφορετικό χώρο από το ιατρείο σου.

Ακριβώς για αυτό το λόγο θα έχω και αντίγραφα στους αρχικούς υπολογιστές δε θα είναι τα δεδομένα μόνο στο NAS.  Ξέρω το ιδανικό θα ήταν μέσω USB του ΝΑS να κάνω και εκεί αντίγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Ακριβώς για αυτό το λόγο θα έχω και αντίγραφα στους αρχικούς υπολογιστές δε θα είναι τα δεδομένα μόνο στο NAS.  Ξέρω το ιδανικό θα ήταν μέσω USB του ΝΑS να κάνω και εκεί αντίγραφο.

Τι εννοείς αντίγραφα στους αρχικούς Η/Υ? Μήπως ότι θα προσθέσεις extra δίσκο στο καθένα για backup? Αν ναι, δε συνίσταται - τα backup πρέπει να αποθηκεύονται σε εξωτερικούς δίσκους για μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Από αυτά που έχεις αναφέρει, μάλλον φαίνεται καλύτερη λύση το NAS με 1 ή 2 εξωτερικούς για να το κάνουν backup.

Επεξ/σία από hawkpilot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Εννοώ ότι στον υπολογιστή θα υπάρχουν τα δεδομένα δε θα σβήνω και θα τα βάζω στο NAS.

Στην αρχή σκεφτόμουν στον 2ο υπολογιστή το καταγραφικό να έχω ένα SSD 500GB και μόλις πάει να γεμίσει να τα κάνω αποκοπή και στο NAS.

Τώρα για λόγους ασφαλείας, να υπάρχει δλδ κι άλλο αντίγραφο θα προσθέσω ένα σκληρό 8 TB.

1 αντίγραφο σε κάθε υπολογιστή και ένα στο NAS σε RAID όμως που σε προστατεύει από ελαττωματικό hardware ( πρακτικα τα δεδομένα θα είναι γραμμένα σε 3 σκληρούς)

 

Απλά σκέφτομαι γιατί να μη βάλω στον 1ο υπολογιστή 2 σκληρούς σε windows mirror και να τα κάνω όλα εκεί backup μέσω δικτύου αντί να ρυθμίζω NAS καλώδια κλπ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Ιατρείο είχα υλοποιήσει πριν από αρκετά χρόνια (και συνεχίζει να υφίσταται).

Αγορά Synology Nas με 4 θέσεις για δίσκους.

Αγορά δύο ίδιων δίσκων σε raid 1 (mirror) για το φόβο του hardware failure ενός από τους δίσκους.

Με το software που παρέχει η synology αντίγραφο των επιλεγμένων φακέλων σε real time στο NAS. (Σημαντικό να μην διαγράφονται τα αρχεία στο NAS μετά τη διαγραφή από τον υπολογιστή).

Ανά διαστήματα backup του NAS σε απομακρυσμένη τοποθεσία (με rsync).

Πλέον μετά από πάνω από 5 χρόνια λειτουργίας η μόνη αλλαγή είναι στους σκληρούς δίσκους που προστέθηκαν 2 νέοι μεγαλύτερης χωρητικότητας (ξανά σε Raid 1), και τα αρχεία αποθηκεύονται στη νέα συστοιχία.

Συμφωνώ με τον @hawkpilot για το 3-2-1 backup

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο και την εξης λυση->

Παίρνεις άλλον ένα μηχανικό δίσκο και τον τοποθετείς κάπου στο δίκτυο.

Κανείς εκεί το πρώτο backup από όλα τα PC.Οποτε τώρα έχεις όλα τα αρχεία σε 2 δίσκους.

Κάνεις μια εγγραφή σε cloud π.χ backblaze (κόστος ~8ευρω/μήνα) και κάνεις backup τον εξωτερικό.Τα αρχεία σου είναι μικρά σε όγκο οπότε γίνετε, απλά πρέπει να έχεις vdsl.100/10 ανεβάζει περίπου ~50gb/μέρα.

Υ.γ Εχει και επιλογή κρυπτογράφησης μιας και είναι ευαίσθητα τα αρχεία σου 

Οπότε ακόμα και "φωτιά" να πάρει το γραφείο τα αρχεία σου θα είναι ασφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, @topos είπε

Δες λίγο και την εξης λυση->

Παίρνεις άλλον ένα μηχανικό δίσκο και τον τοποθετείς κάπου στο δίκτυο.

Κανείς εκεί το πρώτο backup από όλα τα PC.Οποτε τώρα έχεις όλα τα αρχεία σε 2 δίσκους.

Κάνεις μια εγγραφή σε cloud π.χ backblaze (κόστος ~8ευρω/μήνα) και κάνεις backup τον εξωτερικό.Τα αρχεία σου είναι μικρά σε όγκο οπότε γίνετε, απλά πρέπει να έχεις vdsl.100/10 ανεβάζει περίπου ~50gb/μέρα.

Υ.γ Εχει και επιλογή κρυπτογράφησης μιας και είναι ευαίσθητα τα αρχεία σου 

Οπότε ακόμα και "φωτιά" να πάρει το γραφείο τα αρχεία σου θα είναι ασφαλή.

Αρχεία με ευαίσθητες ιατρικές πληροφορίες στο cloud ;;;

Ακόμα και του Πενταγώνου να είναι η κρυπτογράφηση βρες γιατρό πρόθυμο να το δοκιμάσει για τους ασθενείς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Αρχεία με ευαίσθητες ιατρικές πληροφορίες στο cloud ;;;

Ακόμα και του Πενταγώνου να είναι η κρυπτογράφηση βρες γιατρό πρόθυμο να το δοκιμάσει για τους ασθενείς του.

Το ανέφερα ότι είναι ευαίσθητα δεδομένα και για αυτό είπα ότι έχει κρυπτογράφιση, αλλά όντως πρέπει ο ts να το αποφασίσει.

Πάντως άσχετα από τα συγκεκριμένα δεδομένα, το σωστό είναι να υπάρχει και ένα copy εκτός φυσικού χώρου για περίπτωση κλοπής/καταστροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...