Προς το περιεχόμενο

Η Apple δηλώνει "ηχηρή νίκη" μετά την απόφαση που ελήφθη στην έφεση της Epic Games


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το purchase θα γίνεται εκτός εφαρμογής αλλά ο developer θα πρέπει και πάλι να δηλώνει στην Apple τι συναλλαγές έγιναν και να πληρώνει το 30%. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε την προηγούμενη φορά που είχαμε νέα με την υπόθεση αυτή.

Από ότι διαβάζω, αυτό γίνεται στην Κορέα αυτή την στιγμή.

https://www.cnbc.com/2022/12/14/why-europes-efforts-to-open-up-the-iphone-wont-hurt-apple-too-much.html

"Apple’s actions in South Korea provide an instructive example. Earlier this year, a legal ruling forced Apple to allow apps distributed through the App Store to bill their customers directly, instead of using Apple’s own payment system.

But Apple still found a way to collect fees there. Apple required apps that took advantage of the new policy to pay a commission of 26%, only a slight discount on the standard 30%.

Apple did this by requiring app makers to provide a report in spreadsheet format describing each in-app transaction during the month, then collecting a cut from those purchases. Apple reserved the right to audit developer books.

Apple was able to enforce its system because it still controlled the App Store for distribution, and developers had to agree to its terms of service to get any distribution at all. In this case, app makers had to apply to Apple for the “entitlement” to enable their own payment processing, and agree to the spreadsheet and invoicing system Apple came up with. (South Korea is investigating Apple to see if its system violated its new law.)"

Τα links που παρεθεσες ειναι απο 5 μηνες εως σχεδον ενα χρονο πριν, ενω η αποφαση βγηκε τωρα και δεν ξερω απο ποτε θα εχει ισχυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, immortalx είπε

Τα links που παρεθεσες ειναι απο 5 μηνες εως σχεδον ενα χρονο πριν, ενω η αποφαση βγηκε τωρα και δεν ξερω απο ποτε θα εχει ισχυ.

Το θέμα είναι ότι δεν γλιτώνεις κάτι με το να βάλεις external links, γιατί πολύ απλά μπορεί να βάλει στους όρους και προυποθέσεις το να τους πληρώνεις δηλώνοντας το πόσο βγάζεις. Παραθυράκια θα βρίσκονται γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να το περιορίσεις γιατί η όλη πλατφόρμα είναι ΔΙΚΗ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το θέμα είναι ότι δεν γλιτώνεις κάτι με το να βάλεις external links, γιατί πολύ απλά μπορεί να βάλει στους όρους και προυποθέσεις το να τους πληρώνεις δηλώνοντας το πόσο βγάζεις. Παραθυράκια θα βρίσκονται γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να το περιορίσεις γιατί η όλη πλατφόρμα είναι ΔΙΚΗ τους

Εαν το κανει ΚΑΙ αυτο τοτε θα εχω χασει πασα ιδεα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Γιατί η ΕΕ θέλει να το κάνει αυτό; Έχεις διαβάσει το σκεπτικό;

Για τις αντιμονοπωλιακές πολιτικές μιλάς; Αν ναι, τότε there is Android.

Όταν φτιάχνεις κάτι βίδα-βίδα, γραμμή κώδικα-γραμμή κώδικα, με ποια λογική θα έρθει κάποιος να σου πει γιατί δεν τον αφήνεις να πουλήσει και να εκμεταλλευτεί οικονομικά με ΔΙΚΟΥΣ του όρους αυτό που ΕΣΥ έχεις φτιάξει από την αρχή;

Το android λειτουργεί έτσι γιατί φτιάχτηκε έτσι, γιατί είχαν αυτές τις βλέψεις για το project αυτό. Το iOS δεν φτιάχτηκε ποτέ να εξυπηρετήσει τέτοιους σκοπούς.

11 λεπτά πριν, immortalx είπε

Εαν το κανει ΚΑΙ αυτο τοτε θα εχω χασει πασα ιδεα 😁

Πέφτουμε από τα σύννεφα που μια επιχείρηση κοιτάει να έχει κέρδος. Ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που δεν πέφτει λόγος και στον καταναλωτή. Τι με νοιάζει να πληρώσω με εξωτερικό σύνδεσμο; Ακόμα και στις λίγες περιπτώσεις που μπορεί η τιμή να είναι λίγο μικρότερη από την αγορά μέσω Apple, οι περισσότεροι θα συνεχίζουν να αγοράζουν έτσι γιατί πολύ απλά την εμπιστεύεσαι. Για φαντάσου να αρχίσεις να βάζεις την κάρτα σου σε 15 εφαρμογές που χρησιμοποιείς και μετά από καιρό να την δεις και σε κανένα leak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Πέφτουμε από τα σύννεφα που μια επιχείρηση κοιτάει να έχει κέρδος. Ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που δεν πέφτει λόγος και στον καταναλωτή. Τι με νοιάζει να πληρώσω με εξωτερικό σύνδεσμο; Ακόμα και στις λίγες περιπτώσεις που μπορεί η τιμή να είναι λίγο μικρότερη από την αγορά μέσω Apple, οι περισσότεροι θα συνεχίζουν να αγοράζουν έτσι γιατί πολύ απλά την εμπιστεύεσαι. Για φαντάσου να αρχίσεις να βάζεις την κάρτα σου σε 15 εφαρμογές που χρησιμοποιείς και μετά από καιρό να την δεις και σε κανένα leak.

Δεν υπαρχει νοημα να προσπαθησω να σε πεισω αν δεν σε ενδιαφερει να παρεις κατι σε χαμηλοτερη τιμη. Your money your choice 🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, KostasKri said:

Για τις αντιμονοπωλιακές πολιτικές μιλάς; Αν ναι, τότε there is Android.

Όταν φτιάχνεις κάτι βίδα-βίδα, γραμμή κώδικα-γραμμή κώδικα, με ποια λογική θα έρθει κάποιος να σου πει γιατί δεν τον αφήνεις να πουλήσει και να εκμεταλλευτεί οικονομικά με ΔΙΚΟΥΣ του όρους αυτό που ΕΣΥ έχεις φτιάξει από την αρχή;

Το android λειτουργεί έτσι γιατί φτιάχτηκε έτσι, γιατί είχαν αυτές τις βλέψεις για το project αυτό. Το iOS δεν φτιάχτηκε ποτέ να εξυπηρετήσει τέτοιους σκοπούς.

Ωραίο επιχείρημα, φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα χρησιμοποίησαν οι δικηγόροι της Apple αλλά δεν φαίνεται να έπιασε στην ρυθμιστική αρχή της ΕΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, immortalx είπε

Δεν υπαρχει νοημα να προσπαθησω να σε πεισω αν δεν σε ενδιαφερει να παρεις κατι σε χαμηλοτερη τιμη. Your money your choice 🤷‍♂️

Δηλαδή εσύ για να γλιτώσεις 30 cents σε μια εφαρμογή που κάνει 1€, θα προτιμήσεις να δώσεις στον developer που την πουλάει τα στοιχεία σου για να κάνεις πληρωμή μέσω αυτού. Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KostasKri είπε

Δηλαδή εσύ για να γλιτώσεις 30 cents σε μια εφαρμογή που κάνει 1€, θα προτιμήσεις να δώσεις στον developer που την πουλάει τα στοιχεία σου για να κάνεις πληρωμή μέσω αυτού. Οκ.

Βρε φιλε μου εγω εχω account και στο Epic games store οπως και σε πολλα αλλα. Τα εχει ηδη τα στοιχεια μου. Δλδ εσυ πχ ψωνιζεις μονο απο Κωτσοβολο ακομα και αν αυτο που θες να παρεις το εχει 50€ ακριβοτερο, για να μη δωσεις τα στοιχεια σου αλλου?
Τελως παντων, οπως ειπα επιλογη σου ειναι και δεν μου πεφτει παραπανω λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Ωραίο επιχείρημα, φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα χρησιμοποίησαν οι δικηγόροι της Apple αλλά δεν φαίνεται να έπιασε στην ρυθμιστική αρχή της ΕΕ

Το επιχείρημα είναι απολύτως λογικό. Τώρα αν οι αρχές έχουν αποφασίσει ότι θέλουν να το κάνουν, θα το κάνουν είτε αυτό είναι λογικό είτε όχι ότι και να πουν οι δικηγόροι.

Αλλά από την στιγμή που η Apple κέρδισε 9/10 και με το 1/10 που έχασε στην ουσία δεν το έχασε αλλά μπορεί και πάλι να παίρνει την προμήθειά της (διάβασε το άρθρο που ανέβασα παραπάνω) τότε μάλλον το επιχείρημά μου στέκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, KostasKri said:

θα προτιμήσεις να δώσεις στον developer που την πουλάει τα στοιχεία σου για να κάνεις πληρωμή μέσω αυτού. Οκ.

Όταν παραγγέλνεις μέσω efood στο iPhone περνάς μέσα από την Apple ή δίνεις τα στοιχεία πληρωμής με παραδοσιακό τρόπο στην efood;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Όταν παραγγέλνεις μέσω efood στο iPhone περνάς μέσα από την Apple ή δίνεις τα στοιχεία πληρωμής με παραδοσιακό τρόπο στην efood;

Στα terms and conditions της Apple, εξαιρούνται κάποιου είδους εφαρμογές από αυτή την πολιτική, όπως εφαρμογές φαγητού και γενικά παραδόσεων γιατί η Apple δεν μπορεί να εγγυηθεί κάπως γι αυτό που αγοράζεις εξού και δεν θέλει να λαμβάνει μέρος. Το ίδιο το efood βέβαια κρατάει ένα βαρβάτο 20%+ από τα εστιατόρια.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν έχεις επιλογή. 

Επεξ/σία από KostasKri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, KostasKri said:

Στα terms and conditions της Apple, εξαιρούνται κάποιου είδους εφαρμογές από αυτή την πολιτική, όπως εφαρμογές φαγητού και γενικά παραδόσεων γιατί η Apple δεν μπορεί να εγγυηθεί κάπως γι αυτό που αγοράζεις εξού και δεν θέλει να λαμβάνει μέρος. Το ίδιο το efood βέβαια κρατάει ένα βαρβάτο 20%+ από τα εστιατόρια.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν έχεις επιλογή. 

Άρα δηλαδή για την Apple σε σχέση με την ασφάλεια είναι πιο ασφαλές να δίνεις στοιχεία πληρωμής απευθείας στην efood και στο skroutz αλλά όχι στην Epic και στη Netflix, ΟΚ μιλάμε για τρομερή ασφάλεια.

Αλήθεια εκεί η Apple δεν ενδιαφέρεται για τα "κόστη hosting και πλατφόρμας που δικό μου μαγαζί είναι και το καίω άμα θέλω να πούμε ασούμε", τους το δίνει τζάμπα το όλο πακέτο επειδή αντί για ebooks δίνουν κανονικά βιβλία με courier;

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, immortalx είπε

Βρε φιλε μου εγω εχω account και στο Epic games store οπως και σε πολλα αλλα. Τα εχει ηδη τα στοιχεια μου. Δλδ εσυ πχ ψωνιζεις μονο απο Κωτσοβολο ακομα και αν αυτο που θες να παρεις το εχει 50€ ακριβοτερο, για να μη δωσεις τα στοιχεια σου αλλου?
Τελως παντων, οπως ειπα επιλογη σου ειναι και δεν μου πεφτει παραπανω λογος.

Δεν μιλάω για κολοσσούς. Ναι δεν με νοιάζει ιδιαίτερα να έχει τα στοιχεία μου το netflix, disney+, epic games κτλ γιατί ξέρω ότι παρέχετε μια σχετική ασφάλεια, αλλά όταν βγει μια πολιτική γενική, θα είναι για όλους. Και γι τους μεγάλους αλλά και για τους μικρούς. Και φαντάσου ξαφνικά πόσα εκατοντάδες εκατομύρια κόσμος θα βρεθεί αντιμέτωπος με εφαρμογές που θα σου λένε κάνε direct πληρωμή για 10% έκπτωση. Εσύ κι εγώ θα μπορούμε να το ζυγίσουμε που ξέρουμε 10 πράγματα παραπάνω. Η μάνα μου δεν θα μπορεί. Ακόμα και ο αδερφός μου δεν θα μπορούσε αν δεν τον είχα πονηρέψει ανά τα χρόνια για τους κινδύνους του ίντερνετ.

4 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Άρα δηλαδή για την Apple σε σχέση με την ασφάλεια είναι πιο ασφαλές να δίνεις στοιχεία πληρωμής απευθείας στην efood και στο skroutz αλλά όχι στην Epic και στη Netflix, ΟΚ μιλάμε για τρομερή ασφάλεια.

Αλήθεια εκεί η Apple δεν ενδιαφέρεται για τα "κόστη hosting και πλατφόρμας που δικό μου μαγαζί είναι και το καίω άμα θέλω να πούμε ασούμε", τους το δίνει τζάμπα το όλο πακέτο επειδή αντί για ebooks δίνουν κανονικά βιβλία με courier;

Όχι μόνο στην Apple αρχικά, και στο play store το ίδιο γίνεται. Και το galaxy store της Samsung πάλι 30% κρατάει.

Δεν ξέρω ακριβώς τι λένε κατά λέξη οι όροι χρήσης. Γενικά λένε αυτό που σου είπα. Όταν οι αγορές γίνονται μέσω Apple, έχει η Apple την ευθύνη για το προιόν που σου παραδίδει. Το φαγητό, βιβλίο, και τον κούριερ που θα έρθει σπίτι σου, δεν μπορεί κάπως να το ελέγχει ποιοτικά οπότε οικειοθελώς δεν ασχολείται και αφήνει ελεύθερη την αγορά σε τέτοιες εφαρμογές. Αλλά όπως είπα και πριν, μπορεί και το κάνει γιατί είναι δικό της το μαγαζί και έχει το ελεύθερο να επιλέξει το πως θα λειτουργεί.

Επίσης για ασφάλεια μπορείς πάντα να χρησιμοποιείς και Apple Pay που δεν κάνει expose ούτε την αριθμό της κάρτας σου ούτε τίποτα. Το χρησιμοποιώ αρκετά στο efood για να μην προσθέτω εκεί όλες τις κάρτες μου. Έχω μόνο μία καθαρά για ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, KostasKri said:

Όχι μόνο στην Apple αρχικά, και στο play store το ίδιο γίνεται. Και το galaxy store της Samsung πάλι 30% κρατάει.

Δεν ξέρω ακριβώς τι λένε κατά λέξη οι όροι χρήσης. Γενικά λένε αυτό που σου είπα. Όταν οι αγορές γίνονται μέσω Apple, έχει η Apple την ευθύνη για το προιόν που σου παραδίδει. Το φαγητό, βιβλίο, και τον κούριερ που θα έρθει σπίτι σου, δεν μπορεί κάπως να το ελέγχει ποιοτικά οπότε οικειοθελώς δεν ασχολείται και αφήνει ελεύθερη την αγορά σε τέτοιες εφαρμογές. Αλλά όπως είπα και πριν, μπορεί και το κάνει γιατί είναι δικό της το μαγαζί και έχει το ελεύθερο να επιλέξει το πως θα λειτουργεί.

Επίσης για ασφάλεια μπορείς πάντα να χρησιμοποιείς και Apple Pay που δεν κάνει expose ούτε την αριθμό της κάρτας σου ούτε τίποτα. Το χρησιμοποιώ αρκετά στο efood για να μην προσθέτω εκεί όλες τις κάρτες μου. Έχω μόνο μία καθαρά για ευκολία.

To "ελέγχω ποιοτικά" δεν έχει σημασία για την ασφάλεια, αφού είναι ασφαλές για το book θα είναι και το ebook, δεν αλλάζει η ασφάλεια ανάλογα με το τι αγοράζεις. Απλά μην ακούμε για ασφάλεια σε αυτό το θέμα όταν η "ασφάλεια" αλλάζει κατά το δοκούν ανά κατηγορία εφαρμογών

Και με το Google Pay γίνεται αυτό btw, χωρίς περιορισμούς στο τι εφαρμογή είναι αρκεί να το υποστηρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...