Προς το περιεχόμενο

Το Spotify ξεπερνά τους 500 εκατ. ενεργούς χρήστες, αλλά η αναλογία premium-to-free μειώνεται


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, prokomeni είπε

Και εγω το ηθελα οταν το ακουσα το hifi αλλα μιλαμε εχεις χ5 παραπανω δεδομενα για διαφορα που δεν ξερω αν μπορεις να την ακουσεις και κατω απο τι συνθηκες.

Ποιοτικό ήχο θ' ακούσεις αναγκαστικά στο σπίτι, όχι έξω. Οπότε τα δεδομένα δεν είναι πρόβλημα, αφού είσαι προφανώς σε unmetered σύνδεση. Στο δρόμο (άρα με δεδομένα από κινητό) όσο ποιοτικό ήχο και ν' ακούσεις, στην πράξη "καπελώνεται" από κόρνες, αέρα, φωνές, ή οτιδήποτε άλλο. Δεν έχει νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

φιλοι συμφορουμιτες, το γραφω σχεδον παντα οποτε βρισκω θεμα που αφορα Spotify!!! τι ωραια θα ηταν να ξαναβαζανε τη Πραγματικα τυχαια σειρα σε δισκογραφιες καλητεχνων!

εδω και 4-5 χρονια, (κι ας υπαρχει το κουμπακι) οποτε το πατας, σου παιζει  νονο τα 20-30 τραγουδια, κι ας εχει ο καλητεχνης 300! σε καποιον μπορει να φανταζει μικρο θεμα, για εμενα ειναι πολυ πολυ σημαντικο. Τι να τις κανω τις playlist με τους πιο εξεληγμενους αλγοριθμους, (μη τρελαθουμε καλες ειναι αλλα), ενα τετοιο χαρακτηριστικο γιατι να φυγει; εχουμε καμια λυση στο προβλημα αυτο; υπαρχει κανα κοννε να προωθηθει αυτο το αιτημα στα κεντρικα μπας και το φτιαξουν;!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Ποιοτικό ήχο θ' ακούσεις αναγκαστικά στο σπίτι, όχι έξω. Οπότε τα δεδομένα δεν είναι πρόβλημα, αφού είσαι προφανώς σε unmetered σύνδεση. Στο δρόμο (άρα με δεδομένα από κινητό) όσο ποιοτικό ήχο και ν' ακούσεις, στην πράξη "καπελώνεται" από κόρνες, αέρα, φωνές, ή οτιδήποτε άλλο. Δεν έχει νόημα. 

Οχι απαραιτητα αν εχεις καλα ποιοτητα ANC ακουστικα ή το αυτοκινητο εχει σχετικα καλη ηχομονωση και εχεις καλο ηχοσυστημα αυτοκινητου (μαμα) χωρις παραμορφωσεις και με καλη ηχητικη αποδοση. Μια χαρα ακους spotify και στο δρομο και ισως περισσοτερο εκει θα πω απο προσωπικη εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την free γιατί δεν με ενδιαφέρει κάτι παραπάνω, το να ακούω μια στις τόσο διαφημίσεις δεν με πειράζει , αλλά ρε παιδί μου , όλες οι λίστες μου είναι metal , και στα καλά καθούμενα ακούω διαφήμιση για το νέο δίσκο της τάδε σκυλού και του κάθε καμμένου τραπερ (τάπερ), έλεος δηλαδή, δεν έχει καθόλου ai αυτό το Spotify ;;;  Τόσο δύσκολο είναι να ακούω διαφήμιση από τις επιλογές μου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Sebu είπε

Οχι απαραιτητα αν εχεις καλα ποιοτητα ANC ακουστικα ή το αυτοκινητο εχει σχετικα καλη ηχομονωση και εχεις καλο ηχοσυστημα αυτοκινητου (μαμα) χωρις παραμορφωσεις και με καλη ηχητικη αποδοση. Μια χαρα ακους spotify και στο δρομο και ισως περισσοτερο εκει θα πω απο προσωπικη εμπειρια.

Ό,τι από αυτά και να έχεις, η ποιότητα δέχεται σημαντική μείωση. Όσο καλή ηχομόνωση και να έχει ένα αυτοκίνητο, δεν έχεις την ησυχία που έχει ένα σπίτι. Με κανένα τρόπο δε μπορούμε να δημιουργήσουμε audiophile συνθήκες σε αυτοκίνητο.

Εκεί "πάσχει" και το επιχείρημα της ποιότητας. Το ν' ακούς ασυμπίεστο ήχο στο αμάξι, με γνώμονα την ποιότητα, είναι σαν να προσπαθείς να κάνεις τις σούπερ αλλαγές ταχυτήτων για να κάνεις χρόνο... ενώ είσαι σταμάτα- ξεκίνα στην κίνηση!

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Damned7 είπε

Οχι και τζαμπατζήδες εμείς που έχουμε android,πληρώνουμε κανονικά αλλα όχι σε ευρώ. 

2023-04-25_214333.jpg

Υπάρχει και τσάμπα βέβαια αλλά τουλάχιστον είστε σε οικογενειακό πακέτο. Διαφορετικά δεν θα πληρώνα τα 10 ευρώ που κάνει αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dhm21911 είπε

Υπάρχει και τσάμπα βέβαια αλλά τουλάχιστον είστε σε οικογενειακό πακέτο. Διαφορετικά δεν θα πληρώνα τα 10 ευρώ που κάνει αν θυμάμαι καλά.

 Ναι αλλά το τσάμπα παίζει μόνο σε χαμηλή ποιότητα ήχου και όχι 320kbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2023 στις 6:33 ΜΜ, Haldol είπε

Μία από τα ίδια. Έχω premium συνδρομή στο Spotify εδώ και 6+ χρόνια, χωρίς ποτέ να διακόψω. Γράφτηκα 26/2/2017. Με διαφορά η πιο "χρήσιμη" συνδρομή από όσες έχω (και ΔΕΝ έχω λίγες).

Εν τω μεταξύ, ακόμα και αν ανέβαζε αισθητά την τιμή, πάλι δε θα μ' έκαιγε. Έως και 10-12 ευρώ δε θα το σκεφτόμουν καν. Με πιο πολλά ίσως να κοιτούσα για κάνα family plan.

:D

Με 7€ το μήνα που εξοικονομείς απ' τη συνδρομή, μάλλον θα μετακομίσετε μετά τη σύνταξή σας! :P

πολλά είναι, και 50 λεπτά να κόστιζε πάλι θα αισθανόμουν ότι τα πέταξα. jdownloader για μαζικό κατέβασμα από youtube τραγουδιών σε πολλά remix και συναυλίες που δεν τις βρίσκω στο spotify και πέρασμα στο κινητό για να ακουω με musicolet.

2 κλικ είναι και γλυτώνω τα λεφτά. Α, και είναι και offline ώστε να ακουω όπου θέλω.

19 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Why not Google Music & Youtube Priemium, είναι 8,49€ ενώ το Spotify 7€.

Δηλαδής για 1,5€ παίρνεις και Youtube χωρίς διαφημίσεις με δυνατότητα λήψης για να το βάλεις ξερωγω και στη SmartTV σου. 

Ούτε spotify, ούτε youtube. Το youtube στο κινητό δεν έχει διαφημίσεις με τον free adblocker browser που ναι chromium το spotify υπάρχει μονταρισμένο ώστε να μην πετάει ο κόσμος τα λεφτά του στην συνδρομή. Αν και η καλύτερη λύση είναι αυτή που έγραψα από πάνω.

3 ώρες πριν, lost2 είπε

Έχω την free γιατί δεν με ενδιαφέρει κάτι παραπάνω, το να ακούω μια στις τόσο διαφημίσεις δεν με πειράζει , αλλά ρε παιδί μου , όλες οι λίστες μου είναι metal , και στα καλά καθούμενα ακούω διαφήμιση για το νέο δίσκο της τάδε σκυλού και του κάθε καμμένου τραπερ (τάπερ), έλεος δηλαδή, δεν έχει καθόλου ai αυτό το Spotify ;;;  Τόσο δύσκολο είναι να ακούω διαφήμιση από τις επιλογές μου;;;

υπαρχει σπασμένο χωρίς διαφημίσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Ό,τι από αυτά και να έχεις, η ποιότητα δέχεται σημαντική μείωση. Όσο καλή ηχομόνωση και να έχει ένα αυτοκίνητο, δεν έχεις την ησυχία που έχει ένα σπίτι. Με κανένα τρόπο δε μπορούμε να δημιουργήσουμε audiophile συνθήκες σε αυτοκίνητο.

Εκεί "πάσχει" και το επιχείρημα της ποιότητας. Το ν' ακούς ασυμπίεστο ήχο στο αμάξι, με γνώμονα την ποιότητα, είναι σαν να προσπαθείς να κάνεις τις σούπερ αλλαγές ταχυτήτων για να κάνεις χρόνο... ενώ είσαι σταμάτα- ξεκίνα στην κίνηση!

:P

Καλα δεν μιλησα για audiophile συνθηκες.

Αυτες δεν τις πετυχαινει ουτε στο σπιτι το 99% του κοσμου γιατι δεν εχει την καταλληλη υποδομη δλδ ποιοτικα ηχεια, ποιοτικα καλωδια, dac ενισχυτες, lossless πηγες ηχου κτλ κτλ.

Αν ομως εχεις ρυθμισμενη την ποιοτητα στο κανονικο για χρηση data δεν εχω δει τρελη ακουστικη διαφορα στο αμαξι ή στα ANC ακουστικα εναντι του σπιτιου με wifi που το εχω στο υψηλη και συνδεδεμενο το iphone με wired ακουστικα καλης ποιοτητας ειτε ψειρες ειτε ANC on ear.

Τουλαχιστον στο δικο μου αυτι ο ηχος ειναι πολυ καλος και κρυσταλλινος και ακουω τα οργανα, ψηλες, μεσαιες, χαμηλες. Προφανως ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα ο ηχος αλλα εναντι του παρελθοντος που κατεβαζα τη μουσικη απο το youtube (ως extract τυπου 4K video downloader) τωρα ο ηχος μεσω Spotify σε ιδια τραγουδια/εκτελεσεις ειναι πολυ πιο καθαρος, διαυγης, γεματος. Αρα προφανως για εμενα τον πρωτιστο ρολο παιζει η πηγη, το υλικο δλδ, η μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marios02 είπε

πολλά είναι, και 50 λεπτά να κόστιζε πάλι θα αισθανόμουν ότι τα πέταξα. jdownloader για μαζικό κατέβασμα από youtube τραγουδιών σε πολλά remix και συναυλίες που δεν τις βρίσκω στο spotify και πέρασμα στο κινητό για να ακουω με musicolet.

2 κλικ είναι και γλυτώνω τα λεφτά. Α, και είναι και offline ώστε να ακουω όπου θέλω.

Ούτε spotify, ούτε youtube. Το youtube στο κινητό δεν έχει διαφημίσεις με τον free adblocker browser που ναι chromium το spotify υπάρχει μονταρισμένο ώστε να μην πετάει ο κόσμος τα λεφτά του στην συνδρομή. Αν και η καλύτερη λύση είναι αυτή που έγραψα από πάνω.

υπαρχει σπασμένο χωρίς διαφημίσεις.


Ρεεεε mate, σιγά μην υπολογίσουμε 8€ τον μήνα για να έχουμε άψογη ποιότητα και να κατεβάζουμε ότι δίσκο θελουμε και να βλέπουμε στην Smart TV YouTube χωρίς διαφημίσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Sebu είπε

Καλα δεν μιλησα για audiophile συνθηκες.

Αυτες δεν τις πετυχαινει ουτε στο σπιτι το 99% του κοσμου γιατι δεν εχει την καταλληλη υποδομη δλδ ποιοτικα ηχεια, ποιοτικα καλωδια, dac ενισχυτες, lossless πηγες ηχου κτλ κτλ.

Αν ομως εχεις ρυθμισμενη την ποιοτητα στο κανονικο για χρηση data δεν εχω δει τρελη ακουστικη διαφορα στο αμαξι ή στα ANC ακουστικα εναντι του σπιτιου με wifi που το εχω στο υψηλη και συνδεδεμενο το iphone με wired ακουστικα καλης ποιοτητας ειτε ψειρες ειτε ANC on ear.

Τουλαχιστον στο δικο μου αυτι ο ηχος ειναι πολυ καλος και κρυσταλλινος και ακουω τα οργανα, ψηλες, μεσαιες, χαμηλες. Προφανως ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα ο ηχος αλλα εναντι του παρελθοντος που κατεβαζα τη μουσικη απο το youtube (ως extract τυπου 4K video downloader) τωρα ο ηχος μεσω Spotify σε ιδια τραγουδια/εκτελεσεις ειναι πολυ πιο καθαρος, διαυγης, γεματος. Αρα προφανως για εμενα τον πρωτιστο ρολο παιζει η πηγη, το υλικο δλδ, η μουσικη.

οποτε το εχεις εξω κανονικο και μεσα στο σπιτι υψηλη; Εχει και ενα πολυ υψηλη.

Εγω τα εχω ολα αυτοματα, λογικα σπιτι που εχω απεριοριστη ταχυτητα θα σηκωνει το πολυ υψηλο απο μονο του;

Επισης το εχω σαν remote την ρυθμιση την περναει και στην συσκευη που ελεγχεις; Δεν νομιζω αυτες ειναι απο την μανα τους αυτοματες

Καλα εξω ακουω με ψειρες xiaomi των 40 ευρω τι διαφορα να ακουσω κανονικη υψηλη παλι και εκει αυτοματο το εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Damned7 είπε

 Ναι αλλά το τσάμπα παίζει μόνο σε χαμηλή ποιότητα ήχου και όχι 320kbps.

Τσάμπα εννοούσα σπασμένο όχι την free έκδοση. 320kbps φαντάζομαι εννοείς την επιλογή "πολύ υψηλή ποιότητα" που γράφει στις ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dhm21911 είπε

Τσάμπα εννοούσα σπασμένο όχι την free έκδοση. 320kbps φαντάζομαι εννοείς την επιλογή "πολύ υψηλή ποιότητα" που γράφει στις ρυθμίσεις;

Και εγώ για το σπασμένο λέω δεν παίζει 320 μόνο χαμηλή ποιότητα ας το έχεις στο αυτόματο..

Το είχα χρόνια,τώρα ας είναι καλά ο θείος έχω οικογενειακο πακέτο με 2.5 ευρώ τον μήνα.

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...