Προς το περιεχόμενο

Shader Cache στα ελληνικά;


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, προσπαθώ να μειώσω κάποια micro-stutter που συναντώ σε ένα παιχνίδι και από λίγο ψάξιμο στο διαδύκτιο είδα ότι προτείνουν για όποιον έχει nvidia κάρτα, από το control panel να βάλει Shader Cache --> 10GB

Εμένα όμως είναι στα ελληνικά το Nvidia CP, και δεν είμαι σίγουρος πως λέγεται η επιλογή αυτή. 

Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Καλησπέρα παιδιά, προσπαθώ να μειώσω κάποια micro-stutter που συναντώ σε ένα παιχνίδι και από λίγο ψάξιμο στο διαδύκτιο είδα ότι προτείνουν για όποιον έχει nvidia κάρτα, από το control panel να βάλει Shader Cache --> 10GB

Εμένα όμως είναι στα ελληνικά το Nvidia CP, και δεν είμαι σίγουρος πως λέγεται η επιλογή αυτή. 

Γνωρίζει κανείς;

 

Καταγραφή.PNG

Επεξ/σία από LionHurt1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, LionHurt1982 είπε

 

Καταγραφή.PNG

Ευχαριστώ πολύ!

Εχω έναν m2 nvme (970 evo) όπου έχω το λογισμικό και τα apps. Και άλλον ένα ssd (860 evo) για παιχνίδια κ ταινίες. 

Αυτά τα 10GB πχ στη δική μου περίπτωση, ξέρει κανείς σε ποιο χώρο ακριβώς θα τα καταλαμβάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Ευχαριστώ πολύ!

Εχω έναν m2 nvme (970 evo) όπου έχω το λογισμικό και τα apps. Και άλλον ένα ssd (860 evo) για παιχνίδια κ ταινίες. 

Αυτά τα 10GB πχ στη δική μου περίπτωση, ξέρει κανείς σε ποιο χώρο ακριβώς θα τα καταλαμβάνει;

Στον nvme και πιο συγκεκριμένα εδώ ->   %localappdata%\NVIDIA\DxCache

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Στον nvme και πιο συγκεκριμένα εδώ ->   %localappdata%\NVIDIA\DxCache

Ευχαριστώ φίλε μου! Βοηθάει γενικά όντως; Δε το έχω δοκιμάσει ακόμα και από ότι βλέπω εσύ το έχεις unlimited. Είναι καλύτερα απεριόριστο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν το δοκιμάζεις να δεις αν θα αλλάξει κάτι συγκεκριμένα στο παιχνίδι που παίζεις και συγκεκριμένα στο δικό σου σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα unlimited το είχα προσωπικά. Η λογική λέει πως και με 10gb δεν θα σου γεμίσει ποτέ ή τουλάχιστον όχι εύκολα. Βοηθάει σε ένα βαθμό ναι. Γιατί αν έχεις μικρό μέγεθος και γεμίσει θα σου σβήσει προηγούμενα compiled shaders  τα οποία θα πρέπει να ξαναγίνουν   και επειδή συνήθως γίνονται on the go στα παιχνίδια προκαλούν stutters.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Στο mw2/wz2 το έχω ρυθμίσει στα 100GB. Εκεί τότε βοήθησε. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια να το αφήσω default ξανά.

Φαντάζομαι μόλις βάλεις 100GB δε σημαίνει ότι αυτόματα μόλις πατήσεις ιδιότητες στον 😄 C :   θα δεις και 100GB λιγότερα διαθέσιμα έτσι; Απλά έχει περιθώριο ο συγκεκριμένος nvidia φάκελος να φτάσει (αν ποτέ χρειαστεί) μέχρι τόσο.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...