Προς το περιεχόμενο

Sercomm speedport plus 2 COSMOTE kernel crash


giorgosx93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος έχω ένα speedport plus 2 το οποίο εντελώς random μου κάνει ρεσταρτ. Και στο reboot cause γράφει kernel crash. Έχω αλλάξει 3 ρουτερ. Δηλώνω βλάβη συνεχώς. Μου λένε  είναι όλα οκ. 
 

εχω δοκιμάσει hard reset.δεν αλλάζει τίποτα.

Εχει συμβεί σε κανέναν το συγκεκριμένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου λέει kernel crash έχει κάνει επανεκκίνηση. Απλά δεν έχεις κάποια συσκευή να σε ειδοποιήσει ότι κόπηκε το Ίντερνετ. Γιατί κάνει πολύ γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/04/2023 at 08:13, giorgosx93 said:

Αν σου λέει kernel crash έχει κάνει επανεκκίνηση. Απλά δεν έχεις κάποια συσκευή να σε ειδοποιήσει ότι κόπηκε το Ίντερνετ. Γιατί κάνει πολύ γρήγορα. 

 

κάτι λάθος έχει καταλάβει.  το reboot cause δεν πάει παράλληλα με το uptime. είναι το last known cause για το οτιδήποτε.

έχω και 32ημέρες uptime και ας γράφει kernel crash. Μπορεί να είναι από παλιότερο reset που έκανε ο χρήστης ή απομακρυσμένα.

Uptime since last reboot

3 day(s), 8 hour(s), 48 minute(s), 45 second(s)

Reboot Cause

kernel-crash

 

24.04.2023

09:53:38

DHCPv6 server is active:  (DH101)

[LAN]

01.12.2022

22:05:27

Reboot has been triggered by web-ui or device-button(if device button for reboot is applicable) on purpose. (B103)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, giorgosx93 said:

Το uptime δεν αλλάζει γιατί το power δεν σβήνει. Μόνο το dsl

Άρα ΔΕΝ κάνει επανεκκίνηση το ρούτερ. Στην επανεκκίνηση σβήνουν ΟΛΑ τα λαμπάκια και ξεκινάει και διαδικασία που το πρώτο γίνεται και πορτοκαλί με pattern μέχρι να ανάψουν σταδιακά όλα. 

Το πρόβλημα σου λοιπόν ΔΕΝ είναι τα ρούτερ αλλά καλωδιακό ή υποδομής του παρόχου στη καμπίνα ή στο dslam. 

Στατιστικά να ανεβάσεις να δούμε στοιχεία ταχύτητας και γραμμής.  SNR Line Attenuation CRC FEC errors

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 3 μέρες που κούμπωσα άλλο ρουτερ και δεν έκοψε καθόλου. Ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ στον χώρο η γραμμή είναι καλή. Σε default τιμές το ρουτερ δεν κάνει τίποτα. Εγώ όμως λόγο δουλειάς ανοίγω κάποιες πόρτες μέσα σε αυτό. Θεωρώ ότι κάτι δεν του αρέσει και κρασαρει. Αλλά το κάνει μόνο στο speedport plus 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...