Προς το περιεχόμενο

HIKVISION DVR κωδικός


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Ενας τεχνικός μου εγκατέστησε μικρό δίκτυο με 4 ενσύρματες κάμερες ένα DVR και ένα τροφοδοτικό στο σπιτι ολα της ΗΙΚVISION.

Οταν έβαλα την τηλεοραση με HDMI καλώδιο στο DVR είδα ότι μου ζητούσε username και password τα οποιά δέν μου έδωσε ο τεχνικός.

Εγκατέστησα στο φορητό μου το πρόγραμμα ivms-4200 για να δώ online το HIK-Connect και τις κάμερες αλλά ξετσέκαρα ένα κουτάκι καθώς τα πείραζα και τώρα είναι ολα offline... μου ζητάει και εκεί username και password για να γίνει πάλι online..

Πήρα τηλέφωνο τον τεχνικό και μου εδωσε κάποια default credentials τα οποια όμως δέν τα δέχεται..

Προσπάθησα με email να κάνω reset το password αλλα το email που εχει καταχωρηθεί στην αγορά είναι του τεχνικου και δέν έχω πρόσβαση.

Μου δίνετε μιά βοήθεια γιατι έχω χαθεί και δέν ξέρω τι να κάνω εκτός απο τηλεφωνηματα στον τεχνικό χωρίς αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην καρτέλα συντήρηση και διαχείριση φαίνεται το καταγραφικό? Αν φαίνεται το βγάζει με πράσινο χρώμα και γράφει online?

κανονικά έπρεπε να σου δώσει τους κωδικούς ή αν είναι λάθος αυτά που σου έδωσε να έρθει και να κάνει επιτόπου επαναφορά..

Να τον πιέσεις όσο μπορείς και αν δεν βγάλεις άκρη μέσω τηλ. βγάλε το καταγραφικό και πάνε από το κατάστημα του και μην φύγεις μέχρι να στο ξεκλειδώσει.

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα ένα πρόγραμμα iVMS-4200 client και μου δείχνει ότι το Hik-Connect είναι close. Το καταγραφικό είναι online και δέν χρειάζεται Ενεργοποίηση αλλά δέν μπορώ να το κάνω Add γιατί μου ζητάει password.

Απο ότι κατάλαβα ο τεχνικός έχει ένα administrator password που μπορεί να μπαίνει σε ολες τις συσκευές που εγκαθιστά και εμένα μου έδωσε ένα user password το οποίο δέν μπήκε ποτέ στο σύστημα.

Αυτό σημαινει ότι μπορει αυτός να μπαίνει στο δικτυο με τις κάμερες μου και να βλέπει το σπίτι μου όποτε θέλει και καλά για να προσφέρει τεχνική υποστήριξη.

Μπορω να πάω στην αντιπροσωπεία της στο Χαλάνδρι και να κάνω reset τη συσκευή για να έχω δικό μου μοναδικό administrator password?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2023 στις 12:42 ΠΜ, Kounabi1 είπε

 

Αυτό σημαινει ότι μπορει αυτός να μπαίνει στο δικτυο με τις κάμερες μου και να βλέπει το σπίτι μου όποτε θέλει και καλά για να προσφέρει τεχνική υποστήριξη.

 

Όλοι το κάνουν αυτό και εν μέρη ειναι λογικό. Διαφορετικά καλύτερα να ασχοληθεί κάποιος να το φτιάξει μονος του, που ειναι τραγικά δύσκολο ακόμα κ για γνώστες. 

Στις 29/4/2023 στις 12:42 ΠΜ, Kounabi1 είπε

Μπορω να πάω στην αντιπροσωπεία της στο Χαλάνδρι και να κάνω reset τη συσκευή για να έχω δικό μου μοναδικό administrator password?

Δεν θα δουλευει τίποτα μετά και θα θέλουν τα πάντα εκ νέου ρύθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να σου δώσει τους κωδικούς. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει. Συνήθως με δεξί κλικ σε πάει στο μενού για να δώσεις κωδικό και με άλλο ένα δεξί κλικ στο μοτίβο. Ένα από τα 2 να έχεις αρκεί για να έχεις πρόσβαση και να δεις και τον hik connect κωδικό. Εκτός και αν έχει βάλει του καταγραφικό σε δικό του λογαριασμό στο hik connect.  Εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Πρέπει να το βγάλει ο ίδιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Στα HIKVISION υπάρχει και η κρυπτογράφηση του stream. Ζητάει κωδικό για να ανοίξει το stream των καμερών. Εννοείται πως εσύ το επιλέγεις αν θες να ειναι κρυπτογραφημένο το stream ή οχι. Όσο για το αν μπαίνει απομακρυσμένα και βλέπει το σπίτι σου εαν δεν εχει κάνει  port forwarding τότε δεν μπορει να μπει. Εννοείται πως υπάρχει τρόπος να κανεις reset το καταγραφικό και τις κάμερες (IP) και δεν έχουν reset button. Ο μόνος τρόπος είναι να στείλεις email με το SN και το XML αρχειο της συσκευης στους κινέζους της HIKVISION και θα σου στείλουν πίσω το XML οπου θα κάνεις Import και μετα θα μπορεσεις να βαλεις δικο σου κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kaklikos είπε

 Όσο για το αν μπαίνει απομακρυσμένα και βλέπει το σπίτι σου εαν δεν εχει κάνει  port forwarding τότε δεν μπορει να μπει. 

Με επιπλέον χρήστη μια χαρά μπορεί να μπαίνει. Ειναι σαν να λες, ότι στο καταγραφικό μπορεί να μπει και να δει απομακρυσμένα μονο ενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kaklikos είπε

εαν δεν εχει κάνει  port forwarding τότε δεν μπορει να μπει.

Ολα εχουν cloud. Δε νομιζω να ασχολείται κανεις με port forwarding πια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Με επιπλέον χρήστη μια χαρά μπορεί να μπαίνει. Ειναι σαν να λες, ότι στο καταγραφικό μπορεί να μπει και να δει απομακρυσμένα μονο ενας

Οχι δεν ειπα αυτο. Φυσικα και μπορουν να μπουν οσοι χρηστες θελουν και με τον ιδιο χρηστη να κανουν λογκιν πολλοι.. Ο TS δεν μας λέει εάν εχει προσβαση στις καμερες απομακρυσμενα  ή μονο τοπικα.

9 ώρες πριν, gorge18 είπε

Ολα εχουν cloud. Δε νομιζω να ασχολείται κανεις με port forwarding πια...

Αυτο δεν ισχύει. Οσοι γνωριζουν λιγα πραγματα προτιμουν μεσω port forwarding ή vpn. Μεσω cloud σε playback δεν μπορουσες να πειραξεις την ταχυτητα 2χ 4χ κτλ. Δεν ξερω αν το εχουν φτιαξει βεβαια. Συν οτι υπηρχαν στιγμες με τρομερη καθυστερηση. Το ιδανικο ειναι vpn με το καταγραφικο και τις καμερες αν ειναι ip να μην εχουν προσβαση προς τα εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/5/2023 στις 9:47 ΠΜ, sphinxgr είπε

Με επιπλέον χρήστη μια χαρά μπορεί να μπαίνει. Ειναι σαν να λες, ότι στο καταγραφικό μπορεί να μπει και να δει απομακρυσμένα μονο ενας

Επιπλεον χρηστη που? στο καταγραφικο?

Αν δεν κανω λαθος αν μπαινει μονο μεσω cloud απλα αλλαζει τον κωδικο στο hik connect και δεν μπαινει κανενας αλλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, εχω και εγω ενα θέμα με το dvr iDS-7208HUHI-M1 εχω συνδεμένες πανω 6 απο τις 8 κάμερες και πηγαινοντας να ενεργοποιησω την επιλογη εξυπνο συμβαν μου βγάζει ειδοποιηση "Δεν υπάρχουν αρκετοί πόροι για τη μηχανή ανάλυσης ανθρώπινου σώματος."  στις 4 απο τις 6, οι αλλες δεν παιρνουν κανενα προγραμματισμο για ειδοποιηση συμβαντος. Μπορω να έχω πολλα και άλλες παραλληλα ενημερωσεις για κινηση, πειραγμα,κλπ. μπορει να με βοηθησει κανεις?

Επεξ/σία από panagos84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2023 στις 12:48 ΠΜ, panagos84 είπε

καλησπέρα, εχω και εγω ενα θέμα με το dvr iDS-7208HUHI-M1 εχω συνδεμένες πανω 6 απο τις 8 κάμερες και πηγαινοντας να ενεργοποιησω την επιλογη εξυπνο συμβαν μου βγάζει ειδοποιηση "Δεν υπάρχουν αρκετοί πόροι για τη μηχανή ανάλυσης ανθρώπινου σώματος."  στις 4 απο τις 6, οι αλλες δεν παιρνουν κανενα προγραμματισμο για ειδοποιηση συμβαντος. Μπορω να έχω πολλα και άλλες παραλληλα ενημερωσεις για κινηση, πειραγμα,κλπ. μπορει να με βοηθησει κανεις?

Το μοντέλο που έχεις υποστηρίζει μόνο σε 4 από τις 8 αναλογικές κάμερες αυτό που ζητάς.

https://www.hikvision.com/europe/products/Turbo-HD-Products/DVR/AcuSense-Series/iDS-7208HUHI-M1-S/
 

  • Perimeter Protection
  • Human/Vehicle AnalysisUp to 4-ch

Επίσης αν ο εγκαταστάτης δεν σε έχει βάλει εσένα να βάλεις τον κωδικό admin που επιθυμείς χωρίς αυτός να κοιτάζει, είναι το λιγότερο απαράδεκτος... Όλα τα άλλα που διάβασα παραπάνω είναι αστεία πραγματικά. Από την στιγμή που σου εγκαθιστά ένα σύστημα ασφαλείας πρέπει να έχει πρόσβαση ΜΟΝΟ ο ιδιοκτήτης και κανείς άλλος. Μόνο αν ο ιδιοκτήτης ζητήσει απομακρυσμένη βοήθεια τότε και μόνο τότε μπορεί κάποιος να μπει με anydesk σε έναν τοπικό υπολογιστή με ivms4200 να σετάρει ότι χρειάζεται... αλλά τους κωδικούς admin ή δεύτερο χρήστη admin να υπάρχει σε ένα σύστημα και ο ιδιοκτήτης να μην ξέρει  τίποτα είναι αδιανόητο. Δεν πρέπει να το δέχεστε με τίποτα.

Επεξ/σία από Mr_Robot_dev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλο το πραγμα...σου δινει τους κωδικους η στο κανει default και φευγει...

οταν του ζητησεις καποια αλλη παραμετροποιηση ομως κλπ θα σου κανει μια επισκεψη 

χρεωνοντας το αναλογο κοστος...

αν μπορει να γινει κατι μεσω teamviwer κλπ σου δινει τον αρ λογαριασμου και σου κανει καταθεση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2023 στις 6:53 ΜΜ, Mr_Robot_dev είπε

Το μοντέλο που έχεις υποστηρίζει μόνο σε 4 από τις 8 αναλογικές κάμερες αυτό που ζητάς.

https://www.hikvision.com/europe/products/Turbo-HD-Products/DVR/AcuSense-Series/iDS-7208HUHI-M1-S/
 

  • Perimeter Protection
  • Human/Vehicle AnalysisUp to 4-ch

Επίσης αν ο εγκαταστάτης δεν σε έχει βάλει εσένα να βάλεις τον κωδικό admin που επιθυμείς χωρίς αυτός να κοιτάζει, είναι το λιγότερο απαράδεκτος... Όλα τα άλλα που διάβασα παραπάνω είναι αστεία πραγματικά. Από την στιγμή που σου εγκαθιστά ένα σύστημα ασφαλείας πρέπει να έχει πρόσβαση ΜΟΝΟ ο ιδιοκτήτης και κανείς άλλος. Μόνο αν ο ιδιοκτήτης ζητήσει απομακρυσμένη βοήθεια τότε και μόνο τότε μπορεί κάποιος να μπει με anydesk σε έναν τοπικό υπολογιστή με ivms4200 να σετάρει ότι χρειάζεται... αλλά τους κωδικούς admin ή δεύτερο χρήστη admin να υπάρχει σε ένα σύστημα και ο ιδιοκτήτης να μην ξέρει  τίποτα είναι αδιανόητο. Δεν πρέπει να το δέχεστε με τίποτα.

Γιατι δεν μπορει ο ιδιοκτητης να τους αλλαξει μετα αν θελει;
Ολα που λες καλα. Στο πεδιο ειναι διαφορετικα τα πραγαματα. ενα 80% δεν θυματε τους κωδικους που εχουν βαλει. Απο αυτους το 10% δεν εχει κανει τροπο ανακτησης. 

Αυτο που εφαρμοζω εγω ειναι εναν δικο μου κωδικο που θυμαμαι στο καταγραφικο, ενα μοτιβο που θυματε ο πελατης και στην εφαρμογη του κινητου του bind με αριθμο τηλεφώνου και κωδικους δικους του. Ετσι και στην συσκευη να μη θυμαται θα βαλω τον δικο μου και ολα καλα και του τηλεφώνου να μη θηματε θα κανει reset απο τον αριθμο του. 

Υπαρχει και υπηρεσία απο την hikvision που δινεις εξουσιοδοτηση και ολα γινονται απομακρυσμένα σα να εισαι εκει μετα απο αδεια του ιδιοκτητη. 

Τωρα τα περι αδιανοητο κλπ τα ακου βερεσε. Αν εσυ εχεις μια ιδεα μη νομιζεις οτι ολοι ειναι σαν και εσενα. Αυτο που λες μου δειχνει οτι δεν εχεις βγει εξω για εγκατασταση... (εκτός και αν στην περιοχη μου ειναι ολοι οι ζαβοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...