Προς το περιεχόμενο

Κλειδιά και wallets


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μετέφερα μερικά χρήματα που είχα σε bitcoin, από την binance σε ένα trust wallet γιατί "not your keys, not your money".

Να ρωτήσω κάτι που αδυνατώ να το καταλάβω. Το Trust wallet μου έδωσε κάποιες λέξεις κλειδιά, τις οποίες και αποθήκευσα σε 2 ασφαλή μέρη. Οκ μέχρι εδώ...

Και καλά με αυτά τα κλειδιά έχω πρόσβαση στα λεφτά μου. Αν αύριο κλείσει η trust wallet. Ξαφνικά. Έτσι του ήρθε του ιδιοκτήτη και την κλείνει την εταιρεία? Τι γίνεται? Τα κλειδιά είναι ίδια και δουλεύουν σε άλλο wallet?

Δηλαδή αν βγει μια νέα εταιρεία και βγάλει το newtrust wallet, θα περάσω εκεί τα κλειδιά μου και θα είμαι οκ? 

Πως δουλεύει αυτό το πράγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει έτσι. Ίσως να μην είμαι ο καλύτερος στο να το εξηγήσω αλλά η διεύθυνση για την οποία έχεις τα κλειδιά είναι αποκλειστικά δική σου. Αυτό σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να έχεις πρόσβαση σαυτο το πορτοφόλι, είναι 100% δικό σου και το κάνεις ότι θες και μπαίνεις σε αυτό όποτε θες. Αν ας πουμε κλείσει το trust wallet μπορείς να κάνεις import το wallet κάπου αλλού όπως στο exodus με τα private keys/seedphrase. Κάτι άλλο που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι αν θες απόλυτη ασφάλεια πας σε cold storage/hardware wallet και όχι σε online/hotwallet. Tα hot wallets κάνουν generate online το seedphrase που σημαίνει ότι το κλειδί σου υπάρχει σε μια βάση δεδομένων κάπου στο ίντερνετ, δηλαδή μπορεί κάποιος να το χακαρει. Με hardware wallet η συσκευή ουσιαστικά κάνει generate τα keys offline, μέσα από την συσκευή οπότε είναι αδύνατο να βρει κάποιος το κλειδί. Επίσης μην αποθηκεύεις ποτέ τα κλειδιά σου σε ηλεκτρονικές συσκευές που έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, χαρτί και μολύβι η σταμπαρισμενο σε μεταλλική πλάκα για να μην διαβρωθεί από φωτιά,νερό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βρεις ένα άλλο πορτοφόλι που δέχεται 24 φράσεις (κάποια δέχονται 12) πχ exodus wallet και θα βάλεις τις φράσεις εκεί και θα σου εμφανίσει τα asset σου. Όμως αν το νέο wallet δεν υποστηρίζει κάποιο νόμισμα (πχ το ledger δεν υποστηρίζει rune ) δεν θα στο εμφανίσει αλλά δεν τα χάνεις γιατί όλα τα asset σου είναι αποθηκευμένα στη blockchain του κάθε νομίσματος. Απλά θα βρεις άλλο wallet να τα εμφανίσεις. Επίσης πολλά crypto έχουν και δικό τους πορτοφόλι που μπορείς και από εκεί να τα βρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πέρα από τις λέξεις κλειδιά, πρέπει να έχω σημειωμένο κάτι άλλο? πχ. την διεύθυνση του wallet ? (αυτό που παίρνω από την trust και βάζω στην binance όταν θέλω να μεταφέρω τα νομισματα). 

Ρε παιδιά νομίζω οτι έχω μπερδευτεί πολύ, ενώ γνωρίζω (νομίζω) πως δουλεύει το blockchain. Θα προσπαθήσω να το κάνω με κάποια σχήματα, να μου πείτε αν μπορείτε, τι μου ξεφευγει.

 image.png.538ba9ba47d000322ce2ffd01d08f54a.png

=====================================================================================

Θα το πω σε αληθοφανές παράδειγμα μπας και καταλάβω καλύτερα. Έστω οτι έχω επενδύσει long term 10.000 ADA ή μισό Bitcoin (δεν έχει σημασία τι. Την φιλοσοφία θέλω να πιάσω). Έχω φτιάξει λοιπόν ένα wallet στην trust και έχω τις 12 λέξεις κλειδιά μου, τις οποίες τις έχω χαράξει σε πλάκα και τις έχω στο χρηματοκιβώτιο του σπιτιού μου. Μετά από 15 χρόνια, και ενώ έχω αλλάξει κινητά, χωρίς να έχει τύχει να ξανασχοληθώ με wallets και κρύπτο κλπ, βλέπω την πλάκα που έχω φυλαγμένη. Λέω "Ρε συ? είχα κάποια crypto, για να δω τι απόγιναν αυτά.". Και αφού θυμηθώ ότι είχα μια εφαρμογή που την έλεγαν trust, πάω να την κατεβάσω για να ανακτήσω το wallet μου με τις λέξεις κλειδιά που έχω και μαθαίνω οτι βάρεσε πτώχευση και έχει κλείσει εδώ και 10 χρόνια. Μπορώ να κάνω κάτι? Κατεβάζω το wallet της εποχής (πχ το Exodus Version 2038), περνάω τις λέξεις κλειδιά που είχα χαράξει στο ταμπελάκι μου και βουαλά, επανέρχονται ως δια μαγείας τα νομίσματά μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/5/2023 στις 9:54 ΠΜ, killer76 είπε

Εγώ πέρα από τις λέξεις κλειδιά, πρέπει να έχω σημειωμένο κάτι άλλο? πχ. την διεύθυνση του wallet ? (αυτό που παίρνω από την trust και βάζω στην binance όταν θέλω να μεταφέρω τα νομισματα). 

Ρε παιδιά νομίζω οτι έχω μπερδευτεί πολύ, ενώ γνωρίζω (νομίζω) πως δουλεύει το blockchain. Θα προσπαθήσω να το κάνω με κάποια σχήματα, να μου πείτε αν μπορείτε, τι μου ξεφευγει.

 image.png.538ba9ba47d000322ce2ffd01d08f54a.png

=====================================================================================

Θα το πω σε αληθοφανές παράδειγμα μπας και καταλάβω καλύτερα. Έστω οτι έχω επενδύσει long term 10.000 ADA ή μισό Bitcoin (δεν έχει σημασία τι. Την φιλοσοφία θέλω να πιάσω). Έχω φτιάξει λοιπόν ένα wallet στην trust και έχω τις 12 λέξεις κλειδιά μου, τις οποίες τις έχω χαράξει σε πλάκα και τις έχω στο χρηματοκιβώτιο του σπιτιού μου. Μετά από 15 χρόνια, και ενώ έχω αλλάξει κινητά, χωρίς να έχει τύχει να ξανασχοληθώ με wallets και κρύπτο κλπ, βλέπω την πλάκα που έχω φυλαγμένη. Λέω "Ρε συ? είχα κάποια crypto, για να δω τι απόγιναν αυτά.". Και αφού θυμηθώ ότι είχα μια εφαρμογή που την έλεγαν trust, πάω να την κατεβάσω για να ανακτήσω το wallet μου με τις λέξεις κλειδιά που έχω και μαθαίνω οτι βάρεσε πτώχευση και έχει κλείσει εδώ και 10 χρόνια. Μπορώ να κάνω κάτι? Κατεβάζω το wallet της εποχής (πχ το Exodus Version 2038), περνάω τις λέξεις κλειδιά που είχα χαράξει στο ταμπελάκι μου και βουαλά, επανέρχονται ως δια μαγείας τα νομίσματά μου? 

τα κλειδιά σου είναι κωδικοποιημένα και προκύπτουν από το seed. Αν έχεις το seed μπορείς να τα ανακτήσεις. Κάθε λέξη είναι ένα hex value και αν βάλεις κάθε ένα value διπλα στο άλλο προκύπτει ένας τεράστιος άσπαστος κωδικός(με τη σημερινή τεχνολογία). Τα πορτοφόλια χρησιμοποιούν στάνταρ πρότυπα κρυπτογράφησης και δεν έχει ανακαλύψει κανείς τoν τροχό γιατί δεν χρειάζεται. Οπότε αν έχεις το seed και πάρεις ένα οποιοδήποτε συμβατό με το δικό σου πορτοφόλι(σε τύπο κρυπτογράφησης) μπορείς να επαναφέρεις τα κλειδιά σου με βάση το seed phrase. Tο seed phrase είναι το αναγνωριστικό σου για όλο το ιστορικό σου σε κάθε blockchain.Το παράδειγμα που έγραψες ισχύει. Βρες το συμβατό πορτοφόλι με το παλιό δικό σου και είσαι οκ 

Δεν χρειάζεται να θυμάσαι address. Αυτό θα το βρει από το blockchain to software του πορτοφολιού σου. Άλλωστε μπορείς να έχεις δεκάδες διευθύνσεις συσχετισμένες με ένα πορτοφόλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...