Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος οι μεγάλες ενημερώσεις για τα Windows 10


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
9 minutes ago, papmel said:

Ολοι οι Browsers Υποστηρίζουν τα windows 7.

Εννοεί να συνεχίζουν να παίρνουν updates, έστω security, όχι απαραίτητα features.

Οπότε όχι, ο Chrome τουλάχιστον σταμάτησε στην έκδοση 109, πλέον είναι στην 112.

Sunsetting support for Windows 7 / 8/8.1 and Windows Server 2012 and 2012 R2 in early 2023 - Google Chrome Community

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Microsoft μία ζωή έτσι ήταν προσπαθεί να αντιγράψει την Apple ειδικά τώρα τελευταία Χωρίς καμία ουσία όμως καλύτερα να μείνει σε ένα λειτουργικό όπως τα 10 που είναι και πάρα πολύ καλά και να κάνει εκεί κάποιες ουσιαστικές αναβαθμίσεις και από θέμα λειτουργικότητας αλλά και από θέμα εμφάνισης Εγώ Φοράω τα 11 επάνω να σας πω την αμαρτία μου το μετάνιωσα που τα έχω βάλει αυτό δεν είναι τίποτα σε μένα να βάλω πάλι τα 10 είναι αυτό που λέμε σπουδαία τα λάχανα αλλά ακούω και μερικά άτομα τα οποία λένε να βάλουμε Linux Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να βάλω Linux αρκεί βέβαια να τρέχει όλα μου τα παιχνίδια Ναι εγώ έχω Windows μόνο και μόνο για τα παιχνίδια γιατί αυτά με ενδιαφέρουν στον υπολογιστή και τίποτα περισσότερο Εντάξει Facebook και αυτά και όλα τα καλά μπορείς να μπεις και από τα Linux αλλά στα παιχνίδια τι γίνεται και δεν μιλάω τώρα για παιχνίδια που παίρνεις ένα όπλο και προχωράς μπαμ μπουμ αυτά που παίζει ο περισσότερος κόσμος μιλάω για άλλα παιχνίδια δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα online αλλα  πολύ περισσότερα τα οποία για να τρέξεις πρέπει να είσαι επιστήμονας να κάτσεις να κάνεις Δεν ξέρω και εγώ τι πατέντες για να τα τρέξεις Ε όχι δεν αξίζει τον κόπο ας φτιάξουν τα linux που έπρεπε να τα έχουν διορθώσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια ας βάλουν και αυτά Direct X γιατί κάποτε γύρισε και είπε η Microsoft Πάρτε το directx να το ενσωματώσετε πάνω στο Linux Αυτή Όχι δεν ήθελαν να εξαρτούνται από το Direct X και να  που καταντήσανε αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία και οπως ειπα και πιο πάνω καλά μεν αλλά δεν κάνουν για αρκετό κόσμο και όπως είπα πιο πάνω Δυστυχώς η Microsoft θα μας κρατάει από τα μπομπόλια για πολλά χρόνια ακόμα εκτός και αν αξιωθεί όπως ανέφερα το linux να βάλει μυαλό ώστε να μπορεί να τρέξει native αρκετά πράγματα 

Επεξ/σία από sinistargr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sinistargr είπε

η Microsoft μία ζωή έτσι ήταν προσπαθεί να αντιγράψει την Apple ειδικά τώρα τελευταία Χωρίς καμία ουσία όμως καλύτερα να μείνει σε ένα λειτουργικό όπως τα 10 που είναι και πάρα πολύ καλά και να κάνει εκεί κάποιες ουσιαστικές αναβαθμίσεις και από θέμα λειτουργικότητας αλλά και από θέμα εμφάνισης Εγώ Φοράω τα 11 επάνω να σας πω την αμαρτία μου το μετάνιωσα που τα έχω βάλει αυτό δεν είναι τίποτα σε μένα να βάλω πάλι τα 10 είναι αυτό που λέμε σπουδαία τα λάχανα αλλά ακούω και μερικά άτομα τα οποία λένε να βάλουμε Linux Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να βάλω Linux αρκεί βέβαια να τρέχει όλα μου τα παιχνίδια Ναι εγώ έχω Windows μόνο και μόνο για τα παιχνίδια γιατί αυτά με ενδιαφέρουν στον υπολογιστή και τίποτα περισσότερο Εντάξει Facebook και αυτά και όλα τα καλά μπορείς να μπεις και από τα Linux αλλά στα παιχνίδια τι γίνεται και δεν μιλάω τώρα για παιχνίδια που παίρνεις ένα όπλο και προχωράς μπαμ μπουμ αυτά που παίζει ο περισσότερος κόσμος μιλάω για άλλα παιχνίδια δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα online αλλα  πολύ περισσότερα τα οποία για να τρέξεις πρέπει να είσαι επιστήμονας να κάτσεις να κάνεις Δεν ξέρω και εγώ τι πατέντες για να τα τρέξεις Ε όχι δεν αξίζει τον κόπο ας φτιάξουν τα linux που έπρεπε να τα έχουν διορθώσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια ας βάλουν και αυτά Direct X γιατί κάποτε γύρισε και είπε η Microsoft Πάρτε το directx να το ενσωματώσετε πάνω στο Linux Αυτή Όχι δεν ήθελαν να εξαρτούνται από το Direct X και να  που καταντήσανε αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία και οπως ειπα και πιο πάνω καλά μεν αλλά δεν κάνουν για αρκετό κόσμο και όπως είπα πιο πάνω Δυστυχώς η Microsoft θα μας κρατάει από τα μπομπόλια για πολλά χρόνια ακόμα εκτός και αν αξιωθεί όπως ανέφερα το linux να βάλει μυαλό ώστε να μπορεί να τρέξει native αρκετά πράγματα 

Κυριολεκτικά, και μόνο στη σκέψη να απαντήσω σε τέτοιο σχόλιο, κουράζομαι... Μια σαλάτα. Από το "να βάλει μυαλό το linux" (λες και το Linux είναι ένα OS που εξαρτάται από έναν οργανισμό) μέχρι το "ας βάλουν και αυτά DirectX" και το "Ναι εγώ έχω Windows μόνο και μόνο για τα παιχνίδια γιατί αυτά με ενδιαφέρουν στον υπολογιστή και τίποτα περισσότερο" (πάρε παιχνιδομηχανή τότε, το Linux δεν απευθύνεται σε σένα) ή το "κάποτε γύρισε και είπε η Microsoft Πάρτε το directx να το ενσωματώσετε πάνω στο Linux Αυτή Όχι δεν ήθελαν να εξαρτούνται από το Direct X και να  που καταντήσανε" (όχι, δε γύρισε η MS και είπε "πάρτε το DirectX να το ενσωματώσετε πάνω στο Linux. Έφτιαξε DirectX kernel extension για Docker containers να κάνουν DirectX calls).

Για αρχή πάντως...

https://el.wikipedia.org/wiki/Σημείο_στίξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Κυριολεκτικά, και μόνο στη σκέψη να απαντήσω σε τέτοιο σχόλιο, κουράζομαι... Μια σαλάτα. Από το "να βάλει μυαλό το linux" (λες και το Linux είναι ένα OS που εξαρτάται από έναν οργανισμό) μέχρι το "ας βάλουν και αυτά DirectX" και το "Ναι εγώ έχω Windows μόνο και μόνο για τα παιχνίδια γιατί αυτά με ενδιαφέρουν στον υπολογιστή και τίποτα περισσότερο" (πάρε παιχνιδομηχανή τότε, το Linux δεν απευθύνεται σε σένα) ή το "κάποτε γύρισε και είπε η Microsoft Πάρτε το directx να το ενσωματώσετε πάνω στο Linux Αυτή Όχι δεν ήθελαν να εξαρτούνται από το Direct X και να  που καταντήσανε" (όχι, δε γύρισε η MS και είπε "πάρτε το DirectX να το ενσωματώσετε πάνω στο Linux. Έφτιαξε DirectX kernel extension για Docker containers να κάνουν DirectX calls).

Για αρχή πάντως...

https://el.wikipedia.org/wiki/Σημείο_στίξης

αυτό που λες για το σημείο στίξης από τη μία πλευρά εχεις δίκιο από την άλλη πλευρά, τα περισσότερα άτομα  που έχουν  γράψει δες αν έχουν σημεία στίξης και μετά μου τη λες, κατά δεύτερον αυτά που λέω κάπου τα έχω διαβάσει δεν τα βγάζω από το μυαλό μου,  επίσης έχω και παιχνιδομηχανή αλλά είναι επιεικώς γουτουπού, καμία  δεν μπορεί να φτάσει το PC για κανένα λόγο τουλάχιστον στα παιχνίδια που παίζω εγώ, οπότε δεν μπορείς να λες στον άλλο πάρε κονσόλα και προσπάθησε γενικά να μην είσαι αγενής, αυτό που είπα για το linux είναι αποκλειστικά δική μου άποψη, και θα συνεχίσω να εχω αυτή την άποψη και δεν μπορεί να μου την αλλάξει κανείς, και καλά δήθεν τώρα τα Linux είναι για άλλη δουλειά πιάστο αυγό και κούρευτο, και στο ξαναλέω πάλι δική μου άποψη γιατί αν τα Linux ήταν τόσο καλά Θα τα χρησιμοποιούσαν όλοι, ενώ κι αυτοί που έχουν Linux έχουν και τα Windows ταυτόχρονα μέσα οι περισσότεροι τουλάχιστον, τέλος πάντων στο ξαναλέω δικές μου απόψεις και δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν για αυτές είτε είμαι εγώ είτε οποιοσδήποτε αλλος άνθρωπος, για σημεία στίξης να την πεις και στους άλλους να βάζουν, δεν λες πάλι καλά που γράφουμε ελληνικά που μας πήρε έναν αιώνα για να καταφέρουμε να γράψουμε ελληνικά αντί για Greeklish, αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία...................... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sinistargr είπε

αυτό που λες για το σημείο στίξης από τη μία πλευρά εχεις δίκιο από την άλλη πλευρά, τα περισσότερα άτομα  που έχουν  γράψει δες αν έχουν σημεία στίξης και μετά μου τη λες, κατά δεύτερον αυτά που λέω κάπου τα έχω διαβάσει δεν τα βγάζω από το μυαλό μου,  επίσης έχω και παιχνιδομηχανή αλλά είναι επιεικώς γουτουπού, καμία  δεν μπορεί να φτάσει το PC για κανένα λόγο τουλάχιστον στα παιχνίδια που παίζω εγώ, οπότε δεν μπορείς να λες στον άλλο πάρε κονσόλα και προσπάθησε γενικά να μην είσαι αγενής, αυτό που είπα για το linux είναι αποκλειστικά δική μου άποψη, και θα συνεχίσω να εχω αυτή την άποψη και δεν μπορεί να μου την αλλάξει κανείς, και καλά δήθεν τώρα τα Linux είναι για άλλη δουλειά πιάστο αυγό και κούρευτο, και στο ξαναλέω πάλι δική μου άποψη γιατί αν τα Linux ήταν τόσο καλά Θα τα χρησιμοποιούσαν όλοι, ενώ κι αυτοί που έχουν Linux έχουν και τα Windows ταυτόχρονα μέσα οι περισσότεροι τουλάχιστον, τέλος πάντων στο ξαναλέω δικές μου απόψεις και δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν για αυτές είτε είμαι εγώ είτε οποιοσδήποτε αλλος άνθρωπος, για σημεία στίξης να την πεις και στους άλλους να βάζουν, δεν λες πάλι καλά που γράφουμε ελληνικά που μας πήρε έναν αιώνα για να καταφέρουμε να γράψουμε ελληνικά αντί για Greeklish, αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία...................... 

"Αυτό που λέω για το Linux είναι δικιά μου άποψη". 

Δεν παύει να είναι μια σαλάτα λανθασμένων απόψεων, καθώς δείχνεις ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι το Linux και πού έχει πεδία εφαρμογής.Πόσο μάλλον όταν "το μόνο που σε ενδιαφέρει στο PC είναι τα παιχνίδια". Το λες και μόνος σου, ότι δεν έχεις κάνει σοβαρή δουλειά σε υπολογιστή. Λες ό,τι κάπου, κάποτε άκουσες. Μάθε πρώτα τι είναι το Linux, τι είναι και πώς δουλεύει το DirectX και μετά πες μας για το πόσο "πρέπει να βάλει μυαλό". Όσοι το χρησιμοποιούμε για σοβαρές δουλειές στο PC, κάτι παραπάνω ξέρουμε.

Όταν δε γνωρίζεις κάτι, η άποψη σου δεν έχει κανένα βάρος. 

Και, ναι, βάλε σημεία στίξης. Γράφεις σε forum, δεν είναι ανάγκη να πονάνε τα μάτια μας για να βγάλουμε άκρη από ό,τι λες.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Tlykog είπε

Είναι χειρότερο interface από αυτό των 10. Πχ στο Brave browser, στα 11, δε μπορείς να κάνεις δεξί κλικ στη μπάρα εργασίας και να ανοίξεις μία ιδιωτική καρτάλλα. Πρέπει να τον ανοίξεις, να πας στις επιλογές και να πατήσεις να ανοίξει ένα ιδιωτικό παράθυρο. Άλλο παράδειγμα, αν στα 11, θέλεις να πας στις κλασσικές επιλογές του δεξιού κλικ πρέπει να πατήσεις δεξί κλικ και στη συνέχεια "περισσότερες επιλογές" (κάπως έτσι το γράφει) και μετά να τις δεις. Αν χρειαστεί να αποσυμπιέσω κάποιο αρχείο με το 7zip πρέπει να κάνω όλο το παραπάνω και στη συνέχεια να πάω στην επιλογή 7zip και μετά "αποσυμπίεση αρχείου". Tragic...

Όλα αυτά γίνονται στα 10 πιο γρήγορα. Τα 11 το πήγανε "εμπρός πίσω"...

Μια χαρά telemetry υπάρχει και στα 7:

https://www.howtogeek.com/428265/windows-7s-july-2019-security-patch-includes-telemetry/

η διαφορά είναι ότι στα 10 και στα 11 είναι πιο οργανωμένα τα πράγματα.

Δεν φταίνε τα 11 αν οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς δεν έχουν αναβαθμιστεί για τα 11.

Για τον brave που λες είναι θέμα του brave, πχ ο edge το υποστηρίζει.

Το 7zip που επίσης ανέφερες είναι αποκλειστικά θέμα των κολλημάτων του προγραμματιστή του.

Ούτε όλα τα χαρακτηριστικά των 10 δεν υποστηρίζει το 7zip, πχ τη συσχέτιση αρχείων τη κάνει με το κολοκοτρωνέικο τρόπο των windows xp κι όχι με το νέο τρόπο που λανσαρίστηκε με τα 10 που δεν σου αφήνει ένα σύστημα μπ*ρδέλο με ορφανά registry keys αν κάνεις απεγκατάσταση το πρόγραμμα.

Όσον αφορά το context menu των 11, όπως το winrar και το nanazip (fork του 7zip) αναβαθμίστηκαν και υποστηρίζουν το νέο menu, θα μπορούσε να το κάνει και το 7zip, πράγμα που θεωρώ ότι δεν θα γίνει γιατί ο προγραμματιστής του να το πω ευγενικά είναι ιδιαίτερος άνθρωπος 🙂

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sinistargr είπε

η Microsoft μία ζωή έτσι ήταν προσπαθεί να αντιγράψει την Apple ειδικά τώρα τελευταία Χωρίς καμία ουσία όμως καλύτερα να μείνει σε ένα λειτουργικό όπως τα 10 που είναι και πάρα πολύ καλά και να κάνει εκεί κάποιες ουσιαστικές αναβαθμίσεις και από θέμα λειτουργικότητας αλλά και από θέμα εμφάνισης Εγώ Φοράω τα 11 επάνω να σας πω την αμαρτία μου το μετάνιωσα που τα έχω βάλει αυτό δεν είναι τίποτα σε μένα να βάλω πάλι τα 10 είναι αυτό που λέμε σπουδαία τα λάχανα αλλά ακούω και μερικά άτομα τα οποία λένε να βάλουμε Linux Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να βάλω Linux αρκεί βέβαια να τρέχει όλα μου τα παιχνίδια Ναι εγώ έχω Windows μόνο και μόνο για τα παιχνίδια γιατί αυτά με ενδιαφέρουν στον υπολογιστή και τίποτα περισσότερο Εντάξει Facebook και αυτά και όλα τα καλά μπορείς να μπεις και από τα Linux αλλά στα παιχνίδια τι γίνεται και δεν μιλάω τώρα για παιχνίδια που παίρνεις ένα όπλο και προχωράς μπαμ μπουμ αυτά που παίζει ο περισσότερος κόσμος μιλάω για άλλα παιχνίδια δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα online αλλα  πολύ περισσότερα τα οποία για να τρέξεις πρέπει να είσαι επιστήμονας να κάτσεις να κάνεις Δεν ξέρω και εγώ τι πατέντες για να τα τρέξεις Ε όχι δεν αξίζει τον κόπο ας φτιάξουν τα linux που έπρεπε να τα έχουν διορθώσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια ας βάλουν και αυτά Direct X γιατί κάποτε γύρισε και είπε η Microsoft Πάρτε το directx να το ενσωματώσετε πάνω στο Linux Αυτή Όχι δεν ήθελαν να εξαρτούνται από το Direct X και να  που καταντήσανε αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία και οπως ειπα και πιο πάνω καλά μεν αλλά δεν κάνουν για αρκετό κόσμο και όπως είπα πιο πάνω Δυστυχώς η Microsoft θα μας κρατάει από τα μπομπόλια για πολλά χρόνια ακόμα εκτός και αν αξιωθεί όπως ανέφερα το linux να βάλει μυαλό ώστε να μπορεί να τρέξει native αρκετά πράγματα 

Κατανοητά αυτά που γράφεις διότι και εγώ έτσι σκεφτόμουν κάποτε. Νευρίαζα επειδή δεν μπορούσα να τρέξω κάποια λογισμικά των windows στα linux.

Δεν έχεις καταλάβει ορισμένα πράγματα και δεδομένα για τo linux. Το linux προήλθε από το Unix, ένα λειτουργικό που το δημιούργησε ο Linus Torwalds για πειραματικούς σκοπούς, δεν το έφτιαξε δηλαδή για να έχει το αντίπαλο δέος στα windows. Το Unix λόγω του ότι ήταν ανοιχτού κώδικα μετεξελιχτηκε σε linux με την βοήθεια χιλιάδων εθελοντων developers. Οι developers το ανέπτυξαν και το βελτίωσαν για 1002 λόγους ο καθένας, άλλος επειδή δεν γούσταρε την ms και τα windows, άλλος διότι ήταν sys admin η ΙΤ admin και τον βόλευαν πολύ περισσότερο τα linux οπότε είπε με συμφέρει να ασχοληθώ αλλά και να τα αναπτύξω, άλλοι επειδή είχαν skills στον προγραμματισμό και βρήκαν αφορμή το linux για να εξασκηθούν, όλοι αυτοί για άπειρους λόγους έφεραν αυτό το αποτέλεσμα. 

Προφανώς λοιπόν το linux δεν φτιάχτηκε επειδή εγώ ή εσύ δεν μπορούμε να τρέξουμε τα λογισμικά και τα games που θέλουμε στα windows.

Yπάρχουν εκατοντάδες εκδόσεις που μπορείς να δοκιμάσεις, λάθος βέβαια αυτό για εμένα αλλά αυτό είναι το αποτέλεσμα ενός λογισμικού ανοιχτού κώδικα, δεν μιλάμε για κάτι κλειστού κώδικα με έναν head-δεν ξέρω τι που τα ελέγχει όλα και ορίζει τι γίνεται, κάτι σαν τον ιδιοκτήτη διευθυντή μιας εταιρίας λογισμικου και ένα κλειστό και καθορισμένο σύστημα εταιρίας βιομηχανίας με ιεραρχία. 

Προσπαθειες για να γίνουν τα linux πολύ πιο user friendly για αρχάριους και άσχετους, έχουνε γίνει. Απαιτεί και θέληση με προσπάθεια από τον νέο χρήστη. Το τι θα έπρεπε η θα μπορούσε να αλλάξει στα linux ώστε να φτάσουμε και στα επιθυμητά επίπεδα που λες, μπορούμε να το συζητήσουμε, αλλά βγαίνουμε off topic.

Γενικά το Linux δεν το έφτιαξαν για να αποτελεί ένα νέο windows σαν αντίγραφο αυτού. Εκεί που υπάρχει ανταγωνισμός και η ms κλέβει είναι από την apple. Πρέπει και από το Linux να έχει πάρει πράματα. Δοκίμασε να αποκτήσεις έναν iMac μήπως παίξεις εκεί τα παιχνίδια, αλλά η τιμή του τσούζει..... 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MikeKata είπε

"Αυτό που λέω για το Linux είναι δικιά μου άποψη". 

Δεν παύει να είναι μια σαλάτα λανθασμένων απόψεων, καθώς δείχνεις ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι το Linux και πού έχει πεδία εφαρμογής.Πόσο μάλλον όταν "το μόνο που σε ενδιαφέρει στο PC είναι τα παιχνίδια". Το λες και μόνος σου, ότι δεν έχεις κάνει σοβαρή δουλειά σε υπολογιστή. Λες ό,τι κάπου, κάποτε άκουσες. Μάθε πρώτα τι είναι το Linux, τι είναι και πώς δουλεύει το DirectX και μετά πες μας για το πόσο "πρέπει να βάλει μυαλό". Όσοι το χρησιμοποιούμε για σοβαρές δουλειές στο PC, κάτι παραπάνω ξέρουμε.

Όταν δε γνωρίζεις κάτι, η άποψη σου δεν έχει κανένα βάρος. 

Και, ναι, βάλε σημεία στίξης. Γράφεις σε forum, δεν είναι ανάγκη να πονάνε τα μάτια μας για να βγάλουμε άκρη από ό,τι λες.

φίλε μου και όμως ξέρω τι είναι το linux, σε πληροφορώ πριν πολλά πολλά χρόνια είχα δουλέψει για αρκετό καιρό Linux, παρόλα αυτά  δεν με κέρδισε γιαυτό και δεν ασχολήθηκα ξανά, και όμως οι περισσότεροι έχουν το PC για παιχνίδια είτε θες να το πιστέψεις είτε όχι, πραγματικά δεν θες να ξέρεις καλύτερα από ποτέ έχω υπολογιστή, και την εποχή του Pixel εγώ έγγραφα προγράμματα σε αυτό όταν αρκετή δεν είχαν καν γεννηθεί, οπότε άστο καλύτερα το τι ξέρω εγώ και το τι δεν ξέρω, θα συμφωνήσω παρόλα αυτά μαζί σου για τα σημεία στίξης, και και δεν θα ντραπώ να ζητήσω συγνώμη σε αυτό το θέμα διότι έχεις το απόλυτο δίκιο, για τα άλλα όμως όχι καλή σου συνέχεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sinistargr είπε

φίλε μου και όμως ξέρω τι είναι το linux, σε πληροφορώ πριν πολλά πολλά χρόνια είχα δουλέψει για αρκετό καιρό Linux

Όχι απλά δεν ξέρεις, δεν έχεις ιδέα. Γιατί το λέω; Είναι ξεκάθαρο από όλα αυτά που έχεις πει "να βάλουν μυαλό", "να βάλουν το DirectX που τους πρότεινε η MS" και χίλια δυο ακόμα.

Δεν έχεις ιδέα πώς λειτουργεί το Linux Foundation, πώς παίρνει αποφάσεις, ότι μιλάμε για kernel και όχι για ολόκληρο το OS, ότι κάθε distro έχει τη δική του ομάδα που παίρνει αποφάσεις, αντί για μια εταιρεία όπως η MS, όπως επίσης για το πώς δουλεύουν τα παιχνίδια όταν λες ότι θες πατέντες για να τρέξεις offline παιχνίδια, ενώ αντίθετα "δε μιλάω για τα μπαμ μπουμ" (που το ανάποδο συμβαίνει, μερικά -ελαχιστα- shooter games δεν παίζουν επειδή θέλουν kernel anticheat, ενώ τα offline παίζουν μια χαρά με proton) και χίλια δυο ακόμα. 

Και επίσης, αποδεικνύεις ότι δεν τα έχεις δουλέψει ποτέ για κάτι σοβαρό. Όσο για το "πριν πολλά χρόνια", ακόμα και να σε πίστευα, δεν έχει καμία σχέση το Linux σήμερα με αυτό πριν 10 χρόνια. Οπότε, και πάλι, όχι, δεν το ξέρεις.

Για αυτό είπα στην αρχή "δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω". Γιατί θέλει προσπάθεια για να είσαι τόσο λάθος.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sinistargr Τις γνώσεις που έχεις και την εμπειρία σου τα ξέρεις μόνο εσύ, οι υπόλοιποι και όσοι δεν σε ξέρουν δεν μπορούν να σε κρίνουν αντικειμενικά.

Ο λόγος όμως που έλαβες απαντήσεις σαν του MikeKata όσο και την δική μου, είναι ότι ο τρόπος γραφής σου δείχνει σαν να είσαι μαθητής η φοιτητής. Ενώ αυτά που λες για το linux, έτσι όπως τα λες, δείχνουν σαν να γνωρίζεις ελάχιστα πράγματα για αυτό. 

Εντελώς φιλικά όλα αυτά. 

Αν θες να δοκιμάσεις να παίξεις παιχνίδια στο linux, εφόσον λες ότι ήσουν προγραμματιστής και όταν εσύ έγραφες κώδικα οι άλλοι έπαιζαν με τα σπιρτόκουτα, θεωρώ ότι είναι παιχνιδάκι για εσένα το να κάνεις install έναν emulator να πατήσεις μια δυο εντολές στο terminal και να δοκιμάσεις να δεις αν θα τρέξει το παιχνίδι. 

Games στα PC εχουμε σταματήσει να παίζουμε εδώ και χρόνια τόσο εγώ όσο και όλος ο περίγυρος των συνομιλικων μου, εκτός των μικρών ξαδελφων που έχω ο μεγαλύτερος στα 16, και αυτοί σε λίγο θα αρχίσουν τα φροντιστήρια για τις πανελλήνιες και θα τα παρατήσουν αυτά σιγά σιγά

Μερικοί έχουν κονσόλες και παίζουν στην tv. Ο καθένας φυσικά ασχολείται με ότι τρόπο διασκέδασης γουστάρει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, MikeKata said:

Όχι απλά δεν ξέρεις, δεν έχεις ιδέα. Γιατί το λέω; Είναι ξεκάθαρο από όλα αυτά που έχεις πει "να βάλουν μυαλό", "να βάλουν το DirectX που τους πρότεινε η MS" και χίλια δυο ακόμα.

Δεν έχεις ιδέα πώς λειτουργεί το Linux Foundation, πώς παίρνει αποφάσεις, ότι μιλάμε για kernel και όχι για ολόκληρο το OS, ότι κάθε distro έχει τη δική του ομάδα που παίρνει αποφάσεις, αντί για μια εταιρεία όπως η MS, όπως επίσης για το πώς δουλεύουν τα παιχνίδια όταν λες ότι θες πατέντες για να τρέξεις offline παιχνίδια, ενώ αντίθετα "δε μιλάω για τα μπαμ μπουμ" (που το ανάποδο συμβαίνει, μερικά -ελαχιστα- shooter games δεν παίζουν επειδή θέλουν kernel anticheat, ενώ τα offline παίζουν μια χαρά με proton) και χίλια δυο ακόμα. 

Και επίσης, αποδεικνύεις ότι δεν τα έχεις δουλέψει ποτέ για κάτι σοβαρό. Όσο για το "πριν πολλά χρόνια", ακόμα και να σε πίστευα, δεν έχει καμία σχέση το Linux σήμερα με αυτό πριν 10 χρόνια. Οπότε, και πάλι, όχι, δεν το ξέρεις.

Για αυτό είπα στην αρχή "δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω". Γιατί θέλει προσπάθεια για να είσαι τόσο λάθος.

Nομισω πως αυτη η συζητηση εχει γινει γραφικη. Ζουμε στο 23 και οχι στο 97. Πριν απο 25 χρονια ειχε νοημα οχι πια. Οταν μετα απο 25 χρονια το λινουξ εχει αποτυχει στα βασικα δηλαδη παραμενει ακομα ασχημο δυσχρηστο και δεν υποστηριζει πραγματα τι νοημα εχει η κουβεντα;  Ακομα και για περιορισμενες χρησεις καλυτερα ειναι να βαζεις vmware linux καλυτερη υποστηριξη εχει απο το κανονικο. Ακομα και κρατη ολοκληρα που το χρησιμοποιουσαν συνηδητοποιησαν οτι δεν αξιζει και τα windows ειναι συμφεροτερα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Nομισω πως αυτη η συζητηση εχει γινει γραφικη. Ζουμε στο 23 και οχι στο 97. Πριν απο 25 χρονια ειχε νοημα οχι πια. Οταν μετα απο 25 χρονια το λινουξ εχει αποτυχει στα βασικα δηλαδη παραμενει ακομα ασχημο δυσχρηστο και δεν υποστηριζει πραγματα τι νοημα εχει η κουβεντα;  Ακομα και για περιορισμενες χρησεις καλυτερα ειναι να βαζεις vmware linux καλυτερη υποστηριξη εχει απο το κανονικο. Ακομα και κρατη ολοκληρα που το χρησιμοποιουσαν συνηδητοποιησαν οτι δεν αξιζει και τα windows ειναι συμφεροτερα


το linux ειναι καλο μονο για να τρως τον χρονο σου αν δεν θελεις να δεις καμια ταινιούλα.






    

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Nομισω πως αυτη η συζητηση εχει γινει γραφικη. Ζουμε στο 23 και οχι στο 97. Πριν απο 25 χρονια ειχε νοημα οχι πια. Οταν μετα απο 25 χρονια το λινουξ εχει αποτυχει στα βασικα δηλαδη παραμενει ακομα ασχημο δυσχρηστο και δεν υποστηριζει πραγματα τι νοημα εχει η κουβεντα;  Ακομα και για περιορισμενες χρησεις καλυτερα ειναι να βαζεις vmware linux καλυτερη υποστηριξη εχει απο το κανονικο. Ακομα και κρατη ολοκληρα που το χρησιμοποιουσαν συνηδητοποιησαν οτι δεν αξιζει και τα windows ειναι συμφεροτερα

Ήταν λογικό και αναμενόμενο να αποτύχουν όταν απαιτείται εκπαίδευση του προσωπικού το οποίο είναι μαθημενο σε windows. Λογικό και αναμενόμενο να μην υπάρχει support όταν δεν μιλάμε για εταιρεία που την έχεις πληρώσει αλλά για λογισμικό που αναπτύχθηκε εθελοντικά. Έπρεπε να υπήρχαν εξειδικευμένοι τεχνικοί μην πω και developers πανω στο Linux ώστε να το έχει ολόκληρος τομέας η εταιρεία. 

Το linux δεν υπάρχει περιπτωση να αντικαταστήσει τα Win. Απλα αποτελεί μια εναλλακτική επιλογή για όποιον βαρέθηκε τα win και θέλει να πάρει μια άλλη γεύση από OS. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...