Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος οι μεγάλες ενημερώσεις για τα Windows 10


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Σου δίνει την επιλογή. Εννοείται ότι δεν θα είναι επιλογή φάτσα φόρα στα settings.

Εύκολη παραμετροποίηση σε πράγματα που θέλει μελλοντικά να σουτάρει εντελώς δεν στέκει.

Disable "Show more options" context menu in Windows 11 Tutorial | Windows 11 Forum (elevenforum.com)

Το Enable_Show_more_options_context_menu.reg επαναφέρει το καινούργιο.

Το Disable_Show_more_options_context_menu.reg επαναφέρει το παλιό.

Όσον αφορά αυτό που είπες για το απλό μενού σε μεγάλες αναλύσεις.. εννοείς να πειράξω το μέγεθος της γραμματοσειράς του συστήματος;;;; Δεν πρόκειται να το κάνω αυτό ποτέ των ποτών, προτιμώ την αλλαγή κλίμακας της οθόνης για πολλούς λόγους. Όπως και να έχει το νέο μενού είναι πιο "φιλικό" στις μεγαλύτερες αναλύσεις.

windows11_new_and_old_context_menu.jpg

 

Ποια επιλογή βρε παιδί μου; Τόση ώρα γράφεις για αλλαγές στη registry. Αυτό απλά δεν υπα΄ρχει για το μέσο χρήστη. Καμία επιλογή δε σου δίνει.

Προσωπικά Θα το κάνω, γιατί έχω κάνει αρκετές φορές αλλαγές στη registy. Για τους περισσότερους απλά δεν υπάρχει.

Δεν είναι επιλογή, Απλά πηγαίνεις στη registry και ακυρώνεις την επιλογή τους να βάλουν αυτό το μενού. Παρόλα αυτά σου έγραψα ότι δεν αντικατέστησαν κάτι. Απλά έφτιαξαν ένα καινούριο μενού και περιέλαβαν και το παλιό. Δεν το λες και εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρεπιπτωντος εβαλα 11 χτες. 10 με νεο σκιν ειναι. Ευχαριστημενος τα περισσοτερα δουλευουν. Μονο η taskbar δεν εχει ακομα δυνατοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ποια επιλογή βρε παιδί μου; Τόση ώρα γράφεις για αλλαγές στη registry. Αυτό απλά δεν υπα΄ρχει για το μέσο χρήστη. Καμία επιλογή δε σου δίνει.

Προσωπικά Θα το κάνω, γιατί έχω κάνει αρκετές φορές αλλαγές στη registy. Για τους περισσότερους απλά δεν υπάρχει.

Δεν είναι επιλογή, Απλά πηγαίνεις στη registry και ακυρώνεις την επιλογή τους να βάλουν αυτό το μενού. Παρόλα αυτά σου έγραψα ότι δεν αντικατέστησαν κάτι. Απλά έφτιαξαν ένα καινούριο μενού και περιέλαβαν και το παλιό. Δεν το λες και εξέλιξη.

Δεν θέλουν ο μέσος χρήστης να μείνει στο παλιό μενού γιατί αργά ή γρήγορα θέλουν να το καταργήσουν. Αυτό γιατί αδυνατείς να το καταλάβεις; Εννοείται ότι ο μέσος χρήστης θα επιλέξει αυτό που έχει συνηθίσει αν ήταν εύκολο να το επιλέξει. Οπότε ποιο το νόημα να κάνουν νέο; Θέλουν ο μέσος χρήστης να συνηθίσει το καινούργιο μενού και να ανατρέχει στο παλιό για κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Και δίνουν και χρόνο στα διάφορα προγράμματα να κάνουν μετάβαση στο καινούργιο. Ποιος σου είπε ότι θα μείνουν και τα δύο στο τέλος; Το νόημα της επιλογής που σου έδωσα είναι για όσους προχωρημένους χρήστες στηρίζονται πολύ στο παλιό μέχρι τουλάχιστον τα περισσότερα προγράμματα να προσαρμοστούν στις αλλαγές. Και εννοείται ότι τα windows δεν θα τα περιμένουν για πάντα. 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dieksodo είπε

Μιλαμε για απλες καθημερινες χρησεις

Αρχικά, δε "μιλάμε για απλές καθημερινές χρήσεις". Μιλάμε ΚΑΙ για απλές καθημερινές χρήσεις. Εσύ προσπάθησες να το θέσεις σε πιο στενά όρια γιατί πήρες χαμπάρι ότι αυτά που λες δεν ισχύουν για power users. Σε τεχνολογικό site...

Ο ίδιος, στην επόμενη γραμμή:

2 ώρες πριν, dieksodo είπε

πριν κανα μηνα στο hd-bits (απο τους μεγαλυτερους τρακερς στο κοσμο) μελετουσα κατι guides για encodes

 

μου εκανε εντυπωση πως για να φτιαξεις τελεια encodes επιπεδου sparks don esir κτλ πρεπει να ακολουθησεις 300 προγραμματα και 500 εντολες dos (τερμιναλ) 

 

οταν σημερα με ενα απλο drag and drop se handbrake κανεις μια χαρα δουλεια. 
 

λογικο τα hdbits ειναι τρακερ του 2006. Μου θυμισε τους λινουξαδες που εχουν ξεμεινει στον 20 αιωνα ακομα. 
 

συμφωνοι τα encodes μου δεν θα φτασουν ποτε τον framestor αλλα who gives a shit

Πρέπει να είσαι απελπισμένος να στήσεις επιχείρημα, ε; Υπάρχει, άλλωστε, πιο καθημερινή χρήση από το encoding; Έχει γεμίσει ο τόπος εκεί έξω άτομα που κάνουν encoding, δε βλέπεις;

2 ώρες πριν, dieksodo είπε

όταν σημερα με ενα απλο drag and drop se handbrake κανεις μια χαρα δουλεια. 

Κάτσε, τώρα θα πάθεις σοκ:

https://handbrake.fr/docs/en/1.2.0/get-handbrake/download-and-install.html

https://flathub.org/apps/fr.handbrake.ghb

Ναι, το ίδιο έχεις και σε Linux. Καταπληκτικό, ε;

ΜΑ ΠΟΣΟ ΠΙΣΩ ΠΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΝΟΥΞ; ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ 2 ΤΡΟΠΟΥΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ;

Συνοψίζοντας. Όχι μόνο σου έδωσα real life σενάρια όπου το terminal σου λύνει τα χέρια (π.χ στήσιμο συστήματος και όλες τις εφαρμογές πολύ γρήγορα, coding κλπ) που τα προσπέρασες χωρίς αναφορά, πήγες να ψελλίσεις κάτι για "καθημερινές χρήσεις" και μου ανέφερες encoding; Βγες έξω στον κόσμο και ρώτα, πόσοι κάνουν coding, οποιασδήποτε μορφής και πόσοι ασχολούνται με encoding.

Φυσικά, καμία αναφορά στο γεγονός ότι δε χρειάζεσαι καν terminal και τα ίδια μπορείς να τα κάνεις με το GUI. Έχεις μείνει στο 2005 (για να μην πω 2000). Όπως σου είπα, αν θες π.χ εγκατάσταση, στο Software Center, "Install" και τελείωσες. Α, ναι, ξέχασα, είναι ευκολότερο για τον απλό χρήστη να ψάχνει την κάθε τυχάρπαστη ιστοσελίδα για το .exe/.msi.

Η πλάκα είναι ότι ακριβώς πριν σου γράψω αυτό το κείμενο, είχα χρησιμοποιήσει το terminal για να κάνω το εξής: Είχα τα ονόματα κάποιων (καμιά κατοσταριά) αρχείων σε .txt. Αυτά τα αρχεία βρίσκονταν σε φάκελο μαζί με άλλα 4000 περίπου που δε με ενδιέφεραν. Ήθελα να τα μεταφέρω κάπου μόνα τους. Μία γραμμή στο terminal:

for file in $(cat filelist.txt); do cp "$file" /path/to/destination; done

Χρόνος; Γύρω στα 10 δευτερόλεπτα. Α, ξέχασα. Είμαι πίσω στο 2000, έπρεπε να το κάνω σε Windows στο GUI, χειροκίνητα ένα ένα για ώρες ή να ψάχνω third party εφαρμογές. Αλλά δεν είναι απλή καθημερινή εργασία μωρέ, σιγά. Δεν είναι δα και encoding.

Όταν θες να κάνεις πράγματα σε κλίμακα, όταν θες να αυτοματοποιήσεις εργασίες, όταν θες να αυξήσεις την αποδοτικότητα και την ευελιξία συγκεκριμένων εργασιών, το CLI είναι καλύτερο στο 95% των περιπτώσεων.

Κάτσε εσύ λοιπόν να χρησιμοποιείς το σύστημά σου διεκπεραίωνοντας εργασίες πιο αργά και από sloth επειδή "δεν έχεις ξεμείνει στον 20ό αιώνα" και άσε τους υπόλοιπους που έχουμε μάθει να βελτιώνουμε την αποδοτικότητα του workflow μας να χρησιμοποιούμε πρακτικές 20ού αιώνα όπου χρειάζεται. Αλλά να μας κατακρίνεις κι από πάνω επειδή έχουμε την ευελιξία να χρησιμοποιούμε και GUI και CLI, όχι μόνο το ένα, όπως εσύ, είναι τουλάχιστον αστείο.

Πάντως η MS που, εκτός από τον package manager και το store που έφτιαξε, πήγε και έφτιαξε και καινούριο command line shell και scripting language (Powershell) για να εξελίξει το απαρχαιωμένο cmd, διαφωνεί μαζί σου και εδώ.

Υ.Γ. Το ότι μιλάς για terminal και αναφέρεις συνέχεια "εντολές DOS" ενώ σε Linux χρησιμοποιείται bash (μακράν πιο ευέλικτο scripting language), δείχνει ότι όντως έχεις μείνει στο '90 και δεν έχεις επαφή με κανένα άλλο λειτουργικό.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, MikeKata said:

Αρχικά, δε "μιλάμε για απλές καθημερινές χρήσεις". Μιλάμε ΚΑΙ για απλές καθημερινές χρήσεις. Εσύ προσπάθησες να το θέσεις σε πιο στενά όρια γιατί πήρες χαμπάρι ότι αυτά που λες δεν ισχύουν για power users. Σε τεχνολογικό site...

Ο ίδιος, στην επόμενη γραμμή:

Πρέπει να είσαι απελπισμένος να στήσεις επιχείρημα, ε; Υπάρχει, άλλωστε, πιο καθημερινή χρήση από το encoding; Έχει γεμίσει ο τόπος εκεί έξω άτομα που κάνουν encoding, δε βλέπεις;

Κάτσε, τώρα θα πάθεις σοκ:

https://handbrake.fr/docs/en/1.2.0/get-handbrake/download-and-install.html

https://flathub.org/apps/fr.handbrake.ghb

Ναι, το ίδιο έχεις και σε Linux. Καταπληκτικό, ε;

ΜΑ ΠΟΣΟ ΠΙΣΩ ΠΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΙΝΟΥΞ; ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ 2 ΤΡΟΠΟΥΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ;

Συνοψίζοντας. Όχι μόνο σου έδωσα real life σενάρια όπου το terminal σου λύνει τα χέρια (π.χ στήσιμο συστήματος και όλες τις εφαρμογές πολύ γρήγορα, coding κλπ) που τα προσπέρασες χωρίς αναφορά, πήγες να ψελλίσεις κάτι για "καθημερινές χρήσεις" και μου ανέφερες encoding; Βγες έξω στον κόσμο και ρώτα, πόσοι κάνουν coding, οποιασδήποτε μορφής και πόσοι ασχολούνται με encoding.

Φυσικά, καμία αναφορά στο γεγονός ότι δε χρειάζεσαι καν terminal και τα ίδια μπορείς να τα κάνεις με το GUI. Έχεις μείνει στο 2005 (για να μην πω 2000). Όπως σου είπα, αν θες π.χ εγκατάσταση, στο Software Center, "Install" και τελείωσες. Α, ναι, ξέχασα, είναι ευκολότερο για τον απλό χρήστη να ψάχνει την κάθε τυχάρπαστη ιστοσελίδα για το .exe/.msi.

Η πλάκα είναι ότι ακριβώς πριν σου γράψω αυτό το κείμενο, είχα χρησιμοποιήσει το terminal για να κάνω το εξής: Είχα τα ονόματα κάποιων (καμιά κατοσταριά) αρχείων σε .txt. Αυτά τα αρχεία βρίσκονταν σε φάκελο μαζί με άλλα 4000 περίπου που δε με ενδιέφεραν. Ήθελα να τα μεταφέρω κάπου μόνα τους. Μία γραμμή στο terminal:

for file in $(cat filelist.txt); do cp "$file" /path/to/destination; done

Χρόνος; Γύρω στα 10 δευτερόλεπτα. Α, ξέχασα. Είμαι πίσω στο 2000, έπρεπε να το κάνω σε Windows στο GUI, χειροκίνητα ένα ένα για ώρες ή να ψάχνω third party εφαρμογές. Αλλά δεν είναι απλή καθημερινή εργασία μωρέ, σιγά. Δεν είναι δα και encoding.

Όταν θες να κάνεις πράγματα σε κλίμακα, όταν θες να αυτοματοποιήσεις εργασίες, όταν θες να αυξήσεις την αποδοτικότητα και την ευελιξία συγκεκριμένων εργασιών, το CLI είναι καλύτερο στο 95% των περιπτώσεων.

Κάτσε εσύ λοιπόν να χρησιμοποιείς το σύστημά σου διεκπεραίωνοντας εργασίες πιο αργά και από sloth επειδή "δεν έχεις ξεμείνει στον 20ό αιώνα" και άσε τους υπόλοιπους που έχουμε μάθει να βελτιώνουμε την αποδοτικότητα του workflow μας να χρησιμοποιούμε πρακτικές 20ού αιώνα όπου χρειάζεται. Αλλά να μας κατακρίνεις κι από πάνω επειδή έχουμε την ευελιξία να χρησιμοποιούμε και GUI και CLI, όχι μόνο το ένα, όπως εσύ, είναι τουλάχιστον αστείο.

Πάντως η MS που, εκτός από τον package manager και το store που έφτιαξε, πήγε και έφτιαξε και καινούριο command line shell και scripting language (Powershell) για να εξελίξει το απαρχαιωμένο cmd, διαφωνεί μαζί σου και εδώ.

Υ.Γ. Το ότι μιλάς για terminal και αναφέρεις συνέχεια "εντολές DOS" ενώ σε Linux χρησιμοποιείται bash (μακράν πιο ευέλικτο scripting language), δείχνει ότι όντως έχεις μείνει στο '90 και δεν έχεις επαφή με κανένα άλλο λειτουργικό.

 

 

μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα

δεν προσπαθησα να σου αποδειξω πως ειναι ευκολοτερο να κανεις encode sta windows apo oti sto linux

αλλα οταν ο καλυτερος τρακερ στο κοσμο δεν μπορει να γραψει ενα guide της προκοπης και χρησιμοποιει μεθοδους που ειναι σαν να δουλευεις σε linux τοτε υπαρχει προβλημα γιατι καποιος μπορει απλα να κανει 1 drag and drop

σου παρομοιασα δηλαδη το πως δουλευουν καποιοι σε σχεση καποιους αλλους

οπως ειπες και στο αποτυχημενο παραδειγμα σου χρησιμοποιεις μια εντολη ενω εγω 1 click

η διαφορα εγκειται πως εσυ μπορει να κανεις ενα συντακτικο λαθος μπορει κατα λαθος να κανεις καποιο λαθος μη αναστρεψιμο πχ να σβησεις και τελος μπορει να ξεχασεις τη συνταξη .

και μονο το γεγονος οτι εν ετει 2023 νομιζεις πως ειναι σοβαρη πρακτικη να μαθαινει μια ξανθια ή ενας θειος σου συνθετες εντολες dos (το dos χρησιμοποιειται συμβολικα μην ερεθιζεσαι) αποκαλυπτει πως δεν εχεις σχεση με την πραγματικοτητα

πριν καμια ωρα μου ελεγε ο αλλος οτι ειχε προβλημα γιατι τα windows toy εβγαζαν μηνυμα να εγκαταστησει win11 update και αν αξιζει να τα βαλει. και επειδη ειχε πληρωσει τα 10 αν επρεπε να πληρωσει για τα 11!. ... ενω το update εγραφε πανω update now for free

 

επισης ειχε απορια τι ηταν αυτο το μηνυμα που εβγαινε απο  ton apple updater to check for updates for iturnes

kai περιμενεις απο αυτους τους ανθρωπους να ξερουν συνθετες δυσκολες εντολες και να μην κανουν λαθος στη συνταξη.

και αν κανουν? 

μα θα ψαξουν στο google

και πως ακριβως ψαχνεις εντολες στο google εντολες με / και : και ?

τρεχα γυρευε

και τι γινεται αν ο αλλος δεν ξερει καν σοβαρα αγγλικα?

και νομιζει οτι το chatgpt ειναι κατι σαν t1000 σε συνδυασμο hal9000 ενω ειναι μια μασκαρεμενη google engine με τροπους τζεντλεμαν

συνεχισε να ζεις στον κοσμο σου φιλε

 

δεν εχεις αναρωτηθει γιατι το λινουξ παραμενει ακομα μια θλιβερη μειοψηφια καποιων geeks ενω αντιθετα το apple καταφερενει και μαζευει πολυ κοσμο? 

αν ολοι αυτοι μπορουσαν καλυτερα να κανουν τη δουλεια τους οπως μας περιγραφεις γιατι αφηνουν το αππλε και δεν βαζουν windows ή linoux?

μηπως γιατι ακριβως το ενα ειναι φτιαγμενο για εξειδικευμενους χρηστες και το αλλο για ξανθιες?

αρα μηπως κατι κανετε λαθος εδω και 20 χρονια?

σκεψου το σαν μια παιδιακιστικη μπουρδα της μαρβελ vs αγγελοπουλος ή λανθιμος

απευθυνονται σε διαφορετικο κοινο

αρα ειναι λογικο να εχουν και διαφορετικη επιτυχια

δεν μπορεις να κλαψουριζεις γιατι η μια πιανει 25000 εισητηρια και η αλλη 500 000 000 $

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, MikeKata είπε

Επειδή ασχολούμαι αρκετά με το video encoding και είμαι και μέλος χρόνια του doom9 θα ήθελα να πω κάτι για το handbrake. Υπερβολικά βασικό πρόγραμμα που δεν μπορεί να πλησιάσει προγράμματα σαν το staxrip και το megui. Μόνο στο macos δίνουν κάποια προσοχή, πχ εκεί για την έλλειψη καλού aac encoder μπορείς να κάνεις χρήση του εκπληκτικού aac encoder της Apple. Τα linux builds και τα windows builds τα έχουν πιο παρατημένα. Βασικά η διαφορά είναι ότι το starxip και το megui είναι προγράμματα που "οργανώνουν" άλλα commandline προγράμματα για να κάνεις τη δουλειά με το καλύτερο δυνατό τρόπο χωρίς να χρειάζεται να τη κάνεις εσύ και να έχεις τις γνώσεις που απαιτούνται για το κάθε commandline πρόγραμμα. Πολλές φορές "πίεσα" τον εαυτό μου για το Handbrake γιατί είναι multiplatform αλλά πάντα στο τέλος κατέληγα να κάνω boot στα windows για το staxrip.

Precise lossless video editing τώρα... μου αρέσει να κόβω και να ενώνω videos και να γίνεται ελάχιστο encoding κάποιων frames μέχρι το keyframe. Πολλά linux αλλά και windows freeware το υπόσχονται, πχ avidemux, losslesscut και πόσα ακόμη, όλα είναι απλά guis του ffmpeg και απλά δεν μπορούν να το κάνουν και κόβουν όχι στο frame που έχω επιλέξει αλλά στο keyframe αναγκαστικά. Πάλι πίσω boot στα windows για το videoredo. Ναι είναι εμπορικό πρόγραμμα, ναι το έχω πληρώσει, αλλά αυτό κάνει τη δουλειά που θέλω όπως τη θέλω.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aypnia είπε

Επειδή ασχολούμαι αρκετά με το video encoding και είμαι και μέλος χρόνια του doom9 θα ήθελα να πω κάτι για το handbrake. Υπερβολικά βασικό πρόγραμμα που δεν μπορεί να πλησιάσει προγράμματα σαν το staxrip και το megui. Μόνο στο macos δίνουν κάποια προσοχή, πχ εκεί για την έλλειψη καλού aac encoder μπορείς να κάνεις χρήση του εκπληκτικού aac encoder της Apple. Τα linux builds και τα windows builds τα έχουν πιο παρατημένα. Βασικά η διαφορά είναι ότι το starxip και το megui είναι προγράμματα που "οργανώνουν" άλλα commandline προγράμματα για να κάνεις τη δουλειά με το καλύτερο δυνατό τρόπο χωρίς να χρειάζεται να τη κάνεις εσύ και να έχεις τις γνώσεις που απαιτούνται για το κάθε commandline πρόγραμμα. Πολλές φορές "πίεσα" τον εαυτό μου για το Handbrake γιατί είναι multiplatform αλλά πάντα στο τέλος κατέληγα να κάνω boot στα windows για το staxrip.

Precise lossless video editing τώρα... μου αρέσει να κόβω και να ενώνω videos και αν υπάρχει η δυνατότητα να γίνεται ελάχιστο encoding κάποιων frames μέχρι το keyframe. Πολλά linux αλλά και windows freeware το υπόσχονται, όλα είναι απλά guis του ffmpeg και απλά δεν μπορούν να το κάνουν και κόβουν όχι στο frame που έχω επιλέξει αλλά στο keyframe αναγκαστικά. Πάλι πίσω boot στα windows για το videoredo. Ναι είναι εμπορικό πρόγραμμα, ναι το έχω πληρώσει, αλλά αυτό κάνει τη δουλειά που θέλω όπως τη θέλω.

To handbrake φίλε μου αναφέρθηκε από το dieksodo με τη λογική του "κάνω τη δουλειά μου με ένα κλικ κι ας μην έχω τόσο καλό encoding" και με την απάντησή σου, εξήγησες ακριβώς γιατί ο dieksodo βρήκε guides που έδιναν εντολές για το terminal. Εγώ απλώς του το ανέφερα για να του δείξω ότι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο (ένα κλικ πρόγραμμα) υπάρχει και σε linux.

=================================================================================================

Πάμε τώρα γιατί υπάρχει εμφανές, πλέον, πρόβλημα κατανόησης κειμένου.

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

δεν προσπαθησα να σου αποδειξω πως ειναι ευκολοτερο να κανεις encode sta windows apo oti sto linux

Ούτε εγώ προσπάθησα να σου αποδείξω το ίδιο. Μίλησες για ευκολία του 1-click encoding στο handbrake και σου έστειλα ότι έχεις την επιλογή να κάνεις ακριβώς το ίδιο σε Linux.

 

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

αλλα οταν ο καλυτερος τρακερ στο κοσμο δεν μπορει να γραψει ενα guide της προκοπης και χρησιμοποιει μεθοδους που ειναι σαν να δουλευεις σε linux τοτε υπαρχει προβλημα γιατι καποιος μπορει απλα να κανει 1 drag and drop

Και σου έφερα αντιπαράδειγμα το handbrake που ο ίδιος ανέφερες όπου μπορείς να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο workflow και στο Linux (1 κλικ με drag and drop). Η επιλογή για το πώς θα δουλέψεις είναι δική σου. Ο φίλος πιο πάνω εξηγεί ΓΙΑΤΙ χρησιμοποιούν εντολές. Προφανώς όμως και δε θες να το κατανοήσεις.

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

οπως ειπες και στο αποτυχημενο παραδειγμα σου χρησιμοποιεις μια εντολη ενω εγω 1 click

Λάθος. Χρησιμοποιώ 1 εντολή για να κάνω τη δουλειά που θα έκαναν (κυριολεκτικά) 500+ κλικ, σε 10 δευτερόλεπτα, αντί για ώρες (copy το όνομα του αρχείου, search στο φάκελο με τα 4500 αρχεία, copy το αρχείο, κλικ στον άλλο φάκελο, paste το αρχείο. Ωραία, έχουμε άλλα 100 τώρα).

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

η διαφορα εγκειται πως εσυ μπορει να κανεις ενα συντακτικο λαθος μπορει κατα λαθος να κανεις καποιο λαθος μη αναστρεψιμο πχ να σβησεις και τελος μπορει να ξεχασεις τη συνταξη .

Λάθος διαφορά. Η διαφορά είναι ότι, εγώ, ακόμα και να ξεχάσω τη σύνταξη, έχω την επιλογή να το κάνω με το GUI (το "μοντέρνο τρόπο" για τον οποίο βαυκαλίζεσαι). Όπως είπα, στο Linux έχεις και τις 2 επιλογές. Αλλά γνωρίζω να χρησιμοποιώ το σύστημά μου και τη δύναμη που προσφέρει το CLI για να αυξήσω την αποδοτικότητά μου, ενώ, εσύ, αντίθετα, είσαι αυτός που ειρωνευόταν "ο άλλος χρησιμοποιεί εντολές DOS το 2023" διότι εμφανώς, πλέον, αγνοείς τις δυνατότητες και την ευελιξία που σου δίνει.

Σύνοψη; Γνωρίζω να το κάνω και με τους 2 τρόπους και επιλέγω τον κάθε ένα ανάλογα με το τι θα μου γλιτώσει χρόνο και πολυπλοκότητα. Η ειρωνία όταν έχουμε άγνοια είναι τουλάχιστον αστεία. Εσύ μπορείς να καθίσεις, όπως προείπα, να κάνεις την ίδια δουλειά 100 (κυριολεκτικά) φορές πιο αργά επειδή δε θες να "είσαι κολλημένος στο 2005".

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

και μονο το γεγονος οτι εν ετει 2023 νομιζεις πως ειναι σοβαρη πρακτικη να μαθαινει μια ξανθια ή ενας θειος σου συνθετες εντολες dos (το dos χρησιμοποιειται συμβολικα μην ερεθιζεσαι) αποκαλυπτει πως δεν εχεις σχεση με την πραγματικοτητα

Σχέση με την πραγματικότητα (και την κατανόηση κειμένου) δεν έχει αυτός στον οποίο εξηγώ ότι είναι στο χέρι σου να κάνεις ακριβώς τα ίδια με GUI και δεν το καταλαβαίνει. Σχέση με την πραγματικότητα (και την κατανόηση κειμένου) δεν έχει αυτός στον οποίο έδωσα χαρακτηριστικά παραδείγματα που θα κάνει "η ξανθιά" ή ο "θείος" (και μόνο τα πρότυπα που χρησιμοποιείς δείχνουν ορισμένα πράγματα), όπως είναι η εγκατάσταση εφαρμογών μέσω του software center σε σχέση με το να ψάχνει το κάθε .exe/.msi σε τυχαίες ιστοσελίδες, και επιλέγει επανειλημμένα να τα προσπερνάει γιατί δεν ταιριάζουν στο αφήγημά του.

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

(το dos χρησιμοποιειται συμβολικα μην ερεθιζεσαι)

Δεν ερεθίζομαι, απλά και μόνο το γεγονός ότι αποκαλείς τα CLI tools (σε διαφορετικό λειτουργικό), επανειλημμένα "DOS", δείχνει ότι δε γνωρίζεις/δεν έχεις χρησιμοποιήσει σοβαρά κανένα άλλο λειτουργικό σύστημα πέραν των Windows. Φυσικά αποδεικνύεται και από όλα τα υπόλοιπα που λες, αλλά είναι ένα hint. Κάτι λέει αυτό για το "βάρος" όσων λες.

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

πριν καμια ωρα μου ελεγε ο αλλος οτι ειχε προβλημα γιατι τα windows toy εβγαζαν μηνυμα να εγκαταστησει win11 update και αν αξιζει να τα βαλει. και επειδη ειχε πληρωσει τα 10 αν επρεπε να πληρωσει για τα 11!. ... ενω το update εγραφε πανω update now for free

 

επισης ειχε απορια τι ηταν αυτο το μηνυμα που εβγαινε απο  ton apple updater to check for updates for iturnes

kai περιμενεις απο αυτους τους ανθρωπους να ξερουν συνθετες δυσκολες εντολες και να μην κανουν λαθος στη συνταξη.

και αν κανουν? 

μα θα ψαξουν στο google

και πως ακριβως ψαχνεις εντολες στο google εντολες με / και : και ?

τρεχα γυρευε

και τι γινεται αν ο αλλος δεν ξερει καν σοβαρα αγγλικα?

Το παράδειγμα με την εγκατάσταση εφαρμογών που έφερα πιο πάνω. Για αυτούς τους ανθρώπους αναφέρεται. Αν το έπιασα κιόλας γιατί η σκέψη σου είναι υπερβολικά συγκεχυμένη (και η γραφή ακόμα περισσότερο).

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

δεν εχεις αναρωτηθει γιατι το λινουξ παραμενει ακομα μια θλιβερη μειοψηφια καποιων geeks ενω αντιθετα το apple καταφερενει και μαζευει πολυ κοσμο? 

Ξαφνικά λοιπόν μας πήγες από τα Windows στην Apple που είναι ο ορισμός της απλότητας; Τι έγινε; Δε βγαίνουν τα κουκιά; Ξέρω γιατί. Γιατί το MacOS είναι ένα απόλυτα κλειστό σύστημα όπου ό,τι είναι εγκεκριμένο από τη μαμά, δουλεύει στην εντέλεια. Πράγμα που ΔΕ συμβαίνει στα Windows. Κάτσε τώρα γιατί σου έρχεται η καμπάνα. Το MacOS, σα Unix-based OS έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τη δύναμη της command line των Linux-based. Όλα όσα ανέφερα προηγουμένως. Δεν έχει μεν το customization, έχει όμως την αύξηση του workflow που σου προσφέρει το CLI. Μόνος σου, κατέρριψες το δικό σου επιχείρημα διότι δε γνωρίζεις ούτε τις δυνατότητες του 2ου λειτουργικού που ανέφερες (MacOS). Η πλάκα είναι ότι όταν οι χρήστες του MacOS χρειάζονται να τρέξουν κάτι εκτός των "εγκεκριμένων" από την Apple, έχουν την επιλογή για το CLI (και το χρησιμοποιούν).

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

μηπως γιατι ακριβως το ενα ειναι φτιαγμενο για εξειδικευμενους χρηστες και το αλλο για ξανθιες?

Για να καταλάβω, κρίνοντας από το πάθος με το οποίο υποστηρίζεις το UI-based, αυτοπροσδιορίζεσαι ως "ξανθιά";

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

αρα μηπως κατι κανετε λαθος εδω και 20 χρονια?

Ποιος σου είπε ότι "κάνει λάθος"; Linux είναι το kernel. Για να δούμε πού έχει φτάσει το kernel. Το πήρε η Google, έφτιαξε το Android, κατέκτησε την αγορά smartphones. Πήρε, πάλι η Google, το Gentoo, έφτιαξε το ChromeOS, κατέκτησε την αγορά των εκπαιδευτικών υπολογιστών. Αλλά, ναι, ξέχασα, "το Linux χρειάζεται εντολές, δε δουλεύει με GUI". Το Linux έχει κατακτήσει την αγορά των servers παγκοσμίως (όπου τρέχουν όλα τα webservices και εξαρτάται η καθημερινή σου ζωή από αυτό). Αλλά, ναι, επειδή δεν έχει καταφέρει να κατακτήσει ΚΑΙ το desktop, είναι αποτυχημένο.

Πού να κάτσω τώρα να εξηγώ γιατί δεν το έχει κατακτήσει, θα μπλέξουμε. Μεγάλη ιστορία. Από το φαύλο κύκλο των αντικαταναλωτικών πρακτικών της MS που εκπαίδευσαν τους χρήστες σε ένα πολύ συγκεκριμένο τρόπο εργασίας και εγκαθίδρυσαν το market share, που οδηγεί σε εταιρείες να βγάζουν drivers πρωτίστως για Windows και αυτό δημιουργεί ολόκληρο feedback loop στο φαύλο κύκλο που προανέφερα, μέχρι το γεγονός ότι, από την ίδια του τη φύση το Linux είναι open source και δεν έχει μία κεντρική αρχή να το κατευθύνει, δε θα καταλάβεις τι λέω, οπότε άστο, θα μπλέξουμε.

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

δεν μπορεις να κλαψουριζεις γιατι η μια πιανει 25000 εισητηρια και η αλλη 500 000 000 $

Κανένας δεν κλαψούρισε. Η όλη απάντησή μου σε σένα είναι για τη γελοιοποίηση που προσπάθησες να κάνεις για την επιλογή χρηστών (και του Linux) να χρησιμοποιούν CLI, χωρίς να κατανοείς ότι ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ να χρησιμοποιήσω και GUI και CLI, ενώ το CLI προσφέρει σε πάρα πολλές περιπτώσεις τεράστια αύξηση αποδοτικότητας. Αντιθέτως, εσύ δεν έχεις την επιλογή, τόσο λόγω γνώσεων (είναι εμφανές από αυτά που λες), και λόγω του scripting language που χρησιμοποιείται στα Windows (αν σου φαίνεται πολύπλοκο το bash, καλή τύχη με το Powershell). Σου έφερα πάμπολλα παραδείγματα, τόσο για CLI όσο και για την απλότητα του GUI σε Linux συγκριτικά με Windows (π.χ εγκατάσταση εφαρμογών) που κόπτεσαι και εσύ απλά τα προσπερνάς και πας παρακάτω γιατί σου χαλάνε το αφήγημα. Και παρά την (εμφανή) άγνοιά σου επί του θέματος, το μόνο που κάνεις επανειλημμένα είναι να ειρωνεύεσαι ανθρώπους που ξέρουν να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους πιο αποδοτικά από ότι εσύ με τη φράση "κολλημένοι στο 2005".

Άλλος κλαψουρίζει λοιπόν.

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

και νομιζει οτι το chatgpt ειναι κατι σαν t1000 σε συνδυασμο hal9000 ενω ειναι μια μασκαρεμενη google engine με τροπους τζεντλεμαν

συνεχισε να ζεις στον κοσμο σου φιλε

Επειδή όσα λες δημιουργούν ένα pattern, το κάνεις και με άλλα πράγματα αυτό; Να λες κάτι, δηλαδή, τόσο λάθος, με τέτοια βεβαιότητα, που να το πιστεύεις και ο ίδιος (ή να κάνεις άλλους να το πιστέψουν); Πρόσεξέ το, έχει ήδη ερευνηθεί επιστημονικά:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger_effect

Υ.Γ. Εντωμεταξύ, "ξεχνάς" τα επιχειρήματά σου ένα ένα. Είχες αυτά:

1. Design: Μίλησες για άσχημο design στα Linux, μόλις σου απάντησα, ξαφνικά το ξέχασες.

2. OS σε στικάκι: Μίλησες για "βάζω τα Windows σε στικάκι". Σου απάντησα ότι τα Linux δημιουργούν ολόκληρο live bootable usb εδώ και πολλά πολλά χρόνια, ξαφνικά το ξέχασες.

3. Στήσιμο συστήματος: Μίλησες για "σε 10 λεπτά έχω λειτουργικό με 10 κλικς". Σου ανταπάντησα για το ότι έχω λειτουργικό με περισσότερα εγκατεστημένα προγράμματα (μέχρι και office suite) σε λιγότερα κλικς και ξαφνικά το ξέχασες.

4. Μίλησες για "εύκολη εγκατάσταση με κλικς από την ξανθιά και το θείο", σου έφερα αντιπαράδειγμα την πανεύκολη εγκατάσταση μέσω Software Center. Ξαφνικά το ξέχασες.

5. Τελευταίο "κάστρο" είναι η γραμμή εντολών. Να δούμε τι άλλο θα σκεφτείς όταν δεις ότι δε βγαίνει ούτε αυτό το επιχείρημα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, MikeKata είπε

To handbrake φίλε μου αναφέρθηκε από το dieksodo με τη λογική του "κάνω τη δουλειά μου με ένα κλικ κι ας μην έχω τόσο καλό encoding" και με την απάντησή σου, εξήγησες ακριβώς γιατί ο dieksodo βρήκε guides που έδιναν εντολές για το terminal. Εγώ απλώς του το ανέφερα για να του δείξω ότι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο (ένα κλικ πρόγραμμα) υπάρχει και σε linux.

=================================================================================================

Πάμε τώρα γιατί υπάρχει εμφανές, πλέον, πρόβλημα κατανόησης κειμένου.

Ούτε εγώ προσπάθησα να σου αποδείξω το ίδιο. Μίλησες για ευκολία του 1-click encoding στο handbrake και σου έστειλα ότι έχεις την επιλογή να κάνεις ακριβώς το ίδιο σε Linux.

 

Και σου έφερα αντιπαράδειγμα το handbrake που ο ίδιος ανέφερες όπου μπορείς να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο workflow και στο Linux (1 κλικ με drag and drop). Η επιλογή για το πώς θα δουλέψεις είναι δική σου. Ο φίλος πιο πάνω εξηγεί ΓΙΑΤΙ χρησιμοποιούν εντολές. Προφανώς όμως και δε θες να το κατανοήσεις.

Λάθος. Χρησιμοποιώ 1 εντολή για να κάνω τη δουλειά που θα έκαναν (κυριολεκτικά) 500+ κλικ, σε 10 δευτερόλεπτα, αντί για ώρες (copy το όνομα του αρχείου, search στο φάκελο με τα 4500 αρχεία, copy το αρχείο, κλικ στον άλλο φάκελο, paste το αρχείο. Ωραία, έχουμε άλλα 100 τώρα).

Λάθος διαφορά. Η διαφορά είναι ότι, εγώ, ακόμα και να ξεχάσω τη σύνταξη, έχω την επιλογή να το κάνω με το GUI (το "μοντέρνο τρόπο" για τον οποίο βαυκαλίζεσαι). Όπως είπα, στο Linux έχεις και τις 2 επιλογές. Αλλά γνωρίζω να χρησιμοποιώ το σύστημά μου και τη δύναμη που προσφέρει το CLI για να αυξήσω την αποδοτικότητά μου, ενώ, εσύ, αντίθετα, είσαι αυτός που ειρωνευόταν "ο άλλος χρησιμοποιεί εντολές DOS το 2023" διότι εμφανώς, πλέον, αγνοείς τις δυνατότητες και την ευελιξία που σου δίνει.

Σύνοψη; Γνωρίζω να το κάνω και με τους 2 τρόπους και επιλέγω τον κάθε ένα ανάλογα με το τι θα μου γλιτώσει χρόνο και πολυπλοκότητα. Η ειρωνία όταν έχουμε άγνοια είναι τουλάχιστον αστεία. Εσύ μπορείς να καθίσεις, όπως προείπα, να κάνεις την ίδια δουλειά 100 (κυριολεκτικά) φορές πιο αργά επειδή δε θες να "είσαι κολλημένος στο 2005".

Σχέση με την πραγματικότητα (και την κατανόηση κειμένου) δεν έχει αυτός στον οποίο εξηγώ ότι είναι στο χέρι σου να κάνεις ακριβώς τα ίδια με GUI και δεν το καταλαβαίνει. Σχέση με την πραγματικότητα (και την κατανόηση κειμένου) δεν έχει αυτός στον οποίο έδωσα χαρακτηριστικά παραδείγματα που θα κάνει "η ξανθιά" ή ο "θείος" (και μόνο τα πρότυπα που χρησιμοποιείς δείχνουν ορισμένα πράγματα), όπως είναι η εγκατάσταση εφαρμογών μέσω του software center σε σχέση με το να ψάχνει το κάθε .exe/.msi σε τυχαίες ιστοσελίδες, και επιλέγει επανειλημμένα να τα προσπερνάει γιατί δεν ταιριάζουν στο αφήγημά του.

Δεν ερεθίζομαι, απλά και μόνο το γεγονός ότι αποκαλείς τα CLI tools (σε διαφορετικό λειτουργικό), επανειλημμένα "DOS", δείχνει ότι δε γνωρίζεις/δεν έχεις χρησιμοποιήσει σοβαρά κανένα άλλο λειτουργικό σύστημα πέραν των Windows. Φυσικά αποδεικνύεται και από όλα τα υπόλοιπα που λες, αλλά είναι ένα hint. Κάτι λέει αυτό για το "βάρος" όσων λες.

Το παράδειγμα με την εγκατάσταση εφαρμογών που έφερα πιο πάνω. Για αυτούς τους ανθρώπους αναφέρεται. Αν το έπιασα κιόλας γιατί η σκέψη σου είναι υπερβολικά συγκεχυμένη (και η γραφή ακόμα περισσότερο).

Ξαφνικά λοιπόν μας πήγες από τα Windows στην Apple που είναι ο ορισμός της απλότητας; Τι έγινε; Δε βγαίνουν τα κουκιά; Ξέρω γιατί. Γιατί το MacOS είναι ένα απόλυτα κλειστό σύστημα όπου ό,τι είναι εγκεκριμένο από τη μαμά, δουλεύει στην εντέλεια. Πράγμα που ΔΕ συμβαίνει στα Windows. Κάτσε τώρα γιατί σου έρχεται η καμπάνα. Το MacOS, σα Unix-based OS έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τη δύναμη της command line των Linux-based. Όλα όσα ανέφερα προηγουμένως. Δεν έχει μεν το customization, έχει όμως την αύξηση του workflow που σου προσφέρει το CLI. Μόνος σου, κατέρριψες το δικό σου επιχείρημα διότι δε γνωρίζεις ούτε τις δυνατότητες του 2ου λειτουργικού που ανέφερες (MacOS). Η πλάκα είναι ότι όταν οι χρήστες του MacOS χρειάζονται να τρέξουν κάτι εκτός των "εγκεκριμένων" από την Apple, έχουν την επιλογή για το CLI (και το χρησιμοποιούν).

Για να καταλάβω, κρίνοντας από το πάθος με το οποίο υποστηρίζεις το UI-based, αυτοπροσδιορίζεσαι ως "ξανθιά";

Ποιος σου είπε ότι "κάνει λάθος"; Linux είναι το kernel. Για να δούμε πού έχει φτάσει το kernel. Το πήρε η Google, έφτιαξε το Android, κατέκτησε την αγορά smartphones. Πήρε, πάλι η Google, το Gentoo, έφτιαξε το ChromeOS, κατέκτησε την αγορά των εκπαιδευτικών υπολογιστών. Αλλά, ναι, ξέχασα, "το Linux χρειάζεται εντολές, δε δουλεύει με GUI". Το Linux έχει κατακτήσει την αγορά των servers παγκοσμίως (όπου τρέχουν όλα τα webservices και εξαρτάται η καθημερινή σου ζωή από αυτό). Αλλά, ναι, επειδή δεν έχει καταφέρει να κατακτήσει ΚΑΙ το desktop, είναι αποτυχημένο.

Πού να κάτσω τώρα να εξηγώ γιατί δεν το έχει κατακτήσει, θα μπλέξουμε. Μεγάλη ιστορία. Από το φαύλο κύκλο των αντικαταναλωτικών πρακτικών της MS που εκπαίδευσαν τους χρήστες σε ένα πολύ συγκεκριμένο τρόπο εργασίας και εγκαθίδρυσαν το market share, που οδηγεί σε εταιρείες να βγάζουν drivers πρωτίστως για Windows και αυτό δημιουργεί ολόκληρο feedback loop στο φαύλο κύκλο που προανέφερα, μέχρι το γεγονός ότι, από την ίδια του τη φύση το Linux είναι open source και δεν έχει μία κεντρική αρχή να το κατευθύνει, δε θα καταλάβεις τι λέω, οπότε άστο, θα μπλέξουμε.

Κανένας δεν κλαψούρισε. Η όλη απάντησή μου σε σένα είναι για τη γελοιοποίηση που προσπάθησες να κάνεις για την επιλογή χρηστών (και του Linux) να χρησιμοποιούν CLI, χωρίς να κατανοείς ότι ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ να χρησιμοποιήσω και GUI και CLI, ενώ το CLI προσφέρει σε πάρα πολλές περιπτώσεις τεράστια αύξηση αποδοτικότητας. Αντιθέτως, εσύ δεν έχεις την επιλογή, τόσο λόγω γνώσεων (είναι εμφανές από αυτά που λες), και λόγω του scripting language που χρησιμοποιείται στα Windows (αν σου φαίνεται πολύπλοκο το bash, καλή τύχη με το Powershell). Σου έφερα πάμπολλα παραδείγματα, τόσο για CLI όσο και για την απλότητα του GUI σε Linux συγκριτικά με Windows (π.χ εγκατάσταση εφαρμογών) που κόπτεσαι και εσύ απλά τα προσπερνάς και πας παρακάτω γιατί σου χαλάνε το αφήγημα. Και παρά την (εμφανή) άγνοιά σου επί του θέματος, το μόνο που κάνεις επανειλημμένα είναι να ειρωνεύεσαι ανθρώπους που ξέρουν να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους πιο αποδοτικά από ότι εσύ με τη φράση "κολλημένοι στο 2005".

Άλλος κλαψουρίζει λοιπόν.

Επειδή όσα λες δημιουργούν ένα pattern, το κάνεις και με άλλα πράγματα αυτό; Να λες κάτι, δηλαδή, τόσο λάθος, με τέτοια βεβαιότητα, που να το πιστεύεις και ο ίδιος (ή να κάνεις άλλους να το πιστέψουν); Πρόσεξέ το, έχει ήδη ερευνηθεί επιστημονικά:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger_effect

Υ.Γ. Εντωμεταξύ, "ξεχνάς" τα επιχειρήματά σου ένα ένα. Είχες αυτά:

1. Design: Μίλησες για άσχημο design στα Linux, μόλις σου απάντησα, ξαφνικά το ξέχασες.

2. OS σε στικάκι: Μίλησες για "βάζω τα Windows σε στικάκι". Σου απάντησα ότι τα Linux δημιουργούν ολόκληρο live bootable usb εδώ και πολλά πολλά χρόνια, ξαφνικά το ξέχασες.

3. Στήσιμο συστήματος: Μίλησες για "σε 10 λεπτά έχω λειτουργικό με 10 κλικς". Σου ανταπάντησα για το ότι έχω λειτουργικό με περισσότερα εγκατεστημένα προγράμματα (μέχρι και office suite) σε λιγότερα κλικς και ξαφνικά το ξέχασες.

4. Μίλησες για "εύκολη εγκατάσταση με κλικς από την ξανθιά και το θείο", σου έφερα αντιπαράδειγμα την πανεύκολη εγκατάσταση μέσω Software Center. Ξαφνικά το ξέχασες.

5. Τελευταίο "κάστρο" είναι η γραμμή εντολών. Να δούμε τι άλλο θα σκεφτείς όταν δεις ότι δε βγαίνει ούτε αυτό το επιχείρημα.

Πολλοί έχουν μείνει πίσω, στα Linux του 2000. Άλλοι δε θέλουν απλά να κάνουν τη μετάβαση γιατί δε θέλουν να μάθουν ένα νέο λειτουργικό. Άλλοι απλά δεν θέλουν....

Το λειτουργικό είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Κάθε λειτουργικό έχει τα δυνατά του και τα αδύνατα σημεία του. Πχ τα Windows δεν έχουν την ασφάλεια ή την παραμετροποίση των Linux. Τα Linux δεν έχουν το πλήθος των εφαρμογών των Windows.

Οι χρήστες Windows μπερδεύουν τη κονσόλα των Linux με το αρχαίο MS DOS των Windows. Δεν καταλαβαίνουν την αξία της. Επίσης δεν καταλαβαίνουν ότι λόγω του πλήθους των GUI και των διαφορετικών distros, πολλές οδηγίες δίνονται από το internet σε terminal. Πχ ας μου πει κάποιος πόσα κλικ πρέπει να κάνει σε Windows pc με εγκατεστημένες πχ 100 εφαρμογές, για να αντικαταστήσει την εντολή sudo get update ή sudo get upgrade σε Debian based Linux διανομές. Ακόμα και σε μία απλή εγκατάσταση, σε Windows, πρέπει να προσέξεις τί πατάς γιατί μπορεί να εγκαταστήσεις, κατά λάθος, και κανένα Norton antivirus... 

Παρόλα αυτά η συμβατότητα των Windows με εφαρμογές για όλα τα γούστα δεν χτυπιέται από κανένα άλλο λειτουργικό, ανεξαρτήτως πλατφόρμας. 

Απλά η κουβεντα "για το καλύτερο λειτουργικό" δεν τελειώνει ποτε. Θα σου φέρνει επιχειρήματα, θα του φέρνεις και εσύ και θα έχετε και οι δύο δίκιο. Γιατί δεν υπάρχει τέλειο λειτουργικό. Τσάμπα γράφετε σεντόνια...

12 ώρες πριν, aypnia είπε

Δεν θέλουν ο μέσος χρήστης να μείνει στο παλιό μενού γιατί αργά ή γρήγορα θέλουν να το καταργήσουν. Αυτό γιατί αδυνατείς να το καταλάβεις; Εννοείται ότι ο μέσος χρήστης θα επιλέξει αυτό που έχει συνηθίσει αν ήταν εύκολο να το επιλέξει. Οπότε ποιο το νόημα να κάνουν νέο; Θέλουν ο μέσος χρήστης να συνηθίσει το καινούργιο μενού και να ανατρέχει στο παλιό για κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Και δίνουν και χρόνο στα διάφορα προγράμματα να κάνουν μετάβαση στο καινούργιο. Ποιος σου είπε ότι θα μείνουν και τα δύο στο τέλος; Το νόημα της επιλογής που σου έδωσα είναι για όσους προχωρημένους χρήστες στηρίζονται πολύ στο παλιό μέχρι τουλάχιστον τα περισσότερα προγράμματα να προσαρμοστούν στις αλλαγές. Και εννοείται ότι τα windows δεν θα τα περιμένουν για πάντα. 

Αυτό που γράφεις δε φαίνεται να ισχύει ή κάτι δεν κάνουν καλά. 

Αφού θέλουν ο μέσος χρήστης να πάει στο νέο μενού, θα πρέπει να κάνουν μία από τις 2 κινήσεις:

α) Καταργούν τελείως το παλιό μενού. Εννοώ κυριολεκτικά το καταργούν, δεν το ενσωματώνου στο παλιό μέσω μιας επιλογής στον πάτο... ή

β) Δίνουν την επιλογή στο χρήστη για το παλι΄'ο μενού μέσα από τις ρυθμίσεις και στη συνέχεια μετράνει (μέσω τηλεμετρίας... ξέρουν αυτοί...) πόσοι ενεργοποίησαν το παλιό και γιατί. Διορθώνουν το νέο και μόλις φτάσουν σε ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών που δε θέλουν το παλιό, τότε το καταργούν και σαν επιλογή στις ρυθμίσεις. Αυτός ο αχταρμάς λέγεται beta testing. Δεκτό (μέχρις  ενός σημείου...) σε ιδιώτες, αλλά απαράδεκτο σε επαγγελματίες.

Θα πρέπει, ταυτόχρονα, να αφαιρέσουν τη δυνατότητα σε νέα προγράμματα να κάνουν τη χρήση του παλιού μενου... Εφόσον δουν ότι το καινούριο είναι καλύτερο. Τώρα είναι υποκειμενικό.

Δεν είμαι κατά των αλλαγών. Μου αρέσουν και τις ζητάω. Έχω υπολογιστές με Windows, Linux και Mac.

Η επιλογή της MS για το δεξί κλικ, για μένα, είναι μια βλακεία. Τουλάχιστον με την τωρινή του μορφή και τον τρόπο που το προώθησαν και το πρόβαλαν.

Τα τελευταία χρόνια, ειδικά, η MS δείχνει να εφαρμόζει τακτικές του τύπου: "ξέρουμε ότι έχουμε μεγάλο ποσοστό στα PCs, οπότε σας αρέσει δε σας αρέσει θα πάρετε ότι σερβίρουμε"...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πολλοί έχουν μείνει πίσω, στα Linux του 2000. Άλλοι δε θέλουν απλά να κάνουν τη μετάβαση γιατί δε θέλουν να μάθουν ένα νέο λειτουργικό. Άλλοι απλά δεν θέλουν....

Το λειτουργικό είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Κάθε λειτουργικό έχει τα δυνατά του και τα αδύνατα σημεία του. Πχ τα Windows δεν έχουν την ασφάλεια ή την παραμετροποίση των Linux. Τα Linux δεν έχουν το πλήθος των εφαρμογών των Windows.

Οι χρήστες Windows μπερδεύουν τη κονσόλα των Linux με το αρχαίο MS DOS των Windows. Δεν καταλαβαίνουν την αξία της. Επίσης δεν καταλαβαίνουν ότι λόγω του πλήθους των GUI και των διαφορετικών distros, πολλές οδηγίες δίνονται από το internet σε terminal. Πχ ας μου πει κάποιος πόσα κλικ πρέπει να κάνει σε Windows pc με εγκατεστημένες πχ 100 εφαρμογές, για να αντικαταστήσει την εντολή sudo get update ή sudo get upgrade σε Debian based Linux διανομές. Ακόμα και σε μία απλή εγκατάσταση, σε Windows, πρέπει να προσέξεις τί πατάς γιατί μπορεί να εγκαταστήσεις, κατά λάθος, και κανένα Norton antivirus... 

Παρόλα αυτά η συμβατότητα των Windows με εφαρμογές για όλα τα γούστα δεν χτυπιέται από κανένα άλλο λειτουργικό, ανεξαρτήτως πλατφόρμας. 

Απλά η κουβεντα "για το καλύτερο λειτουργικό" δεν τελειώνει ποτε. Θα σου φέρνει επιχειρήματα, θα του φέρνεις και εσύ και θα έχετε και οι δύο δίκιο. Γιατί δεν υπάρχει τέλειο λειτουργικό. Τσάμπα γράφετε σεντόνια...

Δε διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες φίλε. Οι απαντήσεις μου δεν περιστρέφονταν γύρω από τη συμβατότητα (που είναι τεράστιο θέμα και έχει να κάνει με την υποστήριξη εταιρειών και το φαύλο κύκλο που προανέφερα, όχι με την ποιότητα του λειτουργικού), αλλά γύρω από τα 5 σημεία τα οποία ανέφερα στο τέλος και τα οποία προσπάθησε να γελοιοποιήσει εξ'αρχης λόγω ελλιπούς κατανόησης της αξίας τους. Με πρώτο και καλύτερο το γιατί χρησιμοποιούμε CLI το 2023 (αύξηση αποδοτικότητας, ταχύτητας κλπ). Ακριβώς σε αυτά απαντάω.

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

ας μου πει κάποιος πόσα κλικ πρέπει να κάνει σε Windows pc με εγκατεστημένες πχ 100 εφαρμογές, για να αντικαταστήσει την εντολή sudo get update ή sudo get upgrade σε Debian based Linux διανομές.

Συμφωνώ απολύτως. Κάπου εδώ, να αναφέρω ότι δεν είναι μόνο το ίδιο το CLI, αλλά και πώς έχει γίνει το implementation. Εξηγουμαι. Στο παράδειγμα που έδωσες, στα Windows, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το winget (για όσες εφαρμογές το υποστηρίζουν)

winget upgrade --all

Ποιο είναι το αστείο; Ότι κάθε ένα app που γίνεται upgrade, αντί να το κάνει χωρίς να σε αποσπά, ανοίγει δικό του GUI παράθυρο του installer για να κάνει την αναβάθμιση, χωρίς λόγο και αιτία! Σκέψου εσύ να κάνεις δουλειά εκείνη την ώρα!

Θα μου πεις "μπορείς να προσθέσεις και το --silent". Ναι. Κάνουμε σιγά σιγά μια απλή εντολή σιδηρόδρομο χωρίς λόγο γιατί η MS επέλεξε να πετάει GUI από default σε CLI εντολές.

Είναι ακόμα ένα δείγμα των πετσοκομμενων προϊόντων που προσφέρει η MS όταν προσπαθεί να αντιγράψει άλλους (όπως πχ το Store).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Δε διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λες φίλε. Οι απαντήσεις μου δεν περιστρέφονταν γύρω από τη συμβατότητα (που είναι τεράστιο θέμα και έχει να κάνει με την υποστήριξη εταιρειών και το φαύλο κύκλο που προανέφερα, όχι με την ποιότητα του λειτουργικού), αλλά γύρω από τα 5 σημεία τα οποία ανέφερα στο τέλος και τα οποία προσπάθησε να γελοιοποιήσει εξ'αρχης λόγω ελλιπούς κατανόησης της αξίας τους. Με πρώτο και καλύτερο το γιατί χρησιμοποιούμε CLI το 2023 (αύξηση αποδοτικότητας, ταχύτητας κλπ). Ακριβώς σε αυτά απαντάω.

Πιστεύω ότι έχεις δίκιο. Τα linux είναι ένα αξιοπρεπέστατο λειτουργικό και είναι κρίμα που υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να καλυφθούν 100%, αλλά δεν τους δίνουν την ευκαιρία.

31 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Συμφωνώ απολύτως. Κάπου εδώ, να αναφέρω ότι δεν είναι μόνο το ίδιο το CLI, αλλά και πώς έχει γίνει το implementation. Εξηγουμαι. Στο παράδειγμα που έδωσες, στα Windows, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το winget (για όσες εφαρμογές το υποστηρίζουν)

winget upgrade --all

Ποιο είναι το αστείο; Ότι κάθε ένα app που γίνεται upgrade, αντί να το κάνει χωρίς να σε αποσπά, ανοίγει δικό του GUI παράθυρο του installer για να κάνει την αναβάθμιση, χωρίς λόγο και αιτία! Σκέψου εσύ να κάνεις δουλειά εκείνη την ώρα!

Θα μου πεις "μπορείς να προσθέσεις και το --silent". Ναι. Κάνουμε σιγά σιγά μια απλή εντολή σιδηρόδρομο χωρίς λόγο γιατί η MS επέλεξε να πετάει GUI από default σε CLI εντολές.

Είναι ακόμα ένα δείγμα των πετσοκομμενων προϊόντων που προσφέρει η MS όταν προσπαθεί να αντιγράψει άλλους (όπως πχ το Store).

Έχεις δίκιο. Δεν έχω να προσθέσω κάτι.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aypnia
Τελικά με ποιο τρόπο επιτυγχάνεται το - άπιαστο όνειρο για εμένα, τον άσχετο - lossless video editing;
Χρησιμοποιώ (περιστασιακά) το MKVToolNix (GUI) για splitting αλλά το ό,τι κι αν επιλέξω στο πεδίο "Output → Timestamps", το λογισμικό θα χωρίσει το video στο πλησιέστερο keyframe, όχι το σημείο που επιθυμώ.
Η απόκλιση κυμαίνεται συνήθως από 5 έως 10 δευτερόλεπτα, το "precise" λοιπόν πάει περίπατο.
Και φυσικά δεν είμαι - κανείς δεν είναι - διατεθειμένος να κάνω re-encoding, είναι παράλογο...

ΣΗΜ: Αναφέρομαι πάντα σε ματρόσκες x265

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 9-11 είπε

@aypnia
Τελικά με ποιο τρόπο επιτυγχάνεται το - άπιαστο όνειρο για εμένα, τον άσχετο - lossless video editing;
Χρησιμοποιώ (περιστασιακά) το MKVToolNix (GUI) για splitting αλλά το ό,τι κι αν επιλέξω στο πεδίο "Output → Timestamps", το λογισμικό θα χωρίσει το video στο πλησιέστερο keyframe, όχι το σημείο που επιθυμώ.
Η απόκλιση κυμαίνεται συνήθως από 5 έως 10 δευτερόλεπτα, το "precise" λοιπόν πάει περίπατο.
Και φυσικά δεν είμαι - κανείς δεν είναι - διατεθειμένος να κάνω re-encoding, είναι παράλογο...

ΣΗΜ: Αναφέρομαι πάντα σε ματρόσκες x265

Η απόκλιση γίνεται γιατί ένα βίντεο μπορεί να κοπεί μόνο στα keyframes αν δεν υπάρξει κάποιου είδους encoding σε αυτό. Το mkvtoolnix αποκλείεται εκ προοιμίου γιατί δεν υποστηρίζει καν encoding, δεν είναι τέτοιο πρόγραμμα, οπότε μπορεί να κόψει μόνο στα keyframes. ΔΕΝ μπορείς να το πετύχεις αυτό με το συγκεκριμένο πρόγραμμα ότι γνώσεις έχεις εσύ ή δεν έχεις.

Όλοι οι freeware video splitters/joiners χρησιμοποιούν για τη δουλειά το ffmpeg. Το ffmpeg ΔΕΝ υποστηρίζει partial encoding συγκεκριμένων frames, υποστηρίζει encoding όλου του video μόνο, οπότε όλα αυτά τα freeware προγράμματα κόβουν στο πλησιέστερο keyframe και όχι εκεί που έχεις επιλέξει.

Τι χρειάζεται να κάνεις; Να πας σε κάποιο εμπορικό πρόγραμμα. Πχ ο προγραμματιστής του videoredo το έχει καταφέρει αυτό κάνοντας encoding σε συγκεκριμένα frames για να ενώσουν τα parts. Προσωπικά χρησιμοποιώ το videoredo αλλά μάλλον πρέπει να ψάξω για άλλο στο μέλλον, δυστυχώς ο ιδιοκτήτης του πέθανε ξαφνικά πριν από κάποιους μήνες.

Δοκίμασε το, έχει trial το πρόγραμμα. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Να κατεβάζεις τη τελευταία beta κι όχι τη stable release γιατί μόνο η τελευταία beta υποστηρίζει hevc 10bit, η stable υποστηρίζει μόνο μέχρι hevc 8bit. Δεν νομίζω να μπορείς να το αγοράσεις πια, δυστυχώς μετά το θάνατο του ιδιοκτήτη του δεν είναι βέβαιο ότι θα συνεχιστεί η ανάπτυξή του αν και ο κύριος προγραμματιστής του που έχει γράψει πάνω από το μισό κώδικα του προγράμματος ίσως βγάλει κάποιο δικό του αντίστοιχο πρόγραμμα κάποια στιγμή.

VideoReDo TVSuite 6.62.6.833 / 6.63.7.836a Beta Free Download - VideoHelp

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/05/2023 at 00:41, MikeKata said:
On 01/05/2023 at 22:03, dieksodo said:

Πρέπει να είσαι απελπισμένος να στήσεις επιχείρημα, ε; Υπάρχει, άλλωστε, πιο καθημερινή χρήση από το encoding; Έχει γεμίσει ο τόπος εκεί έξω άτομα που κάνουν encoding, δε βλέπεις

Σου μοιαζω για απελπισμενος;

θες να πιασουμε παιχνιδια;

ποσα hacks και tweaks υπαρχουν που βγαινουν μονο για windows? Ποσα θεματα προκυπτουν στα ιδια τα παιχνιδια που λυσεις υπαρχουν μονο για windows

On 02/05/2023 at 00:41, MikeKata said:

σιμοποιήσει το terminal για να κάνω το εξής: Είχα τα ονόματα κάποιων (καμιά κατοσταριά) αρχείων σε .txt. Αυτά τα αρχεία βρίσκονταν σε φάκελο μαζί με άλλα 4000 περίπου που δε με ενδιέφεραν. Ήθελα να τα μεταφέρω κάπου μόνα τους. Μία γραμμή στο terminal:

for file in $(cat filelist.txt); do cp "$file" /path/to/destination; done

Χρόνος; Γύρω στα 10 δευτερόλεπτα. Α, ξέχασα. Είμαι πίσω στο 2000, έπρεπε να το κάνω σε Windows στο GUI, χειροκίνητα ένα ένα για ώρες ή να ψάχνω third party εφαρμογές. Αλλά δεν είναι απλή καθημερινή εργασία μωρέ, σιγά. Δεν είναι δα και encoding.

Όταν θες να κάνεις πράγματα σε κλίμακα, όταν θες να αυτοματοποιήσεις εργασίες, όταν θες να αυξήσεις την αποδοτικότητα και την ευελιξία συγκεκριμένων εργασιών, το CLI είναι καλύτερο στο 95% των περιπτώσ

Διαφωνω. Επειδη ξερω ακριβως την περιπτωση που αναφερεις γιατι εχω συλλογη και χρειζομαι οργανωση εχω αντιμετωπισει περιπτωσεις που χρειαζεσαι εντολες και κλειδια προγραμματιστικου τυπου για να κανεις κατι αντι να επιλεξεις ενα combo box

 

η δυσκολιε ειναι απειρως μεγαλυτερη. Πχ ενα γραμμα λαθος μια παρενθεση λαθος και δεν βγαινει. Εφτασα μετα απο 5 χρονια που χρησιμοποιω ενα προγραμμα να σωσω το κλειδι (πως να βαζεις () σε χρονολογιες) σε αρχειο για να μην τρωω 2 ωρες καθε μερικους μηνες. 
τα ιδια καθε φορα που χρειζοταν να κανω compile ta fdk aac tou handbrake. Ατελειωτες ωρες γιατι η εντολη (3,5 σειρες εντολη) εβγαζε ερρορς.  Τελικα βρηκα εναν τυπο στο ρεδδιτ και ησυχασα. 

On 02/05/2023 at 00:41, MikeKata said:

τοματοποιήσεις εργασίες, όταν θες να αυξήσεις την αποδοτικότητα και την ευελιξία συγκεκριμένων εργασιών, το CLI είναι καλύτερο στο 95% των περιπτώσε

Μπααααα. Θυμαμαι συγκρινα το workflow με αλλους χρηστες που χρησιμοποιουσαν σκριπτακια στο λινουξ και γελαγα. Αυτοι ακομα προσπαθουν ενω εγω εγινα custom class (ανωτατο lvl sto ptp)

On 02/05/2023 at 00:41, MikeKata said:

ως η MS που, εκτός από τον package manager και το store που έφτιαξε, πήγε και έφτιαξε και καινούριο command line shell και scripting language (Powershell) για να εξελίξει το απαρχαιωμένο cmd, διαφωνεί μαζί σου και εδώ.

Υ.Γ. Το ότι μιλάς για terminal και αναφέρεις συνέχεια "εντολές DOS" ενώ σε Linux χρησιμοποιείται bash (μακράν πιο ευέλικτο scripting language), δείχνει

Υπαρχει μια λεπτη διαφορα. Μια ξανθια δεν θα χρειαστει ποτε να μαθει εντολες. Το συστημα διυλευει. 
 

στο λινουξ αργα η γρηγορα θα ψαξεις να βρεις λυσεις σε προβληματα που μονο θα εχουν εντολες dos bash ή οπως θες πες τις

On 02/05/2023 at 09:32, aypnia said:

Επειδή ασχολούμαι αρκετά με το video encoding και είμαι και μέλος χρόνια του doom9 θα ήθελα να πω κάτι για το handbrake. Υπερβολικά βασικό πρόγραμμα που δεν μπορεί να πλησιάσει προγράμματα σαν το staxrip και το megui. Μόνο στο macos δίνουν κάποια προσοχή, πχ εκεί για την έλλειψη καλού aac encoder μπορείς να κάνεις χρήση του εκπληκτικού aac encoder της Apple. Τα linux builds και τα windows builds τα έχουν πιο παρατημένα. Βασικά η διαφορά είναι ότι το starxip και το megui είναι προγράμματα που "οργανώνουν" άλλα commandline προγράμματα για να κάνεις τη δουλειά με το καλύτερο δυνατό τρόπο χωρίς να χρειάζεται να τη κάνεις εσύ και να έχεις τις γνώσεις που απαιτούνται για το κάθε commandline πρόγραμμα. Πολλές φορές "πίεσα" τον εαυτό μου για το Handbrake γιατί είναι multiplatform αλλά πάντα στο τέλος κατέληγα να κάνω boot στα windows για το staxrip.

Precise lossless video editing τώρα... μου αρέσει να κόβω και να ενώνω videos και να γίνεται ελάχιστο encoding κάποιων frames μέχρι το keyframe. Πολλά linux αλλά και windows freeware το υπόσχονται, πχ avidemux, losslesscut και πόσα ακόμη, όλα είναι απλά guis του ffmpeg και απλά δεν μπορούν να το κάνουν και κόβουν όχι στο frame που έχω επιλέξει αλλά στο keyframe αναγκαστικά. Πάλι πίσω boot στα windows για το videoredo. Ναι είναι εμπορικό πρόγραμμα, ναι το έχω πληρώσει, αλλά αυτό κάνει τη δουλειά που θέλω όπως τη θέλω.

Νομιζω φιλε ψεχνεις για editing προγραμμμα τυπου premiere avid finalcut και οχι encoding. Το handbrake χρησιμευει απλως για να συμπιεσεις ηδη υπαρχοντα βιντεο. Πχ μια τηλεοπτικη σειρα απο 300gb σε 50. 

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

dbrake φίλε μου αναφέρθηκε από το dieksodo με τη λογική του "κάνω τη δουλειά μου με ένα κλικ κι ας μην έχω τόσο καλό encoding" και με την απάντησή σου, εξήγησες ακριβώς γιατί ο dieksodo βρήκε guides που έδιναν εντολές για το terminal. Εγώ απλώς του το ανέφερα για να του δείξω ότι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο (ένα κλικ πρόγραμμα) υπάρχει και σε linux.

=================================================================================================

Πάμε τώρα γιατί υπάρχει ε

Αμ δεν υπαρχει. Πχ προσπαθησε να κανει compile ta dll toy handbrake me fdk aac και θες ολοκληρο οδηγο με 20 εντολες

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

ώ προσπάθησα να σου αποδείξω το ίδιο. Μίλησες για ευκολία του 1-click encoding στο handbrake και σου έστειλα ότι έχεις την επιλογή να κάνεις ακριβώς το ίδιο σε Lin

Δεν σου ειπα αυτο. Παμε παλι απο την αρχη. Σου συγκρινα πως μια διαδικασια γινεται απλα με 1 κλικ και η ιδια θελει 100 σε ενα οδηγο guide απο ενα site που υπαρχει 20 χρονια θεωρηται το καλυτερο στο χωρο και φιλοξενει τα περισσοτερα και διασημοτερα encoding groups στον κοσμο. 
 

παμε τωρα να το κανουμε αυτο brake down στο λινουξ. 
 

οταν αντιμετωπιζεις κατι στα γουιντος η λυση ειναι σχετικα απλη. Ακομα και αν φτασεις σε μητρωα και group policy παλι εχεις να κανεις με combo box και εικονες οχι εντολες. Αντιθετα στο λινουξ εχεις να ακνεις με εντολες το οποιο σημεινει λαθη και πολλες φορες αδυναμια εκτελεσης. 
 

δηλαδη ποια ειναι η σχεση. ??

Πως οπως και στον τρακερ που αναφεραμε απο πανω 20 χρονια δεν εχει βρεθει ενας χριστιανος να φτιαξει μια απλη μεθοδο επυλησης αλλα ακομα εφαρμοζουν πεπαλαιωμενες μεθοδους υψηλου ρισκου λαθους. 

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

έφερα αντιπαράδειγμα το handbrake που ο ίδιος ανέφερες όπου μπορείς να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο workflow και στο Linux (1 κλικ με drag and drop). Η επιλογή για το πώς θα δουλέψεις είναι δική σου. Ο φίλος πιο πάνω εξηγεί ΓΙΑΤΙ χρησιμοποιούν εντολές. Προφανώς όμως και δε θες να το κατανοή

Φυσικα και ειναι. Αυτο ακριβως συζηταμε. Προτιμω να ξοδεψω 2 λεπτα αντι για 2 ωρες με σχεδον το ιδιο αποτελεσμα. 
 

ο φιλος απο πανω δεν εξηγει καθολου αυτο. Λεει πως ειχε θεμα του πως θα κοψει σε συγκεκριμενο σημειο που θελει αυτος και οχι εκει που θελει το προγραμμα. ΤΙ ΣΚΑΤΑ σχεση εχει αυτο με το αν εχεις ενα απλο ξεκαθαρο gui αντι για εντολες. Αν ειναι δυνατον εν ετει 2023 να συζηταμε για εντολες για να κανεις editing audio video? Παμε καλα;

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

Χρησιμοποιώ 1 εντολή για να κάνω τη δουλειά που θα έκαναν (κυριολεκτικά) 500+ κλικ, σε 10 δευτερόλεπτα, αντί για ώρες (copy το όνομα του αρχείου, search στο φάκελο με τα 4500 αρχεία, copy το αρχείο, κλικ στον άλλο φάκελο, paste το αρχείο. Ωραία, έχουμε άλλα 100 τώ

Υπαρχουν προγραμματα για αυτες τις δουλειες που δεν απαιτουν εξειδικευμενες γνωσεις εντολων

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

η, έχω την επιλογή να το κάνω με το GUI (το "μοντέρνο τρόπο" για τον οποίο βαυκαλίζεσαι). Όπως είπα, στο Linux έχεις και τις 2 επιλογές. Αλλά γνωρίζω να χρησιμοποιώ το σύστημά μου και τη δύναμη που προσφέρει το CLI για να αυξήσω την αποδοτικότητά μου, ενώ, εσύ, αντίθετα, είσαι αυτός που ειρωνευόταν "ο άλλος χρησιμοποιεί εντολές DOS το 2023" διότι εμφανώς, πλέον, αγνοείς τις δυνατότητες και την ευελιξία που σου δίνει.

Σύνοψη; Γνωρίζω να το κάνω και με τους 2 τρόπους και επιλέγω τον κάθε ένα ανάλογα με το τι θα μου γλιτώσει χρόνο και πολυπλοκότητα. Η ειρωνία όταν έχουμε άγνοια είναι τουλάχιστον αστεία. Εσύ μπορείς να καθίσεις, όπως προείπα, να κάνεις την ίδια δουλειά 100 (κυριολεκτικ

Το ειπα και στην αρχη το λινουξ εχει κολλησει σε ενα 2-3% του πλυθησμου στο οποιο απευθυνεται και εχει χασει το υπολοιπο 90%

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

αυτός στον οποίο εξηγώ ότι είναι στο χέρι σου να κάνεις ακριβώς τα ίδια με GUI και δεν το καταλαβαίνει. Σχέση με την πραγματικότητα (και την κατανόηση κειμένου) δεν έχει αυτός στον οποίο έδωσα χαρακτηριστικά παραδείγματα που θα κάνει "η ξανθιά" ή ο "θείος" (και μόνο τα πρότυπα που χρησιμοποιείς δείχνουν ορισμένα πράγματα), όπως είναι η εγκατάσταση εφαρμογών μέσω του software center σε σχέση με το να ψάχνει το κάθε .exe/.msi σε τυχαίες ιστοσελίδες, και επιλέγει επανειλημμένα να τα προσπερνάει γι

Αν ειναι εξισου ευκολη η χρηση τοτε γιατι αυτα τα ταργετ groups epilegoun apple και windows? Αφου πια εχει γινει τοσο απλο;

Γιατι ολοκληρες πολεις αλλαξαν τις πληροφοριακες δομες τους αφου ειναι πιο απλο γαι τους χρηστες;

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

θίζομαι, απλά και μόνο το γεγονός ότι αποκαλείς τα CLI tools (σε διαφορετικό λειτουργικό), επανειλημμένα "DOS", δείχνει ότι δε γνωρίζεις/δεν έχεις χρησιμοποιήσει σοβαρά κανένα άλλο λειτουργικό σύστημα πέραν των Windows. Φυσικά αποδεικνύεται και από όλα τα υπόλοιπα που λες, αλλά είναι ένα hint. Κάτι λέει αυτό για το "βάρος" όσων

Μαθε να ξεχωριζεις τι λεει ο αλλος. Οπως πχ τα fps games λεγονται και doom ενω δεν ειναι απαραιτητως doom ή τα παιχνιδια moba λεγονται dotes. 
 

 

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

ιγμα με την εγκατάσταση εφαρμογών που έφερα πιο πάνω. Για αυτούς τους ανθρώπους αναφέρεται. Αν το έπιασα κιόλας γιατί η σκέψη σου είναι υπερβολικά συγκεχυμένη (και η γραφή ακόμα περισσότερ

Το ξερω. Δεν αμφισβητησα οτι εχουν γινει βηματα. Οταν υπαρξει συγκλιση στην ευκολια θα το ξανασυζητησουμε. Προς το παρον εχει δρομο ακομα. 

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

κά λοιπόν μας πήγες από τα Windows στην Apple που είναι ο ορισμός της απλότητας; Τι έγινε; Δε βγαίνουν τα κουκιά; Ξέρω γιατί. Γιατί το MacOS είναι ένα απόλυτα κλειστό σύστημα όπου ό,τι είναι εγκεκριμένο από τη μαμά, δουλεύει στην εντέλεια. Πράγμα που ΔΕ συμβαίνει στα Windows. Κάτσε τώρα γιατί σου έρχεται η καμπάνα. Το MacOS, σα Unix-based OS έχει ΑΚΡΙΒΩΣ τη δύναμη της command line των Linux-based. Όλα όσα ανέφερα προηγουμένως. Δεν έχει μεν το customization, έχει όμως την αύξηση του workflow που σου προσφέρει το CLI. Μόνος σου, κατέρριψες το δικό σου επιχείρημα διότι δε γνωρίζεις ούτε τις δυνατότητες του 2ου λειτουργικού που ανέφερες (MacOS). Η πλάκα είναι ότι όταν οι χρήστες του MacOS χρειάζονται να τρέξουν κάτι εκτός των "εγκεκριμένων" από την Apple, έχουν την επιλογή για το CLI (και το χρησιμοπο

Καμια σχεση. Καμια ομως. Ολα λαθοςστο macos καταρχας δεν ειναι unixbased. Η τελοσπαντων ειναι unixbased οπως ολα τα λειτουργικα. 
δεν το ανεφερα γιατι ειναι ελεγχομενο 

το ανεφερα γιατι ο απλος χρηστης μπορει να το μαθει ευκολα. Ακομα και αυτος που αλλαζει απο windows  Γιατι η αππλ εχει καταει και το εχει φτιαξει ωστε να μπορεις να το χειρηζεσαι χωρις εξειδικευμενες γνωσεις  

οπως τα windows  

 

 

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

ια να καταλάβω, κρίνοντας από το πάθος με το οποίο υποστηρίζεις το UI-based, αυτοπροσδιορίζεσαι ως "ξανθι

Για να καταλαβω το παθος σου να μην σχολιαζεις αυτα που δεν σε συμφερουν και να κανεις αστειακια νομιζεις οτι εξαφανιζουν το προβλημα;

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

ος σου είπε ότι "κάνει λάθος"; Linux είναι το kernel. Για να δούμε πού έχει φτάσει το kernel. Το πήρε η Google, έφτιαξε το Android, κατέκτησε την αγορά smartphones.

Ισως γιατι εκει δεν χωραει η δυνατοτητα εντολων. 
ισως παλι γιατι δεν την κατεκτησε. Η αππλ παραμενει καλυτερη με διαφορα γαι τους περισσοτερους απλως το ανδροιδ παραμενει μια φτηνοτερη εναλλακτικη

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

Πήρε, πάλι η Google, το Gentoo, έφτιαξε το ChromeOS, κατέκτησε την αγορά των εκπαιδευτικών υπολογιστών. Αλλά, ναι, ξέχασα, "το Linux χρειάζεται εντολές, δε δουλεύει με GUI". Το Linux έχει κατακτήσει την αγορά των servers παγκοσμίως (όπου τρέχουν όλα τα webservices και εξαρτάται η καθημερινή σου ζωή από αυτό). Αλλά, ναι, επειδή δεν έχει καταφέρει να κατακτήσει ΚΑΙ το desktop, είναι αποτυχημένο.

Λογικο δεν ειναι το συμπερασμα? Αφου εχεις κανει την βασικη δουλεια και εχεις φτιαξει κατι καλο χαθηκε ο κοσμος να το κανεις και φιλικο;

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

να κάτσω τώρα να εξηγώ γιατί δεν το έχει κατακτήσει, θα μπλέξουμε. Μεγάλη ιστορία. Από το φαύλο κύκλο των αντικαταναλωτικών πρακτικών της MS που εκπαίδευσαν τους χρήστες σε ένα πολύ συγκεκριμένο τρόπο εργασίας και εγκαθίδρυσαν το market share, που οδηγεί σε εταιρείες να βγάζουν drivers πρωτίστως για Windows και αυτό δημιουργεί ολόκληρο feedback loop στο φαύλο κύκλο που προανέ

Αντικαταναλωτικο ειναι πως η μ$ παρεχει ετοιμη εμπειρια χρησης στον απλο χρησητη ανω το λινουξ απαιτει γνωσεις και εγκατασταση δηλαδη εξτρα κοστος; Δηλαδη αν εσυ πας να δωσεις 2000 για λαπτοπ που δουλευει απο το κουτι θα δωσεις 1950 για να το παρεις με freedos και θα του βαλεις λινουξ? Σοβαρα τωρα?

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

s και αυτό δημιουργεί ολόκληρο feedback loop στο φαύλο κύκλο που προανέφερα, μέχρι το γεγονός ότι, από την ίδια του τη φύση το Linux είναι open source και δεν έχει μία κεντρική αρχή να το κατευθύνει, δε θα καταλάβεις τι λέω, οπότε άστο, θα μ

Kαι ειδαμε ποσος καλα πηγε αυτο οταν χρειαζεσαι υποστηριξη αλλα και διασφαλιση πνευματικης ιδιοκτησιας. 
 

αλλη μια αποδειξη πως κατα μεγαλο μερος το λινουξ ηταν ενα ιδεολογικο ζητημα για πολλους και οχι ουσιαστικη προταση. Κατι σαν την προσπαθεια της piratebay 

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

ίηση που προσπάθησες να κάνεις για την επιλογή χρηστών (και του Linux) να χρησιμοποιούν CLI, χωρίς να κατανοείς ότι ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ να χρησιμοποιήσω και GUI και CLI, ενώ το CLI προσφέρει σε πάρα πολλές περιπτώσεις τεράστια αύξηση αποδοτικότητας. Αντιθέτως, εσύ δεν έχεις την επιλογή, τόσο λόγω γνώσεων (είναι εμφανές από αυτά που λες), και λόγω του scripting language που χρησιμοποιείται στα Windows (αν σου φαίνεται πολύπλοκο το bash, καλή τύχη με το Powershell). Σου έφερα πάμπολλα παραδείγματα, τόσο για CLI όσο και για την απλότητα του GUI σε Linux συγκριτικά με Windows (π.χ εγκατάσταση εφαρμογών) που κόπτεσαι και εσύ απλά τα προσπερνάς και πας παρακάτω γιατί σου χαλάνε το αφήγημα. Και παρά την (εμφανή) άγνοιά σου επί του θέματος, το μόνο που κάνεις επανειλημμένα είναι να ειρωνεύεσαι ανθρώπους που ξέρουν να χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους πιο αποδοτικά από ότι εσύ με τη φράση "κολλημένο

Δεν μιλαμε γιαυτο. Και εγω εχω χρησιμοποιησει το cli του mediainfo ξερωγω αντι να κανω manually open 1000 mediainfo. Μιλαμε τωρα για απλες χρησεις που απλοι χρηστες αντιμετωπιζουν θεματα. 
 

παμε ξανα απο την αρχη

 

παρε τη θεια σου 65 χρονω και βαλτει να βαλει windows kai linux. Να επεξεργαστει μια εικονα να εγκαταστησει ενα εκτυπωτη. Να βαλει ενα κωδικο σε ενα πδφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

sign: Μίλησες για άσχημο design στα Linux, μόλις σου απάντησα, ξαφνικά το ξέχασε

Το οτι επελεξα συγκεκριμενα να απαντησω απο ποθεν προεκυψε οτι το ξεχασα;

το design ειναι ενα καθαρα ποιοτικο και οχι ποσοστικο ζητημα. Γενικα θεωρηται πως σε θεματα design ακομα και τα windows ωχριουν μπροστα στα αππλ ειτε μιλημα για κινητα ειτε για desktop οποτε το λινουξ δεν μπαινει καν στην κουβεντα. Το οτι εχεις το θρασσον να παραθετεις ενα screenshot kaι να λες ελα μωρε να οριστε μια χαρα interface ειναι και αυτο αποδυκνυεται πως δεν γνωριζεις καν το δυσκολο και συνθετο χωρο του design (οχι οτι εγω ειμαι κανας πρυτανης) που αφορα ψυχολογιες χρωματα ποσοτητα επιλογων κτλ. Αρα ειναι απλως ευκολοτερο να το κανουμε skip και να παμε σρο επομενο επιχειρημα ακομα και αν αυτο σε κανει υπουλα και προπαγανδειστηκα να πετας ενα «το ξεχασες»

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

ε στικάκι: Μίλησες για "βάζω τα Windows σε στικάκι". Σου απάντησα ότι τα Linux δημιουργούν ολόκληρο live bootable usb εδώ και πολλά πολλά χρόνια, ξαφνικά το ξέχασε

Αναφερόμουν στην ευκολια του και οχι στο να φτιαξεις λειτουργικο σε στικακι. 30 χρονια με υπολογιστες νομιζεις δεν ειχα ποτε μου dvd με linux os μαζι με τις εγκαταστασεις των windows?

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

σιμο συστήματος: Μίλησες για "σε 10 λεπτά έχω λειτουργικό με 10 κλικς". Σου ανταπάντησα για το ότι έχω λειτουργικό με περισσότερα εγκατεστημένα προγράμματα (μέχρι και office suite) σε λιγότερα κλικς και ξαφνικά το ξέχασε

Μου θυμισες τις προαλλες ειχα φαει 2 ωρες σε ενα φιλο γιατι ο εκτυπωτης του ηθελε χαρτι για letter και τελικα δεν εφταιγε ο εκτυπωτης αλλα ενα freeware λινουξοειδες σαβουροσουοτα που ειχε βαλει. 
 

τι θελω να πω? 
 

καλα ολα αυτα που λες και ωραια αλλα σε ενα μεγαλο οργανισμο με 100-500 πισια θα σντιμετωπισεις τοσα θεματα που στο τελος θα σου ερθει πιο φτηνα να βαλεις κανονικο office

On 02/05/2023 at 10:28, MikeKata said:

ησες για "εύκολη εγκατάσταση με κλικς από την ξανθιά και το θείο", σου έφερα αντιπαράδειγμα την πανεύκολη εγκατάσταση μέσω Software Center. Ξαφνικά το ξέχασες.

5. Τελευταίο "κάστρο" είναι η γραμμή εντολών. Να δούμε τι άλλο θα σκεφτείς όταν δεις ότι δε βγαίνει ούτε αυτό το επιχείρ

Πουθενα δεν εχω δει αυτο που λες. Μακαρι να ισχυει. Προς το παρον η εμπειρια των περισσοτερων λεει τα αντιθετα. Δοκιμασε το με μια φιλη σου σου ασχετη και πες μου τις εμπειριες σου

Η εντολη ειναι θεμελειωδες επιχειρημα. Μια συνταξη λαθος και τελειωσε. 
 

αρα η μνημη ειναι βασικο προαπαιτουμενο. 
 

επισης η εντολη μπορει ευκολα να σου βγαλει λαθος. Η εικονα πολυ δυσκολα. Πχ μια επιλογη να ειναι greyed out 

On 02/05/2023 at 11:41, MikeKata said:

αφωνώ σε κάτι από αυτά που λες φίλε. Οι απαντήσεις μου δεν περιστρέφονταν γύρω από τη συμβατότητα (που είναι τεράστιο θέμα και έχει να κάνει με την υποστήριξη εταιρειών και το φαύλο κύκλο που προανέφερα, όχι με την ποιότητα του λειτουργικού), αλλά γύρω από τα 5 σημεία τα οποία ανέφερα στο τέλος και τα οποία προσπάθησε να γελοιοποιήσει εξ'αρχης λόγω ελλιπούς κατανόησης της αξίας τους. Με πρώτο και καλύτερο το γιατί χρησιμοποιούμε CLI το 2023 (αύξηση αποδοτικότητας, ταχύτητας κλπ). Ακριβώς σε αυτά απαν

Το ενα εχει απολυτη σχεση με το αλλο. Για να μπει μια εταιρια στο κοπο να αναπτυξει εκδοσεις μιας εφαρμογης ή drivers για κατι θα πρεπει να υπολογισει κοστος ωφελος. Πχ αν το factorio θελει port για switch θα πρπει να φαει μηνες για να πετυχει ενα παιχνιδι που θελει ποντικι να δουλευει για χειριστηριο. Θα πρπει να δει αν αξιζει. Αν μια κονσολα εχει 100 χρηστες και μια αλλη 1000000 εχει διαφορα

On 02/05/2023 at 12:29, Tlykog said:

τι έχεις δίκιο. Τα linux είναι ένα αξιοπρεπέστατο λειτουργικό και είναι κρίμα που υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να καλυφθούν 100%, αλλά δεν τους δίνουν την ευκαιρία.

Εχουν δωθει πολλες ευκαιριες παιδια να ειμαστε ειλικρινεις εδω. 
 

αν ειχες μια φιλη που σου ζηταγε ή μια εταιρια 100 χρηστων ή μια ολοκληρη πολη δημο τι θα τους συνιστουσες; 
 

με αυτα τα μυαλα πριν 20 χρονια εβαλαν στο μοναχο λινουξ γιατι ηταν «τσαμπα» και προσφατα γυρισαν στο m$ office γιατι τους ερχεται φτηνοτερα!

On 03/05/2023 at 13:14, 9-11 said:

@aypnia
Τελικά με ποιο τρόπο επιτυγχάνεται το - άπιαστο όνειρο για εμένα, τον άσχετο - lossless video editing;
Χρησιμοποιώ (περιστασιακά) το MKVToolNix (GUI) για splitting αλλά το ό,τι κι αν επιλέξω στο πεδίο "Output → Timestamps", το λογισμικό θα χωρίσει το video στο πλησιέστερο keyframe, όχι το σημείο που επιθυμώ.
Η απόκλιση κυμαίνεται συνήθως από 5 έως 10 δευτερόλεπτα, το "precise" λοιπόν πάει περίπατο.
Και φυσικά δεν είμαι - κανείς δεν είναι - διατεθειμένος να κάνω re-encoding, είναι παράλογο...

ΣΗΜ: Αναφέρομαι πάντα σε ματρόσκες x265

Μιλας για remuxes? Υπαρχει καποιος λογος που δεν μπορεις να το κανεις blowup σε ξερωγω 20mbit σε premiere? 
μηπως το avidemux σε βοηθησει;

θα ηταν ευκολοτερο αν περιεγραφες τι ακριβως θες

On 03/05/2023 at 20:21, aypnia said:

σε το, έχει trial το πρόγραμμα. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Να κατεβάζεις τη τελευταία beta κι όχι τη stable release γιατί μόνο η τελευταία beta υποστηρίζει hevc 10bit, η stable υποστηρίζει μόνο μέχρι hevc 8bit. Δεν νομίζω να μπορείς να το αγοράσεις πια, δυστυχώς μετά το θάνατο του ιδιοκτήτη του δε

PremierePRO?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...