Προς το περιεχόμενο

Seagate Exos , Seagate IronWolf Pro ,Western Digital Red Pro 8TB ,, Western Digital Red Plus απο αυτους ποιον να αγορασω;


Cubicolor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα      

Για αποθηκευση   δεδομενων..  αρχεια mp3 ,,  ταινιων, σειρων    κτλ   .αναζηταω 2 εσωτερικους δισκους   στα  8 με 12  ΤΒ μεγαλης χωριτικοτητας

Πιους   εσωτερικους   σκληρους δισκους   να αγορασω? στα  8-12 ΤΒ?

Επειδη  μου  δημιουργουνε    προβληματα   αυτον τον καιρο  κολληματα,,  κρασαρισματα κτλ   οι 3  εσωτερικοι δισκοι     Western Digital WD Black    που εχω  στην κατοχη μου.

Tα προβληματα  οι  Western Digital WD Black μου τα ξεκινησανε  πριν κατι μηνες και ακομα   συνεχιζουν  και  γι αυτο  θελω να  τους  αλλαξω. 

Αυτην  την  στιγμη. σκεφτομαι να  παρω 2  καινουργιους στοιβαρους με καλη   ποιοτητα κατασκευης, και αντοχης στον  χρονο. και  με  μεγαλη χωριτικοτητα.... λογο οτι εχω μεγαλο ογκο δεδομενων απο αρχεια στον  υπολογιστη  μου.και χρειαζομαι 2  εσωτερικους  σκληρους δισκους μεγαλη χωριτικοτητας.,

 

Αναμεσα  απο  αυτους  ποιον  να αγορασω?

image.png.be2e52dd319c8b6741285bb02a7270aa.png

 

image.png.d17115c87bc4541b7ff264a7d32849d2.png

 

 

 

image.png.03433305db47d56b8639af9ddf81ebfb.png

 

 

image.png.5ffdec3edcb23ba0220d659ad22c221f.png

Επεξ/σία από Cubicolor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ironwolf pro είναι όντως κορυφαίοι, αλλά κορυφαία είναι και η τιμή τους, που πραγματικά περα από enterprise περιβάλλοντα, δεν υπάρχει λόγος εκτός και αν τον βρεις σε ξευτίλα τιμή. 
 

Ψιλοξεχνας τους red, γιατί ακόμα η wd δείχνει ότι δεν έβαλε μυαλό, κι ας είναι σχετικά πρόσφατο το σκάνδαλο με του smr. 
 

Κοιτά για Toshiba mg σειρά και seagate exos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Cacciatore είπε

Οι ironwolf pro είναι όντως κορυφαίοι, αλλά κορυφαία είναι και η τιμή τους, που πραγματικά περα από enterprise περιβάλλοντα, δεν υπάρχει λόγος εκτός και αν τον βρεις σε ξευτίλα τιμή. 
 

Ψιλοξεχνας τους red, γιατί ακόμα η wd δείχνει ότι δεν έβαλε μυαλό, κι ας είναι σχετικά πρόσφατο το σκάνδαλο με του smr. 
 

Κοιτά για Toshiba mg σειρά και seagate exos

 Οι ironwolf pro  και οι  seagate exos  ειναι παρα  πολυ καλοι δισκοι?    απο   ποιοτητα κατασκευης, και αντοχης στον  χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς όποιον δίσκο και να βάλεις αν δεν δεις τι είναι αυτό που προκαλεί τα κρασαρισματα στους black πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχεις. Όλοι οι δίσκοι  επηρεάζονται από την τάση του τροφοδοτικου. Δες το τροφοδοτικό και τα καλωδια του σε τι κατάσταση είναι. Δες την υγεία των σκληρών με ένα προγραμμα σαν το crystaldisk info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, atheatos είπε

Καταρχάς όποιον δίσκο και να βάλεις αν δεν δεις τι είναι αυτό που προκαλεί τα κρασαρισματα στους black πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχεις. Όλοι οι δίσκοι  επηρεάζονται από την τάση του τροφοδοτικου. Δες το τροφοδοτικό και τα καλωδια του σε τι κατάσταση είναι. Δες την υγεία των σκληρών με ένα προγραμμα σαν το crystaldisk info

Το   τροφοδοτικό και τα καλωδια  ειναι σε  παρα  πολυ καλη κατασταση. οσο αναφορα  για  την  υγεια  των δισκων    ειναι στο  97%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων. Για την χρήση που θέλεις όποιον δισκο και να πάρεις θα κανείς την δουλειά σου. Η διάρκεια στο χρόνο δεν είναι εξασφαλισμένη σε κανένα δισκο ανεξάρτητου μάρκας και μοντέλου, για αυτό προτιμησε κάποιον με μεγάλη εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Τέλος πάντων. Για την χρήση που θέλεις όποιον δισκο και να πάρεις θα κανείς την δουλειά σου. Η διάρκεια στο χρόνο δεν είναι εξασφαλισμένη σε κανένα δισκο ανεξάρτητου μάρκας και μοντέλου, για αυτό προτιμησε κάποιον με μεγάλη εγγύηση.

Απλα ειμαι αναμεσα  σε  ironwolf pro  και οι  seagate exos  και δεν γνωριζω πιον να επιλεξω. απο αυτους  τους 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cubicolor είπε

Απλα ειμαι αναμεσα  σε  ironwolf pro  και οι  seagate exos  και δεν γνωριζω πιον να επιλεξω. απο αυτους  τους 2.

Έχω τον 16tb exos αλλά θα σε συμβούλευα να πάρεις τον pro μιας και δίνει 3 χρόνια δωρεάν ανάκτηση δεδομένων σε περίπτωση που πάθει κάτι.

https://www.seagate.com/gb/en/products/rescue-data-recovery/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έχω τον 16tb exos αλλά θα σε συμβούλευα να πάρεις τον pro μιας και δίνει 3 χρόνια δωρεάν ανάκτηση δεδομένων σε περίπτωση που πάθει κάτι.

https://www.seagate.com/gb/en/products/rescue-data-recovery/

εχεις τον   16tb exos?  και ειναι παρα  πολυ καλος?  σε  ολους  τους  τομεις?

απο  θερμοκρασιες και  ποιοτητα κατασκευης,, ταχυτητα  , πως  ειναι ο  16tb exos?

9 λεπτά πριν, Cubicolor είπε

εχεις τον   16tb exos?  και ειναι παρα  πολυ καλος?  σε  ολους  τους  τομεις?

απο  θερμοκρασιες και  ποιοτητα κατασκευης,, ταχυτητα  , πως  ειναι ο  16tb exos?

γνωριζεις αν ανακοινωσαν   τους νεους   exos  με    550 mb/speed ... με ταχύτητες SATA6 SSD??

Επεξ/σία από Cubicolor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cubicolor είπε

εχεις τον   16tb exos?  και ειναι παρα  πολυ καλος?  σε  ολους  τους  τομεις?

απο  θερμοκρασιες και  ποιοτητα κατασκευης,, ταχυτητα  , πως  ειναι ο  16tb exos?

Τα ίδια πάνω κάτω με τον pro. Μόνο που δεν έχει την εγγύηση και την ποιότητα κατασκευής του pro. Για μένα οι δίσκοι είναι αναλώσιμοι, τον πήρα γιατί ήταν φτηνός cmr και εκεί που δουλεύει δεν με ενδιαφέρει και να χαλάσει. 

Αν είσαι μεταξύ του exos και του pro για την χρήση που θες πας σε pro. Έχει νομίζω και πενταετή εγγύηση οπότε και να σου χαλάσει(πχ. από χαλασμενο τροφοδοτικό) λογικά θα σε καλύψουν. 

Προς ενημέρωση σου, δίσκος καλός σε όλους τους τομείς, τώρα πια είναι λαχείο. Η τεχνολογία των δισκων, δίνει βαρύτητα στην χωρητικότητα πάρα στην αντοχή. Δίσκοι σαν τους Black που έχεις αποτελούν είδος προς εξαφάνιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τα ίδια πάνω κάτω με τον pro. Μόνο που δεν έχει την εγγύηση και την ποιότητα κατασκευής του pro. Για μένα οι δίσκοι είναι αναλώσιμοι, τον πήρα γιατί ήταν φτηνός cmr και εκεί που δουλεύει δεν με ενδιαφέρει και να χαλάσει. 

Αν είσαι μεταξύ του exos και του pro για την χρήση που θες πας σε pro. Έχει νομίζω και πενταετή εγγύηση οπότε και να σου χαλάσει(πχ. από χαλασμενο τροφοδοτικό) λογικά θα σε καλύψουν. 

Προς ενημέρωση σου, δίσκος καλός σε όλους τους τομείς, τώρα πια είναι λαχείο. Η τεχνολογία των δισκων, δίνει βαρύτητα στην χωρητικότητα πάρα στην αντοχή. Δίσκοι σαν τους Black που έχεις αποτελούν είδος προς εξαφάνιση. 

Δηλαδη  ο iron wolf pro  εχει καλυτερη  ποιοτητα κατασκευης απο τον  exo.?  και αν ναι και γιατι?  εχει   καλυτερη  ποιοτητα κατασκευης?

εγω πιστευα οτι  οι exos  εχουν καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο τους iron wolf pro.

Επεξ/σία από Cubicolor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς τους HMR?  Μέχρι να βγουν σε μαζική παραγωγή και να τους δούμε στα ράφια θα περάσει κανένας χρόνος. 

Ο ironwolf είναι πιο προσεγμένος στην κατασκευή από τον exos με ενσωματωμένο software ελέγχου της λειτουργίας του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, atheatos είπε

Εννοείς τους HMR?  Μέχρι να βγουν σε μαζική παραγωγή και να τους δούμε στα ράφια θα περάσει κανένας χρόνος. 

Ο ironwolf είναι πιο προσεγμένος στην κατασκευή από τον exos με ενσωματωμένο software ελέγχου της λειτουργίας του. 

οταν εννοεις  οτι ειναι πιο προσεγμενος  με  ενσωματωμένο software ελέγχου της λειτουργίας του.  τι εννοεις με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Cubicolor είπε

Αυτην  την  στιγμη. σκεφτομαι να  παρω 2  καινουργιους στοιβαρους με καλη   ποιοτητα κατασκευης, και αντοχης στον  χρονο.

για να πετυχεις την καλυτερη μακροζωια σε ενα HDD, πρεπει να εχει αντικραδασμικα λαστιχα στηριξης και ψυξη απο ανεμιστηρα. Το επομενο ειναι 1 και μοναδικο power ON-OFF εντος της καθημερινης χρησης. Μετα εχουμε το ειδος της χρησης που του κανει ο καταναλωτης. Και στο τελος εχουμε την κατηγοριας κατασκευης του δισκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι exos απευθύνονται σε μεγάλους server οπου εκεί δουλεύουν σε συστοιχίες πάνω από 25 σκληροί . Στις χωρητικοτητες που κοιτάς οι pro είναι το ίδιο με τους exos με επιπλέον το software IronWolf Health Management (IHM) 

Προειδοποιεί τον χρήστη για επικείμενη βλάβη κάτι που ο exos δεν έχει. 

Δεν ειναι οι pro για συστοιχίες με πάνω από 24   δίσκους, εξαιτίας αυτής της τεχνολογίας αλλά αυτό δείχνει ότι είναι πιο consumer oriented από ότι οι Exos που είναι πιο enterprise. 

Επαναλαμβάνω για την χρήση που θες οι ironwolf pro είναι οι καλύτεροι. Φυσικό είναι να λένε τα καλύτερα για τους exos μιας και οι server με πάνω από 24 δίσκους δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν ironwolf pro. 

Sorry για τα ορθογραφικά αλλά γράφω από κινητό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...