Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση WinXP σε virtualBox


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είμαι κατά 99% σίγουρος ότι το είχα κάνει και παλαιότερα με άλλη έκδοση του virtualbox και δούλευε μια χαρά

έχω windows 10, το virtualbox 7.0.8 και προσπαθώ να εγκαταστήσω μια έκδοση με τα windows xp (micro). Γίνεται κανονικά η εγκατάσταση, βάζω και το guest additions image, κάνει το restart αλλά στην ουσία είναι σα να μην έχει μπει. Η μόνη διαφορα είναι ότι στο menu Devices εμφανίζεται πλέον το .. Upgrade Guest Additions. Το επιλέγω και βλέπω την εικόνα. Πως το κάνω να δουλέψει; Αυτό που λέει για manual update δε το πιάνω. Το iso που αναγράφει γίνεται εγκατάσταση κανονικά αλλά δεν αρκεί

1.png.72cdff71046104f1dcfd8a296d54077a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Μήπως αν άνοιγες το My Computer και να έκανες διπλό κλικ στο εικονικό Virtual Box Guest Additions drive να ξεκινούσε η εγκατάσταση;

ναι αυτό κάνω. Προχωράει η εγκατάσταση, κάνω ρεσταρτ και στο μενου που δείχνω ενεργοποιείται πλέον η τελευταία επιλογή. Πριν ήταν ανενεργή. Επιλέγω λοιπόν το Upgrade.. και εμφανίζεται αυτό που βλέπεις. Εκτός των άλλων δε βλέπει και δίκτυο. Παρόλο που έχω ενεργοποιήσει κανονικά το NAT.

Υποψιάζομαι παίζει ρόλο το image, πρέπει να βρω το κανονικό Image των XP να δω αν κάνει τα ίδια κόλπα. Αλλά θέλω αυτό επειδή είναι μικρό 200MB. Με βολεύει να έχω μια μικρή έκδοση των XP για κάτι δοκιμές. Εκτός αν βρω κανένα άλλο micro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπα βρε. Με micro έκδοση ασχολείσαι; Πες το και ψαχνόμαστε τζάμπα και τι είναι όλα αυτά στο desktop; Εσύ τα έβαλες ή είναι από το iso;

Με τέτοιες διανομές ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά και ίσως γι αυτό να μην έχεις και ίντερνετ. Κατέβασε ένα επίσημο iso των xp pro sp3 (είναι η Αγγλική έκδοση) και στήσ' το στο vb να είσαι σίγουρος ότι θα πάνε καλά. Μόλις έκανα την εγκατάσταση σε vb και έβαλα κανονικά τα guest additions. Βέβαια δουλεύω με την έκδοση 5.2.44 r139111 την 32bit έκδοση γιατί θέλω υποστήριξη για 16bit συστήματα, πράγμα που δεν το κάνουν οι επόμενες εκδόσεις.

btw, αν θέλεις browser για xp η καλύτερη επιλογή είναι ο Firefox 52.9.0esr.

http://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/52.9.0esr/win32/

Το λινκ μπορείς να το ανοίξεις και από την εικονική μηχανή με copy-paste (πρέπει να ενεργοποιήσεις τα αμφίδρομα κοινόχρηστα πρόχειρα από το μενού Συσκευές) στον ie8.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, Micro. Το έγραψα και στο αρχικό ποστ. Ό,τι βλέπεις στο desktop είναι από τη μάνα του. Μόλις έγινε η εγκατάσταση, δε πείραξα τίποτα

Αυτό το image όμως το έχω χρόνια και όπως έγραψα είμαι σίγουρος (σχεδόν) ότι το είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα με επιτυχία. Αλλά με άλλη έκδοση virtualbox. Αλλά επειδή είχε κάτι κομμένες λειτουργίες το είχα παρατήσει. 

Θα κατεβάσω τα XP full να δω αν δουλεύουν.

έχω και ένα άλλο πρόβλημα το οποίο είναι αρκετά πιο δύσκολο, μάλλον θα ανοίξω άλλο θέμα αλλά δε ξέρω σε ποια κατηγορία

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Όπα βρε. Με micro έκδοση ασχολείσαι; Πες το και ψαχνόμαστε τζάμπα και τι είναι όλα αυτά στο desktop; Εσύ τα έβαλες ή είναι από το iso;

Με τέτοιες διανομές ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά και ίσως γι αυτό να μην έχεις και ίντερνετ. Κατέβασε ένα επίσημο iso των xp pro sp3 (είναι η Αγγλική έκδοση) και στήσ' το στο vb να είσαι σίγουρος ότι θα πάνε καλά. Μόλις έκανα την εγκατάσταση σε vb και έβαλα κανονικά τα guest additions. Βέβαια δουλεύω με την έκδοση 5.2.44 r139111 την 32bit έκδοση γιατί θέλω υποστήριξη για 16bit συστήματα, πράγμα που δεν το κάνουν οι επόμενες εκδόσεις.

btw, αν θέλεις browser για xp η καλύτερη επιλογή είναι ο Firefox 52.9.0esr.

http://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/52.9.0esr/win32/

Το λινκ μπορείς να το ανοίξεις και από την εικονική μηχανή με copy-paste (πρέπει να ενεργοποιήσεις τα αμφίδρομα κοινόχρηστα πρόχειρα από το μενού Συσκευές) στον ie8.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση στο λινκ που έδωσα πριν δουλεύει κανονικά και την εγκατέστησα πριν λίγη ώρα. Όπως έγραψα όμως χρησιμοποιώ παλαιότερη έκδοση του vb αν και δεν νομίζω να έχει θέμα και με την 7.

EDIT:

Στήνω και τα micro xp (να μου φύγει η περιέργεια) να δω αν στην έκδοση 5 του vb προχωράει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, micos000 είπε

Η έκδοση στο λινκ που έδωσα πριν δουλεύει κανονικά και την εγκατέστησα πριν λίγη ώρα. Όπως έγραψα όμως χρησιμοποιώ παλαιότερη έκδοση του vb αν και δεν νομίζω να έχει θέμα και με την 7.

την κατεβάζω τώρα αλλά πάει πολύ αργά η σύνδεση μου. Θα κατέβει όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πήρε κανονικά και έστησα και τα guest additions, απλά έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα (μετά που έκανα εισαγωγή εικόνας) ανοίγοντας το My Computer και με διπλό κλικ στο εικονικό drive με το όνομα VBox_GAs. Δοκίμασε το, ίσως δεν χρειαστεί να βάλεις παλαιότερη έκδοση.

Το δικό μου Micro-XP v0.82 πάντως δεν είχε τίποτα στην επιφάνεια μετά την εγκατάσταση.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...