Προς το περιεχόμενο

Μπριζα υπογείου Ethernet / wifi


Justelene235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

στο υπόγειο ( μένω στον τρίτο όροφο) έχουμε κατεβάσει πριζα ethernet. Για να έχω wifi στο χώρο τι πρέπει να αγορασω; Και πως να το ρυθμίσω; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Justelene235 said:

Καλησπέρα σας,

στο υπόγειο ( μένω στον τρίτο όροφο) έχουμε κατεβάσει πριζα ethernet. Για να έχω wifi στο χώρο τι πρέπει να αγορασω; Και πως να το ρυθμίσω; Ευχαριστώ 

access point ή χρησιμοποιεις ενα παλιο adsl/vdsl modem router ως access point.αν κανεις την δευτερη λυση θα χρειαστει να γινει το παρακατω.

αν το πανω ρουτερ ειναι 192.168.1.254 θα βαλεις το κατω 192.168.1.253 και θα του κλεισεις τον dhcp.μετα τα ενωνεις Lan με Lan και εισαι ετοιμος.μετα φτιαχνεις το wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2023 στις 6:38 ΜΜ, Justelene235 είπε

Καλησπέρα σας,

στο υπόγειο ( μένω στον τρίτο όροφο) έχουμε κατεβάσει πριζα ethernet. Για να έχω wifi στο χώρο τι πρέπει να αγορασω; Και πως να το ρυθμίσω; Ευχαριστώ 

Αν η πριζα που εχετε ειναι χωνευτή. Αυτη η λυση ειναι οτι πρεπει. Αναλογα τον χωρο βεβαια. Θα χρειαστει ακομα ενα poe adaptor
https://www.skroutz.gr/s/10864836/TP-LINK-EAP115-Wall-v1-Access-Point-Wi-Fi-4-Single-Band-2-4GHz.html

Επεξ/σία από gorge18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 04/05/2023 at 12:15, gorge18 said:

Αν η πριζα που εχετε ειναι χωνευτή. Αυτη η λυση ειναι οτι πρεπει. Αναλογα τον χωρο βεβαια. Θα χρειαστει ακομα ενα poe adaptor
https://www.skroutz.gr/s/10864836/TP-LINK-EAP115-Wall-v1-Access-Point-Wi-Fi-4-Single-Band-2-4GHz.html

ωραια επισης ειναι και αυτα που δεν εχουν ξεχωριστο τροφοδοτικο. καποια ειναι και Passthrough για να μην χασεις την πριζα.

 

PER.612727.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...