Προς το περιεχόμενο

Razer synapse δεν ανοίγει πάντα


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα. Τον τελευταίo καιρό αντιμετωπίζω θέμα με το razer synapse, συγκεκριμένα δεν ανοίγει.

Στην γραμμή εργαλείων υπάρχει το εικονίδιο "razer central" αλλά αν το ανοίξω λέει "Synapse is not running"

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως παρόλο που δεν έχει ανοίξει το synapse, στην διαχείριση εργασιών το βλέπω να τρέχει.

Αυτά που έχω δοκιμάσει είναι: 
1) Αφαίρεση του synapse με το revo uninstaller και ξανά εγκατάσταση
2) Αφαίρεση ότι driver για razer υπάρχει και ξανά εγκατάσταση. 

Και στις 2 περιπτώσεις φτιάχνει για λίγο και ξανά αρχίζει, κάποιες φορές δουλεύει κανονικά και κάποιες άλλες φορές; για να ανοίξει πρέπει να του κάνω 1-2 force shutdown (δεν φτιάχνει με απλό restart)

Έχετε καμιά ιδέα τι φταίει γιατί είναι σπαστικό

Windows 10 τρέχω με όλα τα updates

Spoiler

1.png2.png

 

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου το βγάζει οτι δεν τρέχει αλλά το ποντίκι μια χαρά δουλεύει.

Πάντως αντί να κάνεις restart μπορείς απλά να επιλέξεις Switch user στα windows και να σου ξαναφορτώσει το προφίλ χρήστη που έχεις.Πριν λίγο που το δοκίμασα λειτούργησε και επανήλθε το Synapse.

Πάντως να ξέρεις οτι το software της Razer είναι πολύ προβληματικό και δν είναι καινούριο αυτό.Μια απλή αναζήτηση στο νετ θα δεις οτι όλος ο κόσμος έχει θέματα με το software της.Κι εγώ έχω αγανακτήσει αλλά ας όψετε που δεν έχω βρει άλλη εναλλακτική του Razer trinity

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που το χρησιμοποιώ είναι για να γίνονται τα led λευκά όπως το έχω ρυθμίσει και να δουλεύει ένα κουμπί που έχω ρυθμίσει για να τα ανάβω και να τα κλείνω όποτε θέλω.

Αυτό με το switch user θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και σε μένα ήταν πάντοτε προβληματικό, τώρα εχω βρει και έβαλα το Signal RGB όπου σύνδεσα ποντικί+πληκτρολόγιο razer και το be quiet AIO να έχουν ίδιο στατικό λευκό χρώμα. Δεν ξέρω αν υποστηρίζει αυτό με το κουμπί που είπες στην δωρεάν έκδοση αλλά ρίξε μια ματιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο το signal rgb αλλά δεν βρήκα ποτέ πως να το ρυθμίσω να είναι όλα λευκά και το σήμα της razer πράσινο (με το επίσημο το κάνει)

 

Εν τέλη όμως φαίνεται πως το πρόβλημα το δημιουργούσε το fast startup και ίσως και το malware bytes, μόλις απενεργοποίησα το ένα και αφαίρεσα το malware bytes τρέχει το επίσημο πρόγραμμα κανονικά εδώ και 2 μέρες.

Για να δούμε

Επεξ/σία από veteranos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...