Προς το περιεχόμενο

Natural Scorrling


ChristosFis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα  παιδια Παιζει να υπάρχει τρόπος να εχω απενεργοποίημενο το natural scrolling οταν χρησιμοποιω εξωτερίκο mouse και να μένει ομως ενεργό οταν ομως χρησιμοποιώ to trackback?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις το mouse και το trackpad. Μπορείς να τα προσαρμόσεις όπως θες. 

Για το mouse πήγαινε settings > mouse > natural scrolling. 
Για το trackpad settings > trackpad > scroll & zoom > natural scrolling.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις το mouse και το trackpad. Μπορείς να τα προσαρμόσεις όπως θες. 

Για το mouse πήγαινε settings > mouse > natural scrolling. 
Για το trackpad settings > trackpad > scroll & zoom > natural scrolling.

Δυστυχώς αυτό δεν κάνει τίποτα με εξωτερικό mouse. Σε Logitech MX Anywhere 3 που χρησιμοποιώ, ούτε με το Logi Options+ κάνεις δουλειά.

Η μόνη λύση ήρθε βάζοντας ένα πολύ μικρό και δωρεάν πρόγραμμα εν ονόματι MOS που ενεργοποιεί το natural scrolling όπως του trackpad.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, M A T R I X είπε

Έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις το mouse και το trackpad. Μπορείς να τα προσαρμόσεις όπως θες. 

Για το mouse πήγαινε settings > mouse > natural scrolling. 
Για το trackpad settings > trackpad > scroll & zoom > natural scrolling.

αυτο δεν ισχύει το προσπάθησα  και εγώ.

 

35 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Δυστυχώς αυτό δεν κάνει τίποτα με εξωτερικό mouse. Σε Logitech MX Anywhere 3 που χρησιμοποιώ, ούτε με το Logi Options+ κάνεις δουλειά.

Η μόνη λύση ήρθε βάζοντας ένα πολύ μικρό και δωρεάν πρόγραμμα εν ονόματι MOS που ενεργοποιεί το natural scrolling όπως του trackpad.

Εντέλει βρήκα και εγώ ενα πρόγραμμα (scroll reverser ) και το έφτιαξα και έχω natural scrolling στο trackpad και το κανονικα scroll στα widnows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChristosFis είπε

αυτο δεν ισχύει το προσπάθησα  και εγώ.

 

Εντέλει βρήκα και εγώ ενα πρόγραμμα (scroll reverser ) και το έφτιαξα και έχω natural scrolling στο trackpad και το κανονικα scroll στα widnows

 

51 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Δεν το γνώριζα, γιατί το έχω disabled η αλήθεια είναι. Και τα 2 καλά φαίνονται, απλά το MOS πιο updated. 

Αυτό ακριβώς, θα σου πρότεινα Χρήστο να βγάλεις το Scroll Reverser γιατί έχει να γίνει updated 14 μήνες, ενώ το MOS έγινε προ διμήνου. Επίσης, το τελευταίο είναι και open source με όλο του τον κώδικα στο GitHub.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bill_viper είπε

 

Αυτό ακριβώς, θα σου πρότεινα Χρήστο να βγάλεις το Scroll Reverser γιατί έχει να γίνει updated 14 μήνες, ενώ το MOS έγινε προ διμήνου. Επίσης, το τελευταίο είναι και open source με όλο του τον κώδικα στο GitHub.

ωραια thanks το άλλαξα και εβαλα το ΜOS ευχαριστώ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα δοκιμάσει πολλές εφαρμογές για να μπορέσω αν αξιοποιήσω τα κουμπιά του ποντικιού σε macos και καμία δεν έκανε δουλειά. Η μόνη που μου έχει δουλέψει σωστά σε 2 Mouse που έχω είναι η SteerMouse https://plentycom.jp/en/steermouse/index.html στην οποία μπορείς να κάνει πολλά customizations ακόμα και ανα εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...