Προς το περιεχόμενο

LTE router και προβληματική συμπεριφορά android συσκευών


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Mikrotik hAP στο οποίο έχω συνδέσει ένα Huawei usb stick με sim κινητής που έχει μόνο δεδομένα.
Στο ρουτεράκι έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις και το ίντερνετ λειτουργεί σωστά.
Είτε συνδέσω Η/Υ μέσω καλωδίου, είτε φορητό λάπτοπ μέσω wifi όλα είναι μια χαρά, βγαίνω ίντερντ, κομπλέ.

Το πρόβλημα είναι πως καμμία android συσκευή που θα συνδεθεί δεν βγαίνει στο ίντερνετ.
Δηλαδή έχω δοκιμάσει με 3 κινητά τηλέφωνα και παρόλο που συνδέονται κανονικά στο wifi, πέρνουν ip από το ρούτερ, βλέπουν ρυθμίσεις DNS κλπ, παρόολα αυτά δεν μπορούν να βγούν στο ίντερνετ.

Το παραπάνω setup ήθελά να το στείλω σε εξοχική κατοικία προκειμένου να υπάρχει διασύνδεση 2-3 φορές το χρόνο που θα χρειαζόταν.

Μάλλον έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση που αφορά το ίδιο το android αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το ίδιο προβλημα με ενα usb stick 4g lte dongle απλα εμένα δεν μπαίνει στο ιντερνετ απο μια συγκεκριμένη συσκευή android.

Γενικά δουλεύει καλα με το laptop, το κινητο μου και καποιες αλλες συσκευες αλλα στο χειριστήριο του drone (android) δεν βλέπει ιντερνετ.

Βρηκα καποιες προτάσεις στο youtube αλλα δεν τις εχω δοκιμασει ακομα (αλλαγη σε static ip ειναι σε γενικες γραμμες η λυση που προτεινουν).

Το θεμα είναι γιατι το κανει με συγκεκριμένες συσκευές, είναι θεμα συμβατότητας;

Σημειωτέον το χειριστήριο συνδέεται κανονικά στο ιντερνετ αν συνδεθω στο wifi του σπιτιου ή αν κανω hotspot το κινητο.

Εχει κανεις καμμια ιδέα;

Επεξ/σία από gto234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...