Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση σε ζημιά ΙΧ - ΕΥΔΑΠ


red7genius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μπει σε έναν μαραθώνιο ταλαιπωρίας και θέλω να μάθω αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία.

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα και ενώ επέστρεφα το βράδυ στο σπίτι με το αυτοκίνητο, πέρασα πάνω από ένα καπάκι στον δρόμο (κάλυμμα ενός μετρητή τελικά) το οποίο λόγω κακοτεχνίας και κακής τοποθέτησης, υποχώρησε αφού διαλύθηκε η βάση του και γύρισε με αποτέλεσμα να προκαλέσει ζημία στο πάτωμα του αυτοκινήτου. Εδώ να αναφέρω πως αν ήμουν με μηχανάκι ή πεζός και συνέβαινε θα υπήρχε σοβαρός τραυματισμός. Στο σημείο ήρθε η αστυνομία καθώς και η ασφαλιστική μου ώστε να γίνει καταγραφή του γεγονότος. Μικτή ασφάλεια δεν υπάρχει για να πληρωθώ από την ασφαλιστική μου, επομένως ξεκίνησα διαδικασίες για αποζημίωση από όποιον έχει ευθύνη.

Αρχικά το αυτοκίνητο επισκευάστηκε πλήρως στην επίσημη αντιπροσωπεία και το ποσό δεν ήταν καθόλου αμελητέο (1200€) ώστε να μην ασχοληθώ καν. Αφού συγκεντρώθηκαν όλα τα χαρτιά, απόδειξη επισκευής, φωτογραφίες, αναφορές από αστυνομία κτλ, έγινε αίτηση στον Δήμο Χαλανδρίου όπου και συνέβη το ατύχημα. Η αίτηση έγινε 16/01 και 08/02 είχα την απάντηση πως το αίτημα θα διαβιβαστεί στην ΕΥΔΑΠ λόγω αρμοδιότητας.

Μέχρι εδώ όλα καλά και γρήγορα. Επικοινώνησε τηλεφωνικώς κάποιος από την ΕΥΔΑΠ και με ενημέρωσε πως πήραν όλα τα χαρτιά, έγινε αυτοψία στον χώρο και διαπιστώθηκε η κακοτεχνία και πως θα προωθηθεί για αποζημίωση. 28/02 περίπου ανέλαβε μια εξωτερική εταιρία πραγματογνωμόνων, η οποία έστειλε πραγματογνώμονα για να συντάξει αναφορά. Η αναφορά ολοκληρώθηκε και εστάλη πίσω στην ΕΥΔΑΠ.

Από τότε έχουν περάσει 2 μήνες και δεν υπάρχει καμία εξέλιξη. Σήμερα επικοινώνησα με την ΕΥΔΑΠ μήπως και υπάρχει κάποια εικόνα για το πότε περίπου θα αποζημιωθώ και με ενημέρωσαν πως ο αριθμός των εκκρεμών αποζημιώσεων είναι μεγάλος και θα πάει μετά το καλοκαίρι.

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και να έχει καταφέρει να αποζημιωθεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς μπράβο γιατί έκανες τα αυτονόητα που θα έπρεπε να κάνουν όλοι μπας και επιτέλους αναλαμβάνουν όσοι ευθύνονται για έργα να γίνεται σωστά η δουλειά και να μη τους χαρίζουμε κάστανο στα λάθη τους που μπορεί να στοιχίζουν ζωές.

νομίζω οτι είσαι στο τελευταίο στάδιο της διαδικασίας. κανονικά υπάρχει εύλογη περίοδος στο καταστατικό της ΕΥΔΑΠ για την αποζημίωση. (π.χ. εντός 3μηνών)

καλύτερα να μιλήσεις με το νομικό τμήμα της ασφαλιστικής σου και να πιέσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

καταρχάς μπράβο γιατί έκανες τα αυτονόητα που θα έπρεπε να κάνουν όλοι μπας και επιτέλους αναλαμβάνουν όσοι ευθύνονται για έργα να γίνεται σωστά η δουλειά και να μη τους χαρίζουμε κάστανο στα λάθη τους που μπορεί να στοιχίζουν ζωές.

νομίζω οτι είσαι στο τελευταίο στάδιο της διαδικασίας. κανονικά υπάρχει εύλογη περίοδος στο καταστατικό της ΕΥΔΑΠ για την αποζημίωση. (π.χ. εντός 3μηνών)

καλύτερα να μιλήσεις με το νομικό τμήμα της ασφαλιστικής σου και να πιέσεις.

Έχω ήδη μιλήσει με τον ασφαλιστή μου και η πρόταση του ήταν να πάμε πρώτα από την ευθεία οδό μήπως και ξεμπερδέψουμε πιο γρήγορα, διότι αν ξεκινήσει η δικαστική οδός θα τραβήξει πολύ η διαδικασία. Παρόλα αυτά αν δεν προχωρήσει, η ενεργοποίηση της νομικής κάλυψης και εξώδικο θα είναι το επόμενο βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, red7genius είπε

Έχω ήδη μιλήσει με τον ασφαλιστή μου και η πρόταση του ήταν να πάμε πρώτα από την ευθεία οδό μήπως και ξεμπερδέψουμε πιο γρήγορα, διότι αν ξεκινήσει η δικαστική οδός θα τραβήξει πολύ η διαδικασία. Παρόλα αυτά αν δεν προχωρήσει, η ενεργοποίηση της νομικής κάλυψης και εξώδικο θα είναι το επόμενο βήμα.

στην Ελλάδα είσαι. Ξεκίνα το εξώδικο για να προχωρήσεις πιο γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...