Προς το περιεχόμενο

Nova-EON-Wind: Router ZYXEL VMG8623-TB50B vs Nokia G-2425G-A


CK_1968

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα, βλέπω πως οι περισσότεροι συνδρομητές Nova-Wind με οπτική ίνα έχουν βάλει router ZYXEL VMG8623-TB50B.

Παραδόξως, εμένα μου έδωσαν Nokia G-2425G-A, αλλά χωρίς τερματικό (η οπτική ίνα από τον διακλαδωτή έξω από το διαμέρισμά μου πηγαίνει κατευθείαν μέσα στο Nokia). Επίσης, για κάποιο λόγο, το δικό μου δεν έχει εξωτερικές κεραίες (ενώ έχω δει το ίδιο μοντέλο στο web να έχει και 2 μεγάλες εξωτερικές κεραίες)..

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω θέματα ως τώρα, με απασχολεί πάντως ή έλλειψη τερματικού (σημαίνει πως η οπτική ίνα είναι εκτεθειμένη για αρκετά μεγάλο μήκος και εαν πάθει κάτι μάλλον θα πρέπει να αλλαχτεί όλη από τον διακλαδωτή έως το router, δηλ. ένα μήκος οπτικής ίνας γύρω στα 15-20 μέτρα, ενώ εαν υπήρχε τερματικό θα αλλάζαμε 2-3 μέτρα το πολύ).

Από ταχύτητα είμαι ΟΚ, στα 200MBps όπως προβλέπεται.

Κάποιες σκέψεις από τους ειδικούς την παρέας; Θα αλλάζατε κανένας το Nokia ZYXEL? Κάτι που δεν ξέρω είναι εαν το Nokia υποστηρίζει Mesh.. επίσης ποιό router θεωρείτε καλύτερο και γιατί;

Σας ευχαριστώ!

Χρήστος

00_1.jpg

00_2 modified.jpg

Επεξ/σία από CK_1968
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 04/05/2023 at 20:58, CK_1968 said:

Καλησπέρα στην ομάδα, βλέπω πως οι περισσότεροι συνδρομητές Nova-Wind με οπτική ίνα έχουν βάλει router ZYXEL VMG8623-TB50B.

Παραδόξως, εμένα μου έδωσαν Nokia G-2425G-A, αλλά χωρίς τερματικό (η οπτική ίνα από τον διακλαδωτή έξω από το διαμέρισμά μου πηγαίνει κατευθείαν μέσα στο Nokia). Επίσης, για κάποιο λόγο, το δικό μου δεν έχει εξωτερικές κεραίες (ενώ έχω δει το ίδιο μοντέλο στο web να έχει και 2 μεγάλες εξωτερικές κεραίες)..

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω θέματα ως τώρα, με απασχολεί πάντως ή έλλειψη τερματικού (σημαίνει πως η οπτική ίνα είναι εκτεθειμένη για αρκετά μεγάλο μήκος και εαν πάθει κάτι μάλλον θα πρέπει να αλλαχτεί όλη από τον διακλαδωτή έως το router, δηλ. ένα μήκος οπτικής ίνας γύρω στα 15-20 μέτρα, ενώ εαν υπήρχε τερματικό θα αλλάζαμε 2-3 μέτρα το πολύ).

Από ταχύτητα είμαι ΟΚ, στα 200MBps όπως προβλέπεται.

Κάποιες σκέψεις από τους ειδικούς την παρέας; Θα αλλάζατε κανένας το Nokia ZYXEL? Κάτι που δεν ξέρω είναι εαν το Nokia υποστηρίζει Mesh.. επίσης ποιό router θεωρείτε καλύτερο και γιατί;

Σας ευχαριστώ!

Χρήστος

00_1.jpg

00_2 modified.jpg

δεν την αλλαζουν ολη.απλα θα βαλουν αλλο connector. εναλλαξ δες στο internet  να παρεις ενα coupler sc apc σε sc apc και ενα patch cord sc apc σε sc apc ωστε να το κανεις επεκταση . μπορεις να παρεις και αυτο

patch cord ισως ειχε μεσα η συσκευασια

Screenshot_20230513_093943_Chrome.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...