Προς το περιεχόμενο

4K ανάλυση στις 24 ιντσες


fotaras76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Millennium είπε

Χρήστες του reddit πάντως ψήφισαν τις 32" ως ιδανικές για 4k, κάτι δείχνει και αυτό:

 

Ο καθένας ψηφίζει για τη χρήση που κάνει. Εγώ ψάχνω οθόνη με μπάτζετ κοντά στα 100 ευρώ για ταινίες (από απόσταση 1,5 με 2 μέτρα το πολύ) και σερφαρισμα (από απόσταση περίπου 60 cm).

Έχω τις επιλογές της μεταχειρισμένης οθόνης που παρέθεσα ή μιας καινούργιας full hd 24αρας. Εσύ για τη χρήση αυτή ποια θα διάλεγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ο καθένας ψηφίζει για τη χρήση που κάνει. Εγώ ψάχνω οθόνη με μπάτζετ κοντά στα 100 ευρώ για ταινίες (από απόσταση 1,5 με 2 μέτρα το πολύ) και σερφαρισμα (από απόσταση περίπου 60 cm).

Έχω τις επιλογές της μεταχειρισμένης οθόνης που παρέθεσα ή μιας καινούργιας full hd 24αρας. Εσύ για τη χρήση αυτή ποια θα διάλεγες;

Εγώ θα διάλεγα καινούρια Fhd 24" με αυτά τα χρήματα. Μια χαρά θα είσαι.

Αν μπορείς να ανέβεις και λίγο βρίσκεις με εργονομική καλή βάση αν σε ενδιαφέρει.

Επεξ/σία από Millennium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Σωστά. Με χειρότερη ποιότητα όμως από αυτή που θα είχες με την FullHD οθόνη. Το scaling των Windows είναι απλώς άλλος ένα τρόπος να αλλάξεις την ανάλυση. Είτε αλλάξει από το scaling είτε από τις ρυμίσεις οθόνης και τα control panel των nvidia amd,  είναι το ίδιο. Την πραγματική ανάλυση μιας οθόνης που έχουμε αλλάξει το scaling των windows μπορούμε να την ελέγξουμε από εδώ.

Οι lcd οθόνες αναπαριστούν σωστά μόνο σε μία ανάλυση. Είναι χαρακτηριστικό αυτής της τεχνολογίας, ανεξαρτήτως τύπου pannel (TN, IPS,VA). Αυτή η ανάλυση ονομάζεται εγγενής (native resolution στα specs). Όταν πάμε μια lcd οθόνη σε άλλη ανάλυση εισάγεται παραμόρφωση που ονομάζεται aliasing (αναδίπλωση) με αποτέλεσμα οι ευθείες γραμμές να παρουσιάζονται ως τεθλασμένες (ζικ-ζακ) και οι καμπύλες ως πολύγωνα. Π.χ. άλλη ποιότητα έχουν οι χαρακτήρες της ώρας και ημερομηνίας κάτω δεξιά, όταν είμαστε σε native και άλλη όταν βγούμε.

Τα διάφορα anti-aliasing φίλτρα αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα ενός προβλήματος που αν δεν υπάρχει καθόλου με το να διατηρούμε την οθόνη στην εγγενή της ανάλυση, έχουμε καλύτερη εικόνα. Εκτός αυτού, από όσα εγώ γνωρίζω, τα anti-aliasing κάνουν δουλειά μόνο σε 3D. Σε 2D (windows desktop, file explorer και internet τουλάχιστον) δεν υποστηρίζονται.

Προφανώς και αλλάζουμε το scaling ή την ανάλυση ως λύση ανάγκης σε ένα κακοταιριαγμένο σύστημα προκειμένου να μπορέσουμε να δούμε να κάνουμε την δουλειά μας. Όταν διαλέγουμε οθόνη, εγώ θεωρώ ότι ο πρώτος μας στόχος είναι να μη χρειάζεται να αλλάζουμε την ανάλυση/scaling. Σε 3D εφαρμογές αυτό δεν ισχύει απόλυτα, καθώς εκεί υπάρχουν αλγόριθμοι που ρεφάρουν την απώλεια ποιότητας, αλλά και πάλι, αν τα περισσότερα παιχνίδια τρέχουν σωστά σε native, είναι πάντα καλύτερα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει, αλλά μου έχει δημιουργηθεί η αίσθηση ότι το πιξέλιασμα για το οποίο γίνεται λόγος συχνά, οφείλεται στο aliasing και στη λειτουργία των οθονών σε διαφορετική ανάλυση από την εγγενή. Ίσως κάποιος που αγνοεί τα παραπάνω, οδηγείται στο συμπέρασμα ότι υπάρχει πιξέλιασμα λόγω χαμηλής ανάλυσης και η απάντηση είναι η επόμενη του οθόνη να  είναι μεγαλύτερης ανάλυσης, ενώ η λύση σε αυτή την περίπτωση είναι να είναι χαμηλότερου p.p.i (=αραιώτερα pixel) και να παραμένει στην εγγενή της χωρίς scaling. Εγώ προσωπικά ακόμα και σε οθόνες με χαμηλό pixel per inch^2 (p.p.i), όπως π.χ. 27" FullHD, δε βλέπω κάνενα pixelιασμα. Απλά τέτοιες οθόνες θέλουν μερικά εκατοστά μεγαλύτερη απόσταση, τα οποία δεν είναι πάντα διαθέσιμα.

Πολύ ενδιαφέρον. Δεν  ήξερα οτι αλλάζει η ανάλυση με το scale. Πάντως το Microsoft ClearType που είναι anti aliasing για τα fonts πρέπει να δουλεύει και στον browser.

Η ανάλυση που ευχαριστεί τον καθένα ειναι διαφορετική πχ εγω είχα 27 fullhd και δεν μπορούσα να διαβάσω το κείμενο απο τα pixel. Στο laptop με 260ppi το κείμενο ειναι πολυ καθαρό.  Τώρα ψάχνω να πάρω 24''-27'' 4κ

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 100 ευρώ η οθόνη είναι κλοπή, άλλοι έδωσαν 250 και έβαλαν 5 αστέρια στο σκρουτζ. Φυσικά αντιλαμβάνεσαι ότι θα έχει μεγάλη πυκνότητα στα πίξελ και αρκετά μεγάλη ευκρίνεια με τόση ανάλυση σε τόσο μικρό μέγεθος.

Τώρα για το ότι θα μπει σε παιδικό δωμάτιο για ταινίες και βίντεο αυτό το κάνει ακόμα πιο αδιάφορο το τι θα πάρεις οπότε άλλο ένα συν να την πάρεις δεδομένης της τιμής.

~~
Το scaling των windows δεν αλλάζει την ανάλυση, απλά μεγεθύνει τα εικονίδια και το κείμενο με ένα κλικ, ουσιαστικά κάνει το user interface μεγαλύτερο, θα μπορούσες να αλλάζεις μέγεθος εικονιδίων, γραμματοσειράς, το μέγεθος της μπάρας κύλησης κτλ χειροκίνητα, το scaling είναι όλα σε ένα ουσιαστικά.

Αν την σηκώνει το pc γιατί να μην την πάρεις, 100 ευρώπουλα στην δίνουν κοψοχρονιάς και τα σχόλια στο σκρουτζ την εκθειάζουν οπότε νομίζω ότι είσαι κομπλέ.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς ζητάω συγγνώμη που καθυστέρησα τόσο να απαντήσω.

Στις 6/5/2023 στις 3:10 ΜΜ, somt είπε

Καμία ανάλυση δεν αλλάζει.

Η ανάλυση της οθόνης φυσικά και δεν αλλάζει, καθώς οι lcd οθόνες υποστηρίζουν μόνο μία ανάλυση, την εγγενή τους και δείχνουν πάντα σε αυτή.

All incoming signals must be upsampled or downsampled into the display's Native Resolution, ...

Στις 6/5/2023 στις 3:10 ΜΜ, somt είπε

Έχεις μπερδέψει την ανάλυση με το scaling, είναι διαφορετικά πράγματα.

Τα windows οδηγούν την οθόνη στα 3840x2160, στην native της οθόνης δηλαδή.

Στις 7/5/2023 στις 6:29 ΠΜ, dimos15 είπε

Πολύ ενδιαφέρον. Δεν  ήξερα οτι αλλάζει η ανάλυση με το scale.

 Scaling και αλλαγή ανάλυσης μπορεί να μην είναι κυριολεκτικά το ακριβώς ίδιο, στην ίδια τεχνική/τεχνολογία όμως δε βασίζονται; Επαναδηγματοληψία και ψηφιακή επεξεργασία της εικόνας. Σε ολόκληρη την εικόνα στην περίπτωση της αλλαγής ανάλυσης, σε συγκεκριμμένα τμήματά της και με μικρότερη απώλεια ποιότητας από τις εφαρμογές που το υποστηρίζουν στην περίπτωση του scaling.

Στις 6/5/2023 στις 3:29 ΜΜ, somt είπε

Το 98% των εφαρμογών επίσης λειτουργεί μια χαρά.

Το 2% είναι παλιές ξεχασμένες εφαρμογές που δεν έχουν ενημερωθεί να το υποστηρίζουν.

Αν με λίγη προσοχή στην επιλογή καταφέρναμε κατά την αγορά μιας οθόνη, να ανταποκρίνεται στη χρήση (απόσταση, επίπεδα περιβάλλοντος φωτισμού, όρασή μας) χωρίς να χρειαζόμαστε ούτε αλλαγή ανάλυσης, ούτε scaling, χειρότερη ποιότητα σίγουρα δε θα έχουμε, ούτε θα υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να αλλάξουμε κάποια εφαρμογή που ίσως χρησιμοποιούμε.

Στις 6/5/2023 στις 3:29 ΜΜ, somt είπε

Παιδιά όλα τα laptop της αγοράς με scaling δουλεύουν.

Χρήσιμη τεχνολογία, καθόλου δεν αντιλέγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...