Προς το περιεχόμενο

LANSA γλώσσα-IDE


SpyrosGi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω σε ένα θέμα που με ζοριζει εδώ και μια βδομάδα.

Εργάζομαι στον χώρο του web development. Δουλεύω WordPress με custom themes δηλαδή έχουμε το WordPress κυρίως για το CMS του. Όποτε γράφουμε φουλ.

Από γνώσεις ξέρω Html, css, php, js, λίγο react και βγάζω 900 εκ των οποίων καθαρά είναι τα 780.

Πέρασα από μέσω γνωστού, συνέντευξη σε τραπεζική εταιρεία όπου χρησιμοποιούν τη γλώσσα LANSA, απ' όσο έψαξα αυτό είναι σαν page/app builder. (Έβαλα και μια ενδεικτική φωτό).

Εκεί μου δίνουν 1250 εκ των οποίων καθαρά είναι τα 1150.

Το αρχικό μου πρόβλημα είναι ότι θα είναι σαν να αλλάζω επάγγελμα, θα πρέπει να μάθω να χρησιμοποιώ άλλο IDE κάπως η LANSA έχει το δικό της IDE, όποτε ξεχνάμε VS Code. Μετά σκέφτηκα ότι τα λεφτά που δίνουν...λογικά μαθαίνοντας καλύτερα την react..μέχρι το τέλος του χρόνου θα μπορώ να τα βρω αυτά λεφτά (σωστά;).

Νιώθω πως αν πάω εκεί, θα "ξεχάσω" το web development όπως το ξέρω τωρα και  αν γίνει μια στραβή εκεί με τη LANSA θα έχω βιογραφικό που η γλώσσα αυτή δε θα πιάνει μια καθώς δε χρησιμοποιείται ιδιαίτερα στην Ελλάδα..και θα ξεκινήσω πάλι απ' τα 800€..

 

Συγνώμη για το σεντονακι, όλες οι γνώμες δέκτες.

Screenshot_2023-05-06-12-48-24-155_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και η άποψη...οτι φέρνει ψωμί στο τραπέζι.

Αν θεωρείς ότι είναι ενδιαφέρουσα σαν δουλειά....σιγά την γλώσσα ...απλως θα χασεις 6 μήνες γνώσεις...και ποτέ δεν ξέρεις.

EDIT : επειδή μόλις είδα την Lansa....το θέμα είναι ότι απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κοινό (IBM A/S 400) το οποίο όμως ψαχνει και δεν βρίσκει προσωπικό (συνήθως οι αγγελίες είναι για Cobol , Db2 400  αλλα μάλλον η Lansa είναι καποιου είδους wrapper) ..και αυτό σημαίνει συνήθως λεφτά, τώρα εικασίες είναι αυτά αλλά...

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2023 στις 1:40 ΜΜ, SpyrosGi είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω σε ένα θέμα που με ζοριζει εδώ και μια βδομάδα.

Εργάζομαι στον χώρο του web development. Δουλεύω WordPress με custom themes δηλαδή έχουμε το WordPress κυρίως για το CMS του. Όποτε γράφουμε φουλ.

Από γνώσεις ξέρω Html, css, php, js, λίγο react και βγάζω 900 εκ των οποίων καθαρά είναι τα 780.

Πέρασα από μέσω γνωστού, συνέντευξη σε τραπεζική εταιρεία όπου χρησιμοποιούν τη γλώσσα LANSA, απ' όσο έψαξα αυτό είναι σαν page/app builder. (Έβαλα και μια ενδεικτική φωτό).

Εκεί μου δίνουν 1250 εκ των οποίων καθαρά είναι τα 1150.

Το αρχικό μου πρόβλημα είναι ότι θα είναι σαν να αλλάζω επάγγελμα, θα πρέπει να μάθω να χρησιμοποιώ άλλο IDE κάπως η LANSA έχει το δικό της IDE, όποτε ξεχνάμε VS Code. Μετά σκέφτηκα ότι τα λεφτά που δίνουν...λογικά μαθαίνοντας καλύτερα την react..μέχρι το τέλος του χρόνου θα μπορώ να τα βρω αυτά λεφτά (σωστά;).

Νιώθω πως αν πάω εκεί, θα "ξεχάσω" το web development όπως το ξέρω τωρα και  αν γίνει μια στραβή εκεί με τη LANSA θα έχω βιογραφικό που η γλώσσα αυτή δε θα πιάνει μια καθώς δε χρησιμοποιείται ιδιαίτερα στην Ελλάδα..και θα ξεκινήσω πάλι απ' τα 800€..

 

Συγνώμη για το σεντονακι, όλες οι γνώμες δέκτες.

Screenshot_2023-05-06-12-48-24-155_com.android.chrome.jpg

1. Θα πάρεις άμεσα καλύτερα χρήματα

2. Θα επεκτείνεις τους εργασιακούς σου ορίζοντες

3. Θα επεκτείνεις τις γνώσεις σου προσθέτοντας στο βιογραφικό σου άλλη μία γλώσσα

4. Αν θες να μάθεις react, κάντο στον ελεύθερο σου χρόνο.

Εγώ στη θέση σου θα άλλαζα θέση. +400 το μήνα είναι πολλά λεφτά. Και δεν βλέπω κάποιο μειονέκτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 2:44 ΜΜ, Predatorkill είπε

Απλα τα πραγματα:

Δουλειες που θα ζητησουν lansa:10

 

δουλειες που ζητανε react: απειρες

 

Αυτό διαβάζεται και ανάποδα όμως. Πόσους θα πρέπει να ανταγωνιστείς για μια θέση σε React και πόσους για την ίδια σε LANSA; Η δική που άποψη είναι ότι αν σε καλύπτει η θέση στα υπόλοιπα, το να μάθεις κάτι επιπλέον (ακόμα και παλιό) ποτέ δεν είναι κακό πόσο μάλλον σε μία αγορά με πολλά legacy συστήματα όπως είναι οι τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...