Προς το περιεχόμενο

Κουτί ΟΤΕ αλλαγή γραμμής με UTP


andreasgramer
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο σπίτι στο χωριό θέλω να αλλάξω την γραμμή.Βρήκα στο κουτί του ΟΤΕ απο που έρχεται η γραμμή θα ανεβάσω φωτογραφία η δικιά μου η γραμμή είναι αυτή που τα καλώδια είναι γυρισμένα με το χέρι το ερώτημα είναι τα υπόλοιπα ζευγάρια που είναι με την μονωτική ταινία τι ακριβώς είναι ;Είναι γραμμές για αλλά σπίτια ;γιατί θα ενώσω την γραμμή με scotchlok με το UTP αν είναι να το κάνω και σε αυτά εκτός αν δεν επηρεάζεται η γραμμή που αυτά πάντως όταν. τα κούνησα λίγα χάθηκε το σήμα για λιγο και μετά ξαναήρθε 

266AB52B-031E-479D-A595-7D3EDF2A9124.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, andreasgramer είπε

Καλησπέρα στο σπίτι στο χωριό θέλω να αλλάξω την γραμμή.Βρήκα στο κουτί του ΟΤΕ απο που έρχεται η γραμμή θα ανεβάσω φωτογραφία η δικιά μου η γραμμή είναι αυτή που τα καλώδια είναι γυρισμένα με το χέρι το ερώτημα είναι τα υπόλοιπα ζευγάρια που είναι με την μονωτική ταινία τι ακριβώς είναι ;Είναι γραμμές για αλλά σπίτια ;γιατί θα ενώσω την γραμμή με scotchlok με το UTP αν είναι να το κάνω και σε αυτά εκτός αν δεν επηρεάζεται η γραμμή που αυτά πάντως όταν. τα κούνησα λίγα χάθηκε το σήμα για λιγο και μετά ξαναήρθε 

266AB52B-031E-479D-A595-7D3EDF2A9124.jpeg

Αν εισαι σιγουρος οτι ειναι τα δικα σου μπορεις να συνδέσεις ενα Utp σε αυτα και να το πας στο ρουτερ σου. (μονο 2 καλωδια απο τα 8 ) . Τα αλλα πιθανόν να πανε σε αλλα σπιτια αν δεν μενεις σε μονο κατοικια και δεν χρειαζετε να τα πειραξεις. Εκτος και θες να τους πας utp και σε αυτους.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτά είναι τα τσέκαρα από την πρίζα μέσα στο σπίτι ναι είναι μονοκατοικία.Χρειάζεται να τα ενώσω με Scotchlok θα βοηθήσουν καθόλου την γραμμή μου η τα αφήνω όπως είναι με την μονωτική ;Πάντως δεν βλέπω να φέγγει κάποιο καλώδιο σε διπλανά σπίτια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 4:02 ΜΜ, andreasgramer είπε

Ναι αυτά είναι τα τσέκαρα από την πρίζα μέσα στο σπίτι ναι είναι μονοκατοικία.Χρειάζεται να τα ενώσω με Scotchlok θα βοηθήσουν καθόλου την γραμμή μου η τα αφήνω όπως είναι με την μονωτική ;Πάντως δεν βλέπω να φέγγει κάποιο καλώδιο σε διπλανά σπίτια .

Κακο δεν θα κανει να βαλεις Scotchlok 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/05/2023 at 16:02, andreasgramer said:

Ναι αυτά είναι τα τσέκαρα από την πρίζα μέσα στο σπίτι ναι είναι μονοκατοικία.Χρειάζεται να τα ενώσω με Scotchlok θα βοηθήσουν καθόλου την γραμμή μου η τα αφήνω όπως είναι με την μονωτική ;Πάντως δεν βλέπω να φέγγει κάποιο καλώδιο σε διπλανά σπίτια .

απλη λυση στριφτα με θερμοσυστελλομενο.καλη λυση με scotchlok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απάντηση αυτό που με νοιάζει πιο πολύ ειναι αν αν είναι γραμμές για αλλά σπίτια η σκέτα καλώδια γιατί το σπίτι είναι μονοκατοικία και καλώδιο δεν φεύγει πουθενά από το κουτί πάρα μόνο για το σπίτι μου.Εσυ μπροεις να καταλάβεις από την φωτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
On 15/05/2023 at 21:59, andreasgramer said:

Σε ευχαριστω για την απάντηση αυτό που με νοιάζει πιο πολύ ειναι αν αν είναι γραμμές για αλλά σπίτια η σκέτα καλώδια γιατί το σπίτι είναι μονοκατοικία και καλώδιο δεν φεύγει πουθενά από το κουτί πάρα μόνο για το σπίτι μου.Εσυ μπροεις να καταλάβεις από την φωτό ;

h φωτογραφια ειναι πολυ κοντινη.τι ισχυει τωρα.

α.αν εισαι το μονο σπιτι δηλαδη μονοκατοικια τοτε σιγουρα δεν παει αλλο ζευγαρι μεσα στο χωρο σου περα απο το ζευγαρι το δικο σου.

οποτε αν βλεπεις και αλλα ζευγαρια αυτο που μπορω να σκεφτω ειναι το παρακατω.

ερχεται ενα καλωδιο του οτε με πχ 5 ζευγαρια.μπαινει στο κουτι.στο ενα ζευγαρι ειναι το καλωδιο που παει στο σπιτι σου.αλλα 2 ζευγαρια πχ σταματανε εκει οποτε ειναι ανενεργα.μπορει ομως καποια ζευγαρια πχ τα υπολοιπα 2 να ενωνονται με αλλο καλωδιο παλι του οτε το οποιο παει στο επομενο/στα επομενα σπιτι/σπιτια.

σε καθε περιπτωση δεν σε νοιαζει για τα αλλα .εσυ φτιαχνεις το δικο σου με scotchlok ή θερμοσυστελόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, andreasgramer said:

Σε ευχαριστω πολύ αυτό έκανα τελικά τα αλλά τα άφησα όπως είναι και από ότι κατάλαβα ήταν ανενεργά 

δεν σε νοιαζουν τα αλλα.το δικο σου σε νοιαζει. ;) .δεν εχεις λογο να πειραξεις τα αλλα και να σε δει κανας γειτονας και να σου λεει μου χαλασες την γραμμη κτλ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...