Προς το περιεχόμενο

Access Point(?)


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum,

Υπάρχει καλώδιο Ethernet(με ίντερνετ) σε έναν εξωτερικό χώρο καφετέριας (~50τμ).

Μεχρι τώρα η κάλυψη γινόταν με το εργοστασιακό ρούτερ του ote αλλα του αλλάξαμε την θέση και πλέον είναι οριακή η εμβέλεια.

Θα ήθελα μια συσκευή να διαμοιραζει το ίντερνετ με wifi.

Δεν ξέρω εάν έχει σημασία αλλά υπολογίζω να συνδεοντε ~20 συσκευες.

Ιδανικά θα με βολεύει η αγορά να γίνει από e-shop/plaisio.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καφετερια και σοβαρη δουλεια θα πηγαινα ειτε mikrotik ειτε ubiquiti. ουτε tp link ουτε δευτερο router

7 hours ago, nyne said:

αν δεν παιζει ap mode τοτε  not a good choice  γιατι θα εχει 2 router αρα 2 nat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 6:44 ΜΜ, poulinos είπε

για καφετερια και σοβαρη δουλεια θα πηγαινα ειτε mikrotik ειτε ubiquiti. ουτε tp link ουτε δευτερο router

αν δεν παιζει ap mode τοτε  not a good choice  γιατι θα εχει 2 router αρα 2 nat

Σίγουρα αυτο ειναι το ιδανικό. Αλλά δεν νομίζω ότι ούτε το interface ούτε το set-up είναι φιλικό προς έναν απλό χρήστη. Ειδικά το mikrotik. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/05/2023 at 00:41, ubuntistas said:

Σίγουρα αυτο ειναι το ιδανικό. Αλλά δεν νομίζω ότι ούτε το interface ούτε το set-up είναι φιλικό προς έναν απλό χρήστη. Ειδικά το mikrotik. 

του mikrotik πραγματι δεν ειναι τοσο ευχρηστο.το ubiquiti ειναι πολυ πιο απλο και κατανοητο. αν ηταν να παω σε κατι πιο απλο θα προτιμουσα κανα Fritz παρα tp link. μετα παιζουν και draytek.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2023 στις 1:14 ΠΜ, poulinos είπε

του mikrotik πραγματι δεν ειναι τοσο ευχρηστο.το ubiquiti ειναι πολυ πιο απλο και κατανοητο. αν ηταν να παω σε κατι πιο απλο θα προτιμουσα κανα Fritz παρα tp link. μετα παιζουν και draytek.

Από την μια δεν έχεις άδικο, από την άλλη με το απλό ρούτερ της cosmote δεν είχαμε καποιο πρόβλημα μέχρι σήμερα οπότε νομίζω πως δεν επιβαλετε κάτι εξεζητημένο.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην ζεσταίνεστε υπερβολικά και να είναι εύκολο το set up(από ubiquity έχω κακή εμπειρία λόγο δικής μου ασχετοσυνης)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, @topos said:

Από την μια δεν έχεις άδικο, από την άλλη με το απλό ρούτερ της cosmote δεν είχαμε καποιο πρόβλημα μέχρι σήμερα οπότε νομίζω πως δεν επιβαλετε κάτι εξεζητημένο.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην ζεσταίνεστε υπερβολικά και να είναι εύκολο το set up(από ubiquity έχω κακή εμπειρία λόγο δικής μου ασχετοσυνης)

 

αν εχεις καποιο παλιο router τοτε μπορεις να το κανεις access point.αν θες κατι απλο πας σε tp link μετα αρκει να ειναι Dual band.

παντα μιλαμε για access point και οχι για router. τα Repeater της tp link επισης παιζουν και ως access points.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...