Προς το περιεχόμενο

Η ΕΕ στέλνει αυστηρή προειδοποίηση στην Apple σχετικά με τη φόρτιση μέσω USB-C στα νέα iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι και εγώ υπέρ της ενιαίας θύρας φόρτισης αλλά αυτή θα έπρεπε να είναι η lighting. Έχει ένα σχεδιαστικό πλεονέκτημα που απορώ πως δεν το σκέφτηκαν για το usb-c, και εξηγώ. Κλασσική περίπτωση η θύρα φόρτισης να έχει πιάσει διάφορα (κυρίως ίνες) από το βάλε βγάλε στη τσέπη. Το usb C έχοντας το αρσενικό μέσα στη θύρα και όχι στο καλώδιο (όπως το lightning) είναι πολύ πιο δύσκολο να καθαριστεί και έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να του κάνεις ζημιά.

Ότι και να λέμε είναι νο1 γιατί σκέφτεται και τις λεπτομέρειες.

Επεξ/σία από harisma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ο συμφορητης ξέρει ακριβώς γιατί μιλάει και δεν βασίζεται σε προϊόντα - εξαιρέσεις που έτσι και αλλιώς οι ίδιοι περιορισμοί ισχύουν σε όλες τις εταιρίες…

Εγώ βλέπω άλλο ένα θέμα Apple και όπως υπάρχουν οι haters που γράφουν αυτά που γράφουν, έτσι υπάρχετε και εσείς οι οπαδοί που πάλι γράφετε αυτά που γραφετε.

Δεν είναι τυχαίο που πάντα αποφεύγετε να κάνετε κριτική προς αυτή την άγια εταιρεία και ψάχνετε τέτοια σχόλια όπως το πιο πίσω για να το πάτε αλλού. Τώρα το πήγαμε στον Μπάμπη με τα ανταλλακτικά....

Ο οπαδισμός σε τέτοιες στάσεις μεγαλο εταιρειών κατά μας είναι που πρέπει να ανησυχει πραγματικά συμφορουμίτη, και όχι τι καταλαβαίνει ο καθένας από τους τίτλους που διαβάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγώ βλέπω άλλο ένα θέμα Apple και όπως υπάρχουν οι haters που γράφουν αυτά που γράφουν, έτσι υπάρχετε και εσείς οι οπαδοί που πάλι γράφετε αυτά που γραφετε.

Δεν είναι τυχαίο που πάντα αποφεύγετε να κάνετε κριτική προς αυτή την άγια εταιρεία και ψάχνετε τέτοια σχόλια όπως το πιο πίσω για να το πάτε αλλού. Τώρα το πήγαμε στον Μπάμπη με τα ανταλλακτικά....

Ο οπαδισμός σε τέτοιες στάσεις μεγαλο εταιρειών κατά μας είναι που πρέπει να ανησυχει πραγματικά συμφορουμίτη, και όχι τι καταλαβαίνει ο καθένας από τους τίτλους που διαβάζει.

Φίλε μου μιας και αναφέρεσαι και σε εμένα να πώ και δεν είμαι καθόλου fan boy της Apple (απο τα 15 χρόνια που έχω smartphones, μονο τα τελευταια 3 έχω iphone) και όταν θα κάνει κάτι στραβό θα το πώ. Απλά δεν μου αρεσει να γράφονται πράγματα που δεν ισχύουν και να διμιουργούνται λάθος εντυπώσεις με ψέματα. Όταν γράφτηκε πιο πάνω ότι η Apple ρίχνει επίτηδες την απόδοση για να σε κάνει να αγοράσεις το επόμενο μοντέλο ή οτι καταστρέφει επίτηδες τις μπαταρίες της ή οτι σου απαγορεύει να πας σε άλλο service εκτός απο το δικό της, ε πως να το κάνουμε ειναι παραπληροφόρηση.  Εκει και μόνο θα γράψω τι πραγματικά ισχύει...

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγώ βλέπω άλλο ένα θέμα Apple και όπως υπάρχουν οι haters που γράφουν αυτά που γράφουν, έτσι υπάρχετε και εσείς οι οπαδοί που πάλι γράφετε αυτά που γραφετε.

Δεν είναι τυχαίο που πάντα αποφεύγετε να κάνετε κριτική προς αυτή την άγια εταιρεία και ψάχνετε τέτοια σχόλια όπως το πιο πίσω για να το πάτε αλλού. Τώρα το πήγαμε στον Μπάμπη με τα ανταλλακτικά....

Ο οπαδισμός σε τέτοιες στάσεις μεγαλο εταιρειών κατά μας είναι που πρέπει να ανησυχει πραγματικά συμφορουμίτη, και όχι τι καταλαβαίνει ο καθένας από τους τίτλους που διαβάζει.

Μα δεν διαφωνώ στην ουσία της είδησης για εννιαίο USB, το πρόβλημα μου είναι, και το έχω ρωτήσει τόσες μα τόσες φορές και απάντηση δεν πήρα…

Σήμερα οι συσκευές της πχ Samsung εκμεταλλεύονται 100% τους άλλους φορτιστές?

Ρωτάω γιατί σε Samsung συσκευή έχω βάλει Xiaomi και δεν φορτίζει όπως με τον δικό του…

Πραγματικά μιλάμε για την Apple και δεν ξέρουμε καν τι και πως λειτουργούν οι άλλες εταιρίες που ανάμεσα και στις δικές τους συσκευές οι φορτιστές δεν είναι φορτίζουν το ίδιο (έχω παράδειγμα S10 και S22)…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Φίλε μου μιας και αναφέρεσαι και σε εμένα να πώ και δεν είμαι καθόλου fan boy της Apple (απο τα 15 χρόνια που έχω smartphones, μονο τα τελευταια 3 έχω iphone) και όταν θα κάνει κάτι στραβό θα το πώ. Απλά δεν μου αρεσει να γράφονται πράγματα που δεν ισχύουν και να διμιουργούνται λάθος εντυπώσεις με ψέματα. Όταν γράφτηκε πιο πάνω ότι η Apple ρίχνει επίτηδες την απόδοση για να σε κάνει να αγοράσεις το επόμενο μοντέλο ή οτι καταστρέφει επίτηδες της μπαταρίες της ή οτι σου απαγορεύει να πας σε άλλο service εκτός απο το δικό της, ε πως να το κάνουμε ειναι παραπληροφόρηση που συνήθως διμηουργείται από άσχετους.  Εκει μόνο θα γράψω τι πραγματικά ισχύει...

Εγώ πάντως συμφορουμίτη τα τελευταία 3χρόνια που έχεις Iphone οπως λές, δεν σε θυμάμαι πολλές φορές(μην πω σχεδόν καθόλου), να πεις κάτι στραβό, όπως και ο από πάνω συμφορουμίτης. Και μην μου πεις ότι ότι κάνει είναι σωστό, και σπάνια να κάνει κάτι στραβό.

Ούτε είδα πχ κάποιο σχόλιο σας στην εδώ είδηση για τους υποτιθεται περιορισμούς που ακούγονται για την τελευταία και κατα ιδρωμένη Apple με την typeC θύρα στα επόμενα iphone, την οποία φυσικά με το ζόρι βάζει, αλλιώς ακόμα lightning θα είχαμε ή θα την έβγαζε τελείως όπως έβγαλε και την Sim πέρυσι στην Αμερική.

Και για το σχόλιο του πιο πίσω συμφορουμίτη, έστω ότι συμφωνούμε ότι ήταν ας πούμε σχόλιο xiaomi fan και δεν ήταν 100% σωστό, πατάει πάνω σε κακή προιστορία αυτής της εταιρείας και στο κομμάτι των επισκευών όπως ανέφερα πιο πίσω, και στις εγγυήσεις, και στα περι downgrade(ασχέτως του αν ήταν τελικά το θέμα επικοινωνιακό ή όχι), και πάει λέγοντας.

Και εννοείται ότι και ο ανταγωνισμός δεν είναι άγιος, αν και σε σχέση με κάτι τέτοια όπως αυτό το άρθρο, τον κάνει να είναι άγιος.

 

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δεν διαφωνώ στην ουσία της είδησης για εννιαίο USB, το πρόβλημα μου είναι, και το έχω ρωτήσει τόσες μα τόσες φορές και απάντηση δεν πήρα…

Σήμερα οι συσκευές της πχ Samsung εκμεταλλεύονται 100% τους άλλους φορτιστές?

Μπορεις να ρίξεις μια ματιά στο γνωστό gsmarena στο κομμάτι charging speed που εχει κάνει δοκιμές και με τον επίσημο Samsung και με ένα 3ο στα 65W. Και με τους 2 πάνω κάτω ίδια ώρα του πήρε να φορτίσει πλήρως, απλά είχε διαφορετικές αυξομειώσεις στο πρώτο μισάωρο.

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s23_ultra-review-2526p3.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harisma είπε

Είμαι και εγώ υπέρ της ενιαίας θύρας φόρτισης αλλά αυτή θα έπρεπε να είναι η lighting. Έχει ένα σχεδιαστικό πλεονέκτημα που απορώ πως δεν το σκέφτηκαν για το usb-c, και εξηγώ. Κλασσική περίπτωση η θύρα φόρτισης να έχει πιάσει διάφορα (κυρίως ίνες) από το βάλε βγάλε στη τσέπη. Το usb C έχοντας το αρσενικό μέσα στη θύρα και όχι στο καλώδιο (όπως το lightning) είναι πολύ πιο δύσκολο να καθαριστεί και έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να του κάνεις ζημιά.

Ααακριβώς. Για τακτική χρήση φόρτισης η Lightning είναι πολύ καλύτερη θύρα. Αλλά δυστυχώς, μην επιτρέποντας τη χρήση της από τρίτους, η Apple «έβαλε τα χέρια της κι έβγαλε τα μάτια της» που λέμε. Οπότε τώρα θα φάμε στη μάπα το USB-C απ' ότι φαίνεται, θέμε δε θέμε.

Είναι ο ίδιος λόγος που δε θέλαμε το Micro-USB σαν universal επιλογή για όλα τα κινητά πριν χρόνια, τη στιγμή που η Ε.Ε. (αλλά και οι 'droidάδες) πίεζαν για την καθολική υϊοθέτησή του. Διότι είναι μία βλακεία και μισή. Ευαίσθητο και δύσχρηστο.

Το USB-C είναι σαφέστατα ανώτερο, αυτό δε τίθεται σαν θέμα συζήτησης. Αλλά για φόρτιστη παραμένει υποδεέστερο του Lightning.

Όταν όμως σαν εταιρεία πας «μόνη μου και όλοι σας», καλά να πάθεις. Αλλά εμείς οι χρήστες σου τι φταίμε; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγώ πάντως συμφορουμίτη τα τελευταία 3χρόνια που έχεις Iphone οπως λές, δεν σε θυμάμαι πολλές φορές(μην πω σχεδόν καθόλου), να πεις κάτι στραβό, όπως και ο από πάνω συμφορουμίτης. Και μην μου πεις ότι ότι κάνει είναι σωστό, και σπάνια να κάνει κάτι στραβό.

Ούτε είδα πχ κάποιο σχόλιο σας στην εδώ είδηση για τους υποτιθεται περιορισμούς που ακούγονται για την τελευταία και κατα ιδρωμένη Apple με την typeC θύρα στα επόμενα iphone, την οποία φυσικά με το ζόρι βάζει, αλλιώς ακόμα lightning θα είχαμε ή θα την έβγαζε τελείως όπως έβγαλε και την Sim πέρυσι στην Αμερική.

Και για το σχόλιο του πιο πίσω συμφορουμίτη, έστω ότι συμφωνούμε ότι ήταν ας πούμε σχόλιο xiaomi fan και δεν ήταν 100% σωστό, πατάει πάνω σε κακή προιστορία αυτής της εταιρείας και στο κομμάτι των επισκευών όπως ανέφερα πιο πίσω, και στις εγγυήσεις, και στα περι downgrade(ασχέτως του αν ήταν τελικά το θέμα επικοινωνιακό ή όχι), και πάει λέγοντας.

Και εννοείται ότι και ο ανταγωνισμός δεν είναι άγιος, αν και σε σχέση με κάτι τέτοια όπως αυτό το άρθρο, τον κάνει να είναι άγιος.

 

Μπορεις να ρίξεις μια ματιά στο γνωστό gsmarena στο κομμάτι charging speed που εχει κάνει δοκιμές και με τον επίσημο Samsung και με ένα 3ο στα 65W. Και με τους 2 πάνω κάτω ίδια ώρα του πήρε να φορτίσει πλήρως, απλά είχε διαφορετικές αυξομειώσεις στο πρώτο μισάωρο.

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s23_ultra-review-2526p3.php

έχω άποψη γιατί έχω και το s10 και το S22 όπως και το iPhone 12 mini… στο mini είναι το μόνο που δεν βλέπω διαφορετική συμπεριφορά αναλόγως τον φορτιστή που χρησιμοποιώ…

ΥΓ: Θα σου πρότεινα από εδώ και πέρα να με διαβάζεις λίγο πιο προσεκτικά, μιας και ακόμα και με τον @koutsisεχω έρθει σε αντιπαράθεση σε θέματα Apple χωρίς να με κατατάξει σε κάποιο στρατόπεδο… 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple κάνει χειρότερα και από κακομαθημένο παιδάκι που θέλει να γίνεται πάντα το δικό του.

Αναφορά σε κείμενο

Ο τεχνολογικός γίγαντας φέρεται να σχεδιάζει να εφαρμόσει την πιστοποίηση MFi (Made for iPhone) στη γκάμα των αξεσουάρ USB-C, γεγονός που έχει οδηγήσει πολλούς να υποθέσουν ότι οι φορτιστές που παράγονται από την ίδια την Apple θα επέτρεπαν ταχύτερες ταχύτητες φόρτισης στο iPhone 15 από ό,τι οι φορτιστές τρίτων κατασκευαστών. 

Τραγικό το τι βλακεία μπορεί να σκαρφιστεί μια εταιρία για να σε δέσει ακόμα και σε έναν φορτιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Diavolos666 said:

Το πρωτόκολλο USB-C είναι Universal, τα watt του φορτιστή είναι συγκεκριμένα και αυτά που επιτρέπουν την γρήγορη φόρτιση.

Υποθετω και η μπαταρια εκ κατασκευης εχει καποιες αντοχες στην υγεια της 

3 hours ago, Fulgore said:

άζουμε εδώ και καιρό αυτά, ακόμα και εμείς που έχουν πιάσει τα χέρια μας iphone, γιατί όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με τις συσκευές αυτές καθαυτές, αλλά με την ίδια την Apple και τις αποφάσεις της.

Γιατι ως γνωστων η συσκευη αυτη και η ασφαλεια της δεν εχει να κανει με πολιτικες της μαμας εταιριας του σε ποιον επιτρεπει να μπει στους σερβερ της και να τους χρησιμοποιησει ας πουμε για την athenacard ή to nfc κτλ. 
 

επισης να σε ενημερωσω πως μια νομοθεσια που επιβαλλει 2 αντι για 1 χρονο και φορτιστη ειναι μια νομοθεσια που σου επιβαλλει να πληρωνεις πολυ πιο ακριβο το αιφονι. Εκτος και αν πιστευεις πως η ΕΕσσδ βαζει την εξτρα εγγυηση απο την τσεπη της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, AtiX said:

Σήμερα οι συσκευές της πχ Samsung εκμεταλλεύονται 100% τους άλλους φορτιστές?

Ρωτάω γιατί σε Samsung συσκευή έχω βάλει Xiaomi και δεν φορτίζει όπως με τον δικό του…

Φυσικά ρε Atix και δεν δουλεύει. Άλλη τεχνολογία φόρτισης η μία άλλη η άλλη. Πίσω απ' το φορτιστή και την συσκευη υπάρχει ένα πρωτόκολο επικοινωνίας όπου κάνει εφικτή την ταχύτερη φόρτιση καθώς απαιτεί αύξηση της τάσης απ' την μεριά του φορτιστή. Ωστόσο το επόμενο βήμα μιας και πήγαμε στην κοινή θύρα είναι να πάμε και στο κοινό πρωτόκολο φόρτισης. Έχει όμως διαφορά να γίνεται σε επίπεδο καλωδίου αφού δεν υπάρχει κανένας λόγος.

4 hours ago, koutsis said:

Με ποιό λογισμικό καταστρέφει όλο το καλό hardware που έχει μέσα η κάθε συσκευή της? 🤔

Με το κομμάτι αυτό που δήθεν αποτρέπει restart στο κινητό. Με το κομμάτι αυτό που δεν δέχεται OEM parts κτλ. Τα μικρά προγραμματάκια μέσα στο κινητό είναι λογισμικό. Λειτουργικό είναι το σύνολο του συστήματος δηλ. το iOS για το οποίο και αγοράζεις το κινητό.
Αν για παράδειγμα κάνεις update στην εφαρμογή Contacts κάνεις αναβάθμιση λογισμικού. Αν βάλεις το καινούργιο iOS κάνεις αναβάθμιση λειτουργικού.

4 hours ago, harisma said:

Είμαι και εγώ υπέρ της ενιαίας θύρας φόρτισης αλλά αυτή θα έπρεπε να είναι η lighting. Έχει ένα σχεδιαστικό πλεονέκτημα που απορώ πως δεν το σκέφτηκαν για το usb-c, και εξηγώ. Κλασσική περίπτωση η θύρα φόρτισης να έχει πιάσει διάφορα (κυρίως ίνες) από το βάλε βγάλε στη τσέπη. Το usb C έχοντας το αρσενικό μέσα στη θύρα και όχι στο καλώδιο (όπως το lightning) είναι πολύ πιο δύσκολο να καθαριστεί και έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να του κάνεις ζημιά.

Ότι και να λέμε είναι νο1 γιατί σκέφτεται και τις λεπτομέρειες.

Γενικά ότι και να βάλεις μέσα είτε lightning είτε σε type-C θύρα χωρίς να κοιτάς με στερεοσκόπιο έχεις τεράστιες πιθανότητες να κάνεις ζημιά. Προτίμησε αέρα είναι πιο ασφαλής.

Δεν είναι φυσικά το νο1 καθώς έχει περιορισμούς τόσο στην μεταφορά δεδομένων όσο και στην φόρτιση. Το ζήτημα είναι να έχουμε όλοι ένα βύσμα και να επιλέξουμε το καλύτερο. Τώρα να επιλέξουμε το lightning μόνο και μόνο για να βάζουμε τσιμπιδάκια, οδοντογλυφίδες πιρούνια και δεν ξέρω και γω τι άλλο δεν μπορεί να γυρίσει υπέρ του την ζυγαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Φυσικά ρε Atix και δεν δουλεύει. Άλλη τεχνολογία φόρτισης η μία άλλη η άλλη. Πίσω απ' το φορτιστή και την συσκευη υπάρχει ένα πρωτόκολο επικοινωνίας όπου κάνει εφικτή την ταχύτερη φόρτιση καθώς απαιτεί αύξηση της τάσης απ' την μεριά του φορτιστή. Ωστόσο το επόμενο βήμα μιας και πήγαμε στην κοινή θύρα είναι να πάμε και στο κοινό πρωτόκολο φόρτισης. Έχει όμως διαφορά να γίνεται σε επίπεδο καλωδίου αφού δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Δεν κατάλαβα ρε manoli, κατηγορούμε για περιορισμούς κάποιον που ακόμα δεν έχουμε δει τι θα παρουσιάσει και τους άλλους που το χρησιμοποιούν ήδη τους δικαιολογούμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Βάζεις απλά ένα καλώδιο και ένα μετρητή ρεύματος ή μια εφαρμογή στο κινητό και το ελέγχεις.

Όταν υπάρχει ένα κοινό πρότυπο συνδεσιμότητας, αλλά μια εταιρεία χωρίς λόγο βάζει πάνω σε αυτό λογισμικό για την μη ορθή λειτουργία του, μπορεί η επιτροπή έρευνας και ανταγωνισμού να κινηθεί εναντίων της apple καθώς ακολουθεί εσκεμένα μονωπολιακή πωλική.

Τώρα εδώ που τα λέμε η στάνταρ φόρτιση χωρίς κάποιο λειτουργικό είναι στα 5V 2A. Τόσο τραβάνε όλα τα κινητά. Μέχρι και τα 20W που με το ζόρι υποστηρίζει η Apple είνα ακόμη πιο ψηλά οπότε έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί το κατάλληλο πρωτόκολο επικοινωνίας φορτιστή κινητού όπως και στα android υπάρχει για παράδειγμα το Quick Charge 3.0 . Είναι όμως αδιανόητο να βάλουμε χωρίς λόγο λογισμικό και στο καλώδιο.

Δεν εννοώ πως θα το ελέγξουν τεχνικά αλλά νομικά.

Το λογισμικό είναι στη συσκευή όχι στο καλώδιο.

Επίσης υπάρχουν ήδη usb-c καλώδια που υπστηρίζουν έως 2Α και άλλα που υποστηρίζουν έως 5Α.

Σκέφτονται να καταργήσουν τα πρώτα ή θα περιορίσουν την φόρτιση στα 2Α;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...