Προς το περιεχόμενο

Η Western Digital ενημερώνει τους χρήστες για παραβίαση των προσωπικών τους δεδομένων


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φήμες θέλουν οι γύφτοι Hackers που πιάστηκαν σε τσαντίρια στη Santa Barbara και το Μενίδι να έχουν άμεση σχέση με το περιστατικό. Καθ' ομολογίαν του ενός εκ των συλληφθέντων μάλιστα, αναφέρθηκε μεταξύ άλλων ότι βαρέθηκαν να ασχολούνται με πλαστικά τραπεζοκαθίσματα, καρπούζια και πάσης φύσεως οπωροκηπευτικά και θέλησαν να μπουν δυναμικά στο κομμάτι του ψηφιακού εγκλήματος.......😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silentstorm είπε

WD: Οτι μπορούμε κάνουμε... 😂  😂   😂   😂 
Ασε παθών και εγώ, δεν μπορείς παρα να το διασκεδάσεις στο τέλος.

Τι να διασκεδάσω? Wd p10 4tb τον χρησιμοποίησα μια φορά να περάσω όλα μου τα αρχεία 1tb γιατί χάλασε ο παλιός wd και στο τέλος χάλασε και αυτός. Καλύτερα σαν τους παπούδες να πήγαινα να τυπώσω 1500 φωτός και τα αρχεία να τα γράψω σε dvd.  

33 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Μου έχουν χαλάσει όλοι οι δίσκοι απ' όλες τις μάρκες. Toshiba, Maxtor, Hitachi, Samsung, Seagate και φυσικά WD.
Σταματήστε να ρίχνετε στις εταριείες την δική σας ανευθυνότητα που δεν κρατάτε backup.

Internet Explorer ? :P

https://i.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/038/932/tco_-_2021-11-24T113041.108.jpg

Φίλε μου σε 2 δίσκους wd είχα back up, δούλεψαν λίγες ώρες μόνο για τα εν λόγω back up και μετά λύπης μου διαπιστώνω μετά από 2-3 μήνες ότι έχουν χαλάσει. Ούτε έπεσαν κάτω, ούτε άλλη ζημιά από κακή χρήση είχαν. Προσωπικά μετά από 20+ δίσκους, μόνο οι wd μου έβγαλαν ζημιές (πλην ενός wd my passport wireless που είναι σκυλί)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Billyrouf είπε

Τι να διασκεδάσω? Wd p10 4tb τον χρησιμοποίησα μια φορά να περάσω όλα μου τα αρχεία 1tb γιατί χάλασε ο παλιός wd και στο τέλος χάλασε και αυτός. Καλύτερα σαν τους παπούδες να πήγαινα να τυπώσω 1500 φωτός και τα αρχεία να τα γράψω σε dvd.  

Φίλε μου σε 2 δίσκους wd είχα back up, δούλεψαν λίγες ώρες μόνο για τα εν λόγω back up και μετά λύπης μου διαπιστώνω μετά από 2-3 μήνες ότι έχουν χαλάσει. Ούτε έπεσαν κάτω, ούτε άλλη ζημιά από κακή χρήση είχαν. Προσωπικά μετά από 20+ δίσκους, μόνο οι wd μου έβγαλαν ζημιές (πλην ενός wd my passport wireless που είναι σκυλί)

Είναι πολύ πιθανών να τους έκαψες εκεί που τους έβαλες ή να τους έκανες φθορές στις πλακέτες εκεί που τους είχες. Μπορεί κάποιος να τους έριξε από εκεί που είχες και απλά να τους τοποθέτησε πάλι στο ράφι ή στο κουτί που ήταν. Γενικά δεν είναι ότι δεν έχω δει δίσκο να χαλάει σε ακινησία, αλλά είναι τόσο σπάνιο και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι κάποιος δεν έβαλε το χεράκι του όσο ήταν σε ακινησία, ειδικά αν κολλάει ακίδα!
Πάντως δεν σου μιλάω μόνο για τους δικούς μου δίσκους. Προσωπικά έχω ένα κουτί στο εργαστήριο για ανταλλακτικά και υπάρχουν σχεδόν όλες οι μάρκες μέσα. Αλλά σε πελάτες που έχω αλλάξει ίσως και εκατοντάδες δεν μπορώ να σου πω ότι υπάρχει κάποια μάρκα η οποία υπερτερεί ή υστερεί απ' την άλλη. Παλαιότερα και γω τα είχα βάλει με τους Seagate αλλά μάλλον ιδέα μου ήταν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Είναι πολύ πιθανών να τους έκαψες εκεί που τους έβαλες ή να τους έκανες φθορές στις πλακέτες εκεί που τους είχες. Μπορεί κάποιος να τους έριξε από εκεί που είχες και απλά να τους τοποθέτησε πάλι στο ράφι ή στο κουτί που ήταν. Γενικά δεν είναι ότι δεν έχω δει δίσκο να χαλάει σε ακινησία, αλλά είναι τόσο σπάνιο και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι κάποιος δεν έβαλε το χεράκι του όσο ήταν σε ακινησία, ειδικά αν κολλάει ακίδα!
Πάντως δεν σου μιλάω μόνο για τους δικούς μου δίσκους. Προσωπικά έχω ένα κουτί στο εργαστήριο για ανταλλακτικά και υπάρχουν σχεδόν όλες οι μάρκες μέσα. Αλλά σε πελάτες που έχω αλλάξει ίσως και εκατοντάδες δεν μπορώ να σου πω ότι υπάρχει κάποια μάρκα η οποία υπερτερεί ή υστερεί απ' την άλλη. Παλαιότερα και γω τα είχα βάλει με τους Seagate αλλά μάλλον ιδέα μου ήταν.

Από πέσιμο/χτύπημα δεν υπάρχει περίπτωση γιατί ήταν σε κουτί/συρτάρι και δεν τους πείραξε κανείς, ούτε υγρασίες πήραν . Τώρα εάν ένας δίσκος (ανεξαρτήτου μάρκας) με μόνο 3 ώρες χρήση χαλάει τόσο εύκολα, πραγματικά δεν ξέρω πως αλλιώς να κρατάω back up.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως αν βγουν στη γύρα προσωπικά ή ευαίσθητα αρχεία κάποιων που είναι οπαδοί της "ασφάλειας στο σύννεφο" δε θα έχουν πρόβλημα. Το να μοιράζεται κανείς... δεν είναι κακό 😅.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dear customer, υπήρξε μια απρογραμμάτιστη λήψη αντιγράφου ασφαλείας απο αδιευκρίνιστη πηγή σαν επιπλέον προστασία απο ενδεχόμενη απώλεια δεδομένων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο off-topic αλλά μια που μιλάμε για εταιρεία δίσκων backup και δεδομένα πιστεύω θα μου το συγχωρήσετε.

Τα backup χρειάζονται για τις προσωπικές μας αναμνήσεις.
Όταν κάποιος φύγει από την ζωή θα πάνε στα σκουπίδια οι δίσκοι του ως αχρηστοι.
Κανένας δεν πρόκειται ούτε καν να τους κοιτάξει.

Πριν λίγο καιρό είχα βρει δίπλα σε κάδο πεταμένη μια εργαλειοθήκη γεμάτη παλιά εργαλεία, όλα λειτουργικά.
Πέθανε ο παππούς στην γειτονιά και οι συγγενείς πέταξαν ως άχρηστη την εργαλειοθήκη με τα κατσαβίδια και τις πένσες του...

Δεν τα κράτησαν οι αθεόφοβοι ούτε καν αν χρειαστεί να σφίξουν μια βίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vsterg είπε

Λίγο off-topic αλλά μια που μιλάμε για εταιρεία δίσκων backup και δεδομένα πιστεύω θα μου το συγχωρήσετε.

Τα backup χρειάζονται για τις προσωπικές μας αναμνήσεις.
Όταν κάποιος φύγει από την ζωή θα πάνε στα σκουπίδια οι δίσκοι του ως αχρηστοι.
Κανένας δεν πρόκειται ούτε καν να τους κοιτάξει.

Πριν λίγο καιρό είχα βρει δίπλα σε κάδο πεταμένη μια εργαλειοθήκη γεμάτη παλιά εργαλεία, όλα λειτουργικά.
Πέθανε ο παππούς στην γειτονιά και οι συγγενείς πέταξαν ως άχρηστη την εργαλειοθήκη με τα κατσαβίδια και τις πένσες του...

Δεν τα κράτησαν οι αθεόφοβοι ούτε καν αν χρειαστεί να σφίξουν μια βίδα.

τι ειναι βιδα ? τι ειναι κατσαβιδι ?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, stefanos_th said:

τι ειναι βιδα ? τι ειναι κατσαβιδι ?

* off topic

Θα απαγορεύεται δια ροπάλου η επισκευή σε λίγα χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 hours ago, pant13 said:

* off topic

Θα απαγορεύεται δια ροπάλου η επισκευή σε λίγα χρόνια. 

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η ΕΕ ψήνεται για αντίστοιχο "right to repair" με τις ΗΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2023 στις 12:41 ΜΜ, divnt είπε

 

Το 2014 δεν είχαν hackάρει iCloud λογαριασμούς κάποιων διάσημων και διαρρεύσει φωτογραφίες τους;

Μάλλον δεν ξέρετε τι έγινε και τα αμολάτε έτσι. Υπόθεση phishing ήταν, δεν είχε σχέση με την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2023 στις 3:01 ΜΜ, Billyrouf είπε

Από πέσιμο/χτύπημα δεν υπάρχει περίπτωση γιατί ήταν σε κουτί/συρτάρι και δεν τους πείραξε κανείς, ούτε υγρασίες πήραν . Τώρα εάν ένας δίσκος (ανεξαρτήτου μάρκας) με μόνο 3 ώρες χρήση χαλάει τόσο εύκολα, πραγματικά δεν ξέρω πως αλλιώς να κρατάω back up.  

3 σημεία. Συσκευή, Δίσκος, Cloud. Αν έχασες τα αρχεία σου και ήταν μόνο σε αυτό τον δίσκο, δεν κρατούσες backup.

14 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Μάλλον δεν ξέρετε τι έγινε και τα αμολάτε έτσι. Υπόθεση phishing ήταν, δεν είχε σχέση με την apple.

Έγινε phishing ταυτόχρονα σε 10000+ λογαριασμούς. . . . . . . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...