Προς το περιεχόμενο

Retro PC με Win98se - download ή εξαγωγή ήδη εγκατεστημένων drivers


Alchemist`

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έπεσε στα χέρια μου ένα Toshiba Equium 3300m. Είναι λειτουργικό και μπουταρει σε windows 98 κανονικά. Δεν το έχω πειράξει καθόλου, από το dxdiag βλέπω οτι έχει έναν pentium 3 800mhz, 183???mb ram και μια S3 pro savage pm133.

Μου δώσανε απλά το tower χωρίς cd manual κλπ παρελκόμενα... Θέλω να βγάλω τον υπάρχοντα hdd αφενός λόγω αξιοπιστίας και αφετέρου για να μείνουν τα αρχεία ως έχουν και να κάνω clean install των windows σε νέο δίσκο. Το θέμα είναι ότι drivers δεν βρίσκω πουθενά...

Ξέρετε κάποιο έμπιστο site για παλιά drivers χωρίς malware?

Μπορώ με κάποιο τρόπο να κάνω εξαγωγή των ήδη εγκατεστημένων drivers από τα windows? Πχ αν πάρω αντίγραφο των dll που μου κατονομάζει ως driver της κάθε συσκευής ο device manager θα μπορέσω να τα περάσω σε μια νέα εγκατάσταση των Windows? Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Alchemist`
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω λινκ είναι τα πλήρη στοιχεία του toshiba.

https://www.backoffice.be/prod_uk/Toshiba/pv1063e1-d96be_toshiba_equium_3300m_mt_1_x_piii_1_ghz_.asp

Ψάξε στα site με drivers για τις συσκευές που αναφέρει (π.χ. SOUND: ADI 1881, VGA: S3 SAVAGE 4 κτλ) και μετά προχώρα. Να ξέρεις ότι τα 8άρια δεν υποστήριζαν boot from cd και είχαν μια δισκέτα με την οποία μπούταρες (ΑΝ το floppy δούλευε και AN η δισκέτα δεν είχε πρόβλημα) και επέλεγες start with cd support για να πας από command με cd στο cdrom drive και να τρέξεις από εκεί το setup. Δεν θυμάμαι μόνο αν πριν το setup έπρεπε να κάνεις και fdisk για να προετοιμάσεις τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...