Προς το περιεχόμενο

Cosmote wi-fi calling, τι είναι αυτό?


tzitzikas2
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Ukforthemoment,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω ένα κινητό Motorola g32 και το τελευταίο διάστημα όταν είμαι συνδεδεμένος σε wi-fi πάνω δεξιά μου βγάζει κάποιες φορές ένα ακουστικό τηλεφώνου με ένα σύμβολο και αν σύρω την μπάρα τον εικονιδίων προς τα κάτω γράφει "Cosmote wi-fi calling". Μετά μπορεί να γράψει στη θέση του LTE με ένα σύμβολο απο πάνω που δεν μπορώ να το διαβάσω. Τι είναι αυτό? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
20 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Έχω ένα κινητό Motorola g32 και το τελευταίο διάστημα όταν είμαι συνδεδεμένος σε wi-fi πάνω δεξιά μου βγάζει κάποιες φορές ένα ακουστικό τηλεφώνου με ένα σύμβολο και αν σύρω την μπάρα τον εικονιδίων προς τα κάτω γράφει "Cosmote wi-fi calling". Μετά μπορεί να γράψει στη θέση του LTE με ένα σύμβολο απο πάνω που δεν μπορώ να το διαβάσω. Τι είναι αυτό? Ευχαριστώ 

Oτι δεν έχεις καλό σήμα κινητής οπότε δρομολογεί το σήμα μέσω του wifi.Mια χαρά χρήσιμο ειναι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Oτι δεν έχεις καλό σήμα κινητής οπότε δρομολογεί το σήμα μέσω του wifi.Mια χαρά χρήσιμο ειναι.

Σε ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να συμπληρώσουμε κι αυτό...

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

[...]Μετά μπορεί να γράψει στη θέση του LTE με ένα σύμβολο απο πάνω που δεν μπορώ να το διαβάσω. Τι είναι αυτό? Ευχαριστώ 

VoLTE 

Το VoLTE (Voice over LTE), είναι η τεχνολογία που υποστηρίζει την πραγματοποίηση μίας κλήσης κινητής τηλεφωνίας μέσω του 4G (LTE) δικτύου. Μέσω της τεχνολογίας VoLTE πραγματοποιείς ταχύτερα κλήσεις κινητής τηλεφωνίας με υψηλή ποιότητα ήχου, ενώ μπορείς ταυτόχρονα να πλοηγείσαι στο Internet με ταχύτητες 4G κατά τη διάρκεια μιας κλήσης.

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Να συμπληρώσουμε κι αυτό...

VoLTE 

Το VoLTE (Voice over LTE), είναι η τεχνολογία που υποστηρίζει την πραγματοποίηση μίας κλήσης κινητής τηλεφωνίας μέσω του 4G (LTE) δικτύου. Μέσω της τεχνολογίας VoLTE πραγματοποιείς ταχύτερα κλήσεις κινητής τηλεφωνίας με υψηλή ποιότητα ήχου, ενώ μπορείς ταυτόχρονα να πλοηγείσαι στο Internet με ταχύτητες 4G κατά τη διάρκεια μιας κλήσης.

καλημέρα. οντως παρατηρώ οτι σε πολλές κλήσεις ο ήχος είναι πιο καθαρός και φυσικός, απο ότι με το παλιό κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω παρατηρήσει ότι σε κτίριο που σε σημεία το Wifi ειναι ασθενές, όταν είμαι σε κλήση προφανώς με Wifi-calling, τότε δεν ακούω τπτ.
Δε ξέρω αν φταίει και το πόσο καλή είναι η μετάβαση σε GSM σε τέτοιες περιπτώσεις στο κινητό μου (Samsung Galaxy S21FE).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
56 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Εγώ πάλι έχω παρατηρήσει ότι σε κτίριο που σε σημεία το Wifi ειναι ασθενές, όταν είμαι σε κλήση προφανώς με Wifi-calling, τότε δεν ακούω τπτ.
Δε ξέρω αν φταίει και το πόσο καλή είναι η μετάβαση σε GSM σε τέτοιες περιπτώσεις στο κινητό μου (Samsung Galaxy S21FE).

Λογικό. Η υπηρεσία εξυπηρετεί αποδοτικά όσο το σήμα του WiFi είναι καλό. Πώς να εξυπηρετήσει με ασθενές; 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό αλλά όταν δεν μπορείς να κάνεις μια κλήση της προκοπής με τις τόσες "ποιοτικές" υπηρεσίες, να το βράσω. Θα μου πεις, να το απενεργοποιήσω αλλά το θέμα ειναι να δουλεύει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, ribo7 είπε

Λογικό αλλά όταν δεν μπορείς να κάνεις μια κλήση της προκοπής με τις τόσες "ποιοτικές" υπηρεσίες, να το βράσω. Θα μου πεις, να το απενεργοποιήσω αλλά το θέμα ειναι να δουλεύει σωστά.

Δεν χρειάζεται να το απενεργοποιήσεις. Απέτυχε στο σημείο που δεν πιάνεις καλό σήμα WiFi. Αν βρεθείς αλλού, όμως, μπορεί να σε βγάλει παλικάρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα για την περίπτωση που κάποιος γνωρίζει. Τι γίνεται αν κάποιος έχει ενεργοποιημένο το wifi calling και μίλάει από ΗΠΑ μέσω wifi calling, ισχύουν οι χρέωσεις που θα ίσχυαν είτε μίλαγε χωρίς wifi calling?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, runner800 είπε

Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα για την περίπτωση που κάποιος γνωρίζει. Τι γίνεται αν κάποιος έχει ενεργοποιημένο το wifi calling και μίλάει από ΗΠΑ μέσω wifi calling, ισχύουν οι χρέωσεις που θα ίσχυαν είτε μίλαγε χωρίς wifi calling?

ναι ισχύουν,το ότι πάει μεσω wifi δεν σε γλυτώνει απο χρεώσεις.

Αν χρησιμοποιείς whatsupp ή viber ή skype κλπ δεν έχεις χρεώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

ναι ισχύουν,το ότι πάει μεσω wifi δεν σε γλυτώνει απο χρεώσεις.

Αν χρησιμοποιείς whatsupp ή viber ή skype κλπ δεν έχεις χρεώσεις

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγω να κανω μια ερωτηση; Εχω το oneplus 10t και εχω 2 sim.

μια what's up και μια f2g. Στην what's up εχω εδω και μηνες ενεργοποιημενο κανονικα το wifi calling και πριν λιγες ημερες που ηρθε μηνυμα απο την f2g η nova τελος παντων οτι πλεον ειναι διαθεσιμο και για την συσκευη μου! Στης ρυθμισεις δεν υπαρχει πουθενα η ενεργοποιησει για το wifi calling στην sim της f2g παρα μονο για την what's up! Παρ'ολα αυτα εκανα επανεκκινηση την συσκευη εστειλα και το sms ( ελεγε οτι ειναι ηδη ενεργοποιημενο ) αλλα μονο για την sim της what's up δειχνει να ειναι ενεργοποιημενο το wifi calling!

Μηπως δεν γινεται να ειναι ενεργοποιημενο το wifi calling ταυτοχρονα σε 2 sim η απλα δεν ξερει τι της γινεται της nova

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...