Προς το περιεχόμενο

Synology DS220j ή Synology DS220+?


Gl0bAlZer0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι μεταξώ των παρακάτω NAS, το J για να κάνει μόνο προγραμματισμένο backup ( από 3 υπολογιστές) θα με καλύψει? Είδα δεν εχει btrfs και Active Backup for Business. To θέμα είναι ότι snapshots δεν χρειάζομαι ... μόνο backup να κοιτάξω κάποια άλλη εφαρμογή είναι πιο σωστή για τις ανάγκες μου? ( backup μεγάλων αρχείων βίντεο)

Synology DS220j ή Synology DS220+?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πάρει ποτέ μου synology αλλά επειδή έχω σκοπό να πάρω κάποια στιγμή, προσανατολίζομαι στο DS220+ Έχω διαβάσει οτι η σειρά j είναι ψόφια από θέμα επεξεργαστή , αναβάθμησης μνήμης κλπ.Ίσως να είναι overkill να πας στη σειρά plus μόνο για backup ταινιών (ακριβώς την ίδια χρήση κάνω κι εγώ τώρα με ένα zyxel nsa320 που έχω) , αλλά εαν μπορείς να πάρεις το plus είναι καλύτερα.Μελλοντικά μπορεί να θες να κάνεις και άλλα πράγματα που με τη σειρά j δεν θα μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, tarantules είπε

Δεν έχω πάρει ποτέ μου synology αλλά επειδή έχω σκοπό να πάρω κάποια στιγμή, προσανατολίζομαι στο DS220+ Έχω διαβάσει οτι η σειρά j είναι ψόφια από θέμα επεξεργαστή , αναβάθμησης μνήμης κλπ.Ίσως να είναι overkill να πας στη σειρά plus μόνο για backup ταινιών (ακριβώς την ίδια χρήση κάνω κι εγώ τώρα με ένα zyxel nsa320 που έχω) , αλλά εαν μπορείς να πάρεις το plus είναι καλύτερα.Μελλοντικά μπορεί να θες να κάνεις και άλλα πράγματα που με τη σειρά j δεν θα μπορείς.

Δεν είναι τα αρχεία ταινίες αλλά βιντεο από ιατρικό καταγραφικό - κάμερα (1,5 ΤΒ), στον άλλο υπολογιστή είναι μικρότερα αλλα επίσης σημαντικά αρχεία(1GB) και στον τρίτο είναι όλο το αρχείο των ασθενών(120 GB). 

 

Μόνο backup αυτόματο θέλω να κάνω χωρίς να μπλέξω με προγράμματα από τρίτους κατασκευαστές οπότε η επεξεργαστική ισχυ κλπ δε με ενδιαφέρει και πολύ.

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Δεν είναι τα αρχεία ταινίες αλλά βιντεο από ιατρικό καταγραφικό - κάμερα (1,5 ΤΒ), στον άλλο υπολογιστή είναι μικρότερα αλλα επίσης σημαντικά αρχεία(1GB) και στον τρίτο είναι όλο το αρχείο των ασθενών(120 GB). 

Οπότε καλύτερα να κοιτάς για την plus σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Είμαι μεταξώ των παρακάτω NAS, το J για να κάνει μόνο προγραμματισμένο backup ( από 3 υπολογιστές) θα με καλύψει? Είδα δεν εχει btrfs και Active Backup for Business. To θέμα είναι ότι snapshots δεν χρειάζομαι ... μόνο backup να κοιτάξω κάποια άλλη εφαρμογή είναι πιο σωστή για τις ανάγκες μου? ( backup μεγάλων αρχείων βίντεο)

Synology DS220j ή Synology DS220+?

Εχω την εντύπωση οτι το 220j δεν εχει το Active Backup for Business. 

Κοίταξε το πριν το αργάσεις.  https://www.synology.com/en-global/dsm/packages/ActiveBackup

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και για την εφαρμογή synology drive. Μπορεις να επιλεξεις ποιους φακελους θέλεις να κανεις backup και σου δινει την δυνατοτητα για continuous backup. Ότι αρχειο πχ word κανεις μεταβολή αποθηκεύει και τις παλιοτερες εκδόσεις του. Εάν θες μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Το active backup κραταει image backup όλο τον δίσκο του υπολογιστη αναλογα με το template που θα φτιαξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gorge18 είπε

Εχω την εντύπωση οτι το 220j δεν εχει το Active Backup for Business. 

Κοίταξε το πριν το αργάσεις.  https://www.synology.com/en-global/dsm/packages/ActiveBackup

Δε το έχει σίγουρα γιατί θέλει Btrfs που η σειρά J δεν έχει

35 λεπτά πριν, kaklikos είπε

Κοίτα και για την εφαρμογή synology drive. Μπορεις να επιλεξεις ποιους φακελους θέλεις να κανεις backup και σου δινει την δυνατοτητα για continuous backup. Ότι αρχειο πχ word κανεις μεταβολή αποθηκεύει και τις παλιοτερες εκδόσεις του. Εάν θες μπορείς να το απενεργοποιήσεις. Το active backup κραταει image backup όλο τον δίσκο του υπολογιστη αναλογα με το template που θα φτιαξεις.

Απλα με το drive δεν έχω καταλάβει μπορείς να του βάλεις να κανει προγραμματισμένο backup από 2-3-4 υπολογιστές που βρίσκονται στο τοπικό δίκτυο ή μονο από ένα.

Αυτό δεν έχω βρει.

 

To active backup for business δημιουργεί από ότι κατάλαβα images ολόκληρου του σκληρού , εγώ θέλω απλά να μεταφέρονται ολα τα αρχεία και να έχω και εύκολη σχετικά πρόσβαση σε αυτά γι αυτό νομίζω η εφαρμογή DRIVE είναι πιο κατάλληλη. Τα windows και να τα χασω δεν εγινε κάτι. 

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 9:25 ΠΜ, Gl0bAlZer0 είπε

Είμαι μεταξώ των παρακάτω NAS, το J για να κάνει μόνο προγραμματισμένο backup ( από 3 υπολογιστές) θα με καλύψει? Είδα δεν εχει btrfs και Active Backup for Business. To θέμα είναι ότι snapshots δεν χρειάζομαι ... μόνο backup να κοιτάξω κάποια άλλη εφαρμογή είναι πιο σωστή για τις ανάγκες μου? ( backup μεγάλων αρχείων βίντεο)

Synology DS220j ή Synology DS220+?

https://nascompares.com/2020/06/15/synology-ds220-nas-taking-it-to-pieces/

https://www.storagereview.com/review/synology-diskstation-ds220j-review

ελπιζω να σε βοηθησει στην επιλογη σου > intel vs realtek

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Δε το έχει σίγουρα γιατί θέλει Btrfs που η σειρά J δεν έχει

Απλα με το drive δεν έχω καταλάβει μπορείς να του βάλεις να κανει προγραμματισμένο backup από 2-3-4 υπολογιστές που βρίσκονται στο τοπικό δίκτυο ή μονο από ένα.

Αυτό δεν έχω βρει.

 

To active backup for business δημιουργεί από ότι κατάλαβα images ολόκληρου του σκληρού , εγώ θέλω απλά να μεταφέρονται ολα τα αρχεία και να έχω και εύκολη σχετικά πρόσβαση σε αυτά γι αυτό νομίζω η εφαρμογή DRIVE είναι πιο κατάλληλη. Τα windows και να τα χασω δεν εγινε κάτι. 

Φυσικα και έγινε οταν σε περιπρωση που σου κρασαρει ο δισκος παιρνεις εναν αλλο και κανεις ενα γρηγορο recover ωστε να συνεχισεις απο εκει π εμεινες με τα προφραμματα π ειχες χωρις να χρειαστει να τα ξαναστηνεις.

Για το drive μπορεις να συνδεσεις πανω στο synology οσα τερματικα θες. 

Επεξ/σία από kaklikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το 220+ και το εχω βαλει να μου κανει καθε παρασκευη τον δισκο. Ανοιγεις το portal και απο εκει διαλεγεις μερα και ανοιγεις φακελους εκείνης της μερας και μπορεις να κατεβασεις ενα συγκεκριμένο αρχειο οπως ηταν εκκινη την μερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...