Προς το περιεχόμενο

Η Apple λανσάρει τα Final Cut Pro και Logic Pro στο iPad με νέα συνδρομητική τιμολόγηση


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς η ταση είναι τα συνδρομητικά μοντελα γενικα, για ολους από εμας τουλάχιστον τους παλιότερους, μια απεχθής τακτική 

Επεξ/σία από pollop
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 2:18 ΜΜ, azuli είπε

οτι θα φτιαξει σοβαρος ανθρωπος μουσικη με το logic απο το ipad..

βασικα σε χομπιστες απευθυνεται,να τα κλεισουμε τα studio αλλιως και να παρουμε ipad!

τι δουλεια σοβαρη μπορεις να κανεις εν κινησει με ενα ipad,μετανομασια στα αρχεια?!

Με το iPad Pro με Μ2; Ακόμα και ο Μ1 είναι δυνατός…

 

Στις 10/5/2023 στις 2:33 ΜΜ, Diavolos666 είπε

Το ότι το iPad θα μπορεί αν τρέχει τόσο καλά προγράμματα σημαίνει ότι το iPad θα είναι ισχυρό, τώρα ποιος θα κάτσει να κάνει επεξεργασία σε οθόνη 10 ιντσών επαγγελματικά και εν κινήσει δεν ξέρω.

Υπάρχει και στις 12.9¨. Περίπου όσο ένα MacBook.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

...πάω πάσο! 😁

Για δουλειά εν κινήσει είναι. Αν θέλεις το συνδέεις και με οθόνη ή τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 4:18 ΜΜ, Tlykog είπε

Με το iPad Pro με Μ2; Ακόμα και ο Μ1 είναι δυνατός…

Πλάκα κανείς έτσι;

Η τρολλαρεις ή δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. Τρίτη επιλογή δεν υπάρχει. Μια από τις 2 που προανέφερα. Διάλεξε.

Υπάρχει και στις 12.9¨. Περίπου όσο ένα MacBook.

 

Tα ipad και τα tablets ειναι καλα για κανα email και κανα παιδακι να ζωγραφιζει.

Μεχρι εκει

Στις 10/5/2023 στις 2:59 ΜΜ, MrRush είπε

Γιατί; Αν βάλεις το Logic με ένα audio interface και το πάρεις παρέα διακοπές με μια κιθάρα, άνετα παίζεις με τους Amp Simulators που έχει και αν θες κάνεις και ηχογράφηση. Δε θα γράψεις τραγούδι αλλά μπορείς να κάνεις γράψεις μερικά parts και να τα στείλεις κάπου.

Είναι σίγουρα situational και αυτό ενισχύει το ότι δεν έχει νόημα να παίζει με συνδρομή. Βέβαια, αν θες να το χρησιμοποιήσεις 1-2 μήνες μια στο τόσο η συνδρομή θα πάρει καιρό να φτάσει τα λεφτά του να τα αγόραζες κανονικά

+ του ότι η οθόνη του iPad Pro είναι επική

σημειωσα την μαγικη λεξη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω από Logic. Δεν το ισχυρίστηκα ποτέ. Σε κανένα μήνυμά μου δεν το έγραψα.

Έχω χειριστεί, ερασιτεχνικά προς το παρόν, τα DaVinci και Lumafusion. Για αυτά ξέρω κάποια βασικά. Έχω ipad pro 2021 (επεξεργαστής Μ1).

 

Τα προγράμματα επεξεργασίας βίντεο χρησιμοποιούν CPU και GPU για την επεξεργασία τους. Ταυτόχρονα. Εκεί οι Μ1 και Μ2 είναι πολλοί δυνατοί. Για την ακρίβεια είναι ότι πιο δυνατό υπάρχει μέχρι σήμερα σε tablet. Με την εξέλιξη του αναταγωνισμού, ο Μ1 θα είναι ότι πιο δυνατό θα υπάρχει σε tablet για τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Η λογική που στηρίζεις αφορά φθηνά Android tablet. Σε ipad υπάρχουν πολύ δυνατές επαγγελματικές εφαρμογές. Σου παρέθεσα και βίντεο με τη χρήση επαγγελματικών εφαρμογών σε Ipad.

Είναι σχεδόν επιπέδου υπολογιστή η εμπειρία χρήσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tlykog είπε

Η βασική έκδοση του Davinci resolve είναι αρκετή για τους περισσότερους χρήστες και ΔΩΡΕΑΝ. Πραγματικά δωρεάν. Χωρίς κόλπα. Δύσκολος ανταγωνιστής για το Final cut. Ειδικά για τη δωρεάν έκδοσή του Final cut (το imovie) δεν υπάρχει σύγκριση. 

Νομίζω ότι η free έκδοση του davinci δεν υποστηρίζει export σε h265.

Μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό, αν κάνω λάθος ή αν υποστηρίζει πλέον παρακαλώ διόρθωσε με, από ότι θυμάμαι δεν υποστήριζε.

Για πάρα πολλούς αυτό είναι θέμα, είναι colpo grosso 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά αλλά δεν έχει δυστυχώς μια δωρεάν έκδοση έστω μειωμένων δυνατοτήτων για τους απλούς χρήστες που το θέλουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, freegr είπε

Ωραία όλα αυτά αλλά δεν έχει δυστυχώς μια δωρεάν έκδοση έστω μειωμένων δυνατοτήτων για τους απλούς χρήστες που το θέλουν 

δίνει το garageband αντί του logic , δωρεάν 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aypnia είπε

Νομίζω ότι η free έκδοση του davinci δεν υποστηρίζει export σε h265.

Μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό, αν κάνω λάθος ή αν υποστηρίζει πλέον παρακαλώ διόρθωσε με, από ότι θυμάμαι δεν υποστήριζε.

Για πάρα πολλούς αυτό είναι θέμα, είναι colpo grosso 🙂

ανάλογα τι κάρτα είχες μπορεί να μη στο εμφάνιζε

Screenshot2023-05-11at08_25_41.png.27103ad104b45a75294808e82a5391b9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aypnia είπε

Νομίζω ότι η free έκδοση του davinci δεν υποστηρίζει export σε h265.

Μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό, αν κάνω λάθος ή αν υποστηρίζει πλέον παρακαλώ διόρθωσε με, από ότι θυμάμαι δεν υποστήριζε.

Για πάρα πολλούς αυτό είναι θέμα, είναι colpo grosso 🙂

Το υποστηρίζει κανονικά φίλε μου.

Είναι γελοίο το πόσα πράγματα υποστηρίζει για δωρεάν πρόγραμμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όλα είναι θέμα perspective όμως γιατί το workstation το δικό σου μοιάζει ανέκδοτο μπροστά σε ένα studio.

Μeanwhile στο 2023 άτομα που κάνουν edit με κινητό και FilmicPro βγάζουν περισσότερα χρήματα απο κάτι ρομπότ που βαράνε 8ωρα...

To μόνο λοιπόν που έχει σημασία είναι αν μια συσκευή έχει την δυνατότητα να σου προσφέρει έσοδα.Μπορεί να έχεις τρομερό εξοπλισμό και να είσαι φάπας και να πάς κουβά.Μπορεί να έχεις ενα τάμπλετ και απο αυτό να χτίσεις καριέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...