Προς το περιεχόμενο

Δεν φαίνεται ο δεύτερος εσωτερικός σκληρός δίσκος στο λαπτοπ μετά από φορμάτ.


ChrisCH93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το laptop μου. Έκανα μια αναβάθμηση στο hardware και έβγαλα το dvd/cd rom. Τοποθέτησα έναν ssd στην θέση για τον δίσκο και στην θέση του cd rom έβαλα τον μαμα δίσκο (hdd) που έιχε το λαπτοπ από την αγορά του. Το πρόβλημα είναι το εξής: δεν μου αναγνωίζει τον hdd (δεν φαίνεται ποθενά, ούτε στην διαχείρηση δίσκων ούτε στην διαχείρηση συσκευών κλπ). Μόλις κάνω επανεκκίνηση το λαπτοπ τότε ο δίσκος εμφανίζεται κανονικά με όλα τα αρχεία του μέσα. Ανά μία επανεκκίνηση ο δίσκος δεν φαίνεται. Έκανα φορμάτ το λαπτοπ και πάλι συνεχίζει και κάνει το ίδιο πράγμα. Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων στο bios και πάλι δεν έγινε τίποτα. Συγνώμη για το μεγάλο πόστ αλλά είναι περίεργο το πρόβλημα και προσπάθησα να το περιγράψω όσο το δυνατόν καλύτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ChrisCH93 είπε

στην θέση του cd rom έβαλα τον μαμα δίσκο (hdd) που έιχε το λαπτοπ από την αγορά του.

1. ποια ειναι αυτη η θεση, δηλαδη πως λεγεται το βυσμα ?

2. εγω θα αγοραζα μια usb3 θηκη για 2.5" . Το κοστος ειναι λιγο πανω απο 10€ για καλη μαρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην θέση sata που ήταν εγκατεστημένο το cd-rom όταν αγόρασα το λαπτοπ. 

Αγόρασα το παρακάτω εξάρτημα και τοποθέτησα τον δίσκο στην θέση του cd-rom. 

PER.584291.jpg

Επεξ/σία από ChrisCH93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι θα εκανα εγω

- βαζω ξανα στην θεση του το cdrom. Κανω μερικα restart και καθε φορα βλεπω πως το αναγνωριζει κανονικα με δισκο εντος. Μετα μεσα απο το control panel κανω το cdrom > unistall > shutdown > αφαιρεση

- βαζω τον hdd στην θεση του cdrom και δοκιμαζω

μπορει να εχει το μηχανημα προβλημα hardware να δει σε αυτη την θεση hdd

τα windows πως τα εστησες ? απο usb stick ?

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lneam είπε

τι θα εκανα εγω

- βαζω ξανα στην θεση του το cdrom. Κανω μερικα restart και καθε φορα βλεπω πως το αναγνωριζει κανονικα με δισκο εντος. Μετα μεσα απο το control panel κανω το cdrom > unistall > shutdown > αφαιρεση

- βαζω τον hdd στην θεση του cdrom και δοκιμαζω

μπορει να εχει το μηχανημα προβλημα hardware να δει σε αυτη την θεση hdd

τα windows πως τα εστησες ? απο usb stick ?

Την εγκατασταση των windows την έκανα με usb stick. 

Ούτε κατα την διάρκει της εγκατάστασεις μου εμφάνησε τον δίσκο. (Στην φάση που επιλέγεις σε ποιον δίσκο θα εγκατασταθουν τα windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ChrisCH93 είπε

Την εγκατασταση των windows την έκανα με usb stick. 

Ούτε κατα την διάρκει της εγκατάστασεις μου εμφάνησε τον δίσκο. (Στην φάση που επιλέγεις σε ποιον δίσκο θα εγκατασταθουν τα windows).

εσυ καλα τα εχεις κανει τα βηματα. Οποτε γυριζουμε στο πρωτο ποστ που εκανα > usb 3 ext case

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν κάνω επανεκκίνηση εμφανίζεται κανονικά ο δίσκος και στην επόμενη ξανά χάνεται και στην επόμενη ξανά εμφανίζεται κ.ο.κ.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisCH93 είπε

απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν κάνω επανεκκίνηση εμφανίζεται κανονικά ο δίσκος και στην επόμενη ξανά χάνεται και στην επόμενη ξανά εμφανίζεται κ.ο.κ.

οι ξενες λεξεις ειναι > issue, bug, incompatible

1 ώρα πριν, ChrisCH93 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.

δυστυχως δεν τα καταφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2023 στις 9:54 ΠΜ, ChrisCH93 είπε

Καλημέρα σας,

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το laptop μου. Έκανα μια αναβάθμηση στο hardware και έβγαλα το dvd/cd rom. Τοποθέτησα έναν ssd στην θέση για τον δίσκο και στην θέση του cd rom έβαλα τον μαμα δίσκο (hdd) που έιχε το λαπτοπ από την αγορά του. Το πρόβλημα είναι το εξής: δεν μου αναγνωίζει τον hdd (δεν φαίνεται ποθενά, ούτε στην διαχείρηση δίσκων ούτε στην διαχείρηση συσκευών κλπ). Μόλις κάνω επανεκκίνηση το λαπτοπ τότε ο δίσκος εμφανίζεται κανονικά με όλα τα αρχεία του μέσα. Ανά μία επανεκκίνηση ο δίσκος δεν φαίνεται. Έκανα φορμάτ το λαπτοπ και πάλι συνεχίζει και κάνει το ίδιο πράγμα. Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων στο bios και πάλι δεν έγινε τίποτα. Συγνώμη για το μεγάλο πόστ αλλά είναι περίεργο το πρόβλημα και προσπάθησα να το περιγράψω όσο το δυνατόν καλύτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν στο bios έχει παράμετρο HDD delay, ενεργοποίησέ το και βάλε το στα 5 δευτερόλεπτα. Ισως ο HDD, αν είναι λίγο καρούλι, δεν κάνει τον εαυτό του report "ready" αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2023 στις 11:25 ΠΜ, ChrisCH93 είπε

απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν κάνω επανεκκίνηση εμφανίζεται κανονικά ο δίσκος και στην επόμενη ξανά χάνεται και στην επόμενη ξανά εμφανίζεται κ.ο.κ.

το λειτουργικο φορτωνει drivers μετα απο επιτυχημενη αναφορα απο το bios/uefi οτι υπαρχει μια συσκευη τωρα γιατι δεν φορτωνεται παντα πρεπει να δεις bios/uefi, η συσκευη που εβαλες αν δουλευει σωστα γιατι τα φτηνα adapters ειναι .... και δες και το delay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/05/2023 at 16:50, atheatos said:

Επίσης μπορεί να έχει πρόβλημα η καλωδιωταινια που ενώνει με τον adapter. Μήπως πληγώθηκε κάπως κατά την εγκατάσταση του adapter?

μπορει οντως η καλοδιοταινεια να ειναι ακουμπαι/δεν ακουμπαει ή ο ανταπτορας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...