Προς το περιεχόμενο

United Fiber: Η νέα εταιρεία των Nova και United Group με στόχο την επιτάχυνση δημιουργίας δικτύων οπτικών ινών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

United Fiber ονομάζεται η νέα εταιρεία που σύστησαν η Nova με το United Group, και η οποία θα έχει ως αντικείμενο την κατασκευή και λειτουργία δικτύων οπτικών ινών.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, η United Fiber θα στηριχθεί στην τεχνογνωσία της Hellenic Open Fiber, καθώς και «το DNA της United Group, του κορυφαίου παρόχου τηλεπικοινωνιών και μέσων στη Νοτιοανατολική Ευρώπη». Στόχος της νέας εταιρείας είναι η επιτάχυνση της επένδυσης γύρω από τη δημιουργία ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών, που θα ξεπερνά τα 22.000χλμ, καλύπτοντας1,6 εκατομμύρια νοικοκυριά στην Ελλάδα και με χρονικό ορίζοντα το 2027.

Επίσης, η United Fiber καθίσταται και πάροχος χονδρικής προς όλους τους παρόχους υπηρεσιών δικτύων, επιθυμώντας να συνδράμει στην ψηφιοποίηση της χώρας ενισχύοντας και την ανταγωνιστικότητα της οικονομίας.

CleanShot2023-05-11at15_52.03@2x.jpg.b3fe94edbe6abc1833f0a2b9e23d8268.jpg

Οι ενδιαφερόμενοι, μπορούν να επισκεφθούν τον επίσημο ιστότοπο της United Fiber προκειμένου να δουν τον αναλυτικό πίνακα με τις περιοχές κάλυψης ανά Νομό σε ότι αφορά  τα προϊόντα χονδρικής FTTx και Εικονικής Τοπικής Αδεσμοποίητης Πρόσβασης (Virtual Local Unbundling – VLU) που έχουν ήδη ενεργοποιηθεί ή είναι σε εξέλιξη οι εργασίες προς ενεργοποίηση 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ας ελπίσουμε τώρα που άλλαξε όνομα να αυξηθούν οι ρυθμοί επέκτασης των έργων της, γιατί είναι πεσμένοι σε σχέση με την Cosmote. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιοχες που το δικτυο της ΔΕΗ δεν ειναι υπογειοποιημενο

η εγκατασταση υπογειων οπτικων ινων FTTH θα επρεπε να απαγορευεται !!!

1. η καταστροφη που προκαλειται στους δρομους ειναι ανεπανορθωτη και οικονομικα ασυμφορη

2. αν κρινουμε απο τους ρυθμους που εφτιαξαν τα FTTC δηλαδη x2 + βαλε χρονο απο οτι ελεγαν οι συμβασεις, ζητω που καηκαμε !!

η λυση ειναι οπου υπαρχει εναεριο δικτυο, εναεριες οπτικες ινες και οπου δεν υπαρχει αναγκαστικα υπογειο δικτυο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Thresh said:

Ας ελπίσουμε τώρα που άλλαξε όνομα να αυξηθούν οι ρυθμοί επέκτασης των έργων της, γιατί είναι πεσμένοι σε σχέση με την Cosmote. 😛

δωρο απο μενα το 100g sfp να το εχεις ετοιμο:p

 

images.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Ας ελπίσουμε τώρα που άλλαξε όνομα να αυξηθούν οι ρυθμοί επέκτασης των έργων της, γιατί είναι πεσμένοι σε σχέση με την Cosmote. 😛

Σαν υπάλληλος της εταιρίας και έχοντας υπο την ευθύνη μου περιοχές με FTTH(500-1000) θα σου πω να μην περιμένεις θαύματα.

Καταρχάς αν το κτίριο δεν είναι διασυνδεδεμένο χρειάζεται 2-3 μήνες για ενεργοποίηση.Αυτό σε περιοχές που έχει γίνει έργο...

 

  • Like 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
32 minutes ago, Aprile said:

Όλοι πουλάνε χονδρική μέχρι και η ΔΕΗ αλλά κανείς δεν θέλει να αγοράσει (από τον άλλον)

Μια χαρά αγοράζουν οι 3 μεγάλοι ο ένας από τον άλλο, με εξαίρεση τη Nova για ταχύτητες άνω των 200Mbps.

8 minutes ago, Chocobo said:

Σαν υπάλληλος της εταιρίας και έχοντας υπο την ευθύνη μου περιοχές με FTTH(500-1000) θα σου πω να μην περιμένεις θαύματα.

Καταρχάς αν το κτίριο δεν είναι διασυνδεδεμένο χρειάζεται 2-3 μήνες για ενεργοποίηση.Αυτό σε περιοχές που έχει γίνει έργο...

 

Έσκαψε η Cosmote εδώ που είμαι πριν μερικές βδομάδες, υποθέτω ότι μέχρι τον Αύγουστο θα έχω διαθεσιμότητα για να μπορώ να κάνω αίτηση.

Πιο πριν έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ, έχω συμβόλαιο με Wind (Nova).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλά εδώ η Cosmote και βρίσκεται πίσω... Δεν προχωράνε οι οπτικές ίνες γρήγορα στην Ελλάδα. Αργούν πολύ. Πήγα Κύπρο ταξίδι λίγες μέρες παντού ακόμα και σε χωριά είχαν οπτικές ίνες ενώ πέρυσι ήταν πίσω από εμάς. 

Screenshot_2023-05-11-19-45-18-152_com.android.chrome.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε γατάκια, εγώ έχω 24άρα με τελική 17 (όταν έχει ούριο άνεμο)  εδώ και χρόνια και εσείς μιλάτε για οπτικές ακόμη.

πόσο πίσω είστε, αμάν και πως περιμένω να σκάσει και η isdn (128 την καλή όχι 64) να πάρει φωτιά ο χαλκός, γατάκια , Α! και το πληρώνω και τζάμπα χρυσάφι, όχι παίζουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Painmaker είπε

Α καλά εδώ η Cosmote και βρίσκεται πίσω... Δεν προχωράνε οι οπτικές ίνες γρήγορα στην Ελλάδα. Αργούν πολύ. Πήγα Κύπρο ταξίδι λίγες μέρες παντού ακόμα και σε χωριά είχαν οπτικές ίνες ενώ πέρυσι ήταν πίσω από εμάς. 

 

Τι είναι η cosmote και το χρησιμοποιείς σαν μέτρο σύγκρισης στη σταθερή/internet ? 
Επίσης οι ταχύτητες που δείχνεις δεν έχουν καμία σχέση με το fiber to the home.Οι ταχύτητες στο ftth που δίνουμε είναι 500mbps και 1000mbps.

Δεν ξέρω Κύπρο τι έχουν αλλά οι ταχύτητες στην εικόνα είναι πολύ χαμηλές.Μη μπερδεύεις το fiber μέχρι την καμπίνα με αυτό μέχρι την πρίζα.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, Chocobo said:

αλλά οι ταχύτητες στην εικόνα είναι πολύ χαμηλές.

Είναι ο median της χώρας, εμείς έχουμε 45 κι είμαστε 17 θέσεις κάτω από την Κύπρο.

Btw το 24.26Mbps median upload της Κύπρου είναι αρκετά καλό, εμείς έχουμε 8.02Mbps...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: στην επαρχία στο πατρικό μου είχαν σκαψει όλους τους δρόμους τουλάχιστον 1 χρόνο πριν σκάψουν εδώ Θεσσαλονίκη. Ωστόσο Θεσσαλονίκη παρέχουν και οι «συστημικές» αλλά και hcn/inalan 1gbps ενώ επαρχία 100 άντε 200 mbps βαριά. Γιατί έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: στην επαρχία στο πατρικό μου είχαν σκαψει όλους τους δρόμους τουλάχιστον 1 χρόνο πριν σκάψουν εδώ Θεσσαλονίκη. Ωστόσο Θεσσαλονίκη παρέχουν και οι «συστημικές» αλλά και hcn/inalan 1gbps ενώ επαρχία 100 άντε 200 mbps βαριά. Γιατί έτσι;

Γτ θεσσαλονικη είναι ftth και παραεξω fttc(vdsl δλδ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ktlk21 είπε

Γτ θεσσαλονικη είναι ftth και παραεξω fttc(vdsl δλδ)

Και γιατί έχουν σκάψει όλους τους δρόμους/παράδρομους ακόμα και στα στενάκια; Για το μέλλον; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...