Προς το περιεχόμενο

Μέγιστη χρητικότητα δίσκου σε παλαιό NAS


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό NAS , συγκεκριμένα το Zyxel NSA320 , στο οποίο έχω 2 δίσκους WD Red , έναν των 3ΤΒ και έναν των 4ΤΒ τους οποίους τους έχω ως JBOD.

Με τo σκεπτικό οτι εφόσον βλέπει μια χαρά δίσκους μεγαλύτερους από 2ΤΒ του κλασικού MBR Partition , και το ότι το ext3 του λειτουργικού Linux έχει όριο τα 16ΤΒ , μπορώ με ασφάλεια να πάρω 2 δίσκους πχ 12ΤΒ έκαστος και να δουλέψουν ή υπάρχει κάποιος περιορισμός από πχ το εταιρικό λειτουργικό της συγκεκριμένης μάρκας που ενδέχεται να μου ρίξει άκυρο στην αναγνώριση των δίσκων; Έχει κάποιος εμπειρία από τη συγκεκριμένη μάρκα; Απλά το φοβάμαι γιατί εαν φάω άκυρο μετά πρέπει να προβώ και σε αγορά καινούριου NAS το οποίο είναι αρκετό σαν extra κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tarantules είπε

Έχω ένα παλιό NAS , συγκεκριμένα το Zyxel NSA320 , στο οποίο έχω 2 δίσκους WD Red , έναν των 3ΤΒ και έναν των 4ΤΒ τους οποίους τους έχω ως JBOD.

Με τo σκεπτικό οτι εφόσον βλέπει μια χαρά δίσκους μεγαλύτερους από 2ΤΒ του κλασικού MBR Partition , και το ότι το ext3 του λειτουργικού Linux έχει όριο τα 16ΤΒ , μπορώ με ασφάλεια να πάρω 2 δίσκους πχ 12ΤΒ έκαστος και να δουλέψουν ή υπάρχει κάποιος περιορισμός από πχ το εταιρικό λειτουργικό της συγκεκριμένης μάρκας που ενδέχεται να μου ρίξει άκυρο στην αναγνώριση των δίσκων; Έχει κάποιος εμπειρία από τη συγκεκριμένη μάρκα; Απλά το φοβάμαι γιατί εαν φάω άκυρο μετά πρέπει να προβώ και σε αγορά καινούριου NAS το οποίο είναι αρκετό σαν extra κόστος.

Έχω το Zyxel 520, για καιρό είχα 2 8αρηδες σε raid 1 και δούλευανε κανονικά.

Δοκίμασα και με έναν 16αρη και δούλευε κανονικά.Λογικα για jbod θα πρέπει να δουλεύουν, πιθανών να έχει πρόβλημα εάν θέλεις raid 0 με πάνω από 16tb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θυμάσαι όταν το είχες αγοράσει μέχρι πόση χωρητικότητα έλεγε η εταιρία οτι υποστηρίζει; Κι εγώ αυτό πιστεύω πάντως οτι σε jbod θα δουλεύουν.Το raid δεν με απασχολεί καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Μήπως θυμάσαι όταν το είχες αγοράσει μέχρι πόση χωρητικότητα έλεγε η εταιρία οτι υποστηρίζει; Κι εγώ αυτό πιστεύω πάντως οτι σε jbod θα δουλεύουν.Το raid δεν με απασχολεί καθόλου.

16 max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 9:25 ΠΜ, tarantules είπε

Μήπως θυμάσαι όταν το είχες αγοράσει μέχρι πόση χωρητικότητα έλεγε η εταιρία οτι υποστηρίζει; Κι εγώ αυτό πιστεύω πάντως οτι σε jbod θα δουλεύουν.Το raid δεν με απασχολεί καθόλου.

Το πήρα μεταχειρισμένο, θαρρώ πως το manual έλεγε 8tb.

Αλλά έχουν (παραδόξως) βγει αρκετά firmware updates και νομίζω πως σε κάποιο από αυτά ανέφερε 16tb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...