Προς το περιεχόμενο

Επίσημα τα POCO F5 και F5 Pro με οθόνες AMOLED 6,67” και κύρια κάμερα 64MP


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκρίνουμε ποιοτικά τα RealMe με τα Xiaomi ? Really ?

 

Το 200€ παραπάνω για "πολλά πράγματα καλύτερα" είναι 50% παραπάνω χρήματα...
Να το συγκρίνουμε αν είναι έτσι και με το iPhone 14 15, δεν ξέρω που έχει φτάσει τώρα η Apple :D

 

Η κάμερα του κινητού δεν είναι Mirrorless/DSLR replacement. Αν θες να γίνεις φωτογράφος παίρνεις φωτογραφική, όχι κινητό :D


Για την Samsung με τις μπαταρίες του κ*λου, και το slowdown στα 2-3 χρόνια για να πας σε νέα συσκευή, ουδέν σχόλιο. Απλά sucks.

Αν υπήρχε HTC (όπως ήταν παλιά, μέχρι το HTC 11 Ultra), θα ήμουν με HTC. Τώρα το VFM με κάποια ποιότητα σε λογικές τιμές πάει στην Xiaomi, και αυτή παίρνει τα 350-450€ που θα δίνω πλέον για κινητό.
Με 700+ ευρώ παίρνω πολύ πιο χρήσιμα πράγματα από ένα κινητό!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Αυτό ακριβώς! Έχω και εγώ το F3 και είναι πραγματικά εξαιρετικό κινητό! Το επόμενο θα είναι μάλλον το F5 σκέτο.

Ναι παρα πολυ δυνατο για την τιμη του ηταν κλεψιμο τοτε. Και σε gaming competitive σχεδον παντα MVP στο call of duty ειναι αμεση η κινηση μολις πατησεις βοηθανε πολυ τα 360hz. Σκεφτομαι για το απλο F5 δεν θα αργησει να παει στα 300 ισως με κρατανε λιγο τα 240hz touching rate συγκριτικα με τα 480 του F5 pro. Αλλα θα δουμε και σε τι τιμες θα ειναι σε λιγους μηνες. Και τα 2 πολυ πολυ δυνατα κινητα και σε εξαιρετικες τιμες με αυτα που βλεπω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Razor333 είπε

Κάποτε ήταν πολύ φθηνότερα τα xiaomi mi 8-9-10 κτλ. και οκ έτρωγες στην μάπα το miui για να πάρεις κάποια premium specs, μισοτιμή από τα sammy, πολλοί το συνήθισαν και δεν τους πειράζει, ούτε τους εμποδίζει να πάνε και σε 1000€ συσκευές με αυτό το UI, η δύναμη της συνήθειας κτλ.

Το poco συνεχίζει πρακτικά αυτό που έκανε πάντα εξαρχής, πιο basic design, κομμένο αισθητά σε κάποια specs για να βγει να σου δώσει ένα καλύτερο soc στο price tag, που ούτε αυτό δεν έκανε τώρα τελευταία, αλλά με κάτι συσκευές τύπου realme gt2 pro στα 450 εδώ και καιρό συχνά πυκνά στο amanon.es/de, πραγματικά κλάειν και τι δίνει εδώ και η xiaomi με αυτές τις συσκευές.

Ο 7 gen 2 πάντως φαίνεται ενδιαφέρον soc αν τον δούμε και σε πιο all around mid range συσκευές που συνήθως καταλήγουν με σχετικά αδύναμα soc τύπου 778g+ ή διάφορους exynos/mediatek παρόμοιας απόδοσης, αν τον είχε το Α54 ας πούμε το αγόραζα χτες.

Ακριβώς αυτά! Η xiaomi μετά τα xiaomi 11t pro και xiaomi 12 που είχα και μόνο ασχημες εμπειριες μου έδωσαν, ειλικρινά την κατατάσω ποιο κάτω από τον πάτο!!! Οκ για τα μεσαίας κατηγορίας δεν έχω άποψη, αλλά για τα "high end" (ο θεός να τα κάνει) δεν ξαναπαίρνω που να μου το χαρίζανε!!! 

17 ώρες πριν, KnightRider είπε

Είναι πάνακριβα....
Απαράδεκτο που πάλι βάλανε μέτρια ultrawide κάμερα,,macro στα 2MP και Gorilla Glass 5 αντί για 6 τουλάχιστον....

Όλες οι κάμερες άχρηστες είναι!!! Οκ στην φωτογραφία κάπως θα "σωθεί" με κάνα gcam, στο video "τραγουδά Χαράλαμπε"!!! 🤣🤣🤣

3 ώρες πριν, Livagoth είπε

Για να δούμε θα προσέξουν το software ή πάλι θα σπάει μπάλες; Επίσης, γνωρίζουμε αν θα έχουν φυσικό proximity sensor ή virtual?

Ναι εννοείτε θα φτιάξουν τώρα νέο miui από την αρχή!!! 🤣🤣🤣 

Δεν είναι το μόνο πρόβλημα πάντως!!! Σε xiaomi 12 αν κανεις καθημερινή χρήση με gaming, προγράμματα και τέτοια και δεν του κανεις ρεσταρτ μια φορά την βδομάδα (κάτι φορες και ποιο συχνά) νοιώθω ότι τα 8gb ram γίνονται παντελώς άχρηστα!!! Χωρια τα σκαλώματα που συνεχίζονται ακόμα και στην τελευταία έκδοση!!! Το θεωρώ απαράδεκτο!!!  

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από επιδόσεις, στο Benchmark AnTuTu βρίσκεται στη 15 θέση το απλό. (969900)

Value for money για all-around  κινητό.👍

Αν κάποιος ψάχνει μόνο συγκεκριμένα χαρακτηριστικά όπως βίντεο η φωτογραφία, υπάρχουν και για αυτόν λύσεις εκεί έξω. 😁

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-poco-f5

https://www.antutu.com/en/ranking/rank1.htm

 

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ναι παρα πολυ δυνατο για την τιμη του ηταν κλεψιμο τοτε. Και σε gaming competitive σχεδον παντα MVP στο call of duty ειναι αμεση η κινηση μολις πατησεις βοηθανε πολυ τα 360hz. Σκεφτομαι για το απλο F5 δεν θα αργησει να παει στα 300 ισως με κρατανε λιγο τα 240hz touching rate συγκριτικα με τα 480 του F5 pro. Αλλα θα δουμε και σε τι τιμες θα ειναι σε λιγους μηνες. Και τα 2 πολυ πολυ δυνατα κινητα και σε εξαιρετικες τιμες με αυτα που βλεπω.

Δεν κολλάει με τίποτα όλα πάνε όπως ήταν την πρώτη μέρα!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Damianus είπε

Από επιδόσεις, στο Benchmark AnTuTu βρίσκεται στη 15 θέση το απλό. (969900)

Value for money για all-around  κινητό.👍

Αν κάποιος ψάχνει μόνο συγκεκριμένα χαρακτηριστικά όπως βίντεο η φωτογραφία, υπάρχουν και για αυτόν λύσεις εκεί έξω. 😁

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-poco-f5

https://www.antutu.com/en/ranking/rank1.htm

 

Μα και πρώτο να ήταν τι να το κανεις ενώ έχει miui??? 🤓 Σαν να βάζεις μηχανη v12 από Lamborghini (επεξεργαστής) σε παπάκι (miui)! Εεε δεν θα τσουλήσει… 

Αλλά, οκ αν το θεωρείται όλοι value for money να το πάρετε! Επιλογή σας είναι!


Και μένα το xiaomi 12 το περνάει το s22 στο antutu αφού προφανώς και έχει καλύτερο επεξεργαστή αλλά….ένα τεράστιο αλλά….στην πράξη δεν συμβαίνει το ίδιο. Και δεν μιλάω για καπάκι μετά από restart που κάνουν οι μπαμπουίνοι στα youtubes και φαίνεται ότι το miui ρολάρει… 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το πόλο φ1 σαν δεύτερο από την χρόνια που κυκλοφορεί,το ποκο φ2 επίσης σχεδόν μόλις βγήκε είναι η κύρια συσκευή μου. Γιατί ο πρόλογος; γιατί πλέον έχει γεράσει και θέλω νέα συσκευή. Παρόλο που είμαι ΑΠΌΛΥΤΑ ευχαριστημένος δεν θα πάω σε f5 γιατί θέλω καλή κάμερα. Η μήπως αξίζει η διαφορά στην κάμερα μεταξύ f2 και f5? Στην εξίσωση βάζω και την τιμή γιατί δεν έχω άνεση να δώσω 700+ να πάω σε ένα χιαομι13 ή απλό s23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η xiaomi δεν δώσει kernel trees (όπως πλέον κάνει) στους devs να φτιάξουν σωστές ρομς, να το χαίρεστε το miui.

Να το βράσω το 1m στο antutu. 

Το 90% των σχολίων εκθειάζει το hw ξεχνώντας ότι όταν το sw είναι σωστό, δεν χρειάζεσαι top notch hw για να δουλέψεις τη συσκευή σου και να χαίρεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, stivaks72 είπε

Αν η xiaomi δεν δώσει kernel trees (όπως πλέον κάνει) στους devs να φτιάξουν σωστές ρομς, να το χαίρεστε το miui.

Να το βράσω το 1m στο antutu. 

Το 90% των σχολίων εκθειάζει το hw ξεχνώντας ότι όταν το sw είναι σωστό, δεν χρειάζεσαι top notch hw για να δουλέψεις τη συσκευή σου και να χαίρεσαι. 

Μέχρι και οι Έλληνες YouTubers που εκθειαζαν τα Yoco Choco Poco, τα αποφεύγουν πλέον και δεν τα προτείνουν καν με τα τόσα προβλήματα που βγάζουν.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος Poco F3 εδώ και δύο χρόνια.

Δεν παρουσίασε απολύτως κανένα πρόβλημα. Πετάει σε απόδοση.

Με MIUI 14, Android 13.

Από τη πρώτη μέρα με θήκη και πρόσοψη, δεν έχει πέσει ποτέ κάτω, δεν έχει αφεθεί μέσα σε αυτοκίνητο με  > 40°C .

Άψογο και σε εμφάνιση και σε λειτουργία.

Θα αντικατασταθεί φυσικά μέσω trade in με F5. 

Όλα τα υπόλοιπα είναι η πραγματικότητα ή τα παραμύθια άλλων......

😎

Επεξ/σία από Damianus
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Waiss said:

Μέχρι και οι Έλληνες YouTubers που εκθειαζαν τα Yoco Choco Poco, τα αποφεύγουν πλέον και δεν τα προτείνουν καν με τα τόσα προβλήματα που βγάζουν.

mi 11 lite 5g NE κολλαει σαν διαολος ακομη και με τον 778 σχεδον το ιδιο κολλημα κανεο το redmi note 7 που εχω στο συρταρι ααχαχχααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...