Προς το περιεχόμενο

Επίσημα τα POCO F5 και F5 Pro με οθόνες AMOLED 6,67” και κύρια κάμερα 64MP


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Damianus είπε

Κάτοχος Poco F3 εδώ και δύο χρόνια.

Δεν παρουσίασε απολύτως κανένα πρόβλημα. Πετάει σε απόδοση.

Με MIUI 14, Android 13.

Από τη πρώτη μέρα με θήκη και πρόσοψη, δεν έχει πέσει ποτέ κάτω, δεν έχει αφεθεί μέσα σε αυτοκίνητο με  > 40°C .

Άψογο και σε εμφάνιση και σε λειτουργία.

Θα αντικατασταθεί φυσικά μέσω trade in με F5. 

Όλα τα υπόλοιπα είναι η πραγματικότητα ή τα παραμύθια άλλων......

😎

Το ίδιο και εμένα, εγώ το προσέχω λιγότερο, αλλά όλα πάνε τέλεια, κανένα πρόβλημα, συνεχίζει να λειτουργεί σφαίρα ότι και αν κάνω, η μπαταρία κρατάει πολύ καλά. Τέρμα ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Σάββατο πέρασα από το Xiaomi Store στο River West και τα είχε και τα δύο ανοιχτα. Φαίνονται πάρα πολύ ομορφα και ποιοτικά, ειδικά το F5 το απλό μου αρέσει γιατί οι κάμερες είναι flat στην πλάτη. 

Νομίζω η POCO φέτος έκανε καλή δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2023 στις 10:07 ΠΜ, stivaks72 είπε

Αν η xiaomi δεν δώσει kernel trees (όπως πλέον κάνει) στους devs να φτιάξουν σωστές ρομς, να το χαίρεστε το miui.

Να το βράσω το 1m στο antutu. 

Το 90% των σχολίων εκθειάζει το hw ξεχνώντας ότι όταν το sw είναι σωστό, δεν χρειάζεσαι top notch hw για να δουλέψεις τη συσκευή σου και να χαίρεσαι. 

Έχεις βάλει custom; Το σκέφτομαι ρε γ@μwτο για το f3, αλλά με σταματάνε δυο πράγματα: το σετάρισμα από την αρχή (onenote/onedrive, πορτοφόλια, gov.gr, τράπεζες, google pay, κλπ) και η ασφάλεια (onenote/onedrive, πορτοφόλια, gov.gr, τράπεζες, google pay, κλπ). Για το σετάρισμα κάτι εφαρμογές τύπου smartswitch μου φαίνονται επίφοβες. Οι συσκευές ακόμα γίνονται root για να περαστεί η ROM; Ισχύουν αυτά; Δοκίμασα στο παρελθόν και χειροκίνητο debloating με adb αλλά με το πρώτο update όλη σαβούρα επανήλθε! Debloating με εφαρμογή από την άλλη δεν εμπιστεύομαι.

Επεξ/σία από me00016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, me00016 είπε

Έχεις βάλει custom; Το σκέφτομαι ρε γ@μwτο για το f3, αλλά με σταματάνε δυο πράγματα: το σετάρισμα από την αρχή (onenote/onedrive, πορτοφόλια, gov.gr, τράπεζες, google pay, κλπ) και η ασφάλεια (onenote/onedrive, πορτοφόλια, gov.gr, τράπεζες, google pay, κλπ). Για το σετάρισμα κάτι εφαρμογές τύπου smartswitch μου φαίνονται επίφοβες. Οι συσκευές ακόμα γίνονται root για να περαστεί η ROM; Ισχύουν αυτά; Δοκίμασα στο παρελθόν και χειροκίνητο debloating με adb αλλά με το πρώτο update όλη σαβούρα επανήλθε! Debloating με εφαρμογή από την άλλη δεν εμπιστεύομαι.

F3 και Χ3 Pro έχουν κορυφαίες custom roms. 

Το σετάρισμα από την αρχή θα χρειαστεί, δεν γίνεται αλλιώς. 

Δεν χρειάζεται να κάνεις ρουτ για να περάσεις ρομ, ποτέ δεν χρειάζονταν άλλωστε. 

Κάνεις αίτηση για ξεκλείδωμα, φλασάρεις ρομ και είσαι έτοιμος. 

Βάζεις arrow ή evoX (αν και οι περισσότερες είναι σωστές). 

Btw δεν είμαι κάνα junkie με τις ρομ (a54 έχω τώρα) αλλά αναγκάστηκα τον τελευταίο καιρό να δοκιμάσω μετά από χρόνια. 

Δοκίμασε, έχει πλάκα αν βαριέσαι το miui. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stivaks72 είπε

F3 και Χ3 Pro έχουν κορυφαίες custom roms. 

Το σετάρισμα από την αρχή θα χρειαστεί, δεν γίνεται αλλιώς. 

Δεν χρειάζεται να κάνεις ρουτ για να περάσεις ρομ, ποτέ δεν χρειάζονταν άλλωστε. 

Κάνεις αίτηση για ξεκλείδωμα, φλασάρεις ρομ και είσαι έτοιμος. 

Βάζεις arrow ή evoX (αν και οι περισσότερες είναι σωστές). 

Btw δεν είμαι κάνα junkie με τις ρομ (a54 έχω τώρα) αλλά αναγκάστηκα τον τελευταίο καιρό να δοκιμάσω μετά από χρόνια. 

Δοκίμασε, έχει πλάκα αν βαριέσαι το miui. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι στα αρχαία χρόνια  το android ήθελε root για εγκατάσταση ρομ, μπορεί να κάνω λάθος. Άλλωστε έρχομαι από εποχές προπολεμικές, με εμπειρία σε συσκευές win mobile που ούτε stock ούτε custom σε έσωζαν! Τέλος, οι εφαρμογές των ελληνικών τραπεζών θα έχουν πρόβλημα; Κάτι διάβαζα για απόρριψη συναλλαγών σε τέτοιες rom με πιστοποιήσεις safetynet, χρήση magisk και διάφορα τέτοια που ούτε θέλω να μάθω ούτε θέλω να αχοληθώ πέρα από ένα ξεκλείδωμα του bootloader και φλασάρισμα.

Επεξ/σία από me00016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, me00016 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι στα αρχαία χρόνια  το android ήθελε root για εγκατάσταση ρομ, μπορεί να κάνω λάθος. Άλλωστε έρχομαι από εποχές προπολεμικές, με εμπειρία σε συσκευές win mobile που ούτε stock ούτε custom σε έσωζαν! Τέλος, οι εφαρμογές των ελληνικών τραπεζών θα έχουν πρόβλημα; Κάτι διάβαζα για απόρριψη συναλλαγών σε τέτοιες rom με πιστοποιήσεις safetynet, χρήση magisk και διάφορα τέτοια που ούτε θέλω να μάθω ούτε θέλω να αχοληθώ πέρα από ένα ξεκλείδωμα του bootloader και φλασάρισμα.

Όχι δεν θα έχεις θέμα. 

Μόνο η lineage απαιτεί root για να περάσεις το safetynet και έτσι να έχεις πρόσβαση σε τραπεζικές εφαρμογές, gov.gr κλπ. 

Οι υπόλοιπες είναι κομπλέ δε χρειάζεται να μπλέξεις με ρουτ/magisk. 

Ξεκλειδώνεις, μπαίνεις fastboot, φλασάρεις και τέλος. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη στα 420 ευρώ Ελλάδα το f5 το 12 256 μοντέλο βλέπω σε κάνα μήνα να ειναι στα 350 και θα σταθεροποιηθει στα 300. Εξαιρετική τιμή επιδόσεις flagship οθοναρα δυνατή κάμερα με ois minimal με μεγάλο screen to body ratio. Το νέο F3 όπως διαβάζω από πολλούς και σε τιμή αλλά και ότι δίνει flagship επιδόσεις σε τιμή χώμα. Απορώ τι παραπάνω έχουν αυτά τα κινητά των 1400 ευρώ πραγματικά μιλάμε για 4 φορές σχεδόν πάνω σε τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνουν πολύ καλύτερες κάμερες ειδικά για νυχτερινές λήψεις. Μην ξεχνάς ότι και το 13 Pro τόσο το κοστολόγησαν. Προφανώς για την κάμερα 1" όπου είναι αρκετά κοντά σε DSLR και φυσικά το Brand Leica που το πληρώνουν και αυτό. Ε όλα αυτά από κάπου πρέπει να βγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, spsomas είπε

Δίνουν πολύ καλύτερες κάμερες ειδικά για νυχτερινές λήψεις. Μην ξεχνάς ότι και το 13 Pro τόσο το κοστολόγησαν. Προφανώς για την κάμερα 1" όπου είναι αρκετά κοντά σε DSLR και φυσικά το Brand Leica που το πληρώνουν και αυτό. Ε όλα αυτά από κάπου πρέπει να βγουν.

Αρα αξίζουν 1000 ευρώ παραπάνω όμως? Απλά σε αυτά τα κινητά των 1400 η εταιρεία θα βγάλει 700 ευρώ σε ένα δυνατό κινητό των 400 ευρώ όπως το F5 θα βγάλουν 100 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 11:04 ΜΜ, Arkin είπε

Εκει θα ειναι σε κανα 2μηνο οι τιμες ναι οι οποιες ειναι εξαιρετικες για αυτα που προσφερουν. 

Μονο μειον του απλου F5 εβαλαν 240hz sample rate στην οθονη ενω το F3 εχει 360hz. Το f5 pro εχει 480. Βοηθαει παρα πολυ σε gaming και νιωθεις πολυ πιο smooth τα παντα σε competitive. Οποτε τα 240 ισως δειξουν χειροτερα. Σαν συσκευες και οι 2 ειναι εξαιρετικες παντως και ο 7+ gen 2 ειναι απο τα καλυτερα mid range soc που εχει βγαλει η qualcomm. 

Screenshot_1.png

Αυτός είναι ο σωστός Snapdragon 8+ Gen 1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω το poco f5 pro 12/512 

Αλλά μέχρι να εμφανιστεί στην Ελλάδα καλά κρασιά 🍷🍷

ΤΟ έχω βρει από Κίνα και θα το παραγγείλω από εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...